• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kako naštimati plug???

L

lukoil

Guest
kad uspijem naštimat jednu stranu nevalja mi druga pa stalno tako.prvi put radim s okretačem pa mi mbaš ne ide.gassner tri brazde okretač
 
L

lukoil

Guest
zemlja je jako teška za orat pa mi je oranje sad katastrofa.orem fendom 610ls starim 24 godine
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,115
Neznam tocan redosljed ali mislim da ce ti ovo pomoci:

Provjeri tlak u gumama da je isti.
Stavis plug na ravno i otprilike stavi dubinu svih jednako-znaci ne prednja dublje-to ustimas jos u brazdi.
Svakako obje poluge moraju biti 100% ravno.
Onda mislim da bi trebao pravilno nakositi plug-znaci ovisno o dubini oranja-kad udes u brazdu da je plug vodoravan.Ako ores dublje onda vise ukosis a ako je plice onda manja.

I onda jos trebas odrediti zahvat prednje brazde-to imas vjerojatno neke vijke i slicno..


Mislim da bi isto trebao na spanerima staviti da ti plug stoji u centru.
 
L

lukoil

Guest
nemam spanere samo odbojnike na poteznici?probam sutra hvala na uputama.usput največi mi je problem prva brazda pre široka
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,115
To sto ti je prva pre siroka moze isto biti zbog prevelike ukosenosti-znaci to imas one sarafe na ljevoj i desno strani koji odreduju dokle cilindar ce okreniti plug.

Ili moze isto biti ako ti poluge nisu ravno.Npr ako je jeda visnje a druga nize zahvat prednje x ce biti veci a zahvat prednje y ce bit manji-ako me razumijes.
 
L

lukoil

Guest
hvala probam sutra.novi sam na forumu pa malo sporije odgovaram.probat ču poslati par slika sa samog oranja i od pluga
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
čovjek valjda misli da mu prva brazda previše hvata to može riješiti pomicanjem cijeloga pluga bliže kotaču traktora kad bumo vidli slike pluga bu lakše to objasniti
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,115
Ja sam htio reci da nemora nuzno biti da mu prednja hvata vise zbog polozaja cijelog pluga -znaci mozda nije zato sto je on odaljen od tocka ---
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Jel netko zna kak se namjesti Oltov dvobrazni plug na traktoru IMT 539, ono koliko zareza na poteznici naprijed i otraga, položaj one ručice dolje desno, jel skroz zavrnuta ili... i sam plug kako podesiti?
 
V

VTZ

Guest
Jučer sam ti na temi Oranje odgovorio, ali ponovit ću ti još jednom:

Ručica s desne strane pluga treba ti stajati točno na sredini, niti lijevo, niti desno. Prije kopčanja moraš na traktoru skratiti desnu okomitu polugu hidraulika za nekoliko cm. Kad spustiš zakopčani plug na ravni teren, prednji lemeš trebao bi biti oko 2-3 cm iznad tla, dok ti zadnji leži na tlu. Ako želiš da ti se cijeli plug kod oranja dublje zabija i vadi taban ispod brazde, onda ga podesiš tako da oba lemeša leže na tlu cijelom dužinom. To ćeš postići skračivanjem topling poluge (bolja je ona s navojem, jer tamo možeš fino podešavati dužinu, tj. položaj pluga).

Ako imaš topling polugu s rupama, onda plug spusti na ravni teren, s time da ispod prednjeg lemeša staviš dasku 2 cm. Tada možeš podesiti tu polugu na međusobno najbliže rupe.

Kad zaoreš prvu brazdu i dobiješ jarak u kojoj traktor visi u desno, plug bi trebao stajati vodoravno, po svojoj poprečnoj i uzdužnoj osi.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Gustavo kaže:
Jel netko zna kak se namjesti Oltov dvobrazni plug na traktoru IMT 539, ono koliko zareza na poteznici naprijed i otraga, položaj one ručice dolje desno, jel skroz zavrnuta ili... i sam plug kako podesiti?

koji oltov plug?ak je pomični bilo je več da ide u staro željezo al tvrdoglavost moja ga našla kak ga nariktat da ide.
sad mi draži od IMT-a.koji mi je negde u selu :scratch
ak je taj reci sve ti objasnim.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
plugolt12slika844062.jpg


To je plug, dakle zanima me koliko rezova na poteznici do traktora koliko do pluga treba namjestit i ona polugica kako se namjesti na traktoru IMT 539 gdje se rihta visina prvog pluga čini mi se. Još me zanima jel ga moram rihtat dvaput, kad odrežem prvu brazdu i poslije toga? Da dodam da sam skinuo ove tanjure jer mi se plug samo štopao s njima.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
e kolega sa tim crtalima se oče štopat.
koliko navoja to ovisi o toplink poluzi.
napravi ovak,poluge na traktoru namjesti da su ravno od poda obje i onda desnu cca 5 cm navrti da je višlja,ja ju navrtim do kraja skroz skratim,tak ide dublje i daje veče opterečenje na traktor.

zakopčaj plug izađi na ravno i lagano plug puštaj da ti zadnja brazda jedva dodiruje pod a prvu naštelaj 2-3 prsta da je od poda,
sa desnim španerom nariktaj širinu prve brazde,otiđi na njivu i prvu brazdu jarak otvori tek toliko da dobiš ravninu max 10cm,prva ti bude tu i tam malo zahvatila,u drugom prolazu nejdi još na punu dubinu tek u trečem i tu još doštelaj da ti prva i zadnja drazda idu u istu dubinu,pogledaj dok oreš vidi se koji ide dublje.
i svakak pogledaj kakvi su ti lameši da su dost oštri i pod dobrim kutom ak oni nisu uredu nebuš oral.
to je koliko mi se čini 12" ak je zemlja teška u 3 sporoj teško če ić na 25cm.

a i kolega VTZ ti je isto objasnil,tanjur zadnji stavi jel nemaš čisti jarak i zid.
i to je to mora ić
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Lameši su loši, ali nisam uspio nabavit druge jer kod mene ovaj što ima traktorske dijelove nije imao takve i istina da oranje ide teško i ne može traktor povući čim uđem malo dublje od otprilike 15-20-ak centimetara.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
ja sam svoje skinul dole nabrusil velikom fleksericom,nadovarivani su neznam čim al tvrd materijal za popizdit ko da je vidia.najvažnje da nema na sredini lameša izbočenje mora bit oštrica ravna od vrha do kraja.
ja svog gledajuči sa zadnje strane srušim skroz uljevo odnosno onu desnu polugu navrtim do kraja,prvi dignem 2-3 prsta od poda,znači kad ga puštam i hidraulika ga drži čim zadnji takne pod prvi mora bit ovak,na španeru ga nariktam širinu prve brazde i sam deri.
dublje od 25cm nemrem radi crtala koja su druga i nemrem ih više podič gore tak da mi doslovno njih zabija u zemlju,
3 spora i 1600 okretaja ne baca gu uljevo ni niš jednom rukom lagano držim volan,ak di prokliže malo kočnicu pritisnem i ide.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Morati ću i ja nadovarit elektro vrhove oštrice pa nabrusit lameše velikom brusilicom pa dok izdrži opet isto ponovit, željezo se ne troši tako lako. Neću ništa skidat nego ću plug prevrnut pa varit i brusit.

3 spora i 1600 okretaja

Koji traktor imaš, ja orem u prvoj brzoj s IMT 539?
 
J

jukan

Guest
podešavanje pluga

pozdrav svima novi sam na forumu dali netko zna kako da podesim Imt plug 12 dvobrazni" na imt 560 da pravilno ore.Kako ga god podesim čini mi se kao da je uzak za taj tip traktora i da mi neslaže brazdu pravilno.

Vidi se da si novi, tema je na krivom mjestu bila, ubuduče pripazi malo na to!!
Mario
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
to buš teško naštelal,za taj traktor je 2x14 ili 3x10,sused mi ima isti problem,sam sa ova dva mu dobro slažu brazde.
možeš približno naštelat al vidi se.ustvari kaj se zamaraš pa nejde na izložbu sam izori kak se da najbolje.
 

Ronin

Član
Tu od
13 Velj 2009
Poruka
239
Moraš ga na španer pomaknuti u desno više iza kotača desnog tako da nadoknadiš ono što ti ne skida zbog širine zadnjih guma. Središnja gornja poteznica će ti zbog toga u koso dosta stajati ali to te ne treba brinuti. Plug nakon toga u brazdi podesiš, gore na ručici na plugu poriktaš da ti obje brazde jednako odkidaju zemlje na desnoj poteznici da ravno odsjeca dno lemešem i da ostavlja okomit zid i to ti je to. Znači samo ga moraš povuć u desno i našpanat ga dosta. (Ovo je sve napisano kao da gledaš traktor odozada) Ako ti nešto nije jasno u detalj pitaj pa ću ti odgovorit ovo je provjereno u radnim uvjetima.

Nuspojava ovoga ti je da ćeš tako malo uže odkidat zemlje u prolazu nego do sada nekih par cm manje.
 

Najnoviji postovi

Na vrh