• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

(K)Runjači za kukuruz

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
I ja krunim s traktorom i ne smeta nikakav dim ni buka..
A i najveca buka dolazi od samog krunjaca dok kruni, tak kaj mi par dana poslije dumi u glavi..

Ja moram na svojem krunjacu vaditi ladu van i staviti na gusce ove dijagonalne sipkice jer mi dosta vrhovine od "kocenja" ide u zrno kukuruza..
Ove godine je to dosta izrazeno, valjda kad je kocenje otrulo..

A ovo sto ide dosta zrnja van na izlaz za kocenje, tu ne znam jel ima rjesenj na bilo kojem krunjacu, svi tu bacaju, ja bi slozil elevator da vozi sam kocenje na prikolicu, ali to nebi valjalo jer bi dosta zrnja zavrsilo u kvaru..
Tako da rucne vile za kukuruz i pomalo natresati i utovarivati u prikolicu..

Nego, jel ima gdje kakva tema krunjenje kukuruza, ili ovdje da stavljamo slike i postve, kako tko doma kruni, jel treba to dosta si pojednostaviti da ima manje rucnog rada?
Npr jedan mali elevator da nosi iz kosa u krunjac, drugi da nosi kocenje na prikolicu, i neki puz ili puhalnik da nosi zrnje u drugu prikolicu..

Ja budem probal do godine nesto iskemijati da ima cim manje rucnog rada, jer ipak treba cuvati kicmu i zdravlje..
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,151
Moram ja svoje slikati :). Dakle elevator iz kuruzane do krunjača i puž za zrno koji ide u prikolicu :). Jedino jedan mora odbacivati kuruzovinu no i to se može riješiti lako. Ima i kod mene dosta ostataka od kuruzovine u zrnu nemožeš naštelati krunjač tako da bude zrno čisto jer je bila velika vlaga kad se bralo i kuruzovina je već loša i trula i zbog tog ima ostataka..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,631
Možda je s traktorom lakše, ali jeftinije nikak nemre biti.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
treba dobro poštelati krunjač, tj korpu

kod mene nije bilo isto kada sam krunio u 11mj ili 3mj ili sada, treba drugačije podesiti, da je sada zatvorena kao u 11mj bilo bi jako puno loma, sada sam ju dosta raspustio, i jako lagano se kruni.

kod mene neža žica, nego mreža

da zrna neispadaju, treba staviti gumu na izlaz, a dolje na lađu staviš jednu letvicu na kraj, visine oko 5-10mm, da malo zadržava, pa neće curiti toliko zrno van
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,163
Moj je rastepeni...to ti je hrvatski proizvod,osovina na bubnju nije centrirana kak treba i sad su lageri ošli...
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
što je više kukuruz suh, treba više raspustiti

inače moj je čalopek, nije u nekom stanju (malo sam ga morao povariti), al odradi posao, godišnje do 10tak tona zrna i to je sve, bez njega neznam kako bi radio, jednostavno nemoguće da radim sa odžačkim i ubacujem klip po klip, kako sam ga uzeo polovnog, nisam još ni remenje zamjenio, a kod prijašnjeg vlasnika je dosta radio
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
Ma bila je iza i guma, pa su psi potrgali, pa sad zasarafim vrecu na duplo od umjetnog gnoja, al svejedno kukuruz malo ide van..
A ovo za letvicu da se stavi na kraj lade, mislim da to nebi imalo efekta, samo bi kocenje gomilalo na izlazu, jer lada nikad nije puna da ispada van, nego to prsti van dok valjak kruni kukuruz..



Evo moga, slika je stara par godina, ali i dalje je isti..
Sam krunjac je star nekih 30 god, a skrunio je da ni sam ne zna koliko..
A pravio ga je jedan covjek tu iz sela, inace on ih je radio dosta za prodaju, samo moram sad na ladu privariti ove resetke na gusce, da nejde ova vrhovina u kukuruz i peri dalje..

Tino, a takvog krunjaca kakvog imas ti, si je kupio stari pred par godina novog, a ja ga nebi nikad htio imati u dvoristu..
Uopce se ne moze postelati, dok ga otpustis, ostaje na kocenju, a melje kukuruz, dok pritegnes onda trga kocenje i jos bolje melje kukuruz..
Svaki puta dok smo krunili s njim bili smo bijeli ko pekari, a uvijek se stopa kukuruz dok ga iskipas iz kosare na onom njegovom "velikom" ulazu, a i svaki put ga je vezao spagom za traktor da ne pobjegne susjedu u dvoriste..
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,163
Sve ovisi na koji naletiš...tetak ima isto taki ali sa pužem za puniti vreče...lagano radi,nikud ne skače,dok ovaj moj,žali bože
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
Kod mene krunjač isproban, malo su se morale neke sitnice korigirati i sad radi savršeno.
Ivan KC ovo je moja kombinacija jedino treba još rešenje za kocenje.





 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
Odlicna kombinacija, skoro pa bez napora se kruni..
Samo je uvjet da mora biti dosta mjesta, da stane i transporter za zrno i prikolica i to sve..
Jel ne prsti puno kukuruza na otvor za kocenje na krunjacu?
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
Normalno da treba mjesta za sve to, ali za punjenje kuružnjaka ti treba više (jedino ak ga ne puniš ručno) pa ak ti sve ono stane za ovo nema problema.
Veče prštenje kukuruza sam rešil stavljanjem dviju zavjesica jednu vani, a jednu nutra iza bubnja samo sam stavio malo prekratku pa moram nabaviti dužu da bolje pokrije kocenje, uglavnom prštenje je svedeno na minimum.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Jozek-super izgleda! I elevator je tvoj proizvod?
Na koji način spremaš kukuruz u koš? Lopata ili?
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
Da, traka je moj proizvod i nju koristim najesen kod istovara kuruze sa kiperice u trebljač. Nažalost imam samo jednu kipericu koju sam za tu priliku povisil na 9 m3 , manju prikolicu moram lopatati, inače najviše kombiniram kiperica + bunker berača i doma na istovar.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,151
Daj slikaj te sisteme kad budeš istovarao kukuruz na jesen.. Ja 18 rali berem u klipu i to sve predje preko ruku na elevator i onda u kuruzanu.

Poslano sa mog Lenovo P70-A koristeći Tapatalk
 

zoran79

Novi član
Tu od
14 Sij 2017
Poruka
1
poštovane kolege interesuje me vaše misljenje o krunjačima mega metal.nemam nikakvih iskustava sa njima.dali vredi kupiti kod nas u srbiji su 900 evrica.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Moj krunjač je počel loše raditi poderali se prsti koji krune probal sem ih dio odrezati da dobe rub osjetno je bolje ali budem moral navariti nove samo gdje nači kvalitetan firkant.?
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Moji su isto zaobljeni, okruni dobro, al ove godine ko da teze povuce klip i oklasak je nesto deblji nego inace, pa kad sam krunio, dodao sam malo jaci gas, inace krunim na 1000 obrtaja, a pojacao sam na 1200, sa fergusonom, radi se o calopekovom krunjacu....a on je pravljen za 540 kardana, to je 1500 obrtaja motora, a to bude previse, onda lomi zrno.....
 

markoihc

Član
Tu od
3 Velj 2011
Poruka
118
Jozek,kolko ti je siroka traka?imam doma 3koluta trake siroke oko 500 al je debljine oko 10mm pa bi htio isto napravit sebi takvu pokretnu traku za istovar!kolko ti je duga traka?ak trebas traku,javi...
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
50 cm je široka i 3 m duga, samo pazi kak ti je širok krunjač da nebude preširoka za njega bolje da traku prije suziš ak treba
 

Najnoviji postovi

Na vrh