• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kako naštimati plug???

B

Bobo

Guest
Ovako, rupe oznacene brojem 1 sluze za stimanje pluga po sirini, tako da prednja brazda vadi koliko i druge dvije. Premjestanjem vijka po rupama 2 se mijenja zakosenost nosece grede pluga ovisno o trenutno nastimanom radnom zahvatu.

Ne znam kak da bolje napisem, ali je u biti jednostavno, i kad jednom jaram nastimas, ne diras i to je to...
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Alen kaže:
Danas smo malo ogledali taj plug,i čini mi se da je naštelan na 14" .....sad što bogeca konkretno muči:

Znači kad se odorava zadnja brazda na polju plug neide u pravcu kotača nego ostaje cca 25 cm (širina međe).
Hmm malo sam razmišljao.... moje je riješenje da kotač traktora gazi iza međe po susjedovom polju i onda taman ostaje međa.... kao kod dvobraznog
ili se možda može naštelat da plug vadi cijelu širinu traktora (unutarnja strana gume)
Naime muče nas ovdje dvije stvari,kako bi trebali stajati dijelovi pod brojem 1 i 2???
Bogec.....mislim da mi dozvoliš da bar dva puta obiđem njivu 8)

ajd sva sreća da netko zna vizelno objasnit kaj me mući, znači kosina na onoj hrpi rupa i na kojoj rupi u onom redu :!:

ma dam ti sve poorat, ja više volim tanjurat i drljat, prije sam gotov, vidiš da sam ti dao da voziš crvenu munju
 
B

Bobo

Guest
Bogec, brat mi radi u poljoapoteci koja prodaje V&N plugove... pitat cu ga da mi donese sutra neke upute od tog pluga, pa cu ti sve napisati sto i kako... Ako bude na njemackom, imam u susjedstvu prijatelja koji s njemackim barata, tako da ne bi trebalo biti problema ;)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Bobo kaže:
Bogec, brat mi radi u poljoapoteci koja prodaje V&N plugove... pitat cu ga da mi donese sutra neke upute od tog pluga, pa cu ti sve napisati sto i kako... Ako bude na njemackom, imam u susjedstvu prijatelja koji s njemackim barata, tako da ne bi trebalo biti problema ;)

evo ja sam uspio skinut sa my documents dvije strane skeniranog djela, pa ako to pomaže, samo još trebam izmjerit unutrašnji dio između guma
Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.
 
B

Bobo

Guest
Ja tu nista ne mogu procitati...

Cekaj da ti Zrine dodje na forum i on ce ti reci kako da ga nastelas na 14" i to je TO... Strpljenja, ne zuri se Alenu bas toliko orati ;)
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
bogec kaže:
........ cut.....
ma dam ti sve poorat, ja više volim tanjurat i drljat, prije sam gotov, vidiš da sam ti dao da voziš crvenu munju

Ja bih, bogec, ipak bio malo oprezniji :) Da ti se nebi desilo da alen s tvojim traktorom i plugom cijelom selu njive izore :)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Smiljan kaže:
bogec kaže:
........ cut.....
ma dam ti sve poorat, ja više volim tanjurat i drljat, prije sam gotov, vidiš da sam ti dao da voziš crvenu munju

Ja bih, bogec, ipak bio malo oprezniji :) Da ti se nebi desilo da alen s tvojim traktorom i plugom cijelom selu njive izore :)

pa ak donese neke novce od zarade po selu sve se dogovorimo :mrgreen: inače je jako teško naći radnika pod bilo koju cjenu, svi bježe od sela ko vrag od tamjana :evil:
tako da svaka dobra volja za rad je dobrodošla, pogotovo što stalno povečavam obujam poslovanja :D

e sad ovako prevod uputa imamo, HVALA MAJSTORE :D
izmjerio sam sa metrom unutarnji dio kod zadnjih kotača, i to iznosi cca 125-130cm, a to nam treba isto za štelanje
e sad ona kategorija jedan i dva to me malo zbunjuje, to je na onim crtežima, šta je šta,koje je za mene :?:

e sad ako pogledate ove dvije slike vidjet čete da su traktori sličnih dimenzija ali plugovi različito stoje, na john dereu su skroz desno, dok robi ima prema lijevo plugove znači ona poluga koja se kapči na hidraulik, e na njoj plug je na drugim stranama
Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.
 
B

Bobo

Guest
Ne kuzim sto zelis reci, posto se sirina prve brazde stela ovisno o sirini traktora. Ti imas kategoriju II na MF-u, ako je to uopce ta kategorija koja se spominje...

Sto se slika tice, koliko s njih vidim da se na prvoj treba desna poluga skratiti, posto plug naginje prema oranju, a na drugoj slici treba produziti TOP-LINK, posto plug naginje prema traktoru i prednja brazda je dublja. bar mi se tako cini sa slika...
 

kloki

Član
Tu od
10 Tra 2008
Poruka
140
niste razumelu uputstvo. kategorija 1 je sirina prve brazde kada jaram sa rupama nema zakosenje a kategorija 2 sirina prve brazde kada jaram sa rupama ima zakosenje.imam komplet uputstvo na nasem jeziku pa cu probati da uslikam
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
bogec kaže:
Alen kaže:
Danas smo malo ogledali taj plug,i čini mi se da je naštelan na 14" .....sad što bogeca konkretno muči:

Znači kad se odorava zadnja brazda na polju plug neide u pravcu kotača nego ostaje cca 25 cm (širina međe).
Hmm malo sam razmišljao.... moje je riješenje da kotač traktora gazi iza međe po susjedovom polju i onda taman ostaje međa.... kao kod dvobraznog
ili se možda može naštelat da plug vadi cijelu širinu traktora (unutarnja strana gume)
Naime muče nas ovdje dvije stvari,kako bi trebali stajati dijelovi pod brojem 1 i 2???
Bogec.....mislim da mi dozvoliš da bar dva puta obiđem njivu 8)

ajd sva sreća da netko zna vizelno objasnit kaj me mući, znači kosina na onoj hrpi rupa i na kojoj rupi u onom redu :!:

ma dam ti sve poorat, ja više volim tanjurat i drljat, prije sam gotov, vidiš da sam ti dao da voziš crvenu munju

gle ja ti bi pomogao al nemogu jer imam gassner 3 brazde al okretač a ne štelaju se isto ko i ravnjaci. mogu ti dati neka uputstva kojih se sječam dok sam imao 3 brazde ravnjaka. moraš si odrediti prvu brazdu da ti nije preširoka ili preuska da ti približno uzima ko i druge dvije. kotač ti kolko se siječam mora gaziti po unutarnjoj srani traktorske gume neznam koji taktor imaš al ako imaš mf stavi hidrauliku na samoštelajuče rupe i malo desnu ruku raspusti jer dok ti je na štelajučim rupama oni se sami ravnaju dok oreš barem je tako meni bilo i odlično su okretali. e sad stelajuču popoteznicu malo raspusti rak da ti je prva brazda sitnicu možda dva prsta ili manje višlja od poda na ravnoj podlozi. i kad keneš orati nasmije ti plug vuči traktor u stranu i sad si onda složiš kosinu da ti ne bježi traktor i morao bi ih s lakočom vuči bez obzira kolko ideš u dubinu. a kotač na plugovima podižeš kolko duboko očeš i kolko ga digneš skračuj gornju polugu ili ti poteznicu da ti prva brazda nide pre plitko ili pregliboko ravnaš ju po zadnjoj. evo reko sam ti koliko sam znao jer sam ja imao pugove koje sam prodao sesvi i radili su milina. jedino su meni terbali okretači pa sam ove prodao al oni se sasvim drukčije štelaju al za nijh treba i potrebna snaga jer su 16 cola i 105 ks mf s utovarivačem se važe dok se voziš po cesti al za uči ako ih dobro naštelaš idu s lakočom. a ovi od sesve s njima sam radio na 14cola. evo ako sam kako uspio pomoč to je sve kaj sam znao.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,558
Ona prva slika što je bogec stavio izgleda ko pjesak, a to je vjerojatno od blica.
 
Z

Zlatko

Guest
Pozdrav!
Prema razmaku između guma odgovarao bi razmak u uputstvima od 1280 mm, što znači da treba staviti plug u 12. rupu na vučnoj poluzi s rupama (brojeno od lijeve strane) i skroz lijevu srednju na jarmu pluga da plug bude pravilno zakrenut u stranu za 14" zahvat, i srednju rupu na plužnom tijelu za 14" zahvat, prema mom mišljenju. Bogec, pogledaj u uputstva kako se zakreće jaram pluga prema širini zahvata za 2 kategoriju i ako bi to htio poslikati.
Sretno!
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 

Ero

Član
Tu od
27 Svi 2008
Poruka
202
Molio bih i ja neki savjet . Na što treba obratiti pozornost i kako je najbolje uštelovati plug okretač s tri brazde.
Danas smo ga onako od oka zavrtali i naginjali svakako pa smo nešto dobili ustvari bilo je odlično kako bih ja to rekao ali možda nešto i nije kako bi trebalo biti .
Plug je Lemken opal 5 novi s pretplužnjacima a upustvo je na Njemačkom a ja ništa ne razmem što piše .
Obećali su mi poslati upustvo na hrvatskom ali nisam siguran kada će ga poslati.
Nisam još nikad radio s okretačem pa mi je to danas na probi sve bilo zanimljivo.
Primio bih savjet i za rotodrljaču da neide dublje od pet cantimetara kako je naštimati i gredu koja je ispred i paker valjak koji je normalno iza.
Rotodrljača je kunova nova od tri metra.
Zahvaljujem na svakom savjetu. :roll:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
Rotodrljača:
imaš iza gdje su ti nosači od valjka kline koji ti zadržavaju valjak na željenu dubinu..
tu imaš per komada rupa i imas jedan klin koji je u rupama tog klina stvais vise na rupu da ti se valjka može ciše podiči u zrak i da može iči brana bolj nutra,ja imam dasku iza znači prije valjka da poravna a ne naprijed..

Plug
kad orjes s plugom on ti mora biti u ravnom položaju unutra dok je u brazdi i na jednu i na drugu stranu nagibi moraju biti isti znači kad ores u desno i u lijevo plug mora biti isto ukošen,,španere moraš otpustiti ne smije ti plug biti zašpanan ali opet moraju biti i lijevi i desni španer jednako otpušteni da u jednu stranu ne ide bolje nego u drugu..u svaku stranu mora imati isti slobodni hod..
nadam se da sam pomogao ;)
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
marko hurlimann xa86 kaže:
Rotodrljača:
imaš iza gdje su ti nosači od valjka kline koji ti zadržavaju valjak na željenu dubinu..
tu imaš per komada rupa i imas jedan klin koji je u rupama tog klina stvais vise na rupu da ti se valjka može ciše podiči u zrak i da može iči brana bolj nutra,ja imam dasku iza znači prije valjka da poravna a ne naprijed..

Plug
kad orjes s plugom on ti mora biti u ravnom položaju unutra dok je u brazdi i na jednu i na drugu stranu nagibi moraju biti isti znači kad ores u desno i u lijevo plug mora biti isto ukošen,,španere moraš otpustiti ne smije ti plug biti zašpanan ali opet moraju biti i lijevi i desni španer jednako otpušteni da u jednu stranu ne ide bolje nego u drugu..u svaku stranu mora imati isti slobodni hod..
nadam se da sam pomogao ;)

sve je tako kako ti je marko (hurliman) napisao samo bih još dodao da ti plug mora biti na sredini traktora odnosno kolko ti je poluga od jedne strane kotača tolko ti mora biti i od druga znači na sredini. i moraju ti poluge ravno stajati ne da je desna raspuštena ili zategnuta u istoj ravnini jer on dok ga okrečeš u jednu ili drugu stranu on se sam zakosi kako okreče. a sad ti mora opet biti gornja štelajuča poluga malo raspuštena al ne previše tako da ti nije na zadnjem plugu preplitka ili pregliboka braza. a sad se uči :finga: pomogao sam kolko sam mogao. ;)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Zlatko kaže:
Pozdrav!
Prema razmaku između guma odgovarao bi razmak u uputstvima od 1280 mm, što znači da treba staviti plug u 12. rupu na vučnoj poluzi s rupama (brojeno od lijeve strane) i skroz lijevu srednju na jarmu pluga da plug bude pravilno zakrenut u stranu za 14" zahvat, i srednju rupu na plužnom tijelu za 14" zahvat, prema mom mišljenju. Bogec, pogledaj u uputstva kako se zakreće jaram pluga prema širini zahvata za 2 kategoriju i ako bi to htio poslikati.
Sretno!

evo mečem sliku i text valjd je to to, pa pošto ti razumiješ njemački onda češ znat o čemu je riječ :!:

Obrisan neispravan link.
 
S

seljaček

Guest
Zlatko kaže:
Pozdrav!
Prema razmaku između guma odgovarao bi razmak u uputstvima od 1280 mm, što znači da treba staviti plug u 12. rupu na vučnoj poluzi s rupama (brojeno od lijeve strane) i skroz lijevu srednju na jarmu pluga da plug bude pravilno zakrenut u stranu za 14" zahvat, i srednju rupu na plužnom tijelu za 14" zahvat, prema mom mišljenju. Bogec, pogledaj u uputstva kako se zakreće jaram pluga prema širini zahvata za 2 kategoriju i ako bi to htio poslikati.
Sretno!
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Kod mene je na 8 rupi poprečne poluge i na srednjoj rupi tamo na jarmu gdje ih je tri a plužno tjelo je na 14" tamo gdje je šaraf na slici.
 
Na vrh