• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kako naštimati plug???

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,568
Evo sam došao na ideju da otvorim temu pod zazivom: "Kako naštimati plug". Ja bih želio vidjeti vaša mišljenja i da mi kažete kako vi to radite. Samo naprijed!!!
 
B

Bobo

Guest
Jedan od bivsih clanova je pronasao kverneland video uradak kako se nastimava plug, a ja sam ga preveo...

Tu imas sve sto trebas znati, te se ove upute mogu koristiti i na okretnim plugovima i na plugovima ravnjacima.

[youtube:2wmaeafg]ALCb2tBkDAo[/youtube:2wmaeafg]
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,568
Bobo kaže:
Jedan od bivsih clanova je pronasao kverneland video uradak kako se nastimava plug, a ja sam ga preveo...

Tu imas sve sto trebas znati, te se ove upute mogu koristiti i na okretnim plugovima i na plugovima ravnjacima.

[youtube:2lfxjnl0]ALCb2tBkDAo[/youtube:2lfxjnl0]


taj sam clip gledao ali sam tjeo da malo pišu o tome, ali nema veze, i znači ti si to preveo, svaka čast!!!
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
evo narode i još toga je stiglo, it is so fresh, il kak bi mi rekli, novo novo novo :!:

znaći kupio sam v&n ls 950 trobrazni plug, danas dovežen iz laterana, to ja zovem brzinom, jučer platio danas dobio :!:

e sad ja bih molio pomoć od onih koji imaju taj plug da mi ga pomognu naštelat, upute su na njemačkom a ja baš neznam njemački i neznam šta da sve štelam.
evo osnovne smjernice, traktor mi je širok 218cm, imam gume 16,9 r 34 zadnje, kopčenje na kugle, znači nekako ko što ima i seljaček dimenzije, tj traktor je ko od ante i krx-a.
ako neko ima takav stroj prikopčan nek mi ga poslika kak treba stajat, ili bar naprazno da vidim kak je koji šaraf gdje i ako može na kojoj rupi.
ja bi ga stavio na 14 cola.
znači neznam ništa jer nisam nikad štelao trobrazni plug niti orao s njim.
čak neznam niti kako ga ukositi na hidrauliku i kako na top linku naštelat.
prikopčio sam top link na gornju rupu traktora i gornju rupu pluga :!:
na koju rupu da metnem kotač na dubinu 25-30cm
sad kak plug stoji izgleda da bi moro gazit preko međe
a vidim na uputama da ima na polugi koja se kapči na hidraulik da se na tome zakreče cjeli plug, to isto neznam, ne bi htio nekaj potrgat pa molim za pomoć, hvala
ps ja video niti jedan nemrem otvorit jer imam katastrofa vezu

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.
 
Z

Zlatko

Guest
Jel bi mogao poslikati ili skenirati uputstva pa staviti na forum, ja dosta dobro baratam njemačkim a sigurno ima još forumaša koji znaju pa ti budemo preveli.
 
A

Alen

Guest
BOGEC!!! STIGAO PLUG!!!
Znači sad mi ništa drugo nepreostaje nego sutra u pisanicu... Vidio sam kako se štela plug i kako treba stajati kod susjeda.... Samo plug je teško naštelati ako se nema gdje probati a i njemački sam učio u školi :D

Onda sutra se vidimo?
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,568
Prvo čestitam!!!! Plug stvarno dobro izgelda.

A vidim da je plug več nako ukrio, kako bi i trebo bit za oranje, onda jesi ti to več nešta probavo ili su tu tako poluge bila?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ursusc360 kaže:
Prvo čestitam!!!! Plug stvarno dobro izgelda.

A vidim da je plug več nako ukrio, kako bi i trebo bit za oranje, onda jesi ti to več nešta probavo ili su tu tako poluge bila?

hvala :D :D

ja sam si onako provizorno naštelo, nisam bio na polju s njim, voziko sam se po selu i svima mast vadio :!:

gle sad ovo svi imaju vogele i kad tražim pomoć nitko ništa, zanimljivo :cry: :cry: :cry: i to nove imam i nitko ništa :cry: :cry:
 

kloki

Član
Tu od
10 Tra 2008
Poruka
140
ma to ti je prosto ja imam vogela kada se traktor nagne legne u brazdu plug treba da bude vodo ravan sa tlom.onda stelujes sirinu prve brazde pomeranjem one stangle sa rupama levo desno.i na kraju ako ti plug zanosi traktor na oranje ili na neoran deo njive pomeras tu istu stanglu napred nazad ali pazis da ne poremetis sirinu prve brazde.u principu to je za sve plugove isto neznam zasto se oko toga toliko mudruje.
 
A

Alen

Guest
Bogec, netrebaš klepat lemeše.... to su samooštreči i budu stalno takvi.... Tako kažu... :scratch
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
to je sve teorija, znam ja kak treba stajat, ali ovaj plug ima široki raspon štelanja, a ovdje ima članova koji imaju traktor sličnih dimenzija i isti plug ali vidim da nitko ne želi pomoći, a imaju sve naštelano samo je trebalo poslikat da vidim gdje je šta na kojoj rupi ali nikom to nije u interesu, svejedno svima hvala, sad znam kak se trebam i ja prema pojedincima ponašat, svejedno hvala još jednom

alene , ko to veli :?:
 
A

Alen

Guest
bogec kaže:
alene , ko to veli :?:

Bobo....

Poslikat ču ti ja ali mogu tek drugi tjedan jer znam za takav plug u Kegljevcu....
Ma nemaš brige, doći ću ti pomoći štelat a cijena ti je da mi dadeš da odvalim koju brazdu....
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Bobo kaže:
Ja


Vogel ima samoostrece lemese...

STVARNO :?:
prvi glas mi je to o tome :shock:

još gleda danas alen i veli debeli su, a i moj stari je gledo isto veli debeli su, pa ak je tak onda samo orat treba, e a do kad je to tak , kaj nikad se ne nose klepat :?:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,021
nastelaj da ti prva brazda jemle jednako kao i ostale 2 i samo teraj...poteznica ti mora biti na plugu na najgornjoj rupi da sila djeluje na zadnju brazdu..kad ores nagib pluga u brazdi ti mora biti ravan..misim da nije to nikakva mudrolija samo moras otiči na polje i na zemlji nasteljat i nema mudrosti dalje. ;)
 
A

Alen

Guest
marko hurlimann xa86 kaže:
nastelaj da ti prva brazda jemle jednako kao i ostale 2 i samo teraj...poteznica ti mora biti na plugu na najgornjoj rupi da sila djeluje na zadnju brazdu..kad ores nagib pluga u brazdi ti mora biti ravan..misim da nije to nikakva mudrolija samo moras otiči na polje i na zemlji nasteljat i nema mudrosti dalje. ;)

Lako je to pisati.... i ja znam naštelat dvobrazni plug ali gledao sam kod čovjeka kad je štelao trobrazni.... totalno drugačije. Dvobrazni staviš na ravno i kada je prvi lemeš za oko 2 prsta od zemlje a drugi na zemlji to je to.... ali trobrazni... ufff ako neznaš bar osnove o njemu.... najebo si
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,021
samo da ti kažem:
nikiad nisam radio s trobraznim plugom
nikad nisam nikoga pitao kak se stela
kupio sam jednom 3brazni plug okretač Eberhardt
išao s njim orat i nikakvi problemi
malo postelao nagib i gotovo..
plug ako je dobar spaneri ne moraju uopče biti zašpanani nego se plug mora prilagodit traktoru.
 
B

Bobo

Guest
Bogec:

Imas na jarmu one rupe jednu do druge... Tu se stela sirina zahvata prednje brazde, ovisno koliko sirok traktor imas.

One ostale rupe sluze za zakosivanej glavne grede kad prestelavas zahvat pluga. neki plugovi u tu svrhu imaju osovinu s navojem, slicnu top link polugi, dok vogel to radi preko rupa na jarmu.

najbolje bi bilo da se posavjerujes sa prirucnikom pluga, ili da nekome tko zna njemacki odnases prevesti, jer treba znati koje kombinacije rupa se koriste ze koji zahvat pluga.

Zrine ima isti takav plug, no nije nesto cesto na forumu, a siguran sam da on to sve vec zna napamet i da bi ti on mogao pomoci oko toga. ne znam da itko jos ima takav plug...
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Alen kaže:
bogec kaže:
alene , ko to veli :?:

Bobo....

Poslikat ču ti ja ali mogu tek drugi tjedan jer znam za takav plug u Kegljevcu....
Ma nemaš brige, doći ću ti pomoći štelat a cijena ti je da mi dadeš da odvalim koju brazdu....

misiš odvalit brazdu zemlje ili pluga :?: :mrgreen:
 
A

Alen

Guest
Danas smo malo ogledali taj plug,i čini mi se da je naštelan na 14" .....sad što bogeca konkretno muči:

Znači kad se odorava zadnja brazda na polju plug neide u pravcu kotača nego ostaje cca 25 cm (širina međe).
Hmm malo sam razmišljao.... moje je riješenje da kotač traktora gazi iza međe po susjedovom polju i onda taman ostaje međa.... kao kod dvobraznog
ili se možda može naštelat da plug vadi cijelu širinu traktora (unutarnja strana gume)
Naime muče nas ovdje dvije stvari,kako bi trebali stajati dijelovi pod brojem 1 i 2???

obitelj180wz7.jpg


Bogec.....mislim da mi dozvoliš da bar dva puta obiđem njivu 8)
 

Najnoviji postovi

Na vrh