• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

JEČAM sjetva-žetva, 2007.-2008.-2009.-2010.-2011.-2012..

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Re: Jeèam

Rajtek kaže:
Jel ima ko kakva iskustva s jarim pivarskim ječmom???
Danas mi je čovjek iz gradiške nudio koperaciju,.
Neznam ni sam jel da sijem ili ne???
Nikad do sad nisam radil pivarski ječam.
Jel tko kooperira s PPKOMPLEKS-om d.o.o iz Nove Gradiške???
Kakvi su platiše, jel ima problema s njima, jel zezaju na silosu s uzorcima???
Koja su vaša iskustva s jarim pivarskim ječmom i na šta treba obratit pažnju???
O tome će više znati član jd4755,
mi smo kombajnirali jari ječam iz usluge, bili su dosta loši prinosi...
 
B

Bobo

Guest
Re: Jeèam

Jedne godine ga sijali i bilo je nekih "komplikacija" na silosu u Gradiskoj pa ovo pa ono i na kraju je otisao pod stocni, a to nam nije odgovaralo. Cjeli dan su dva traktorista cekali na silosu i pekli se po onoj vrucini a i ja s njima ;)

JD4755 ce ti znati vise reci jer, kako sam skuzio, on sije pivarac svake godine. Da niej zadovoljan, ne bi ga sijao...
 
J

jokapz

Guest
Re: Jeèam

Ja sam sijao proljetni 2 g nije baš da sam bio zadovoljan a nije bilo ni tak loše, al prešo sam na ozimi pivarski ječam puno je bolji, veći su prinosi al i veče šanse da ti ode u stočni oprezno s dušikom zbog proteina.
A za suradnju s PPKOMPLEKS-om d.o.o iz Nove Gradiške mogu ti reći sam riječi pohvale ja s njima nisam imo nikada problema. Što se tiče čekanja u koloni sve ti ovisi o sorti i kvaliteti jer prema tome oni te upučuju na koji bunker kipaš. Al i kaka je to žetva ak nema čekanja u koloni... ;) ;) ;)
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: Jeèam

Ozimi ječam ima stabilnije prinose nego jari jer ozimi "pobjegne" vrućini i suši.Što se tiče proteina poštivati količinu i vrijeme primjene dušika i neće biti problema.I kod jarog i kod ozimog poslije 01.04 .se ne bi smjelo prihranjivati.Ako ima potrebe može se ići folijarno jer je to mala količina i ne utječe na proteine.Ako se može posijati do 15.03. od tog ječma se još može nešto očekivati,sve poslije toga je lutrija.Najvažnija stvar je da lipanj nema ekstremne vručine i suše jer to može prepoloviti prinos.Opet kad se pogleda vegetacija traje malo jače od 4 mj,poticaj je kakav je a po jarom ječmu se može sijati repica ,pšenica čak i ozimi ječam pa tko neće sijati kukuruz evo mogućnosti brze izmjene kultura.Cijena je lani bila 1,8 kn/kg i ovisi o cijeni pšenice.Lani je bilo pšenica +20%.Otkup je siguran ,novci također,jedino treba poštivati tehnologiju i nezabrljati ništa.Ako je netko gnojio stajnjakom ili je pretkultura leguminoza treba smanjiti količinu dušika pri gnojidbi.
 
P

Poljodjelac

Guest
Re: Jeèam

Sijem ječam več nekoliko (mislim 5 god.) ali samo ozimi.
Neki su kod nas pokušavali jari,ali od toga ništa, tako da sad imamo samo ozimi.
Prinosi su solidni, isplata redovna, sa kvalitetom tj. sa proteinima do sada nije bilo problema.
Ureu kraj njega ne smiješ ni provest a kamoli bacat, a što kažu jokapz i jd4755 i sa ostalim dušikom oprezno.
Jel ima neko sada ječam, kako izgleda, kod nas su jesenas jako narasli a sad ožutili.
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
Re: Jeèam

Prosle godine sam sijao jari jecam ALARIK od BC-a ali za stocnu hranu. Dobio je samo 150kg 15-15-15 po jutru i prihrana 60/50kg urea/kan, problem je kod mene da kod vise gnojiva jecam hoce da polegne.
U ovo vrijeme(polovina veljace) je vec bio u zemlji ali prosle godine je bilo malo toplije( VU srijmska zupanija) .

Problem kod jarog jecma je lema koja ga jako napada, prinos je bio od 3600kg /jutro do 3300kg/jutro ,lema ga je dosta pojela ,nisam na vrijeme primjetio(sve je izmjereno na vagi prije istovara), i kod jarog jecma je zrno bilo mrsavo u odnosu na ozimi jecam sorte REX. Sijano je 135kg/jutru jarog, oranje je bilo zimsko.
Inace ozimi je najmanje tonu vise rodio po jutru.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: Jeèam

Danas prihranili 40 ha ječma s 150 kg/ha kana-a.Tlo je idealno ,niti se lijepi niti propada.Dovoljno je otoplilo a kiša ide idući tjedan i ostaje toplo znači vrijeme je za akciju.Kod pivarskog ječma je problem što se poslije 01.04. ne bi trebalo gnojiti dušikom,znači sada prva prihrana pa za jedno 15-20 dana druga i samim time je ispoštivan timing gnojidbe dušikom.Evo par sličica.
nh.jpg


br.jpg


t-4.jpg


sl.jpg


rs.jpg
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: Jeèam

Evo ovako izgleda moj jećam pred tri dana, sijan po sudanskoj travi, bez prihrane do sada :blackeye
slika000.jpg
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Jeèam

cabage nisam ni mislio da bi mogao bit loš, to jednostavno mora biti dobro :D

evo i mog stočnog ječma, sijanog rasipačem, pa je malo pelesasto mjestimično

malo dolje


pa malo do šume



išao sam pogledat za špricat el ima trave, za sad je ok, ali temperature po noči nisu ok za prskanje, tako da je to bio mali izlet, inače to je polje na drugom kraju sela kojih 10 kilometara od kuče, a eto da malo svijeta vidim :mrgreen:
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: Jeèam

s čime prskati ječam koji je zakorovljen ljuljem? i da li se isplati špricati? :|
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: Jeèam

Potraži sredstvo Axial ,on je za aperu i ljuljeve zakon.Mislim da bi ga trebalo naručiti jer je novije sredstvo i nema ga baš svugdje.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: Jeèam

Danas obavili drugu prihranu ječma s 120 kg/ha kan-a.Za pivarske ječmove kraj ožujka je krajni rok za zadnju prihranu dušikom jer svaka kasnija prihrana može izazvati povećanje proteina što piv.ječam deklasira prema stočnom što je vrlo nezgodno za džep.

mombasa.jpg


drprihran.jpg


drprihr.jpg


drp-1.jpg


barun-mombasa.jpg
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: Jeèam

Za znalce, i oni koji misle da to jesu. 8)

Isto sjeme, razlika u sijanju 7 dana, naravno ovaj ljepši kasnije. Na dobrom pretkultura sudanska(bez herbicida), na lošem kukuruz (task 64 WG). Ja msilim da je riječ o nekakvom herbicidu od prije, koji ne smeta kukuruzu, ali jećmu da. Šta se tiče gnojidbe ni to nje napravljeno kak se spada, nešta malo, ali kako god, ovak nemre izgledat zbog gnojibe. Na mjestima se skoro skroz osušio.
slika035u.jpg
slika026t.jpg

Još je vrlo vjerojatna kiselost tla, to ću provjeriti jedan dan kad padne kiša. Ph metru treba vlage :mrgreen:
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: Jeèam

Nisam baš znalac ali recimo da imam dosta iskustva.Da li je primijenjena ista gnojidba i u isto vrijeme.Nekako mi djeluje kao da je zakržljao,neishranjen.Da je virus patuljavosti bio bi nejednake visine ,u busenovima jer ne budu sve biljke zaražene.Ako je tlo šljunkovito možeš mu dati puno gnojiva a da ga tlo ne može kemijski vezati na adsorpcijski kompleks ,isti slučaj i s jako pjeskovitim tlima.Task primjenjen na kukuruz(ne postrni) ne bi trebao činiti probleme s tim više što je prošla godina bila kišna pa su se i herbicidi dobro razgradili.Staviti ću sliku kako izgleda busen ječma zaražen virusom patuljavosti a oko njega sve zdravo.Prva slika je barun koji je potpuno zdrav ,na druge dvije je mombasa gdje ima tu i tamo poneki busen zaražen virusom,sijano je jedno za drugim,tabla kraj table.

Slika041-6.jpg


Slika029-4.jpg


Slika030-4.jpg
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: Jeèam

Ja sam danas ganjao đukelu po svojem jećmu, hehe
slika052.jpg
 
B

Bobo

Guest
Re: Jeèam

U mom kraju neki jecmovi vec klasaju... Kad sam to danas vidio, bas sam se zacudio...
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: Jeèam

To mora da je domaća sorta Barun .On je raniji od ostalih ječmova bar 15 dana.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: Jeèam

Vidio sam i kod mene da su počeli neki, uglavnom oni koji su slabiji i neishranjeni. Tjera biljka klas (razmnožavanje) budući da nema povoljne uvjete za rast.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: Jeèam

Sorta barun klasa a vi procijenite da li je neishranjen.E da mu je još dobre kiše.

Slika064-4.jpg


Slika063-4.jpg


Slika062-5.jpg
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh