• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Jagode

H

Hrvach

Guest
Kolko sam ja čuo mjesečarke su nešto lošijeg okusa i teže podnose transport, naravno opet sve zavisi od sorte do sorte. Zašto ne obnoviš nasad iz vriježa, to su oni izdanci s pupovima koje pošta jagoda. Uzmeš taj jedan izdanak i zapikneš ga u zemlju, nakon nekoliko tjedana ti naraste jagoda identičnih karakteristika kao i matična biljka
 
D

dariosmit

Guest
Kolko sam ja čuo mjesečarke su nešto lošijeg okusa i teže podnose transport, naravno opet sve zavisi od sorte do sorte. Zašto ne obnoviš nasad iz vriježa, to su oni izdanci s pupovima koje pošta jagoda. Uzmeš taj jedan izdanak i zapikneš ga u zemlju, nakon nekoliko tjedana ti naraste jagoda identičnih karakteristika kao i matična biljka


heheh daa tako cu uraditi al eto kontao sam promjeniti srtiment.. I malo mi je malo 25 dana berba hocu kroz citavu godinu :p mada i ja mislim da mjesecarkse nisu bas tako kako ih neki hvale. Al et budemo vidili heh sta drugi kazu?? mjesecarke ili jednorodne za hobi jagodara ?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Na nedavno održanom BioWeek-u 2012, u Belgiji (Leuven), sorta Clery proglašena je najboljom sortom jagode (panel od 306 degustatora; usporedba sa sortama: Darselect, Clery, Elsanta, Candiss i Elianny).
Evo i slike:


8)

p.s. Fragaria ima u ponudi sortu Clery.:rolleyess:
 
H

Hrvach

Guest
Pošto su sadnice u fragari-i, zanima me na količinu veću od 10 000 kom
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
Ponuda od Fragarie za ovu sezonu



Sorta / pakiranje u kom

Alba 250,300,600,700

Antea 400, 600

Arosa 600

Asia 250,400,600,700,800

Clery 250,600,700,800, zelene

Joly 500,700

Marmolada 600

Albion, Elsinore 600

Elsanta 500

Madelaine 500

Raurica 500

Cijene

Pakiranja
250,300,400 1,85 kn / kom

500 GALIA JOLY RAURICA 1,45 kn / kom
500 ELSANTA 1,28 kn / kom
600 CLERY 1,35 kn / kom
600 ALBA, ASIA 1,45 kn / kom
600 MARMOLADA, AROSA 1,28 kn / kom
700 ALBA 1,35 kn / kom
700 ASIA 1,45 kn / kom
800 ASIA 1,35 kn / kom
700 CLERY JOLY 1,28 kn / kom
ZELENE 1,80 kn / kom
Mjesečarke 1,75 kn / kom






Sve cijene su izražene su u kunama bez PDV-a, fco skladište u Kupinečkom Kraljevcu

Opći uvjeti prodaje:

Da bi rezervacija postala važeća obvezna je akontacija od 30 % za frigo sadnice, te

za zelene 50 %.

Rezervacije za zelene sadnice uzimaju se do 01.07.2012. za isporuka 01.08.2012.

Na avansno plaćanje iznad 10.000 komada nudimo vam 5 % rabata.

Od 10.000 – 50.000 komada 10 %

Više od 50.000 komada 12 %
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Evo detalja sa ovogodišnje sadnje (listopad 2012). Sadni materijal je vlastita proizvodnja (iz izdanaka vriježa; prve na početku ljeta (kraj lipnja)) sađene u lončiće br.9. Materijal je dosta dobar, jedino je lončić br.9 dosta velik, pa kod sadnje treba iskopati veću rupu.
Slijedeće godine ću ići u manje lončiće.

Evo i slika:













 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
U Njemačkoj je otrovano 11.000 djece uvoznim kineskim smrznutim jagodama (iz regije grada Shandong).
Analizom jagoda utvrđena je prisutnost norovirusa, koji uspiješno preživljava i temp. do -20 C. (evo tu malo teksta o norovirusima: http://www.stetoskop.info/Norovirus-infekcija-991-c36-sickness.htm).
Tvrtka Sodexo (međunarodna koorporacija koja opskrbljuje škole, vrtić i slične ustanove hranom) obavezala se je povući navedeni proizvod sa tržišta.

Baš me zanima gdje će to završiti? Nešto mi smrdi na jeftine voćne jogurte :scratch
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Posadio sam jagode u plastenik (600m2) 13.08 i evo kako izgledaju:


I ova slika sa tenziometrom pokazuje da ima dovoljno vlage u tlu a ono što me zabrinjava je uvrnuće listova:


Moram reći da mi je ovo prvi put da sadim jagode i priznati da nemam nikakvih iskustava u proizvodnji jagoda zato vas jagodare molim za savjet i komentar. Kako vam izgledaju ove jagode na slikama(redovno sam ih plivio i skidao cvjetove)?
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
Posadio sam jagode u plastenik (600m2) 13.08 i evo kako izgledaju:


I ova slika sa tenziometrom pokazuje da ima dovoljno vlage u tlu a ono što me zabrinjava je uvrnuće listova:


Moram reći da mi je ovo prvi put da sadim jagode i priznati da nemam nikakvih iskustava u proizvodnji jagoda zato vas jagodare molim za savjet i komentar. Kako vam izgledaju ove jagode na slikama(redovno sam ih plivio i skidao cvjetove)?


Uvrnuće listova je simptom pepelnice

rosa-listev-zemlyaniki_1.jpg


PP-pm-1.jpg


Treba(lo) prskati s systhanom ili topasom. Ne znam kako je s jagodama koje prezimljavaju u plasteniku ali za vanjske je sad kasno za prskanje jer su ušle u stadij mirovanja (eventualno bakar). Inače da tvoje jagode prezime na otvorenom moj savjet bi bio da ih sad pustiš,a na proljeće nakon šišanja pratiš i pojačaš zaštitu protiv pepelnice ali za ove stvarno nemam pojma kako im traju fenofaze.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Posadio sam jagode u plastenik (600m2) 13.08 i evo kako izgledaju:


I ova slika sa tenziometrom pokazuje da ima dovoljno vlage u tlu a ono što me zabrinjava je uvrnuće listova:


Moram reći da mi je ovo prvi put da sadim jagode i priznati da nemam nikakvih iskustava u proizvodnji jagoda zato vas jagodare molim za savjet i komentar. Kako vam izgledaju ove jagode na slikama(redovno sam ih plivio i skidao cvjetove)?

Ne sporim dijagnozu koju je dao OutlanderZG, ali slične simptome imam napisano u bilješkama kao nedostatak magnezija (koje se kod jagoda događa ako su tla kisela; kod viška kalija u tlu te kod vlažnog i hladnijeg perioda).
Ako ti je pri ruci neki preparat sa magnezijem, pukni jednu folijarnu primjenu (pogotovo sada dok je toplo) i onda za 7 dana još jednu.
Trebalo bi biti od pomoći.

p.s. Za kompletnu dijagnozu treba više podataka, ali ovako "od oka", probaj ići sam magnezijem (folijarno).
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Ok, hvala na savjetima , puknut ću im Mg, a koliko sam shvatio Outlandera jagode treba pustiti da prezime i na proljeće ih ošišati. Kada bi to šišanje palo ako se berba očekuje sredinom 04.mj?
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
Ok, hvala na savjetima , puknut ću im Mg, a koliko sam shvatio Outlandera jagode treba pustiti da prezime i na proljeće ih ošišati. Kada bi to šišanje palo ako se berba očekuje sredinom 04.mj?

Ja u proljeće malo prije kretanja vegetacije ili nakon pojave prvih mladih listića jagodama odstranim sve oštečeno, staro i bolesno lišče i sve vriježe.Nakon šišanja ih pokrivam sa visokim tunelima. Kod nas je to od sredine veljače do početka ožujka.
Stvarno nemam pojma kako se jagoda ponaša kad prezimi u zatvorenom. Možeš ih ošišati (očistiti) kad počnu iz sredine grma rasti mladi listići, možda početkom veljače :scratch .
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Ja u proljeće malo prije kretanja vegetacije ili nakon pojave prvih mladih listića jagodama odstranim sve oštečeno, staro i bolesno lišče i sve vriježe.Nakon šišanja ih pokrivam sa visokim tunelima. Kod nas je to od sredine veljače do početka ožujka.
Stvarno nemam pojma kako se jagoda ponaša kad prezimi u zatvorenom. Možeš ih ošišati (očistiti) kad počnu iz sredine grma rasti mladi listići, možda početkom veljače :scratch .

doći ću, vjerujem, do nekih informacija kada i kako do veljače,a prvo što ću uraditi jest zaštita protiv pepelnice(da uklonim sumnje), jer još nije ušla u fazu mirovanja (do kraja studenog). Inače sorta je Clery, sadnica iz kontejnera kupljena u Fragaria.
 
H

Hanza

Guest
Jagode po EM-tehnologiji

Prilikom "običnog" uzgoja jagoda, vam se, kroz 2-3 godine, prinos smanjiva, biljke obolevaju, te v)am je potrebno premeštanje na drugu parcelu.

Ukoliko jagode sadite po EM-tehnologiji, možete ih držato, na jednom mestu, i 10-12 godina.

Bankove napravimo već u proleće, okrenute u pravcu sever jug, širine 0,5-1 metar. Periodički polivamo EM-rastvorom, 1:100, i uništavamo korov.
U drugoj polovini avgusta, kada vrućina lakša, posadimo jagode u zavisnosti od širine banka, 2-3 reda na razmak 10-15 sm. Nedelju dana posle toga potrebno je zaliti EM-1 preparatom ili EM-ekstratom 1:1000, ( u toku jeseni je dovoljno 2-3 ovakva zalivanja) i posipajte pepeo od drveta, ( može i u vidu rastvora prskati zajedno sa EM preparatom) pred zimu je dobro posejati ozimu raž po bankovima, (norma 2kg. na ar) očistiće vam zemlju od nematod, a srezana slama je odličan malč.

U rano proleće, čim se otopi sneg, jagode zalite EM-preparatom 1:500 ili 1:1000, zemlju plitko okopajte (ukoliko niste sejali raž) i mulčirajte EM-kompostom sloj ne deblji od 5-6 sm.
Drugo prskanje EM-rastvorom 1:1000 uradite pred cvetanje jagoda.
Treće prskanje uradite na jedan dan pre berbe jagoda, ( zbog boljeg očuvanja kvaliteta).

Posle branja, jagode je neobhodno zaliti rastvorom EM-1 1:1000 i malčirati.
Posle branja, jagode ne kositi, rezati, time smanjujemo rod, sledeće godine za 20-30%, dovoljno je ručno ukloniti stare listove.
Na ovaj način možete ubrati po 1m2 10kg. i više jagoda, zavisi i od sorte.

Jagode se, od svih kultura, najbolje odazivaju na primenu EM-tehnologije.

Prevod iz knjige: "EM-tehnologija, biotehnologija XXl veka"
Preveo. Hanza
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Ok, hvala na savjetima , puknut ću im Mg, a koliko sam shvatio Outlandera jagode treba pustiti da prezime i na proljeće ih ošišati. Kada bi to šišanje palo ako se berba očekuje sredinom 04.mj?
Da li si tretirao jagode magnezijem? Kakav je bio učinak? :roll:

Još davno je bila priča o vertikalnom uzgoju jagoda ("Marčik" i ostalo; to već znamo...) ali me zanima kako je prošao proizvođač:

http://www.agroburza.hr/2009/05/iz-plastenika-na-zimu-stizu-i-bozicne-jagode/

Radi se o Marku Blaževiću iz Klokočevika.

Ovo je bilo objavljeno još 2009. godine, pa bi sada mogla već biti 4. berba :scratch
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

dingo

Član
Tu od
14 Lis 2010
Poruka
734
Pozdrav Svima!

Ima li netko kvalitetne sadnice po mogućnosti iz eko uzgoja?:prayer::partyman:
 

mariosokol

Član
Tu od
11 Sij 2013
Poruka
33
pozdrav svima
da li je kome poznata sorta Albion, ako netko ima kakvih iskustava s tom sortom jel mi može reći nešto više o njoj
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Počinje šišanje jagoda, kako vam se čine ove moje jagode u plasteniku i da li mi to dobro radimo s obzirom da smo novaci u proizvodnji jagoda. Nako što ih ošišamo namjeravam ih prihraniti(folijarno) sa Albatros Starter i pokriti agrilom do cvatnje



28ivvv5.jpg
 

Najnoviji postovi

Na vrh