• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ja sam tu novi...pa cu vam reci nekoloko stvari o sebi

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
kužim ja tebe kaj hočeš reči al tu se šerafi plug da ti paše k traktoru. ono kaj našerafiš ti je štelanje da ne guče traktor. ona vodoravna se štela prednja brazda a ono gdi oreče kako da ti plug stane da ne okren previše da se ne zapikne u zemlju nek da lijepo reže.
imam rabewerk plug kod tasta okretač 2 brazde i isto sve stoji i nije štelajuči. da je štelajuči zakretao bi ga drukčije.
mi smo isto mislili da se štela ali kad smo krenuli orat nije to nikak pasalo plug je iskakao van ništa koma je bila. i na kraju sam ja to malo pošerafio a to sam dobijao ravninu pluga jer mi je plug gurao traktor ne na brazdu nego iz jarka van i na kraju se plug taj treba poštelat k svakom traktoru. te 3 operacije ima skoro svaki plug.
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
pa,da. prva brazda ti hvata koliko zelis, a druga i treca toliko koliko je namjesten plug. kosinu ne moras mijenjat posto se kod toga pomicanja ne mijenja.
kao sto sam rekao, mozda ima neki sistem koji se ne vidi sa slika, ali nekako sumnjam..
 

Zlatko123

Član
Tu od
14 Sij 2010
Poruka
202
Ma kuzim ja sta ti pricas......ali nemoze se on u velkim razmacima stelat......to se samo malo stela i to ti nti trktor niti plug ne osjete......jer prva brazda moze malo vise hvatat i ti nastelas i 2 i 3 i one ce to preklapat....nemos ti njega sad pomaknit za po metra...mos ga maknit za 5- 10 cm....dobro si rekao ovisi i o traktoru......
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
Nemoj u karte pričat...
Prije si tvrdio da je od 12-18cola, pa kasnije 12-20cola, pa sad da se samo malo može štelat..daj se odlući...
Ne možeš naštelat drugu i treću brazdu da hvataju koliko i prva,samo prva je štelajuča...
 

Zlatko123

Član
Tu od
14 Sij 2010
Poruka
202
A isuse pa nezz kolko je tocno za stelanje od kolko do kolko coli...ali mozes ga stelat da ti vise hvata...svejedno ti je el ti prva brazda vise hvata.....
 
B

Bobo

Guest
Zlatko123 kaže:
A isuse pa nezz kolko je tocno za stelanje od kolko do kolko coli...ali mozes ga stelat da ti vise hvata...svejedno ti je el ti prva brazda vise hvata.....

Izvini, kolega, al ocito ti je netko prodao plug pod stelajuci, pa se toga drzis ko pijan plota.

Je, ovaj plug se moze stelati, ali samo da pase traktoru a zahvat mu ni u kojem smislu nije podesiv. Imas plug fiksnog zahvata i s tim se pomiri. Da je plug na kojem se zahvat moze stelati, on bi na sebi imao nesto kao paralelogram na utovarivacu, koji ce zakretati svaku brazdu da prati unaprijed nastimani smijer oranja. Tvoje brazde su fiksno pricvrscene za gredu i tu nema govora o stelanju radnog zahvata.

Ako mu "povecas zahvat" po svojem nacinu, milijun posto se kladim da ces imati kosu vucu, jer ce ti svaki plaz gurati plug prema pooranom, a traktor ce ti se verati van jarka od prethodnog prolaza. Plaz i peta svake brazde moraju biti usmjereni prema smjeru oranja. Ako mu pak "smanjis zahvat" plazovi nece drzati plug u pravcu, nego ce plug postati "pohlepan" i prednji kraj traktora ce bjezati prema pooranom zemljistu posto plug tezu da hvata vise nego je "nastelan".


Sto se ovog da nije bitno koliko prednja brazda hvata, tek tu si pokazao koliko znas o oranju i koliko ti je ta operacija (ne)bitna te koliko ju (ne)ozbiljno (ne)shvacas.


Nisam ovo pisao da te na bilo koji nacin vrijedjam, vec samo da ti ukazem na tvoje greske, kojih ili nisi svjestan, ili si ih svjestan ali ih ne zelis priznati.
 

Zlatko123

Član
Tu od
14 Sij 2010
Poruka
202
Kolega hvala na savjetu......sve ja to razumijem sta ti pricas ali mi nije jasno kako onda radi vario plug.....on samo umjesto onoga gdje ja stelam kosinu on tamo samo ima cilindar...i kako je to onda vario...????????
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
Evo da ti objasnim..
d09a69e9.jpg


Plavo uokvireno je štanga na koju je povezana svaka brazda,i ona služi kao paralelogram..
Zeleno su nosači brazde koji su špojeni na štangu,koji se svi istovremeno miču kad ih pomaken cilindrom..
Crvenom bojom je označen cilindar s kojim reguliraš širinu zahvata..

Jel ti sad jasno zašto ti plug nije štelajuč?
I dalje lažem :twisted:
 

Zlatko123

Član
Tu od
14 Sij 2010
Poruka
202
ok...sad kuzim o cem pricas.....ali dobro taj je pug po mome 14 ili 16" a meni vise netreba....i jos jednom hvala na objasnjenu........
 
B

Bobo

Guest
Eto, da se i to rijesilo...


Iduci puta molim malo manje tvrdoglavosti i od jednog i od drugog... ;)
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
Bobo kaže:
Eto, da se i to rijesilo...


Iduci puta molim malo manje tvrdoglavosti i od jednog i od drugog... ;)

ništa bez bobe :D :D :D sad su barem taj problem riješili 8)
 

Zlatko123

Član
Tu od
14 Sij 2010
Poruka
202
A jbg nisam nikad imo okretac...a taj covjek mi je tak reko pa sam mislio da je tak.....a i puno ljudi kod nas mi reklo da je tak....al nema veze..jos jednom hvala na objasnjenju...ispricavam se ako se neko uvredio....:)
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
lijepi strojevi nema kaj. samo mi raci kaj si sve ove priključke dobil s utovarivačem ili si to naknadno kupio i kolko ti je tona ova crvena prikolica???
 

Zlatko123

Član
Tu od
14 Sij 2010
Poruka
202
hvala.....A sto se tice prikljucaka dobio sam samo vile za gnoj uz njega a viljuske i korpu za zemlju sam naknadno kupio i nisu mi pasala kopcanja pa smo samo odrezali i prebacili tak da pase.....a prikolica je 10t-trostrani kiper...super stvar...:)
 
H

Hurlimann86

Guest
ljepi strojevi, a posebno mi se balurka sviđa :mrgreen: .
kako radi sjenažu pošto je varijabilka?
 

Zlatko123

Član
Tu od
14 Sij 2010
Poruka
202
Sjenažu radi super...ja sam mislio d anece bit ljepe bale ali kad se malo potrudis nas kako su ljepe baele......ja sam je kupio prosle godine i mislim da smo je platili 30000 tisuca eura i nesto jos malo vise....
 
Na vrh