• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Jagode

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Zanimljivo je da na stranicama od porezne uprave piše da ti u poljoprivredi mogu pomagati susjedi i prijatelji bez ikakvog ugovora,ako za taj posao ne dobivaju novac...
 

danijellaura

Član
Tu od
15 Svi 2010
Poruka
225
Isto tak je drzavni inspektorat prosle godine tvrdio da opg moze od svojeg cvijeca raditi aranzmane bez obrta i fiskalne blagajne a carina tvrdi da ne...pa sad ti budi pametan...isti zakon a svako si ga tumaci kak njemu pase...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Zato treba uvijek imati sa sobom laptop i samo im turiti pod nos ono što piše na službenim stranicama od porezne uprave,odmah se drukčije ponašaju...
 

danijellaura

Član
Tu od
15 Svi 2010
Poruka
225
imao sam slican slucaj nekad prije dok sam jos hodao po placevima gdje god dodjes svaki inspektorcic izmislja svoja pravila a najvise me je j... u jaski na placu sta je taj sve znao izmislit to je bilo strasno...i meni puko vise film i ja se pripremio lijepo izvukao sve zakonske akte iz narodnih novina isprintao lijepo sve podcrtao i oznacio i evo njega u kontrolu i trazi ovo trazi ono a ja lijepo njemu nemam nis od toga jer po tom i tom zakonu nisam to obavezan imati na placu i pod nos te sve listove narodnih novina i frajer ode ko furija nikad vise me nista nije trazio...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
On je sad glavni u Karlovcu...mene je jednom oženio i nikad više,tražio me da posebno za Jasku moram imati kod njega ovjerenu trgovačku knjigu...
 

danijellaura

Član
Tu od
15 Svi 2010
Poruka
225
On je sad glavni u Karlovcu...mene je jednom oženio i nikad više,tražio me da posebno za Jasku moram imati kod njega ovjerenu trgovačku knjigu...

da najvise smo se natezali oko trgovacke knjige ali i oko drugih stvari znam da je jedne godine izmislio da za prodaju na placu moram izvaditi lokacijsku dozvolu pa da u obrtu clanovi obitelji smiju pomagati ali nesmiju naplacivati i neznam kaj sve ne vise vec sam i zaboravil...a znaci radi on jos uvjek ja sam mislil da je vec za penziju...
 

siljo

Član
Tu od
30 Sij 2014
Poruka
56
hvala na odgovorima ,mislim da ću uzeti radnika za prodaju na tržnici sa markicom koja košta oko 22 kn inešto lipica tako da sam miran što se tiče raznih inspektora mogu definirati zakon kako hoće ali taj radnik koji prodaje taj dan ima od mene plaćene obaveze prema državi a ostalo može i na ruke ili na račun .pa kome nije jasno možemo malo i na sud .pa ćemo tamo sa nekakvim rješenjem od suda znati točno na čemu smo i kako dalje raditi,jer sada svako koga sam pitao od službi koje se bave poljop,zavrzlamama sa opg-ima imaju dvosmislene odgovore ili prebacuju na nekog trećeg.Pošteno platim radnika jer mi ne treba svaki dan i pošteno platim državi dnevno za setonskog radnika 22.kn jer je to odredila država a ne nekakav inspektorčić koji nikad nije držao motiku u ruci
 

siljo

Član
Tu od
30 Sij 2014
Poruka
56
pa zar nije sve davanje u toj markici a radnika kako sam čitao možeš platiti na ruke kako se dogovoriš i radnik smije raditi najviše 12 sati dnevno po zakonu o zapošljavanju sezonskih radnika u poljoprivredi,a najviše tri 3 mjeseca u godini taj radnik moze raditi kao sezonac
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Nije,treba platiti 25% poreza na dohodak + prirez prema stopi općine kojoj pripadaš...
Po tvojoj logici nitko ne bi uzimao radnike u poljoprivredi u stalni radni odnos,svi bi uzimali sezonce,jer im je 3 puta jeftinije...
 

luck

Član
Tu od
8 Lis 2013
Poruka
31
temptation...krivo ste obavješteni,ovih 25% + prirez se u knjigovotstvu obračunava samo ako radničku nadnicu stavljate u trošak...ako mu dajete na ruke bez stavljanja u trošak jedina obaveza prema državi je dnevna markica od 20 kn i njezino ljepljenje u knjižicu...maximalno 90 dana u godini po osobi....i tih 20 kn imate pravo staviti jedino u trošak.
i da,tako rade skoro apsolutno svi i skoro nitko ne zapošljava radnike za stalno ili isplaćuje nadnice na račun osim ako ne mora zbog nabijanja troškova....
slijedeća prednost je da vas radna inspekcija na taj način ne vodi u evidenciji poslodavaca koje mora posjetiti (i naravno kazniti za bilo što),eventualno ako dođu u sezoni provjere te knjižice,radnik mora imati i osobnu kod sebe obavezno i to je to......provjereno u praksi,kolega....
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Ali mene niti ne zanima kak svi rade,jer kad ti netko dođe u kontrolu ne možeš se ti opravdati "pa tako svi rade"...
Ja sam napisao kako je zakonski regulirano,a budući je minimalna dnevnica za sezonce cca 70,00 kn,ti za taj iznos moraš platiti porez na dohodak i prirez,inače si u prekršaju...isplatio ga ti na ruke ili preko računa,to je sasvim nebitno,jer čim si nakeljio markicu znači da si za taj dan imao sezonskog radnika na imanju i porezna to jasno vidi,jer su ti je oni prodali...
http://www.trgocentar.cro.hr/index.php/arhiva/30-sezonski-poslovi
 
Posljednje uređivanje:

luck

Član
Tu od
8 Lis 2013
Poruka
31
praksa je da je to vrlo nedefinirano zapravo ,ovaj primjer je više za firme ili obrte...pitaj u knjigovotstvu oni znaju najbolje...meni je bila kontrola i nisu imali nikakvih primjedbi....uostalom te naljepnice i mogu i ne moraju biti zalijepljene premda su kupljene,(nekorištene se mogu čak i vratiti)a ona knjižica je dokument koji je jedini obrazac kojeg si dužan ispuniti i taj obrazac je kod radnika a ne kod tebe...prema tome dođe li inspekcija ,mogu ti baciti soli na rep.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Sve je itekako definirano "poslodavac kod sezonskog zapošljavanja može biti pravna osoba (firma),fizička osoba (obrt),nositelj obiteljskog gospodarstva ili neka druga fizička osoba"...
Ja sam se dobro raspitao u vezi toga i na kraju mi ispada jeftinije prijaviti radnika na pola radnog vremena za cijeli mjesec,nego se zabavljati sa kuponima i ostalim cirkusima...
 

siljo

Član
Tu od
30 Sij 2014
Poruka
56
Nemojmo brkati pojmove Opg,obrt.doo,itd..Ja kao mali porizvođač ne trebam radnika u sezoni svaki dan nego stvarno povremeno i bila bi ludost da moram prijaviti radnika kao da imam firmu koja ima 300 krava i1000 ha zemlje a takvi nemaju (većina) niti jednog zaposlenog????? Ovdje sve piše i to je trenutno važeći zakon u državi -Zakon o poticanju zapošljavanja NN 57/12. Isprintam zakon podcrtam ono bitno za mene Opg-ovca kupim par kupona i ugovor o sez radu i ja sam miran dok ne prođe jagoda pa zatim šljiva ,pa malo lubenica i gotovo.
 

siljo

Član
Tu od
30 Sij 2014
Poruka
56
Mislim da nas sada trenutno više brine ovo ludo vrijeme nego što drugo ,ako nastavi ovakvo vrijeme mislim da ću prije 1.3. početi sa šišanjem jagoda zaštitu i agril pa ionako može biti još i snijega ali neće joj ništa biti jer to mi se desilo i prošle god. pa je sve prošlo ok. jedino je kiša prala u punoj berbi pa je bilo i dosta truleksa bez obzira na zaštitu .
 

Najnoviji postovi

Na vrh