• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kako naštimati plug???

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Mane,
ako si zadovoljan, onda nema problema.

Meni je zakretanje traktora u teškoj zemlji radilo probleme, a u laganoj uopće nisam osjetil zakretanje traktora. Jedino je španer na strani izoranoga bil uvijek napet. Ali kad se to ispravi oba španera mogu biti labava i traktor lakše vuče.

Što je veći razmak među kotačima, to je teže postiči da jednobrazdni plug ore bez napetog jednog španera. Zato ponekad nije ništa teže vući dobro poštelan dvobrazdnjak nego nepoštelan jednobrazdnjak.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,686
Naravno da sam zadovoljan, da nisam onda ne bih dao savjet kako da si čovijek poštela plug.
Pošto svi ti manji traktori imaju skoro pa isti razmak između zadnjih kotača onda je i štelanje pluga kod svih manje više isto. Pogotovo jer svi za te manje traktore imamo iste plugove.

Poslano sa mog D6503 koristeći Tapatalk
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Kupio sam plug slavonac i probao orati. Njiva mi je jednim dijelom na usponu, a drugim dijelom ravna. Kad vučem brazde nizbrdo, imam dobru dubinu oranja, ali kad dođem na ravno, dubina je premala. Može li se to kako podesiti ili treba posebno orati njivu u brijegu, a posebno u ravnici?
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Slavonac 12" nema točak. Ima 2 crtala i otraga onaj tanjur što se drži zida druge brazde. I još nešto: za povečanje dubine oranja toplink se krati?
 

David79

Član
Tu od
9 Pro 2016
Poruka
160
Za povecanje dubine se koristi hidraulik. A topling ti sluzi za stelovanje ravnine pluga. Plug kad stavis na ravno,moro bi bit ravan. Moze prednja brazda biti malo podignuta.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,568
Koji traktor ti koristis?

Koristis hidraulik tako da ga pustis prema dolje, jedino ako nije pretvrda zemlja pa da pluh nece u zemlju.
 

Fendt939

Iskusan lik
Tu od
26 Stu 2014
Poruka
1,363
Kako naštimati OLT alkar 2 brazde mislim 12 cola. Traktor imt 558 i vuče ga u oranje ne normalno i pati se. Plug nema onu ručku za riktanje pa mi nije jasno. Ako itko zna...
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Ručku guraj natrag dok španeri ne dođu labavi. Postavi kakvu sliku pluga i traktora.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,686
Kaže da nema ručku

Poslano sa mog F5321 koristeći Tapatalk
 

haz0r

Član
Tu od
1 Lip 2012
Poruka
460
Imas sa lijeve strane koljenastog vratila saraf kojim zakrece se vratilo i podesava zabrazda pluga. Imam Alkara takodjer.

ea576f47a5d0aa1187f0864f5e62b827.jpg


Poslano sa mog Picasso koristeći Tapatalk
 

Fendt939

Iskusan lik
Tu od
26 Stu 2014
Poruka
1,363
Zoki nemam ručku pa mi nejasno. Inače da imam ručku nema frke...
Hazor da nemaš slučajno kakvu bolju sliku gdje se vidi i što treba napraviti?
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Joj oprosti, krivo sam pročitao. Vrti koljenasto vratilo prema natrag. Moraš imati veči čekić sa sobom i na njivi to odraditi.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

haz0r

Član
Tu od
1 Lip 2012
Poruka
460
Evo vidi se na ovoj slici na lijevoj strani pluga, dugi saraf sa dvije matice. Podesavas snjim sirinu prve brazde. Kada odvnes matice vidjet ces da se moze plug zakretati desno-lijevo. Ovako je radio kod mene na Torpedu, sada na MF (posto je puno siri) samo je pomjeren na vratilu desno skroz..

2013-11-22_10.17.33.jpg
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Taj šaraf je original? Tako bih mogao i ja nešto pripasati na svoj jednobrazdni Alkar, isto nema ručku pa ga je teško naštimati, a ovo izgleda jednostavno riješeno...
 

haz0r

Član
Tu od
1 Lip 2012
Poruka
460
Original. Ustimas, stegnes i vozi. Mogu sutra detaljno slikati ako ti treba..

Poslano sa mog Picasso koristeći Tapatalk
 

Fendt939

Iskusan lik
Tu od
26 Stu 2014
Poruka
1,363
Išao sam danas orati, pokušavao sam nešto napraviti al nisam ništa uspio :D

Ugl. plug lijepo ore zaorava dobro slaže samo mi se poznaje svaki trag posebno, ne bude sve spojeno na kraju. Trebao bi plug još udesno pomaknut al nije mi baš jasno to sa vratilom. Hazor jel bi mogao malo bolje pojasnit to?
 

Najnoviji postovi

Na vrh