• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

JEČAM sjetva-žetva 2012.-2022

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,238
Mislim da od jarih ove godine nece biti nista...sve sto sam po polju vidio svi su nikakvi...meni se ozimi isto solidno drzi...samo je pitanje kako ce se sve to odraziti na.prinos...
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,515
Nije mu baš Moddus pomogel… 😬 Jučer sam još jedamput pošprical iako nije bilo u planu. Ima svega..
IMG_3270.jpeg 774E72C1-18B3-49E4-A101-780BE90AC68D.jpeg 2F781E45-A2A8-4B64-B38B-EE301DF9A67E.jpeg
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Kasno,trebao je ići preventivno,možda bi elatus era nešto napravio ali nisam siguran.Prosaro na ovako zaraženu zastavicu ništa nije mogao
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,515
Išao je preventivno Priaxor oko 15.4. i sad opet… U pšenici Priaxor i sad Elatus era. Ali dosta ovisi o sorti. Npr. Kraljica katastrofa, a Obiwan parsto metara dalje bez točkice bolesti.
 

Mario1993

Aktivni član
Tu od
24 Velj 2015
Poruka
248
Moj više nema lista koliko ga pojela bolest. Kad je trebao zaštitu, nije se moglo u polje. Hoće li biti išta od njega pošto su klasovi puni zrna u mlijeku?
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Nešto fotosinteze može odraditi osje ali nema tu krupnoće zrna.Kod nas kraljica katastrofa uz 2 tretiranja dok providence odmah preko kanala solidno zdrav samo s jednim tretiranjem.Većina sredstava drži do 3 tjedna ali onda je uslijedila kiša od dva tjedna.Mi smo ječam radili prosarom pred klasanje preventivno,nije bilo ramularije da bi nakon 3 tjedna navalila a nije se moglo prskati do neki dan.Isto smo išli priaxorom jer za njega piše da je dobar za ramulariju ali preventivno,nadam se da će očuvati bar dio zastavice.
 
Posljednje uređivanje:
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Možeš probati, ali isplativost je vrlo upitna, pogotovo s današnjim cijenama. Sve zaraženo će ostati zaraženo. Usporiti možeš fungicidom, ali baš i ne bude uspješno, u praksi se pokazalo kada Fusarium ili Septoria udare po klasu, drži gaće i nadaj se skoroj žetvi jer je prskati 3 - 4 puta skupim preparatom ekonomski neisplativo...

Koliki postotak površine je zaražen?
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Špricao sam ga jednom protiv hrđe i tu je bilo i zaštita za klas neznam točno šta. Morao bi vidjeti u papirima. Nisam obišao cijeli komad dok sam prošao kroz tritikal bio sam mokar do pasa tak da sam ovo obišao pola komada. Cca nekih 30-40% ovakvih klasova. Da je tuđi sigurno bi bila manja šteta 🤣. Nikad do ove godine nisam toliko puta ulazio u žito sa prskalicom.
Koliko to još može napredovati do žetve ? Kako god bilo moram nešta pokušati napraviti. Proljetni mi smlatila isto boleština tak da ovog moram pokušati spasiti.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,151
Ima i kod mene toga, isto sam radio jednu zaštitu s Elatus era.. Nema puno, e sad koliko bude manji prinos znat ćemo tek u žetvi.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Jutros pričao sa agronomom. Kaže da je to žuta pjegavost a ako je jako zahvaćeno kaže može smanjiti prinos oko 100 kg dnevno. Pošto je kiša opet ujebala stvar čeka se ljepše vrijeme. 😡
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,151
Bojim se da je tu šteta već napravljena i da je prskanje fungicidom sad samo bacanje novaca.. Trebalo je preventivno ići u zaštitu klasa.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Bila je preventivna zaštita klasa. Zato mi baš i nije jasno zašto se ovo pojavilo. Jučer išao kupiti i sad onaj u prvi kaže da se ne smije sa ničim špricati jer je u mliječnoj zriobi ali da se bolest nebude dalje širila. Živi bili pa vidjeli.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Zato što su to virusi uzrokovani lisnim ušima, a protiv virusa nema lijeka, tako da si đabe bacio pare na fungicid.

Bolje ga ostavi za nagodinu, jer nećeš poatići ništa osim troška...
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Ma nisam ništa špricao. I karenca je 60 dana tak da neču da potrujem stoku. Kak mu god bude.
 
Na vrh