• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kajsija ili Marelica

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
ne znam šta reći
kod mene nije bilo leda, ali u okolici je ali ne toliko, ovo kao da je netko nagrnio, stvarno nije normalno
i kod mene su tako nabubrili pupovi i sutra idem da špricam sa eko-frizom
iako na njemu piše da se šprica u cvatnji,možda nešto pomogne ,jer kako kolege kažu poslije će biti kasno
pa kako bog da
 
Posljednje uređivanje:
L

Luka89

Guest
Pozdrav poštovana gospodo,

Posadio bih ove godine 5-10 marelica na osunčanoj strani niskog brežuljka na Baniji. Znam da se ne radi o velikom broju vocki, znaci cisto za gust i uzivanje prirode. Jos sam u procesu odabira sorte i apsolutni sam amater, student inace.

Zanima me jel se isplati saditi u proljece, kada prode opasnost od mraza? (podrucje sadnje idelano sto se toga tice, uspjevaju razne vocke inace u tom kraju). -Ili je jesen jedino prihvatljivo vrijeme?

Zahvaljujem unaprijed na odgovoru!:)
 
B

branko 1

Guest
Pozdrav poštovana gospodo,

Posadio bih ove godine 5-10 marelica na osunčanoj strani niskog brežuljka na Baniji. Znam da se ne radi o velikom broju vocki, znaci cisto za gust i uzivanje prirode. Jos sam u procesu odabira sorte i apsolutni sam amater, student inace.

Zanima me jel se isplati saditi u proljece, kada prode opasnost od mraza? (podrucje sadnje idelano sto se toga tice, uspjevaju razne vocke inace u tom kraju). -Ili je jesen jedino prihvatljivo vrijeme?

Zahvaljujem unaprijed na odgovoru!:)

Uvijek se preporučuje jesenja sadnja ali i proljetna sadnja je ok.Mnogi proizvodni voćnjaci su posađeni u prolječe pa ne vidim razlog zašto i ti ne bi posadio svoje marelice.

Samo ih sadi što prije.Sada je vrijeme za sadnju !!!
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
nemam pojma,tata je uzeo, ,on pokidao etiketu a nije još rađala
to je dosađeno prije 2-3 god. na samom kraju reda, baš zadnja

evo sad pada snijeg, tako da ni ove godine ništa
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...kod mene nisu još niti blizu ovoliko napupale. Srećom....

Snijega ima ko u priči...
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
...kod mene nisu još niti blizu ovoliko napupale. Srećom....

Snijega ima ko u priči...

Moje kečkem. jesu i boim se da ih ni ove godine neču kušat gledajuči dugoročnu prognozu.
Viš ti kak se sa snjegom situacija okrenula .
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...ma, najbitnije je da izdrže do cvatnje...i marelice, a i breskve
Meni lani ono što je stradalo nije stradalo, kao većini, od mraza u cvatnji. Stradale su od zimskih minusa, tako da na ovoj parceli koja je najviše stradala gotovo da nije niti bilo cvijeta. Ovo što je procvalo - to je i ostalo...
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...nadajmo se mi ovome:



..i ovome:




Tj. sačekajmo najprije da vidimo hoće li procvasti...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
jučer sam odrezao jednu granu i stavio je unutra u kuću da vidim situaciju sa pupovima

bilo je pupova koji su niže na grani na kojima su se vidile lagane smrzotine pupa,malčice smežurano,
dok na višljim pupovima to nije bio slučaj
međutim sad gledam te pupove i ne vidim nikakvu razliku,ono što me najviše tješi je to da nisam našao još niti jedan da je otpao, a nakon sad već skoro 36h u toplome su u fazi roza pupa

isto mi je tako i sa breskvom,jedino na njoj nisam vidio nikakve smrzotine

rasijecao sam pupove i nisam vidio nikakva oštećenja, ali bojim se da je još i malkice rano ,treba pogledati za koji dan

e sad šta će biti to od svega toga to ćemo vidjeti
mislim da je ovaj minus dosta dobro, ili možda čak i odlično prošao barem za sada:drink:
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Imao bi jedno pitanje za vas koji se razumijete u kajsije.. Imam jednu kajsiju i prvih godina je rodila jaako dobro, znači ono kada je krenula roditi, svake godine sve više i onda je jedne godine bilo skoro pa jedna na drugoj kajsiji i od tada bude nekih 5 kajsija, iscvate pravo svake godine i onda kasnije samo odpada taj cvjet i male kajsijice, nije prskana nikada, sad je nekih 10-tak godina stara.. sad trenutno još nije iscvjetala (srećom) i nadam se da ju neće mraz, al zanima me šta mogu učiniti da te kajsijice ne odpadaju već da uspješno narastu i dozriju, čime prskati ili šta već??
 
B

branko 1

Guest
Imao bi jedno pitanje za vas koji se razumijete u kajsije.. Imam jednu kajsiju i prvih godina je rodila jaako dobro, znači ono kada je krenula roditi, svake godine sve više i onda je jedne godine bilo skoro pa jedna na drugoj kajsiji i od tada bude nekih 5 kajsija, iscvate pravo svake godine i onda kasnije samo odpada taj cvjet i male kajsijice, nije prskana nikada, sad je nekih 10-tak godina stara.. sad trenutno još nije iscvjetala (srećom) i nadam se da ju neće mraz, al zanima me šta mogu učiniti da te kajsijice ne odpadaju već da uspješno narastu i dozriju, čime prskati ili šta već??

Radi se u bolesti Monilija Laxa ili palež cvijetnih granćica.

O tome se već dosta pisalo.Ukratko, potrebna su dva špricanja preparatom npr.......Signumom.....

Prvo špricanje kada je otvoreno 10 % cvijetova i drugo kada otpadne cca 90 % cvjetnih latica.
Po potrebi ako je kišna godina onda bi bilo dobro ubaciti i treće špricanje i to u punoj cvatnji.

Naravno tretiranje odraditi pridveče kada su pčele već na spavanju....:(snooze): :(snooze):
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
E to je to val hladnoće od -5 do -3 i to narednih 4-5 dana sa snijegom, a pojedine dane i 30 tak sati s uzastopnim minusom.
Mislim da i ove godine ništa od kajsija,ovo bi ih moglo dokrajčiti a pogotovo rane sorte.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
...polako...kod mene je prošle godine bilo kajsija ko' pljeve

Kada te obišao mraz ili si bio iznad 140m nad.vis,ali ovo je sasvim nešto drugo.
Ovo dere sve redom,i ako je u cvatu kao moje rane i minus 2 pozdravi se
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...nadam se da će i ove godine obići...razrezao sam 10-ak cvjetnih pupova, svi su OK...za sada
 

Najnoviji postovi

Na vrh