• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kako naštimati plug???

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Bio danas na autopiji i kupio...

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.

Obično ih plaćam 10 kn, ovu sam punih 15 kn ;)
Eto ako nekome nešto treba iz sadržaja neka tipka. To je cijela nauka kod oranja :)
 
Z

zrine892

Guest
Alen kaže:
Danas smo malo ogledali taj plug,i čini mi se da je naštelan na 14" .....sad što bogeca konkretno muči:

Znači kad se odorava zadnja brazda na polju plug neide u pravcu kotača nego ostaje cca 25 cm (širina međe).
Hmm malo sam razmišljao.... moje je riješenje da kotač traktora gazi iza međe po susjedovom polju i onda taman ostaje međa.... kao kod dvobraznog
ili se možda može naštelat da plug vadi cijelu širinu traktora (unutarnja strana gume)
Naime muče nas ovdje dvije stvari,kako bi trebali stajati dijelovi pod brojem 1 i 2???

obitelj180wz7.jpg


Bogec.....mislim da mi dozvoliš da bar dva puta obiđem njivu 8)



o majstori moji...pa koliko ste piva popili ;) ;)

ovo sto ste zaokružili pod brojem dva....vi ste pluga zabacili...to znači da bi onda ono na gredi sto imati za podesavanja 12/14/16 vi biste trebali prebaciti na 16 da bi pravilno orali.a plug vam je bio na 12 cola.. :mrgreen: :mrgreen: .a ono pod broj 1 ona poluga vam je za zahvata prvu brazdu..to zavisi kod kojeg traktora...neki je širi a neki je uži onda je po tome mjeri prva brazda...

još koje pitanje?
 
Z

zrine892

Guest
zrine892 kaže:
Alen kaže:
Danas smo malo ogledali taj plug,i čini mi se da je naštelan na 14" .....sad što bogeca konkretno muči:

Znači kad se odorava zadnja brazda na polju plug neide u pravcu kotača nego ostaje cca 25 cm (širina međe).
Hmm malo sam razmišljao.... moje je riješenje da kotač traktora gazi iza međe po susjedovom polju i onda taman ostaje međa.... kao kod dvobraznog
ili se možda može naštelat da plug vadi cijelu širinu traktora (unutarnja strana gume)
Naime muče nas ovdje dvije stvari,kako bi trebali stajati dijelovi pod brojem 1 i 2???

obitelj180wz7.jpg


Bogec.....mislim da mi dozvoliš da bar dva puta obiđem njivu 8)



o majstori moji...pa koliko ste piva popili ;) ;)

ovo sto ste zaokružili pod brojem dva....vi ste pluga zabacili...to znači da bi onda ono na gredi sto imati za podesavanja 12/14/16 vi biste trebali prebaciti na 14 da bi pravilno orali.a plug vam je bio na 12 cola.. :mrgreen: :mrgreen: .a ono pod broj 1 ona poluga vam je za zahvata prvu brazdu..to zavisi kod kojeg traktora...neki je širi a neki je uži onda je po tome mjeri prva brazda...

još koje pitanje?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
zrine892 kaže:
o majstori moji...pa koliko ste piva popili ;) ;)

ovo sto ste zaokružili pod brojem dva....vi ste pluga zabacili...to znači da bi onda ono na gredi sto imati za podesavanja 12/14/16 vi biste trebali prebaciti na 16 da bi pravilno orali.a plug vam je bio na 12 cola.. :mrgreen: :mrgreen: .a ono pod broj 1 ona poluga vam je za zahvata prvu brazdu..to zavisi kod kojeg traktora...neki je širi a neki je uži onda je po tome mjeri prva brazda...

još koje pitanje?

pa bilo je rano ujutro znači rakija je radila svoje :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

plug je na 14 cola naštelan, znači trebam izravnat na onim rupama na hrpi plug :?: i samo naštelam da mi prva brazda hvata 34cm i to je to, jupi
 
Z

zrine892

Guest
bogec kaže:
pa bilo je rano ujutro znači rakija je radila svoje :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

plug je na 14 cola naštelan, znači trebam izravnat na onim rupama na hrpi plug :?: i samo naštelam da mi prva brazda hvata 34cm i to je to, jupi


tako je...samo onu polugu koju mozes micati lijevo i desno..namjestis da ti hvata 34 pomicajuci onu polugu...i sada sam skuzio da je plug i bio nastelan na 14...
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
kloki kaže:
http://poljoinfo.com/index.php/topic,445.msg4419/topicseen.html#msg4419
Odlični video isječci :shock: Samo ne bi se nikad upuštau u štelanje razmaka točkova ;) Da ga ne bi ostavio negdje :lol:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
i još samo jedno pitanjce, kad mjerim prvu brazdu od gume prema plužnom tjelu, na kojem se to djelu mjeri, da li na vrhu tj špicu lemeša, ili na dasci ili gdje :?:
pošto vi znate crtat po slikama pa mi označite, hvala :D

Obrisan neispravan link.
 
B

Bobo

Guest
Mozes mjeriti od unutarnjeg ruba gume, pa do spica lemesa... Kad gledas plug s prednje strane, spic lemesa je jednako sirok kao i celo pluznog tijela, tako da nije greska mjeriti ni od gume do cela prve daske...

Najjednostavnija metoda je da zabrazdis plug i krenes nekih 5-6 metara i opet udjes u drugi prohod, kad je traktor nagnut u brazdu i sve to... Tad izmjeris koliko ti hvata 2. i 3. brazda, pa prema tome postelas i prednju...

Ne znam bolje objasniti, a ako bas treba na slikama, poslikat cu ti svoj plug za koji dan...
 
S

seljaček

Guest
HA bogec je nervozan išo bi orat a nezna kak. :mrgreen: :mrgreen:
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,586
seljaček kaže:
HA bogec je nervozan išo bi orat a nezna kak. :mrgreen: :mrgreen:


Ako bogec tolko čela, a kolko onda alen ćeka ako čeka uopče... :mrgreen:
 
A

Alen

Guest
marko355 kaže:
seljaček kaže:
HA bogec je nervozan išo bi orat a nezna kak. :mrgreen: :mrgreen:


Ako bogec tolko čela, a kolko onda alen ćeka ako čeka uopče... :mrgreen:

Nemojte se sekirati..... Čekam,čekam a nadam se da ču dočekat...
A što se pluga tiće,ma orat če on kak-tak i kad tad i možda i samnom za volanom!! :mrgreen: :mrgreen:
 

kloki

Član
Tu od
10 Tra 2008
Poruka
140
Kontam kaže:
kloki kaže:
http://poljoinfo.com/index.php/topic,445.msg4419/topicseen.html#msg4419
Odlični video isječci :shock: Samo ne bi se nikad upuštau u štelanje razmaka točkova ;) Da ga ne bi ostavio negdje :lol:


da ali je to najjaca fora sa plugom. kada su presiroki pomeras plug u desno kada su preuski pomeras u levo.a kada ih namestis kako treba plug nemoras nigde da pomeras stoji u centru.


kod mtz se najlakse pomeraju tockovi bez skidanja i zato je moje misljenje da je on najadekvatniji orac.(za male ratare)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Alen kaže:
marko355 kaže:
seljaček kaže:
HA bogec je nervozan išo bi orat a nezna kak. :mrgreen: :mrgreen:
Ako bogec tolko čela, a kolko onda alen ćeka ako čeka uopče... :mrgreen:
Nemojte se sekirati..... Čekam,čekam a nadam se da ču dočekat...
A što se pluga tiće,ma orat če on kak-tak i kad tad i možda i samnom za volanom!! :mrgreen: :mrgreen:

dobro ste pogodili, grizem na sve strane, moram ljulj sijat, a sad pada ko blesava kiša, a za nedjelju kažu veliku kišu :evil:
probat ču čim se prosuši na nekim komadima orat, pa če sa 5 brazdi valjd bit večeg učinka, a možd nam neko dođe i pomoć sa svojim traktorom od susjeda.
ma budeš alene orao nej se brinuti :!:
frka je ta što imam sad puno za orat pa nemam vremena se igrat štelanja a i vrijeme je nekak kenjkavo, nismo još silirali, pa grašak sijat i drugo, štalu moramo završit, nekak su mi kratki dani
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
@Bogec:idi tako orat kako ti je plug složen i slikaj ako ima problema pa čemo riješit jer ovako ti možemo pomoč ali ne 100%..mislim da je to najbolje rješenje.
 
A

Alen

Guest
bogec kaže:
nekak su mi kratki dani

Nema frke,namontiramo ti u dvorištu oko 10 komada lampi od ulične i evo dužeg dana!!
 

Najnoviji postovi

Na vrh