• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kako naštimati plug???

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
... Moj brat kad ore, to je kriminal. njega ne zanima ni pravac, ni zaoravanje mase, ni da li brazde jednako hvataju NISTA... kaze: Glavno da se zemlja okrece, drugo nije bitno?!?!?

Ja dobijem slom zivaca na takve izjave i dajem mu da ore samo kad je to iznimno potrebno, ili kad mu ja postelam plug i orem iza njega s drugim traktorom...

Stari moj, ista prica...

...

O ovoj temi bi se moglo pisati do jutra i neda mi se nesto prevec piskarat ali moro sam ubacit koju, sto bi se reklo moram se umjesati. Citajuci postove unazad par stranica vidim da je stelanje pluga nekima "visa nauka" kao i tvojim ukucanima Bobo.
Svaki plug se drukcije stela, cak i kad je ustelan nece u svakoj zemlji jednako raditi bez dosteljavanja. Male su sanse da ce plug koji izvrsno radi na mom traktoru isto tako raditi na drugom. Kod ravnjaka je zbilja malo teze ustelati dobar rad pogotovo ako ima vise glava (2,3 ili vise). Kod okretaca podizne poluge moraju bit podjednako visoke i stela se samo zahvat prve brazde te ukupni zahvat (colaza). Naravno tu treba postelat kut svake glave srazmjerno zahvatu (colazi) te kut dubinskog kotaca. Kod ravnjaka se mora desna podizna poluga skratit da bi plug u zemlji imao pravilan polozaj.
Osnovno je da u radu sve glave imaju jednak zahvat, da je dobro nastelan zahvat prve brazde te nagib. Ako se ovo uradi kako treba plug ce raditi dobro. Natreba mu siriti zahvat da grabi vise vec onoliko koliko traktor moze vuci. Motor traktora u radu mora radit "veselo" sto znaci da mu se u svakom momentu moze dodati gas i da na to reagira zivo a ne opteretit ga maksimalno tako da koliko god mu dodavali gasa on radi isto. To nije posao.
Neko bi reko lako je tebi raditi sa hidro volanom a u biti i na 533 ako je plug dobro nastelan nemora se volan vuci u stranu. Kad je sve kako treba s kraja na kraj njive nema potrebe dirati volan. Ko nevjeruje neka dodje.
Na plugu svi poderani dijelovi odradjuju svoje, lose utjecu na samu kvalitetu oranja te na ponasanje traktora u radu. Nemoze se raditi kvalitetno sa poderanim raonicima, plazevima ili daskama. Cak i zamjenski dijelovi na plugu koje rade kovaci nerade jednako kao originali. Jedan obicni raonik ima nekoliko jako bitnih kuteva koji su presudni za dobar rad.
O ovome bi se zbilja moglo do jutra no najbolja skola je vlastito iskustvo tako da sve dosad napisano nekom ce pomoci a nekom jos vise stvoriti glavobolje.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Ići će ravno jer poluge nisu paralerne .
Bobo se potrudio da prevede filmić o tome kako se štela plug ..
Samo vama svima leta oko ušiju dok ne zagusti , onda pomagaj .

Upravo to, sjeciste simetrala poluga naprijed je iza prednje osovine, i takav polozaj poluga neda plugu da seta kad ga traktor vuce,
 
Tu od
14 Ožu 2013
Poruka
72
kako da naštimam ovaj plug?neće da se sam okreće,koliko da odmaknem prvu brazdu od kotača?

poz ja sam novi ovdje i kupio sam 539 i imam plug 2x 10 cola osjecki pomicni! pa me zanima kako da ga nastelam za oranje posto cu sada prvi put orat i ako mi mozete kako pomoc bio bih vam zahvalan
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Imam film sd Youtuba kako se stela trobrazni okretac. Stavit cu stranicu kasnije ovdje. Vjerujem da opisane tehnike mogu pomoci i kod drugih plugova ! Ja sam isto jos u vrtickoj dobi, sto se tice obrade zemlje, al svako novo saznanje pretoceno u praxu itekako pomaze !
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
poz ja sam novi ovdje i kupio sam 539 i imam plug 2x 10 cola osjecki pomicni! pa me zanima kako da ga nastelam za oranje posto cu sada prvi put orat i ako mi mozete kako pomoc bio bih vam zahvalan

Odi u temu oranje tamo ces nac puno informacija o stelanju pluga forumas bobo je nekoliko puta opisao detaljno!
 

stjepan168

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2013
Poruka
974
Moze mala pomoc,imt539 oprugu balans stange pritegnut onom maticom da nema zazora,da bi opruga moglafunkcionirat? Kako znat dal je onaj pipac istrosen i dovoljno dug da funkcionira
 

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,746
netreba to stezat jedino ak ima 2cm lufta
upali traktor i pajserom stisni oprugu, kad stisneš, poluge bi se trebale podignut
 
B

Bobo

Guest
I TE KAKO ju treba dotezati i to da nema zazora ali opet ne pretegnuti jer onda bolje da klima nego da je pretegnuta...

Ako je "igla" potrosena, nece ti raditi fini hidraulik kako treba tj dubinu oranja neces moci podesiti pravilno... No takav slucaj jos nisam vidio sto ne mora znaciti da ne postoji...
 
B

Bobo

Guest
Hehe, da vidjeli...

Malo za reci posto sam ja prevodio a bivsi clan "paor" je to namontirao i podigao na youtube ;)
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
:=:)
Hehe, da vidjeli...

Malo za reci posto sam ja prevodio a bivsi clan "paor" je to namontirao i podigao na youtube ;)

:(think)::(think): samo sam htel pomoći :(think)::(think):
 
Tu od
14 Ožu 2013
Poruka
72
O ovoj temi bi se moglo pisati do jutra i neda mi se nesto prevec piskarat ali moro sam ubacit koju, sto bi se reklo moram se umjesati. Citajuci postove unazad par stranica vidim da je stelanje pluga nekima "visa nauka" kao i tvojim ukucanima Bobo.
Svaki plug se drukcije stela, cak i kad je ustelan nece u svakoj zemlji jednako raditi bez dosteljavanja. Male su sanse da ce plug koji izvrsno radi na mom traktoru isto tako raditi na drugom. Kod ravnjaka je zbilja malo teze ustelati dobar rad pogotovo ako ima vise glava (2,3 ili vise). Kod okretaca podizne poluge moraju bit podjednako visoke i stela se samo zahvat prve brazde te ukupni zahvat (colaza). Naravno tu treba postelat kut svake glave srazmjerno zahvatu (colazi) te kut dubinskog kotaca. Kod ravnjaka se mora desna podizna poluga skratit da bi plug u zemlji imao pravilan polozaj.
Osnovno je da u radu sve glave imaju jednak zahvat, da je dobro nastelan zahvat prve brazde te nagib. Ako se ovo uradi kako treba plug ce raditi dobro. Natreba mu siriti zahvat da grabi vise vec onoliko koliko traktor moze vuci. Motor traktora u radu mora radit "veselo" sto znaci da mu se u svakom momentu moze dodati gas i da na to reagira zivo a ne opteretit ga maksimalno tako da koliko god mu dodavali gasa on radi isto. To nije posao.
Neko bi reko lako je tebi raditi sa hidro volanom a u biti i na 533 ako je plug dobro nastelan nemora se volan vuci u stranu. Kad je sve kako treba s kraja na kraj njive nema potrebe dirati volan. Ko nevjeruje neka dodje.
Na plugu svi poderani dijelovi odradjuju svoje, lose utjecu na samu kvalitetu oranja te na ponasanje traktora u radu. Nemoze se raditi kvalitetno sa poderanim raonicima, plazevima ili daskama. Cak i zamjenski dijelovi na plugu koje rade kovaci nerade jednako kao originali. Jedan obicni raonik ima nekoliko jako bitnih kuteva koji su presudni za dobar rad.
O ovome bi se zbilja moglo do jutra no najbolja skola je vlastito iskustvo tako da sve dosad napisano nekom ce pomoci a nekom jos vise stvoriti glavobolje.

pozdrav dali netko zna koliko kosta klepanje lemesa pluga 2x 10 cola
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
pozdrav dali netko zna koliko kosta klepanje lemesa pluga 2x 10 cola

Jako malo ljudi to danar radi,kupi nove i teraj 5god ak manje radis ak vise radis svake 2-3 godine ovisi o zemlji. Klepalo se prije kad ih nije bilo i bili su skupi,a klepanjem ih stanji i nejdu tak dugo ko novi kvalitetno izradeni i zakaljeni.
Za imt 756 na gorici na placu ja placam jedan lemes 130kn plus sarafi.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Jednobrazni plug baca prvu brazdu daleko, ne slaze je ljepo.Sto ciniti_?

Odi malo dublje i sporije i nagni malo plug desno,znaci produzi malo desnu ruku na traktoru da bu malo nize.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Ja nikako da naucim nastelati plug . . . Je me sram, al priznajem . . .
Dogodi mi se da nakon par metara, kad udje u zemlju, sam izadje van i vise nece nazad gdje bi trebal biti . . Svakak sam serafil i po top link poluzi í nagib podesaval i tek onda je jos gore . . .
 

Najnoviji postovi

Na vrh