• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kako naštimati plug???

stihlMS660

Član
Tu od
18 Stu 2010
Poruka
276
pa ak donese neke novce od zarade po selu sve se dogovorimo :mrgreen: inače je jako teško naći radnika pod bilo koju cjenu, svi bježe od sela ko vrag od tamjana :evil:
tako da svaka dobra volja za rad je dobrodošla, pogotovo što stalno povečavam obujam poslovanja :D

e sad ovako prevod uputa imamo, HVALA MAJSTORE :D
izmjerio sam sa metrom unutarnji dio kod zadnjih kotača, i to iznosi cca 125-130cm, a to nam treba isto za štelanje
e sad ona kategorija jedan i dva to me malo zbunjuje, to je na onim crtežima, šta je šta,koje je za mene :?:

e sad ako pogledate ove dvije slike vidjet čete da su traktori sličnih dimenzija ali plugovi različito stoje, na john dereu su skroz desno, dok robi ima prema lijevo plugove znači ona poluga koja se kapči na hidraulik, e na njoj plug je na drugim stranama
Neispravan link obrisan!

Neispravan link obrisan!


plug nije dobro naštelan, to se odma vidi.........ali po brazdama druge slike zemlja izgleda da je teška, ali brazde su lijepe- odličan plug
 

stihlMS660

Član
Tu od
18 Stu 2010
Poruka
276
Bio danas na autopiji i kupio...

Neispravan link obrisan!
Neispravan link obrisan!

Obično ih plaćam 10 kn, ovu sam punih 15 kn ;)
Eto ako nekome nešto treba iz sadržaja neka tipka. To je cijela nauka kod oranja :)

gdije si to kupio??? ovo bi uvijek dobro došlo
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Powershift,ja sam imao takav isti problem,čak sam Bobi pisao na pp,i nije bilo nekih konkretnih odgovora,jedino proba.2×12 premalen,2×14 prevelik,paše,ali prevelik,tj.preslab raktor na nekoj težoj zemlji da ga vuče.Izgleda da su traktori tih dimenzija nekako čudni za plugove ili je rješenje neki pomični plug pa da ga primakneš skroz desno ako je to moguće.Ja sam svoj problem riješio prodajom traktora.Jbg,al druge nije biloi dobri novci su bili.
Ali čini mi se da bi ovdje pomični plug 2×12 možda mogao dobro igrati,ako ga se uspije naštelati skroz desno pada brazde budu jednake.
 

hurli

Član
Tu od
25 Kol 2010
Poruka
55
Kontam,
nisi valjda odustal od skeniranja.
Treba li nekaj donirati?
Eh da sam bar bliže, bilo bi :partyman:

Bilo bi super da cijelu knjigu skenira, meme to isto zanima.
 

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
i ja bi taj prirucnik kako doci do njega !

znaci kada naoravam i kada radim one prve dvije brazde da li plug mora biti ukosen ili ravan posto traktorvi kotaci nisu jos u brazdi???meni nikako da su brazde jednake ili je jedna veca odnosno sira ili jedna zatrpava drugu???inace ursus i 12"x2 imt-ov plug rade odlicno samo kad potrefim da ustimam plug!
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
i ja bi taj prirucnik kako doci do njega !

znaci kada naoravam i kada radim one prve dvije brazde da li plug mora biti ukosen ili ravan posto traktorvi kotaci nisu jos u brazdi???meni nikako da su brazde jednake ili je jedna veca odnosno sira ili jedna zatrpava drugu???inace ursus i 12"x2 imt-ov plug rade odlicno samo kad potrefim da ustimam plug!

kada naoravaš prve brazde plug ravno stoji, i ideš malo pliće nego kaj ćeš ostatak orati, jer ove prve bacaš na viši nivo zemlje, nego druge brazde koje idu iza njih, njih onda staviš na dubinu kojom misliš sve orati i samo udaraš....:scratch
 

danek

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2008
Poruka
1,000
popišam ti se na knjige,u kojoj piše kak da podesim plug na bregu i još k tome kosina,plug štelam na svakoj njivi jer ni jedna nije ista a fala bogu ravnice nemam. tak da okanite se priručnika i naučite si sami štelat plug.
 

hellboy152

Član
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
303
Uvijek je lakše kad ti netko kaže na šta trebaš pazit i šta trebaš štelat ako ti nešto ne valja nego da ideš sam s metodom pokušaja i promašaja.
 

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
kada naoravaš prve brazde plug ravno stoji, i ideš malo pliće nego kaj ćeš ostatak orati, jer ove prve bacaš na viši nivo zemlje, nego druge brazde koje idu iza njih, njih onda staviš na dubinu kojom misliš sve orati i samo udaraš....:scratch

to sta ti pricas sam ja probao, ali to ne drzi vodu plug tada uopce neide u zemlju mislim ide ali ne duboko samo pise po zemlji...
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
to sta ti pricas sam ja probao, ali to ne drzi vodu plug tada uopce neide u zemlju mislim ide ali ne duboko samo pise po zemlji...

e jbga......
dođi do mene onda, da vidiš....
meni tako ide savršeno... naravno ono za prva brazda višlja od zadnje kada se štima na ravnoj povrišini i zahvat brazdi znaš valjda??
 

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
popišam ti se na knjige,u kojoj piše kak da podesim plug na bregu i još k tome kosina,plug štelam na svakoj njivi jer ni jedna nije ista a fala bogu ravnice nemam. tak da okanite se priručnika i naučite si sami štelat plug.
Mislim da si malo fulao oko naštelavanja...!!! Da imaš plug okretač i da ga štelaš za svaku njivu posebno -nećeš dobro orati cijelu jesen!!! Ako imaš ravnjak i oreš na nagibu (naoravaš ili razoravaš) kako ti onda štelaš plug???( kad dođeš na kraj njive onda malo spustiš jednu polugu pa malo podigneš drugi put..??) Plug se štela na ravnom terenu tako da ima odgovarajući zahvat i nagib za koji je namjenjen , a kad oreš na nagibu nemože se izbjeći da prva brazda bude premala jer oreš i u drugom smjeru ... (traktor ide podkoso na nagibu - znam iz iskustva jer orem na nagibu gdje se većina nebi ni vozala sa traktorom a kamoli orala- još da bacaš brazdu niz nagib (padinu )!!! Orem sa okretačima 3×16 !!! ZA BREGOVITE TERENE SU ZAKON OKRETAČI !!!!


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
 
Posljednje uređivanje:

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
ma ide i sa običnim ravnjakom bez uvrede,samo ako je zemlja vlažna da ide u nju plug i da traktor može vuči i po nagibu i uz brijeg a ne da se pojedini kotači vrte u prazno,ja sam prije dvije godine rušio jedan umjetno stvoren sip na jednoj zemlji i ljevi kotač sa uključenom pr,vučom vrtio je u zraku e išao je znoj kao prst debeo al je sip nestao,baš sam danas orao jedan komad za pšenicu išli su imt ko smišljeni jedino ne znam zašto na jednoj strani kad sam izlazio 5 metara prije kraja plug sam lagano izlazi a odmah nazad ulaze obe brazde na pola metra na naštelanu dubinu :drinkers:
 

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
ma ide i sa običnim ravnjakom bez uvrede,samo ako je zemlja vlažna da ide u nju plug i da traktor može vuči i po nagibu i uz brijeg a ne da se pojedini kotači vrte u prazno,ja sam prije dvije godine rušio jedan umjetno stvoren sip na jednoj zemlji i ljevi kotač sa uključenom pr,vučom vrtio je u zraku e išao je znoj kao prst debeo al je sip nestao,baš sam danas orao jedan komad za pšenicu išli su imt ko smišljeni jedino ne znam zašto na jednoj strani kad sam izlazio 5 metara prije kraja plug sam lagano izlazi a odmah nazad ulaze obe brazde na pola metra na naštelanu dubinu :drinkers:

Ide i sa ravnjakom-do prije par godina sam i ja sve orao sa imt-om 2×12 , ali jednom naoravaš ,drugi put razoravaš (govorimo o nagibu) dok sa okretačem stalno bacaš niz nagib, bolje se okreče brazda a tako ujedno i smanjuješ nagib...
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
trenutno nemam dovoljno KS za okretač jer bi trebao min 80 ks za malo bolji dvobrazni po lošijoj zemlji ,pa onda još i novčeka nešto dodati na ovaj 2put 14 imt,tak da bude mir i blagoslov neko vrijeme:drinkers:
 

Najnoviji postovi

Na vrh