• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Jagode

dudo sb

Član
Tu od
10 Velj 2012
Poruka
38
de mi reci reko si ispiranje misliš na zaljevanje(ispiranje ćega i kako mislim)i što toćno oni mjere-------koje se sorte za uzgoj u plastenicima i koji je naj manji broj (komada) koji se može narućiti
 
Posljednje uređivanje:

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
de mi reci reko si ispiranje misliš na zaljevanje(ispiranje ćega i kako mislim)i što toćno oni mjere-------koje se sorte za uzgoj u plastenicima i koji je naj manji broj (komada) koji se može narućiti
Navedeni instrumenti (EC metar) mjeri koncentraciju soli (kationa i aniona u vodenoj otopini tla) a pH metar količinu H+ iona (kiselo/alkalno). I u toj priči EC vrijednost je gotovo ključna (morala bi biti ispod 0,7) jer veće vrijednosti znače da je u tlu previše kationa/aniona (čitaj: dodanih hraniva koja biljka nije potrošila) te postaju toksični.

Simptomi su na donjim slikama:







A prinos u takvim nasadima.... gotovo nula.
A što je proizvodnja intenzivnija, ulaganja veća, rizik takvih šteta proporcionalno raste.
 

Jadrana

Novi član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
4
Jagoda se šiša iz dva razloga:
-da se odstrani staro i bolesno lišće
-da se šokira biljka i dovede u stanje mirovanja
Ja sam ih isto šišao trimerom i nije bilo nikakvih problema,jedino treba još malo počistiti lišće iza trimera sa škarama...

Ja bi samo komentirala šišanje jagoda. Nova sam na forumu i nisam stigla sve postove pročitati jer možda ima negdje i odgovor.

Prošle godine sam kupila nešto jagoda u Italiji i posadila ih u 3. mjesecu (30 cm, dosta gnojiva i zalijevala). Jagode su lijepo rodile, ne puno pošto je prva godina, ali plodovi su bili veliki. Ne znam koja je sorta. Kad su stale roditi pošišala sam ih (prije to nikad nisam radila jer nisam niti znala da se ih treba šišati, a nisam ih niti imala).

No, nakon nekog vremena bacile su listove i ponovno počele cvjetati, ali prilično kasno tako da su plodovi bili lijepi veliki, ali nisu sazrili jer je bilo jako hladno. Bacila sam jako puno plodova.

Sad mi nije jasno: da li se šišaju radi šokiranja i dovođenja u stanje mirovanja ili da ih se natjera da počnu bujati. Zar se rezanjem ne potiče rast biljaka?
 

dudo sb

Član
Tu od
10 Velj 2012
Poruka
38
Ja bi samo komentirala šišanje jagoda. Nova sam na forumu i nisam stigla sve postove pročitati jer možda ima negdje i odgovor.

Prošle godine sam kupila nešto jagoda u Italiji i posadila ih u 3. mjesecu (30 cm, dosta gnojiva i zalijevala). Jagode su lijepo rodile, ne puno pošto je prva godina, ali plodovi su bili veliki. Ne znam koja je sorta. Kad su stale roditi pošišala sam ih (prije to nikad nisam radila jer nisam niti znala da se ih treba šišati, a nisam ih niti imala).

No, nakon nekog vremena bacile su listove i ponovno počele cvjetati, ali prilično kasno tako da su plodovi bili lijepi veliki, ali nisu sazrili jer je bilo jako hladno. Bacila sam jako puno plodova.

Sad mi nije jasno: da li se šišaju radi šokiranja i dovođenja u stanje mirovanja ili da ih se natjera da počnu bujati. Zar se rezanjem ne potiče rast biljaka?






Postoji mogućnost da si kupila sadnice koje rode više puta godišnje. Recimo ja poslje berbe ošišam list i ostavim lozice za nove sadnice pošto ne kupujem sadnice i novi je list narastao ali nikad nisu ponovo procvjetale i ponovo šišam poćetkom vegetacije tj sada a sadnice se sade u 7. i 8. mjesecu ako te još štagod zanima samo pitaj:cool2:

Navedeni instrumenti (EC metar) mjeri koncentraciju soli (kationa i aniona u vodenoj otopini tla) a pH metar količinu H+ iona (kiselo/alkalno). I u toj priči EC vrijednost je gotovo ključna (morala bi biti ispod 0,7) jer veće vrijednosti znače da je u tlu previše kationa/aniona (čitaj: dodanih hraniva koja biljka nije potrošila) te postaju toksični.

Simptomi su na donjim slikama:
A prinos u takvim nasadima.... gotovo nula.
A što je proizvodnja intenzivnija, ulaganja veća, rizik takvih šteta proporcionalno raste.




Sad mi je jasno imao sam takvih slučajeva i znaci samo trebam više zaljevat ali ne crijevom kap na kap nego recimo kantom koja ima ružu na sebi tj rupice na čepu?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Ja bi samo komentirala šišanje jagoda. Nova sam na forumu i nisam stigla sve postove pročitati jer možda ima negdje i odgovor.

Prošle godine sam kupila nešto jagoda u Italiji i posadila ih u 3. mjesecu (30 cm, dosta gnojiva i zalijevala). Jagode su lijepo rodile, ne puno pošto je prva godina, ali plodovi su bili veliki. Ne znam koja je sorta. Kad su stale roditi pošišala sam ih (prije to nikad nisam radila jer nisam niti znala da se ih treba šišati, a nisam ih niti imala).

No, nakon nekog vremena bacile su listove i ponovno počele cvjetati, ali prilično kasno tako da su plodovi bili lijepi veliki, ali nisu sazrili jer je bilo jako hladno. Bacila sam jako puno plodova.

Sad mi nije jasno: da li se šišaju radi šokiranja i dovođenja u stanje mirovanja ili da ih se natjera da počnu bujati. Zar se rezanjem ne potiče rast biljaka?
Svaka sorta jagoda ima svoj period mirovanja,obično je to oko 105 dana...
Šišanjem lišća ih se može dovesti u taj period mirovanja,ali će plodove početi gurati tek nakon tih 3,5 mjeseci...
Nizozemci su kod vertikalnog uzgoja kompletne sadnice zamrzavali u hladnjače (u teglama),da bi ih šokirali i napravili umjetnu zimu,te na taj način uspjeli dobiti urod od 1,35kg/biljci u jednoj godini...
 

Jadrana

Novi član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
4
Postoji mogućnost da si kupila sadnice koje rode više puta godišnje. Recimo ja poslje berbe ošišam list i ostavim lozice za nove sadnice pošto ne kupujem sadnice i novi je list narastao ali nikad nisu ponovo procvjetale i ponovo šišam poćetkom vegetacije tj sada a sadnice se sade u 7. i 8. mjesecu ako te još štagod zanima samo pitaj:cool2:


Znam da se sade u tom periodu, ali moje kupljene jagode nisu bile u vazi, nego kao siročići, goli i bosi, tj. samo korijen bez zemlje. Zato sam ih morala posaditi onda kad sam ih kupila.

Te iste, bacile su lozice koje sam u 8. mjesecu presadila u vaze. Preživjele su zimu. Vaze su sad pune korijenja, pa neću valjda i za to čekati 7. mjesec, tj. za presadnju? Uglavnom, ja sam ih posadila u zemlju pa što bude.

Nego, još jedno pitanje - mjesečarke se ne šiša?!
 

Black jack

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
211
Bok

Sve se jagode šišaju. Mjesečarke se pošišaju u proljeće i onda više ne. Jednorotke se šišaju poslije berbe ali ne nose plod. Jednorotkama mora smrznuti "srce" da bi se stimulirao rast cvjetnih pupova. Prošlotjedna situacija u mojem plasteniku:
 

Prilozi

  • P3150216.jpg
    P3150216.jpg
    65.1 KB · Pregleda: 485

Black jack

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
211
Koje sorte preporučujete za sadnju?:wink::drink:
Situacija sa sadnicama je škakljiva. Koda nas u Moslavini sade se večinom sorte Alba, Clery, Asia. To su plasteničke (rane) sorte ali sade se večinom vani. Problem kod njih je što imaš veliki rizik od kasnih mrazeva jel su one u punom cvatu a i rodnost im je manja. Ako sadiš kasne sorte (marmolade ili sl) dobivaš veći prinos ali kupci polako ne kupuju jagode jel već dolaze trešnje, breskve itd itd.
 

Black jack

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
211
Navedeni instrumenti (EC metar) mjeri koncentraciju soli (kationa i aniona u vodenoj otopini tla) a pH metar količinu H+ iona (kiselo/alkalno). I u toj priči EC vrijednost je gotovo ključna (morala bi biti ispod 0,7) jer veće vrijednosti znače da je u tlu previše kationa/aniona (čitaj: dodanih hraniva koja biljka nije potrošila) te postaju toksični.

Simptomi su na donjim slikama:







A prinos u takvim nasadima.... gotovo nula.
A što je proizvodnja intenzivnija, ulaganja veća, rizik takvih šteta proporcionalno raste.

Dali bi ovo bilo dobro za jagode? Onaj tvoj je dosta skup:
http://www.ebay.com/itm/EC-Electric...053?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f1a803f35
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Dali bi ovo bilo dobro za jagode? Onaj tvoj je dosta skup:
http://www.ebay.com/itm/EC-Electric...053?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f1a803f35

Mislim da nije ništa posebno skup (13 USD); pogledaj smo štete od visokog EC na gornjim slikama; nije li to šteta puno viša od 13 USD ?:icon_cry:

JEdino ovaj uređaj ne može mjeriti EC direktno u tlu, već isključivo u (vodenim) otopinama. Za otopinu gnojiva nije problem, ali za tlo je, jer bi trebalo vakumom izvući vodenu otopinu iz saturiranog uzorka tla. Nije neizvedivo, ali traži malo dodatne tehnike... ili kupiti EC metar koji može mjeriti direktno u tlu (sa metalnom sondom)
:cool:
 

Black jack

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
211
Mislim da nije ništa posebno skup (13 USD); pogledaj smo štete od visokog EC na gornjim slikama; nije li to šteta puno viša od 13 USD ?:icon_cry:

JEdino ovaj uređaj ne može mjeriti EC direktno u tlu, već isključivo u (vodenim) otopinama. Za otopinu gnojiva nije problem, ali za tlo je, jer bi trebalo vakumom izvući vodenu otopinu iz saturiranog uzorka tla. Nije neizvedivo, ali traži malo dodatne tehnike... ili kupiti EC metar koji može mjeriti direktno u tlu (sa metalnom sondom)
:cool:

Nisam mislio na ovoga za 13 USD nego onog vašeg za 92 USD. Nadao sam se da i ovaj za 13 može poslužiti. Inače imao sam takvih problema i sumnjao sam na previše hranjiva ali su mi drugi govorili da je to fitoftora.
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Ako išta bude od mojih jagoda ove godine biće super.
Jagode su zdrave ali nikako da startaju, prošlo ljeto zasađene frigo sadnice Albe.



Kakva je stanje kod vas jagodara, ja razmišljam da to sve počupam i bacim u kontejner i na tom mjestu posaditi nešto drugo prošle godije sam ubrao samo par jagoda.
 

Black jack

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
211
Pričekaj još malo možda krenu, Po slikama vidim da ti se dosta nije primilo, Bila suša ili šta? Dali si početnik ili več imaš iskustva?
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Pričekaj još malo možda krenu, Po slikama vidim da ti se dosta nije primilo, Bila suša ili šta? Dali si početnik ili več imaš iskustva?
Prošle godine su se sve bile primile napravio sam navodnjavanje i preko zime su bile pokrivene samo agrilom i nešto ih nije preživjelo.

Početnik sam i pratio sam temu o jagodama, a navodnjavanje sam riješio na ovaj način:


A sadnja ovako:


Ovo je jedna od boljih slikano danas izbliza.


Ovo je uzeto od stalonea prošle godine koje su prezimile u čašama i posađene prije nekoh 15-ak dana slikano danas izbliza.


Dali je sada vrijeme za prihranu pošto je još hladno a i zemlja je dosta hladna.?
 

Black jack

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
211
Čim prestanu ovi snjegovi i kiše moglo bi se prihranjivati. Lani u ovo vrijeme odavno je išla prihrana i počinjala cvatnja a 10.04. je smrzlo 60% cvjetova :=:)
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637


Uploaded with ImageShack.us
Moje idu dosta dobro ima već cvjetića na boljima, imao sam jedno prskanje s quadrisom i prvu prihranu s žutim kristalonom.......ovih dana postavljam kap na kap i cisternu i budemo vidjeli...
 
Posljednje uređivanje:

dendi

Novi član
Tu od
7 Ožu 2013
Poruka
17
Moje su u punoj cvatnji, samo zbog ove kise koja nikako da prestane imam problema s travom između folija. Ispod agrila i trava je buknula :)
Ako uspijem slikat popodne stavit cu par slika
 

Najnoviji postovi

Na vrh