• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Jagode

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Mogu li se osloniti na samoproizvedene sadnice,ili da jednostavno odustanem i ljeti kupim originalne?
Mislim da možeš tako sam i ja napravio uzeo sam frigo sadnice Albe i od njih imam nove sadnice,
Frigo živiće sam zasadio početkom 9-og mjeseca i od njihovih stalonea nove sadnice u čaše od 8 cm koje su preživile zimu ispod mini tunela i na proljeće odmah zasadio i super sam bio zadovoljan.

Međutim od kraj 7-og mjeseca do početkom 9 mjeseca nije nas bilo kući i suša ih je uništila nije bilo u to vrijeme navodnjavanja nažalost.

Evo par slika:

Original frigo sadnica.


A vov je sadnica uzeta od frigo živiča.


 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
ne razumeijem kako to da te netko optuži za krađu autorskih prava na sortu pogotovo kod jagode
kad je njeno prirodno da se razmnožava i širi dalje jer to je u genu biljke da bi preživjela
ako su napravili sortu i hoće da je zaštite od daljnjeg kopiranja neka izvade njezin gen za razmnožavanje
to je samo politika da se kupuju sadnice od njih
Jednostavno je tako zakonom regulirano,čitajući neke postove ovdje,vidim da ljudi ne shvaćaju ozbiljno baš taj zakon...ja se nadam da imate dovoljno novaca za kazne,kojih će zasigurno biti more,jer ste uvjereni da vam nitko ništa ne može dokazati...
Nadzor ne obavljaju nikakve naše službe i inspekcije,prijave će slati generalni zastupnici i distributeri pojedinih firmi u Hrvatskoj,a ti moraš dokazati sa valjanim računom gdje i kod koga si kupio sadni materijal,a oni na osnovu uzetog uzorka to mogu provjeriti...
Gospoda koja se bave tim poslom su ovdje:
http://www.cpvo.fr/main/en
 
Posljednje uređivanje:

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Nekakve značajne razlike između frigo i domaćeg flanca i nema s tim da su domaći nekad znali biti i dosta jači.
Ti se to šališ ili misliš ozbiljno?
Uspoređuješ zelenu sadnicu,kojoj je realan urod u prvoj godini 1,5kg/biljci sa frigo sadnicom koja ne može dati više od 0,8kg/biljci ako se zbroje jesenska i proljetna berba...
Ovdje ne mislim na "sam svoj majstor flance",nego na kupovne A++ sadnice...
 

Black jack

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
211
Ma daj si mira kakva kontrola bu došla u ovu nedođiju? Kod ovih 2-3 ozbiljna i onak nesmeju doći a da budu tebi provjeravali 5-10k sadnica i naplatili kaznu to nevjerujem. Znaju oni i predobro da tu nema love za zeti.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Tak je i moj prijatelj razmišljal kad je pelcal multifloru za Sisvete,a dečki su ga ipak nanjušili i oderali mu kaznu...i nije on bio jedini...
Nismo mi ušli u EU da bude nam bolje i lakše,nego da nas ovi još dodatno izmuzu i postanemo njihova kolonija...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
kolika je ta kazna?
i kak oni mogu doći na nečiji privatni posjed (imaju li za to kakav pravovaljani sudski nalog)?
koji članak kojeg zakona/pravilnika nas obvezuje da se pokoravamo tome?
kak znaju da ih nebum sačekal sa rogljama?
:icon_cool:
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Platil je 11 000,00kn kazne za polje od 4000 kom multiflore...mada je imao uredne papire za jedan dio robe,ali našli su mu jednu cijelu njivu na crnjaka...
Sistem Arkod i GPS čine čuda,a oni imaju iste ovlasti kao i sve druge kontrole,sve su to naši glumci političari negdje ispotpisivali,samo su nam to zaboravili reći,kao i mnoge druge gluposti,kaj ćemo tek otkriti u bliskoj budućnosti...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
eee...a moramo i mi razmisliti kaj delamo...
nije sve u poticaju i prijavi u arkod...:icon_madu:
 

Black jack

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
211
Kod nas su lani čovjeka uhvatili da ima neprijavljene ljude, došlo10 specijalaca i tri inspektora. Ovo, ono, na sud i dobil 200kn sudskih troškova za platiti.
 

danijellaura

Član
Tu od
15 Svi 2010
Poruka
225
ocito neko od inspekcije nije napravio sve po ps-u i na sudu pada sve u vodu cak ne trebas imati ni odvjetnika ako dobro ne odrade nadzor..imao sam ja jedan slucaj sa radnom inspekcijom prije par godina i na sudu palo u vodu jedino kaj sud u tom slucaju ne veli da smo mi bili u pravu nego stave predmet u ladicu i uredno te obavjeste da je nastupila zastara i prije nego sto je ustvari nastupila...zanimljivo...trebali smo jucer posle sprovoda na rundu negdje malo sjest i podrobnije malo neke stvari procesljat ti znas nesto ja nesto i skupis malo vise informacija gdje moras pripaziti...ja sam odlucio ove godine probat sve po ps-u napraviti pa da vidim jel ce to ici tak..prosli tjedan sam vec krenuo oko ispekcija hodat i prikupljat informacije ovaj tjedan sam nesto i telefonom probao rijesit ali od toga nema puno koristi...najgore je kaj ti jedna inspekcija za istu stvar veli jedno a druga drugo a treca nezna nista...isti zakon a svaki ga tumaci kak njemu pase naravno na tvoju i moju stetu...a s obzirom na stanje drzavne blagajne mozemo se samo nadati da ce nas gaziti do kraja da i preko kazni izvuku i zadnju kunu od nas...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

danijellaura

Član
Tu od
15 Svi 2010
Poruka
225
nego da se vratim na temu u principu ja se slazem da se uvede konacno reda u proizvodnji ako ja kupim skupe sadnice a netko drugi doma ukorjenjuje onda mi nismo isti na trzistu...u tom slucaju u prodaji ide ispod rentabilne cijene jer ima daleko manje troskove i rusi cijenu svima drugima i zato je u poljoprivredi stanje takvo kakvo je nista nije isplativo...idemo biti svi isti u startu pa cu vas pitat tko ce u maloprodaji vise spustit jagodu na 10kn/kg ili cak i nize ak stavi sve na papir...i ne samo u jagodi nego i u drugim kulturama...
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Što se tiče sadnoga materijala,puno je veći problem kada pojedinci kak ja to zovem pelcaju hibride i rade prvu generaciju flanaca od istih,te ih označavaju sa F1 oznakom,mada to nema nikakve veze sa originalom i taj flanac neće dati urod u skladu sa oznakom koja piše na njemu...
To se zove čista prevara kupaca,a gledam to uredno već dobrih 10-tak godina...ljudi prodaju flance povrća po cijenama uvijek nižim za 0,5-1,0kn/kom od mojih i kunu se kak su to isti flanci kak i moji,samo kaj ja volim duplo zaraditi na njima,a oni su zadovoljni i sa minimalnom zaradom...
Zbog toga mi je na neki način drago što će ta ekipa konačno ove godine nestati sa tržišta...i ujedno je žalosno da smo morali čekati EU da nam napravi reda na tržištu...
 

danijellaura

Član
Tu od
15 Svi 2010
Poruka
225
...sto se tice sjemena sta kupis to posijes i tako deklaliras znaci ako je obicno sjeme onda je obican flanac a ako je F1 sjeme onda je F1 flanac i normalno je da je razlika u cijeni...ili sam se ja izgubio u necemu? bio sam prije par dana u savjetodavnoj sluzbi i receno mi je da se kod proizvodnje flanaca nista nije mjenjalo...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Ja sam napisao da ekipa već godinama uzima sjeme iz F1 hibrida povrća koje uzgaja kod kuće i od tog sjemena proizvodi flance deklarirane kao F1 u prodaji...
 

vladimirec81

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
295
Ti se to šališ ili misliš ozbiljno?
Uspoređuješ zelenu sadnicu,kojoj je realan urod u prvoj godini 1,5kg/biljci sa frigo sadnicom koja ne može dati više od 0,8kg/biljci ako se zbroje jesenska i proljetna berba...
Ovdje ne mislim na "sam svoj majstor flance",nego na kupovne A++ sadnice...
Uspoređujem frigo sadnicu A+ sadnicu posađenu u 7/8 mjesec i domači flanc dobiven iz prošlogodišnjeg frigaposađen u rujnu. Neznam ljudi pa kaj vi mislite da ih ovi u italiji rade s neakvom svemirskom tehnologijom. 1. godine se ne dogodi značajna genetska promjena u flancu. Razmem ja da neko ko ima nasad od 50k+ sadnica niti se ima vremena igrati s tim,a i sve vodi u knjigama pa mora imati račune za sve te pizdarije s kojima nam država navodno 'pomaže' . U mojem kraju su neki veći ušli u sustav PDV-a pa vidim da sad polako izlaze :biggrin:
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Evo slike domaće zelene sadnice jagode:



Sorta: vrlo stara (kod mene je u polju već 15 godina)
Tehnologija: nakon berbe puštaju se vriježe (prve jake) i u drugoj polovici 6. mjeseca skidaju se sve vriježe sa malim jagodama i šišaju se jagode. Kvalitetan materijal ide u sadnju (cca. 70% grmića; ostalo je otpad) u male posude. Zalijevanje, zaštita i gnojidba i na kraju ljeta je sadnica kao ova gore. Ide u sadnju i max. rod je slijedeće proljeće.

Naravno, radim za sebe, ali i da radim ne veće išao bih tako; izvući jednu ili max. dvije (ova druga se u načelu ne isplati) berbe i to je to.
Kod nas ova druga berba nije isplativa; treba ih zalijevati cijelo ljeto, brinuti o njima i onda tek slijedeće proljeće ima prinos.

Jedino što imam staru sortu; ali mogao bi nabaviti Albu ili Clery pa malo "pojačati" sortiment. :(mm):

p.s. Ovo je volumen supstrata oko 200 mL, ali može slobodno ići čak i u manji od 125-150 mL.
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
856
Isto tako i ja radim.Važno je nakon berbe koja kod nas završava 10-15 lipnja,te kad jagode počnu puštati vriježe,prostor između gredica dobro natopiti kako bi se vriježe bolje ukorjenile.
Iz takvih domaćih sadnica na iduće proljeće bez problema se nabere 0,8 do 1 kg po sadnici.
 

siljo

Član
Tu od
30 Sij 2014
Poruka
56
imam pitanje za sve koji se bave prodajom na tržnicama.Na koji način naravno zakonski mogu zaposliti radnika ili radnicu da prodaje moje proizvode na tržnici .????? čuo sam info.... da može na markice kao sezonski radnik u poljoprivredi .dali je to točno ne znam dok ne odem u inspektorat koji svatko za sebe tumači zakon što se tiče opg-a
 

danijellaura

Član
Tu od
15 Svi 2010
Poruka
225
bio ja neki dan u savjetodavnoj sluzbi i receno mi je da je od ove godine dozvoljeno da opg ima prodavaca kojeg moze imati na markice sto do sad za prodaju se nije moglo...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh