• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

JEČAM sjetva-žetva, 2007.-2008.-2009.-2010.-2011.-2012..

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: Jeèam

Ok, isprika ako sam nekoga bocnuo s činjenicom da neishranjeni jećmovi klasaju. Činjenica je da kod mene još ni jedan jećam koji je u dobrom stanju ne klasa, ali zato se vidi da loši i neishranjeni lagano tjeraju klasove. Slavonija uvijek prije krene i sa sjetvom i sa žetvom nego mi u podravini.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Jeèam

jd4755 to je več dokazano da je kod tebe na zavidnoj razini, u to ne moram sumnjat :D

cabage več sam negdje spomenuo da su kod nas svi ječmovi dobili po piksi, i kod mene jedan dio a ja barem ne šparam s umjetnim ni stajskim gnojem

kod nas ima jako puno loših ječmova, ali kroz duže vremensko razdoblje od par godina ni rana ni kasna sjetva ne uspjevaju, ječmovi su sve gorji i gorji, a tu bi se dalo podosta pripisat i kupovnom sjemenu koje je pakirano po 50kg ima naljepnicu zavoda za sjemenarstvo, ali se nezna proizvođač, nema naziva firme a samim time te jako vrlo vjerovatno da ga je proizveo neki pik i ili mu je spaljena klica bila djelomično u doradi, ili je pakiran merkantilni ječam

ovdje se ne govori o bc i osječkom institutu, več o njihovom sjemenu koje daju nekom drugom da ga umnažaju, to je ustvari c2 generacija bez imena proizvođača na etiketi ili na vreči, ali pakovanje od 50kg , ipak je malo sumnjivo

ne može biti kod mene ječam loš osim ako sjeme ne valja, niti kod drugih koji su čak u tom dijelu i bolji od mene, i svima je sumnjivo kupovno sjeme, jer ono koje siju s tavana na način da se mjenjaju s nekim tko je imao dobar ječam je puno bolji od kupovnog, znači vidi se gdje je problem

dvije godine sam se opekao, od sad samo uzimam direkt sa skladišnih vrata bc instituta, nikakve vreče od 50kg po dučanima bez i jednog slova

ajd da sam kod mene ne valja ječam (onak prosječan je, nije kak je inače kod mene sve na poljima), ali kad je to u jako velikom postotku onda...........................
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: Jeèam

Mi sjeme moramo uzeti od ppk jer nam oni otkupljuju ječam za potrebe sladare.Mislim da se isto radi o C2.Oni imaju svoju doradu i proizvodnju sjemena i do sada nije bilo problema.Možda kod vas prevladavaju neke sorte kojima ne odgovara mikroklima ili sl.Zemlja je kod vas sigurno kvalitetnija nego ovdje kod mene.Ječam je jako osjetljiv na višak vlage(ne mora voda ležati na površini)ali to se vrlo lako uoči.Lisne uši u jesen do uzrasta ječma 3 lista mogu prenijeti zarazu virusom patuljavosti.Ako dođe do jače zaraze štete su ogromne.Gnojidba je važan faktor kako tip gnojiva tako i vrijeme primjene.Mi ujesen prije sjetve bacamo npk 7-20-30 300-400kg/ha i u proljeće čim krene vegetacija idemo s prihranom kan-om dva puta,ukupno 200-250kg/ha.Ljudi se boje rano prihraniti zbog polijeganja pa im ječam zakržlja i čim prijeđe u vlatanje takav kržljav tu više nema prinosa.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: Jeèam

Jučer oprskali sortu barun protiv bolesti.Fungicid je prosaro 1l/ha.Prva slika je fotkana s lovačke čeke .
Slika101-3.jpg


Slika099-3.jpg


Slika098-3.jpg


Slika097-4.jpg

Gotovo,ajmo kući .
Slika104-4.jpg
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: Jeèam

Moj je polegao, al ono bar 50 posto. Bilo je nevrijeme, led kiša. Tek je počeo klasati. Nisam bacao nikakvu prihranu jer sam se bojao polijeganja, sad to i nije bitno. Nisam slikao, ali hoću u prolazu koji dan.
 
A

Alen

Guest
Ječam 2009

Kakav vam je ječam? Gledajuči svoj mislim da još 10 dana i treba kombajnirat! Mislio sam da je samo moj u kurcu al gledam okolo po poljima kod ljudi i vidim da je skoro pa spreman za kombajn....
 
B

Bobo

Guest
Re: Ječam 2009

A nije tvoj samo takav... jucer pri obilasku polja sam vidio da ima jecma koji ce kroz 10-ak dana vec biti skinut...

Prica mi stari da je moguce da se vec u istocnijim krajevima vrsi jecam, no tesko mi povjerovati... Vrlo je moguce uz sve ovo sunce i malo kise sto je dobio, da je sazrio "poprijeko"...
 
K

KRESO

Guest
Re: Ječam 2009

evo kod mene ja mislim još jedno 10-tak dana da će biti spreman , a poslje ječma će doći uljana repica što je malo neobično

SDC11105.jpg
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Re: Ječam 2009

Tak je i kod mene situacija..
Trebat ču polako počet kombajn spremat 8)
 

breza

Član
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
755
Re: Ječam 2009

ja ću imat drugi problem,zbog nejednakog klasanja jedan dio će biti zreo a drugi će tek počet sazrijevat ,razlika će možda biti i do 2 tjedna,na slici se vide razlike u boji :cry: na ovoj sam probal mijenjat opciju slike da se možda bolje vidi razlika
 
V

Vedran

Guest
Re: Ječam 2009

U nedjelju ovršen ječam, prinos 4,5 t/h, vlaga 14,2 zbog zelenog zrna ječma na dijelovima koji je kasnije krenuo.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Re: Ječam 2009

2 Dana vršim ječam..
Prinos je jako dobar ove godine...

i544695_Fotografija112.jpg
 

robi

Član
Tu od
22 Sij 2007
Poruka
377
Re: Ječam 2009

ja imam 11 jutara jećma i nemam kupca a jećam je za vršenje !!
 
B

Bobo

Guest
Re: Ječam 2009

I kod mene se vrsi jecam vec dva dana:






Prinos mi se cini solidan...
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Ječam 2009

robi kaže:
ja imam 11 jutara jećma i nemam kupca a jećam je za vršenje !!

a ja svog uopće nisam bio niti pogledat nakon proljetne gnojidbe :shock: bravo ja :shock:
moj ide na tavan za kravice :D

el ne otkupljuju zadruge il tak netko, mislim da naša zadruga kupuje ječam
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
Re: Ječam 2009

kombajnirate,ali nesto ste skrti sa slikama..
c025.gif

jecam imate za svoje potrebe,ili?
 
B

Bobo

Guest
Re: Ječam 2009

Ma, nemam svog jecma idem nesto malo usluzno raditi... LJudi bas i ne vole kad kombajn stane na sred njive, pa da ja idem slikati... odmah krenu da vide sto se pokvarilo ;)

Obecavam da ce biti slika kad budem vrsio svoje zito...
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,115
Re: Ječam 2009

kako se krece cijena jecma?
ja sam dogovorio sa jednim da mi prodam nesto jecma pa nismo cijenu dogovorili.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Re: Ječam 2009

..ja.. kaže:
kombajnirate,ali nesto ste skrti sa slikama..
c025.gif

jecam imate za svoje potrebe,ili?
Isto tako kako i Bobo kaže..Sad vršim uslužno,pa nema vremena za slikanje..
Ali s vremenom bude slika... ;)
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh