• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kako naštimati plug???

marinko96

Član
Tu od
29 Kol 2015
Poruka
70
Pozdrav danas sam prvi put oro sa svojim 539 i jednobraznim imt plugom 16 jer prije sam uvjek s dvobraznim. Imam znaci problem traktor mi stalno vuce u oranje nezz zas nikak ustelat i jel mi moze neoo rec kolko onu gredu pomaknut da ima tqkav plug da mi izmjeri jer sam ga prije posudio susjedu a imo je veci traktor pa ju je pomakno
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,688
Gledajući odotraga plug, osovinu pomakni ulijevo.

Poslano sa mog D6503 koristeći Tapatalk
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Gledajući odotraga plug, osovinu pomakni ulijevo.

Poslano sa mog D6503 koristeći Tapatalk
Kakve veze pomicanje pluga na osovini ima sa vučom pluga ili traktora na izorano?

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Prošlogodišnje zimsko oranje lucerne sa IMT539.

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=rk4z7UvT6r8&feature=youtu.be[/YT]
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,688
Znači po tebi je svejedno u kojem položaju je osovina?
Probaj pa ćeš vidjet kakve veze ima a ima jako velike veze.

Poslano sa mog D6503 koristeći Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Marinko,

rješenje je opisano u postu #461. Pogledaj video i pažljivo slušaj kaj priča. Onda to primijeni na svoj jednobrazdni plug.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,688
Kod jednobraznog pluga nema puno mudrovanja, pomakni tu osovinu ulijevo. Obično stoji za manje traktore skroz do kraja ulijevo gurnuta i onda kad kreneš orat zahvat brazde si reguliraš sa ručkom. Veći zahvat ručka prema traktoru a za manji od traktora. Naravno raspusti španere da nisu zategnuti i da je plug paralelno sa zemljom.

Poslano sa mog D6503 koristeći Tapatalk
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Mane zahvat se rikta na ručki nikako.
Na osovini pomakom se može podesiti zahvat,ako se može uopče pomicati.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,688
A kaj na ručki onda riktam? Ili ja imam nekakav specijalni plug ili ga ne znam poriktat onako kako meni paše.
Ja sam napisao kako ga ja sebi riktam i nemam problema sa vučenjem traktora u orano.

Poslano sa mog D6503 koristeći Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Mane,
izgleda da si zamijenil funkcije. Dobro veli oficir. Na osovini, pomakom lijevo-desno određuješ širinu brazde, a na ručki, pomakom naprijed-natrag smjer pluga. Ako traktor vuče u izorano, što je očekivano kod jednobrazdnih plugova, ručku treba pomaknuti u onu stranu da zadnji kraj pluga dođe bliže lijevom kotaču traktora. Znači plug treba odbrazditi. Ta operacija ima dvije posljedice:
1. pravac vučnog otpora se pomiće prema lijevom kotaču (osnovna namjena ručke),
2. plug uzima manji zahvat (nuspojava pomicanja ručke pa je potrebna dodatna korekcija širine zahvata)

Možda te zbunilo upravo to kaj pomicanje ručke posredno djeluje na širinu brazde iako to nije namjena ručke.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Tako je iwano tak je,pomicanjem ručke samo prividno se kao povečava zahvat ali ubiti plug ne ore dobro,zabacune traktor,zid brazde je potrgan,zarušen,traktor nema snage,cuka trza...

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,688
Ajmo ovak, znači imam IMT-ov 14" jednobrazni plug. Nigdje pigan ni motan, vučem ga sa Universalom 445. Da bi kod mene dobro radio koljenasta osovina mi mora bit zamaknuta skroz lijevo, ručku pomaknem par zuba prema traktoru i tako orem. Traktor mi tada ne vuče u orano i imam dobru širinu brazde. Kad ručku pomaknem u kontra smjeru, znači prema natrag tada gubim na širini brazde.
Jednom prilikom su mi popustili vijci koji drže koljenastu osovinu i ona se pomaknula u desno i tada je traktor bacalo u orano.
Eto na taj način moj otac je štelao plug dok je orao, tako ga i ja sad također štelam i nemam nikakvih problema.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Pomicanjem na vratilu si na jednobraznom možeš podešavat kolko da ti cm uzima i okreče zemlje,mislim da na njima to ima veze kad se ore suha zemlja ili jako mokra inače tak svejedno jer je tu samo jedna brazda.

A na ručki češ ga dobiti da lijepo ravno prati traktor bez napinjanja.
Znači da se ne javljaju nepoželjne sile.
Naravno kod njega treba paziti i na nagib pluga u odnosu na traktor i duljinu toplinka radi čistog kanala i pravilnog položaja pete i ulaska u zemlju kao i na dvobraznom.
Samo nije toliko osjetljiv na loše podešen nagib pluga lijevo desno u odnosu na traktor kao dvobrazni plug...

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ajmo ovak, znači imam IMT-ov 14" jednobrazni plug. Nigdje pigan ni motan, vučem ga sa Universalom 445. Da bi kod mene dobro radio koljenasta osovina mi mora bit zamaknuta skroz lijevo, ručku pomaknem par zuba prema traktoru i tako orem. Traktor mi tada ne vuče u orano i imam dobru širinu brazde. Kad ručku pomaknem u kontra smjeru, znači prema natrag tada gubim na širini brazde.
Jednom prilikom su mi popustili vijci koji drže koljenastu osovinu i ona se pomaknula u desno i tada je traktor bacalo u orano.
Eto na taj način moj otac je štelao plug dok je orao, tako ga i ja sad također štelam i nemam nikakvih problema.

Kaj podrazumijevaš pod orano? Ono kaj oreš ili ono kaj si već izoral?
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,688
Ono kaj sam već izoral, znači prednji kotači odlaze na orano. Baca mi prednji kraj u desno.

Poslano sa mog D6503 koristeći Tapatalk
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Mane, đaba se trudiš. Probat će svatko svoj plug pa će na kraju zaključiti. Neće plug mijenjati sa ručkom zahvat brazde ako su španeri prednapeti, ali ako ih otpustiš i u toku brazde mičeš ručku plug će nekim čudom mijenjati zahvat.
Tko si nezna podesiti jako je dobro pogledati video, može se to i ovako podesiti; namjestiš plug tako da je koljenasta osovina jednako udaljena od lijevog i desnog kotača (to ne vrijedi za svaki traktor). Tada probaš orati i ako baca traktor postrance tada okrećeš ručku i ako zahvat ne odgovara tada plug pomičeš na osovini u željeni zahvat pa sa ručicom opet dotjeraš da su španeri labavi.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,688
Ma nek radi svatko kako hoće, ja znam kako si ja radim i znam da je meni tako dobro.

Poslano sa mog D6503 koristeći Tapatalk
 

Najnoviji postovi

Na vrh