• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kako nas policija vara!!! Vozaci OBAVEZNO pogledati!

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ne znam stižu li to sad kamere o kojima je bilo riječi pred oko godinu dana. One bi trebale izraditi tako kvalitetne fotke da se prema njima može identificirati osoba u vozilu. Kak bu v praksi, bumo videli.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,374
Imao sam priliku da da vidim fotografije i one su definitivno jake. Međutim korištenje fotografije nije razrađena tema zakonom, za sad se tretira privatnost. I to je kod nas u BIH naišlo na otpor pravobranilštva. A vidim da se i kod vas spominje zadiranje u privatnost.
Da vidjet ćemo kako su to obradili i kako funkcioniše.
 

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
749
Čitam jedan HR portal u kojem piše da od 01.01.24, odnosno od danas, kreću u rad postavljene kamere za bezbednost saobraćaja koje će pored dosadašnjih prekršaja brzine, vršiti snimanje unutrašnjosti vozila te evidentirati prekršaje korištenje mobilnog telefona, nekoristenje sigurnosnog pojasa.
Dali je nekom poznato kako je uređena oblast (podzakonskim aktom) kad su u pitanju druga lica u vozilu (suvozač i putnici) dali su zakonom odgovornosti tih lica propisali i način dokazivanja odnosno teret odgovornosti.
Mislim da to nije novo, sjećam se da su ranije pisali kako vozači uhvaćeni u prekoračenju brzine mogu biti kažnjeni ako se na snimci vidi mobitel ili nezavezan pojas. Nisam bio kažnjen godinama pa ne znam, neka me netko ispravi, ako griješim.

Imao sam priliku da da vidim fotografije i one su definitivno jake. Međutim korištenje fotografije nije razrađena tema zakonom, za sad se tretira privatnost. I to je kod nas u BIH naišlo na otpor pravobranilštva. A vidim da se i kod vas spominje zadiranje u privatnost.
Da vidjet ćemo kako su to obradili i kako funkcioniše.
Nema tu privatnosti čim si stupio na javnu površinu.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,374
Nema tu privatnosti čim si stupio na javnu površinu.
Nije bitno moje i tvoje mišljenje, veće šta I kako će zakon to čitkim slovom ispisati i primijenit, a da se ne kosi sa zakonom o ljudskom pravu.
A kak da sakrije ljubavnicu, ako kamere sve vide.........jedino gepek
Još ako je nekom ljubavnica slavna ličnost ili uvažena.
Veoma oštra polemika se oko tog vodi.
Polemika ako su bila maloletna lica, odnosno razmjena fotografijije za koje se utvrdi da se nesmiju pojaviti u javnosti I zbog kojih može da nastupu neželjena posledica. Da nepričam u kakvom se sve može trenutku zateći osoba i šta je kamera uhvatila što nebi smela, nečiji atribut.
Ozbiljna je ovo tema.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,374
Na temelju svega napisanog u ovom tekstu ( koje jako dobro lično poznajam i više nego je ovdje ispisano) sam upravo započeo ovu temu. Ovdje je samo dat odgovor za "vozača" I nigdje se ne spominju ostala lica u osobnom automobilu. Za vozača je uvjek jasno napisano i previše i nema dvojbe.
Sad da ne dupliram prvi komentar ali ga ponovo izčitajte i uporedite sa ovim postavljenim članovima. Ukoliko nije decidno ispisano za suvozača i putnike u vozilu onda su amnestirani od prekršaja odnosno ne postoji jasno propisana njihova odgovornost, ako budu evidentirani kao prekršioci
to će se kositi sa načelom odgovornosti. Takođe se kosi sa načelom uvažavanja jednakih prava (prvi moj komentar ako su oslobođeni (suvozač nije vezan) a vozač kažnjen za isti prekršaj.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,741
Ovo
iu

svakak pomaže...
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,374
Gle a šta je to istinski cilj uvođenja tih prekršaja. Zakonodavstvo se kune da time povećanja bezbednosti u okviru zakona. Dali je meni ili nekom potrebna pravna država koja krši svoje zakone i kažnjava za nešto što nisu propisali jasno, i time se kunu da je to dobro.

Ajd još jedan detalj i neću vas zamarati time možda je bolje neznati.
Kod nas u BiH je poslat takođe jedan upit, te nije bio odgovor a možda je kod vas to bolje opravdano.
Upit je glasio zašto je obaveza vezanja svih lica u osobnom- putničkom automobilu, a nemaju obavezu vezivanje ostala lica učesnici saobraćaja kao putnici u sredstvima javnog prevoza autobusima, dali je lice koje stoji u autobusu recimo neki "djed" bezbedan što se drži jednom rukam i kad padne kakva je posledica. Dali je moguće da automobil pored pasivne zaštite sigurnosnim jastuka i obloženih dijelova nebezbjedan, a autobus gradskog ssobraćaj gdje se stoji jako bezbedan.

Nadam se da će jednog dana na ovim prostorima postojati za našu decu uređena država čije institucije će raditi samo po propisanom zakonu.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,970
Jednom sa upitao zašto nisu vezani cajkani u vozilu kombija.
Odgovor - išli su na intervenciju!
A ja - da, eno ih u kafiću piju kavu!
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Zašto te oprerecuje te stvari,kako je tako je ..nitko od nas se ne slaže s dosta zakona ali kako je tako je..Kako bi tek bilo da ih nema.

Ja npr odavno govorim da se mene pita svaki auto bi imao tahograf..danas postoje novije tehnlogije znaci GPS...Kažnjavanje jednom mjsečno..tri crvena,dvije brzine x =toliko..pa ti jurcaj.

Btw.
 

H&S

Dobro znana faca
Tu od
2 Sij 2023
Poruka
418
Jednom sa upitao zašto nisu vezani cajkani u vozilu kombija.
Odgovor - išli su na intervenciju!
A ja - da, eno ih u kafiću piju kavu!
Moj Champa, nejdi s njima u dijaloge, da ne bi pjevao: Druže plavi nemoj me po glavi.. :hahah: :ppozdrav:
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,374
Plati kaznu i zaboravi...
Teško će istjerati parnicu, pušio ga vozač, ili netko vozaču.
Gle kad gledamo kako mi domaći prolazimo to i jest tako, i svi sa podsmjehom gledaju na to, ma ko ga šiša.
Međutim kroz moju i tvoju državu prolaze mnogi strani državljani, koji ne nasdaju na ovo, već kad uoče nepravilnosti nežele to da tako riješe, dadnu advokatu predmet koji se rešava na nekom drugom mjestu, jer smatra da su prekršena osnovna ljudska prava. Mnogo je tih presuda koje moja i tvoja država mora da isplati kao odštetu strancima, i tako i ti i ja plaćamo nečije odluke koje su bahato donesene. To su na godišnjem nivou i milionske odštete, i neko bi trebao imati odgovornost jer je čak i ovim upitima upozoravan na posledice.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,799
Abecedom i pravilima koja se uče kandidate za vozača i korištenja osobnog automobila, smatra se zaveži pojas, podesi retrovizore i vozačko sjedalo, na znak stop i crveno svjetlo na semaforu stani, skretanja automobilom najavljuj drugim sudionicima u prometu, korištenjem žmigavaca, vozi brzinom u skladu s ograničenjima i prometnim znakovima. U svakom su vozilu pojasevi i za ostale putnike, podrazumijeva se njihovo korištenje. Odavno je poznata mantra da pijani i drogirani ne smiju voziti. Korištenje mobitela od strane vozača u vožnji je zabranjeno, ukoliko nema opremu prilagođenu za to (da mu ruke drže volan...) itd.
Onda na sve to nastupamo "mi" šumaheri, pametniji, brži i sposobniji od ostatka svijeta, bez ikakve vozačke i prometne kulture, silovatelji zakona i propisa o prometu, te ostalih za nas nesposobnih sudionika u prometu.
Otprilike nekako tako, jel može tako dalje, moj je stav "može", pa neka se i dalje omataju oko stupova, najbolje leže ne na cesti nego u grabi na boku, neka nevezani pritom budu ispaljivani kao projektili sa zadnjih sjedala kroz šofer šajbe itd. Ja ih ionako u svemu tome ne mogu opametiti, spriječiti, ili izliječiti. Zakon o prometu i sva druga pravila su za normalne i pametne, nisu za idiote, nasilnike, budale i protivnike svega što je kulturno i normalno.
Moja podrška policiji, snimaj, mene ste dovoljno snimili, šaraj dalje 😈☕🤓
A advokati i fiškali su "imele" na tuđem zlu...
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Aha. A u međuvremenu ostaje u državi i plaća skup smještaj dok advokat ne istjera "pravdu"?!

Nije on došao drkat đoku nego pojest, popit, provozat se zadnjom cestom "bez zakona" i otići kući.

Svaki koji je došao i zna kako vozi nosi dva smotuljka para, jedan za kazne, drugi za uživanje.

Ako se netko i sudi, to je isti mentalitet kao i kod nas, oni koji prijavljuju susjede i sve oko sebe jer su oni "vazdan ispravni".

Ja znam kad sjebem, pognem glavu, platim kaznu i ne pada mi napamet ići tjerat tužbu i ne znam ni ja šta, zarad čega? Jedne slike u policiji koju su oni dužni ionako čuvati za sebe do okončanja postupka, i vidi je možda svega 5 ljudi?

A ovako, tvoj "atribut" na sudu vidi 50 ljudi, oni pričaju dalje, neki možda potajno i uslikaju pa se sprdaju i tako...

Mislim, svatko ima pravo na svoje mišljenje. Ovo je moje.

Mene su presretači skidali par puta, vozio sam brže, dogovorio se s ljudima na licu mjesta jer smo svi ljudi, oproste ti koji prekršaj, platiš jedan, daš pare odmah i platiš 50%.

Jesam ih trebao tužiti što snimaju moj privatni auto koji čini prekršaje na javnom mjestu i ugrožava druge u prometu? Onda bih platio sve što mogu i trebam i ne trebam. Ovako sa 4 prekršaja i 5500kn, platio 500kn na licu mjesta za jedan prekršaj i aj ćao, svatko svojim putem. P.S. to je bilo prije postroženja kazni.

208km/h u zoni 110km/h, 143km/h u zoni 70km/h, pretjecanje na punoj liniji, neispravno/nepostojeće osvijetljenje registarske tablice.

Još me likovi sprdaju, ajd makar daješ žmigavce kad obilažiš i mjenjaš traku. 😂😂😂

Na kraju platio za pretjecanje na punoj liniji koje je bilo 1000kn, na licu mjesta odmah 500kn i gotovo.

Isto je sa kamerom, bajo jesi vozio brže? Koga boli ona stvar šta se dešavalo u vozilu? Vozilo se kretalo nedozvoljenom brzinom. Imaš pravo tjerati pravdu, ali kome i čemu?

Sad recite da nisam normalan i ja se slažem, jer da sam normalan ne bih se našao u takvoj situaciji.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,374
Abecedom i pravilima koja se uče kandidate za vozača i korištenja osobnog automobila, smatra se zaveži pojas, podesi retrovizore i vozačko sjedalo, na znak stop i crveno svjetlo na semaforu stani, skretanja automobilom najavljuj drugim sudionicima u prometu, korištenjem žmigavaca, vozi brzinom u skladu s ograničenjima i prometnim znakovima. U svakom su vozilu pojasevi i za ostale putnike, podrazumijeva se njihovo korištenje. Odavno je poznata mantra da pijani i drogirani ne smiju voziti. Korištenje mobitela od strane vozača u vožnji je zabranjeno, ukoliko nema opremu prilagođenu za to (da mu ruke drže volan...) itd.
Onda na sve to nastupamo "mi" šumaheri, pametniji, brži i sposobniji od ostatka svijeta, bez ikakve vozačke i prometne kulture, silovatelji zakona i propisa o prometu, te ostalih za nas nesposobnih sudionika u prometu.
Otprilike nekako tako, jel može tako dalje, moj je stav "može", pa neka se i dalje omataju oko stupova, najbolje leže ne na cesti nego u grabi na boku, neka nevezani pritom budu ispaljivani kao projektili sa zadnjih sjedala kroz šofer šajbe itd. Ja ih ionako u svemu tome ne mogu opametiti, spriječiti, ili izliječiti. Zakon o prometu i sva druga pravila su za normalne i pametne, nisu za idiote, nasilnike, budale i protivnike svega što je kulturno i normalno.
Moja podrška policiji, snimaj, mene ste dovoljno snimili, šaraj dalje 😈☕🤓
A advokati i fiškali su "imele" na tuđem zlu...
Abecednom redom samo je vozač neko ko je polagao vozački ispit, ostala 4 lica u vozilu nemoraju da imaju vozački ispit i sve ostalo kako si naveo nemoraju da znaju. Takođe na zadnjem sjedalu mogu da se prevoze lica koja nisu prekršajno odgovorni ( maloletna lica- djeca). Način obrade tih podataka i fotografija je predmet rasprave ne mene i tebe već visoko obrazovnih i stručnih lica koja i jesu uputili upit zakonodavcu. Zaboravi na mene ja iznosim pišem ovdje neke dostupne činjenice koje tebi nisu dostupne ili ih ne prepoznaješ a koje su odavno bile u proceduri razmatranja.

Aha. A u međuvremenu ostaje u državi i plaća skup smještaj dok advokat ne istjera "pravdu"?!

Nije on došao drkat đoku nego pojest, popit, provozat se zadnjom cestom "bez zakona" i otići kući.

Svaki koji je došao i zna kako vozi nosi dva smotuljka para, jedan za kazne, drugi za uživanje.

Ako se netko i sudi, to je isti mentalitet kao i kod nas, oni koji prijavljuju susjede i sve oko sebe jer su oni "vazdan ispravni".

Ja znam kad sjebem, pognem glavu, platim kaznu i ne pada mi napamet ići tjerat tužbu i ne znam ni ja šta, zarad čega? Jedne slike u policiji koju su oni dužni ionako čuvati za sebe do okončanja postupka, i vidi je možda svega 5 ljudi?

A ovako, tvoj "atribut" na sudu vidi 50 ljudi, oni pričaju dalje, neki možda potajno i uslikaju pa se sprdaju i tako...

Mislim, svatko ima pravo na svoje mišljenje. Ovo je moje.

Mene su presretači skidali par puta, vozio sam brže, dogovorio se s ljudima na licu mjesta jer smo svi ljudi, oproste ti koji prekršaj, platiš jedan, daš pare odmah i platiš 50%.

Jesam ih trebao tužiti što snimaju moj privatni auto koji čini prekršaje na javnom mjestu i ugrožava druge u prometu? Onda bih platio sve što mogu i trebam i ne trebam. Ovako sa 4 prekršaja i 5500kn, platio 500kn na licu mjesta za jedan prekršaj i aj ćao, svatko svojim putem. P.S. to je bilo prije postroženja kazni.

208km/h u zoni 110km/h, 143km/h u zoni 70km/h, pretjecanje na punoj liniji, neispravno/nepostojeće osvijetljenje registarske tablice.

Još me likovi sprdaju, ajd makar daješ žmigavce kad obilažiš i mjenjaš traku. 😂😂😂

Na kraju platio za pretjecanje na punoj liniji koje je bilo 1000kn, na licu mjesta odmah 500kn i gotovo.

Isto je sa kamerom, bajo jesi vozio brže? Koga boli ona stvar šta se dešavalo u vozilu? Vozilo se kretalo nedozvoljenom brzinom. Imaš pravo tjerati pravdu, ali kome i čemu?

Sad recite da nisam normalan i ja se slažem, jer da sam normalan ne bih se našao u takvoj situaciji.
Rad kamere radarskog sustema je za tebe nepoznanica. A onda pišeš pogrešan podatak, sistem nadzorni kamere elektronski obrađuje podatak i ne odmah već se to snima, kopira predaje nadležnoj policijsko upravi i onda prosleđuje to je neko vrijeme. Trebao si makar da pročitaš postavku "gospodina plus" u kojoj jasno stoji način razmene podataka (samo za vozače).
Za to vrijeme ako je stranac napušta teritoriju tvoje zemlje, i naknadno se obaveštava. U one zemlje koje su načinile sporazume, neki zemlje to nisu učinile i za podatkom tog počinioca se neće moći doći, nažalost.
Prilikom razmjene podataka, to prelazi mnogo ruku, Podatak putnika djeteta i fotografija.??? Ko će biti odgovoran vozač ili roditelj. Nemojte da gledate samo plati, nekad i da hoće vozač nemoze da to izvede, elektronska obrada podataka može da mu propiše samo jedan pojas, a ne još dodatnih 4 za ostala lica ili će se to morati korigovati. Mnogo je tu stavki koje za sad nisu pojašnjenje, te čekamo realizaciju i vjerovatno otklanjanje grešaka u toku rada.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,799
pišem ovdje neke dostupne činjenice koje tebi nisu dostupne ili ih ne prepoznaješ a koje su odavno bile u proceduri razmatranja.
Iskreno, da me baš tako jako zanimaju, ne bi ih "ovdje" tražio, ne opterečuj se samnom previše...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Abecednom redom samo je vozač neko ko je polagao vozački ispit, ostala 4 lica u vozilu nemoraju da imaju vozački ispit i sve ostalo kako si naveo nemoraju da znaju.

bio sam osobno u autu kad je policajac (granični , vjerujem da je to nebitno , jer ovlasti očito ima ) prozvao putnika za zadnjem sjedištu :gospodine niste vezani , morate platiti kaznu , molim vas pođite zamnom .
Pritom šofera nije pitano ni rečeno mu ni riječ.
@smilan ,tko je tu kriv ?..ne zanima me zakon nego tvoje mišljenje

Bilo je to na zloglasnom murskom središču , neki se sigurno neće iznenaditi .
Ja sam tu totalno izvan priče , suvozač i zavezan
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,374
Naravno punoletna i odgovoran, prekršaj uočen jasno.
Dok kamera, Vozač mora da gleda ispred sebe, putnik ili suvozač okrenuo glavu nazad, vide se da nema pojas, nevidi se dobro lice. Kako doći do identifikacije, naknadno pozivanje vozača, kaže uz put povezao stopera nemogu da se setim pre 2 mjeseca ko je bio itd.
 

Najnoviji postovi

Na vrh