• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kako naštimati plug???

B

Bobo

Guest
Ti lanci se zovu stabilizatorski lanci, i sluze za to da kad podignes stroj u zrak, da poluge ne mogu doci u kontakt sa gumom i da prilikom nailaska na neku neravninu smire prikljucak da se ne klati lijevo-desno. U radu, kad je prikljucak u zemlji, lanci trebaju biti otpusteni. Dovoljno ti govori to da Vladimirec nema valjske lance, nego samo ona dva izmedju poluga koji se daju postelati tako da prikljucak ne leta okolo kad se vozis.

Plug treba pravilno postelati za rad i onda nece biti kose vuce na traktor kad se ore. s mehanickim volanom, ako je plug dobro ustelan, moras moci pustiti ruke s volana i da traktor i dalje ide ravno, a ne da leti u poorano zemljiste.

Probaj rucku na plugu pomicati prema nazad i vidjet ces o cemu ti pricam. Plazovi na plugu imaju ulogu da plug drze u pravcu, a ne stabilizatorski lanci na polugama.
 

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
razumem te.puno puta sam video na youtube kako traktor ore sam dok ga traktorista snima iz vana...ali ipak... nije mi jasno kako ce prva brazda biti odredjena u odnosu na predhodni prolaz pluga...jer ne radi se o tome da se prva brazda podigne ili spusti,vec da se pomeri levo ili desno u odnosu na traktor...:scratch
ni kod tomice nema spanera...ali tamo nema slobodnog pomicanja pluga levo i desno u odnosu na traktor.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ići će ravno jer poluge nisu paralerne .
Bobo se potrudio da prevede filmić o tome kako se štela plug ..
Samo vama svima leta oko ušiju dok ne zagusti , onda pomagaj .
 
B

Bobo

Guest
Zakopcaj plug za traktor u dvoristu i mrdaj rucku za stelanje na plugu skroz naprijed, pa skroz nazad dok je plug van zemlje, pa promatraj sto se dogadja s plugom u odnosu na traktor. Takodjer kad rucka bude pomaknuta skroz nazad, stani iza pluga pa pogedaj zadnji plaz kako stoji na smijer kretanja i sve ce ti biti jasno. Plazovi drze plug u ravnini i de daju mu da se otima.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
svaka dala bobi, al ja u dvadeset godina nisam uspio orat bez desnog španera na rusu...lijevi netreba, njega moš i od žice imat, al desni mora bit i točka.
inače ti plugovi odu predaleko i nemože ih traktor vući, a ne da izlaze u orano kako vidim da se na imt-u događa.
 
B

Bobo

Guest
Decki moji, sve ovisi i o plugu koji imate, o razmaku zadnjih tockova i tako... kad sam kupio 2x12" plug za 549, morao sam mu rasiriti trag, jer se plug nije ponasao prirodno...

A ako imas bilo koji traktor i IMT plug koji on moze vuci, ja ti ga nastelam u bocu, nema greske nigdje. Rucku za stelanje pomakni par zubi prema nazad, pa ces vidjet jel ti treba spaner ili ne... Najbolje ju pomakni prema nazad skoro do kraja, pa probaj orati, Onda ce ti trebati lijevi spaner, jer plug ode u drugu stranu. isto tako treba znati kosinu pluga nastelati prema nagnutosti traktora. Traktor kad udje u brazdu, plug treba biti vodoravan kad ga gledas sa strane i okomit na njivu kad gledas od iza traktora. Znaci traktor nakoso, plug okomito i onda je to oranje.


Inace, ako imate kakvih pitanja o stelanju pluga, pitajte u temi Oranje, da ovdje vise ne trujem.

Samo da dobacim da je susjed sada pokojni svojedobno s vladimircem orao s dvobraznim plugom bez ikakvih spanera...
 

dulebdp

Član
Tu od
21 Ožu 2011
Poruka
246
BOBo: sto se tice podesavanja pluga potpuno si u pravu, ja kada kacim olt ferguson 2*12 mogu slobodno da skinem stabilizatore plug ide bez problema ,ali kad zakacim 1*16 onda moram desni stabilizator da malo pritegnem jer se ponekad desi kad naidje na jako tvrdo da mi zabaci traktor jer plug zahvati vise nego sto je potrebno i onda dodje do kose vuce
 
B

Bobo

Guest
nikad za nikad se plug ne treba drzati na speneru (stabilizatorskom lancu) postelaj plug na osovini, tako da ju zakrenes malo prema nazad, da se plug malo odbrazdi... i tu je sva mudrost...
 

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
slazem se u potpunosti stobom bobo.al kako na jednoj parceli ima (bar kod nas) svakakve zemle,od najlakse do najteze,od vlazne do jako suhe,onda bi se plug razlicito ponasao na svim tim razlicitim delovima njive.jer predpostavljam da vlazna i suha odnosno laka i teska zemlja iziskuje razlicito podesavanje pluga,u protivnom bi bilo dovoljno jedno i jedino podesavanje za sve vrste zemle(a ne verujem da je to moguce).e sad,kako sam napomenuo da njiva ima svakojaku zemlju,onda bi tu desni spaner igrao ulogu da po potrebi ogranici pomicanje pluga u levo.naravno on nije uvek zategnut.znaci plug nije zategnut spanerima .stim da desni spaner pomaze u ogranicavanju pomicanja pluga u levo kada plug zeli poci malo vise,a kad recimo naidje na tvrdu zemlju.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Te male razliek u otporu kompenzira to kaj poluge nisu paralerne .
Treba razumjeti geometriju ..kad plug ode malo u ljevo tada se nakrene radi poluga isto kao da pomakneš ručku za npr. jedan zub.
 
B

Bobo

Guest
Sve u svamu ni u kojim uvjetima (a orem po svakakvom terenu i nakosom na sve moguce nacine) mi spaneri ne trebaju da bih s njima stelao rad pluga...

Poluga na plugu ima svoju ulogu, kao i top link poluga, kao i desna vertikalna poluga koja je na svim traktorima podesavajuca.

Plug je zanimljivo orudje i oranje je jako zanimljiv posao ako se malo potrudis oko stelanja pluga da ti oranje bude ravno, da kasnija obrada bude sto laksa i da njiva bude sto ravnija... Moj brat kad ore, to je kriminal. njega ne zanima ni pravac, ni zaoravanje mase, ni da li brazde jednako hvataju NISTA... kaze: Glavno da se zemlja okrece, drugo nije bitno?!?!?

Ja dobijem slom zivaca na takve izjave i dajem mu da ore samo kad je to iznimno potrebno, ili kad mu ja postelam plug i orem iza njega s drugim traktorom...

Stari moj, ista prica... 539 i imt 755 plug su u mom kraju jedno za drugo stvoreni kad se sve podesi kako treba. moj stari dolazi kuci nakon pola sata sto je otisao orati, vraca se nazad, reze spaner desni, pomice ga blize "oku" na polugi da ga moze vise zategnuti, jer mu plug bjezi. Izlazim van i imam sto vidjeti. rucka na plugu na trecem zubu od prednje strane, plug TOTALNO zabrazdjen, ja nemam pojma kako je dosao na tu ideju uopce. kaze mi: Ja sam uvijek orao da je poluga na trecem zubu, i zbilja, pogledam segmentnu plocu, kad treci zazor cijeli razvaljen. Idemo skupa na njivu, sjedam ja na traktor, postelam plug kako ja mislim da valja uz njegovo negodovanje, da to nikad tako nije bilo postelano. spustam plug u zemlju, i obidjem jedan krug na njegovo cudjenje kako ne moram volan motati u lijevo. u drugom krugu fino podesavanej pluga i obidjem i drugi krug, na sto njemu prepustam traktor a on sav u cudu sjeda na njega i gleda kako mu ne treba desni spaner u oranju...

Vise mi se ne petlja u oranje, kao ni brat, osim kad je bas bas nuzda, onda im dam.

Ovu raspravu prebacujem u temu "stelanje pluga" il tako nekako, pa cemo tamo nastaviti, da ova tema ostane za Vladimireca...
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,312
Koja je optimalna brzina za oranje jednobrazdnim plugom alkar sa IMT 533 i 539 i broj okretaja?
 
B

Bobo

Guest
Optimalna brzina za oranje inace je od 7-9km/h

Sto ce reci za imt 533 i 539 1. direktna na otprilike 1600-1800 okretaja motora. Cut ces vec po radu motora je li mu tesko ili nije i vidjet ces kako plug radi jel mu pase brze il sporije.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,312
Problem u crvenim zemljama u Istri je da nikad neznaš kad češ zapeti za grotu ili kamen. Stalno oremo, i stalno izađe koji novi kamen ili počupa nešto na plugu, ili uništi ripne. Kao da zemlja nestane. Imam i zemlju u Dragonju, tamo je milina za orati.
 

zombie666

Član
Tu od
3 Lis 2009
Poruka
246
Trebam malu pomoć oko štelovanja pluga. Radi se o Rabe Taube 60, mehanički obrtač zahvata 2x12". Problem je što nikako ne uspijevam da naštelujem da prva brazda ne hvata previše i preduboko a ponekad hoće i da se zabraždjuje. Na plugu ima nekoliko načina podešavanja koječega ali taman uštimam jedno, pokvarim drugo.

Evo slike:

rli7aq.jpg


2is6sdz.jpg


sxyfme.jpg


2mg9q3c.jpg


j158h1.jpg


Ako neko ima neki savjet, nek piše, najviše se uzdam u Bobu :)
 

zombie666

Član
Tu od
3 Lis 2009
Poruka
246
Da, plivajući radi, plug nije kriv i nema nigdje lufta, sve sam pregledao. Duzinu poluga na traktoru sam podesio da budu iste pošto nagib pluga kada je u brazdi podesim pomoću ove dvije "kurble" na samom plugu. Nabavio sam čak i uputstvo za ovaj plug ali mi opet pravi probleme pa mislim da je možda nešto u vezi sa širinom traktora. U dosta slučajeva sam uspio da ga podesim da radi kao sat ali me je znao dovesti do ludila.
 

kiraj

Član
Tu od
13 Ožu 2009
Poruka
303
Iz ovogodišnjeg iskustva na zemljištima koja su se teško orala ,nemoguće je naštelovati plug da normalno radi.U normalnoj zemlji ore bez ikakvih problema ,ima dno i zid brazde ,ali zato gde se grudva toga nema.Raonik ne seče grudvu nego je čupa i tu nema štelovanja.
 

zombie666

Član
Tu od
3 Lis 2009
Poruka
246
To si u pravu. Naime, primijetio sam da na jednoj parceli plug ore dobro a na drugoj ne valja pa se mora sve štelovati ponovo. Sigurno je do zemlje jer je plug ispravan, sve sam provjerio.
 

Najnoviji postovi

Na vrh