• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kajsija ili Marelica

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
to ti je tako
zato ih niti nema puno voćnjaka sa kajsijama
jednostavno se desi i to je to
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...niti struka još nije načistu što je sve točno uzrok apopleksiji kod kajsije...meni je isto odnijela nekoliko stabala do sada, u starosti od 2 pa sve do preko 15 godina...
 

spoki007

Član
Tu od
27 Ožu 2009
Poruka
96
170420121353.jpg

Shot at 2012-04-17

jedno pocetnicko pitanje,kako dobijete ovakav uzojni oblik?
koja sorta je ovo?na kojoj podlozi?i kako je orezujete nakon sadnje?kada povijate grane?
ako je previse pitanja isprika.....
 
Tu od
20 Tra 2011
Poruka
106
Lako kod tebe moš birat lokaciju, gori doli nabrdu iza brda,a mi u ravnici klinac uz nasip iza nasipa il na čistini,al brate mili kad treba ič špricat leti vamo pa tamo jesam sve ponio šta mi treba :madmana: volio bi imat sve u komadu,navrpi ovak me nekad rasturi to letanje :cry:

hahahaha,

dobar si Gec67, u naravi breskvar je u pravu,seljaci nikad nisu voljeli imat zemlju u komadu, već raštrkano.

I kod mene ti je to primjer, i ja sam si mislio kvragu zašto nemam sve u jednom komadu,a sad vidim da je bolje imat raštrkano, pa ako udari u nizini neće u brdu.To se pokazalo istinito kad mi je led 2009 god za 13 min. odnio 25.000 eura vrijednosti robe na 3 ha bresaka, a u brdu sam prošo lišo.

ove godine mi zima opustošila cvijetne pupoljke na nektarini al ostavila na collinsu.
Avaj, ne lezi vraže došo mraz i potamanio cvijetove i sa colinsa, tako da sad uzgajamo samo vegetaciju(sreća drvenasti dio ostao živ), dok na brdu 2,3 ha ko da se ništa nije desilo, čekam još taj 25.04 gdje najavljuju još jedan minus.

industrija pod vedrim nebom!!!!
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...da, ja sad strepim nad tim svojim kajsijama koje su rodne kao čičak, obilno pognojene jesenas, a pripremljen je i KAN za dušičnu prihranu...ovdje u okolini nitko nema kajsija niti za pojesti, a gore u selu gdje mi je salaš sve kajsije su super rodne, ne samo moje...
...btw. okolna sela su isto na brdu i kajsije su nadrapale od mraza, al valjda je ipak u pitanju mikrolokacija...
:)
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
jedno pocetnicko pitanje,kako dobijete ovakav uzojni oblik?
koja sorta je ovo?na kojoj podlozi?i kako je orezujete nakon sadnje?kada povijate grane?
ako je previse pitanja isprika.....

meni obavezno potrebna armatura za ovakav uzgojni oblik pravim majstorima i to netreba samo kolac da mu drži provodnicu (vidio) sorta kečkemečka ruža nediram provodnicu dok nedođe do najgornje žice onda je skrenem na jednu stranu prostrane grane ostavim a ostale režem vežem svako malo jer se uvrče grana prema gore uglavnom rezuckam i povezujem po cilu godinu :roll:

Rojal i Breskvar ma ja imam dvadesetak tih marelica pa mi žao što su izmrzle a šta da imam ko vi sam bi si grabu iskopo jer bi me srce maznulo :supris: evo moju još jednu kap maznula tri manje jbg-a

industrija pod vedrim nebom!!!!
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
pisao sam o razlozima raštrkanosti zemlje kod nas
o dobrim i lošim stvarima
a ovi danas navalili da sve bude u jednom komadu
a bili su pametni naši preci

breskvar kad se poželim jest kajsija dođem do tebe da pregrizem koju
jer ja na 500 kom nemam ništa
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
pisao sam o razlozima raštrkanosti zemlje kod nas
o dobrim i lošim stvarima
a ovi danas navalili da sve bude u jednom komadu
a bili su pametni naši preci

breskvar kad se poželim jest kajsija dođem do tebe da pregrizem koju
jer ja na 500 kom nemam ništa
...slobodno :)
...btw. gledam jučer u jednom dvorištu u gradu stablo kajsije, pola krošnje uza zid kuće načičkano plodovima za nepovjerovat. Druga polovina krošnje - niti jedan plod :(
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
prije par dana odrezo ove suhe 30-ak centimetara od zemlje i jedna je potjerala iznad cijepa a dvije iz korjena (divljake) što znači da nije ubilo korjen il če korjen kasnije krepat ?

170420121354.jpg

Shot at 2012-04-17
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
ne mora značit da će krepat
kod mene je korijen ostajao živ

meni su isto izbijale divljake pa na njih zakalemiš opet
ja ću ove god. kalemiti tako
javi rezultate
 
Tu od
20 Tra 2011
Poruka
106
prije par dana odrezo ove suhe 30-ak centimetara od zemlje i jedna je potjerala iznad cijepa a dvije iz korjena (divljake) što znači da nije ubilo korjen il če korjen kasnije krepat ?

170420121354.jpg

Shot at 2012-04-17

nema šanse da korijen "krepa" ako su mladice potjerale, to je samo dokaz da

je biljka živa :finga:.

Obično kod stabala koja su izmrzla imamo pojavu mladara iz suočica ili

ti spavajućih pupova, što je znak da je biljka itekako živa. Često se može

desiti da je krošnja dosta razorena od hladnoće, radi obnove kompletnog

stabla izvrši se rez odmah ispod početka račvanja grana.Nakon tjedan dana

( ukoliko je stablo živo... a nadamo se da je ) može se zamjetiti po koji listić

koji tjera iz spavajućeg pupa....;)

U to ime nemoj se ništa bojat nego da .....:drinkers:



vidi
 

jos uvjek učim

Novi član
Tu od
30 Ožu 2011
Poruka
17
ne mora značit da će krepat
kod mene je korijen ostajao živ

meni su isto izbijale divljake pa na njih zakalemiš opet
ja ću ove god. kalemiti tako
javi rezultate

evo da se i ja izjadam, kod nas 90%-95% pomrzlo, prve dvije sorte jedna velika 0, i jos k tome su se grancice pomrzle.
jednostavno katastrofa!!

nego pitanje: prilikom cjpljenja niko tu ne daje sadnice na testiranja??
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
ne mora značit da će krepat
kod mene je korijen ostajao živ

meni su isto izbijale divljake pa na njih zakalemiš opet
ja ću ove god. kalemiti tako
javi rezultate

ova tjera poviš cijepa a izgleda da če i druge dvi e sad da to ostavim il ujesen zasadim novu...



Uploaded with ImageShack.us

a sad malo ovogodišnjih marelica na 18 sadnica 2-3 kg u pm idu van iz plastenika pa šta im dragi bog da ak rode rode. Lijepo ocvatu zametnu se i onda veličine lješnjaka odpadnu zašt nisam skonto...



Uploaded with ImageShack.us
 

jos uvjek učim

Novi član
Tu od
30 Ožu 2011
Poruka
17
ova tjera poviš cijepa a izgleda da če i druge dvi e sad da to ostavim il ujesen zasadim novu...



Uploaded with ImageShack.us

gec67 mi radimo isto tak, i onda izbusim malu rupu na sredini vocke i unutra nalijem sretstvo pitiv korova ( rund up, glypogan ili kaj vec koristite), od toga se korijen definitivno odumre.
zasto to? :scratch:
prema specijalisti posstoji mogucnost da se s korijena na korijen prenose bolesti, naravno i ta zbog koje se drvo i posusilo ( nije dokazano )
a sad drvo je jednostanican organizam i ako su zahvacene grane i korijen je!!!
 

perun

Novi član
Tu od
4 Svi 2012
Poruka
12
Marelice su zaista nepredvidive voćke. Prije pet godina počeo sam ih kalemiti i uzgajati za vlastite potrebe, pa sam iz znatiželje eksperimentirao s raznim vrstama i podlogama. Dosad mi se osušilo(apopleksija) samo jedno stablo i to baš ono koje sam kupio. Moji kalemi još se drže, a donose već i prve plodove. Ovog proljeća fascinirao me kalem na breskvi star 5 godina. Zadnje dvije godine lijepo je rastao i donosio plodove no ovog proljeća pupovi nisu potjerali. Mislio sam da je stradao od mraza, bolesti ili da ga stablo breskve nije moglo hraniti jer je i samo slabo. Ipak dobro da je nisam odrezao jer su se popovi prošli vikend iznenada probudili, naravno cvjetova nema. Pretpostavljam da je do premećaja došlo zbog jake zime. Evo nekoliko slika moga kalema na breskvi:

2lc7o1l.jpg


8ydk4p.jpg


ekgjet.jpg
 

jos uvjek učim

Novi član
Tu od
30 Ožu 2011
Poruka
17
Marelice su zaista nepredvidive voćke. Prije pet godina počeo sam ih kalemiti i uzgajati za vlastite potrebe, pa sam iz znatiželje eksperimentirao s raznim vrstama i podlogama. Dosad mi se osušilo(apopleksija) samo jedno stablo i to baš ono koje sam kupio. Moji kalemi još se drže, a donose već i prve plodove. Ovog proljeća fascinirao me kalem na breskvi star 5 godina. Zadnje dvije godine lijepo je rastao i donosio plodove no ovog proljeća pupovi nisu potjerali. Mislio sam da je stradao od mraza, bolesti ili da ga stablo breskve nije moglo hraniti jer je i samo slabo. Ipak dobro da je nisam odrezao jer su se popovi prošli vikend iznenada probudili, naravno cvjetova nema. Pretpostavljam da je do premećaja došlo zbog jake zime. Evo nekoliko slika moga kalema na breskvi:



ekgjet.jpg
[/CENTER]


to ti je zbog mraza, to jako lako provjeris, uzmes jedan pup i prepolovis ga, ako je crni je mraz. posto se drvo probudilo nebi trebalo biti problema :supz:
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
gec

ja ih ostavim
jedino ja svoje moram kalemiti opet jer su visoko kalemljene pa mi izbija iz podloge ne iz plemke
a što se tiče apopleksije koliko sam primjetio barem kod mene i kolege
osuši se iznad kalema a korijen uvijek ostaje živ
e sad jel to pravilo ili izuzetak ne znam
 

jos uvjek učim

Novi član
Tu od
30 Ožu 2011
Poruka
17
gec

ja ih ostavim
jedino ja svoje moram kalemiti opet jer su visoko kalemljene pa mi izbija iz podloge ne iz plemke
a što se tiče apopleksije koliko sam primjetio barem kod mene i kolege
osuši se iznad kalema a korijen uvijek ostaje živ
e sad jel to pravilo ili izuzetak ne znam

i kod nas izbijaju nakon sto se drvo osusi, ali zato pokusamo otrovati i korijen, dali uspijeva neznam, jer konstantno spricamo :mrgreen:
upravo dosao iz vocnjaka, treba opet spricati, ima malo pljesni na listovima.
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
zašto trovati korijen
može ti dobro posluslužiti
imaš korijen koji je živ i već iste god. možeš kalemiti na njega

a to što mislite da se drvo osušilo od apopleksije pa nevalja ni korijen????????????

pa još nisu otkrili od čega je apopleksija
to je bolest rekla kazala

maltene sam sve kod kajsije radio kontra knjiga i apopleksije stvarno minimalno
u 7 god se osušili 25-30 voćki od 500
sad šta je u pitanju ne znam
 

Najnoviji postovi

Na vrh