• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kako naštimati plug???

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Plug mora biti okomit kad traktor sjedne u prvu brazdu , a ne na ravnom .
KAd skineš prvu brazdu onda na desnoj polugi digni plug , vrlo vjerojatno bude trebala korekcija na toplinku .
Podešavanja toplinka na ravnom vrijdi samo za kombinaciju traktor -plug savršeno izbalansiranu .
Ako plug nejde u zemlju skrati toplink-ako hidraulika stalo "podrhtava" produži ga .
Kad bi traktor -plug bio savršeno izbalansiran na toplinku bi podešavao dubinu oranja , ane na hidraulici ili kotaču .

Poluga na plugu služi za neutraliziranje bočnih sila , znači kad pustiš volan ne smije traktro na brazdu niti ne smije imati tendenciju za izađe iz brazde .
Da završim u stihovima

Ako si pročitao cijelu temu
ne kužim kaj ovi
veliki orači mlate praznu slamu
dvajst i koju stranu
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Kad napraviš prvi prohod i kad ulaziš prvi put s traktorom u tu brazdu skračuješ desni rukavac na traktoru dok ti plug gledajuči odozada nije u ravnini sa zemljom.

Ručka na plugu je za štelanje zahvata pluga ljevo desno i stavljaš ga tak da ti je u ravnini s traktorom po uzdužnoj osi i neče nigdje vuč mi napinjat traktor u stranu.
 

davor83

Član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
88
Evo sad sam došao sa oranja, pokušao podesiti ovako kako ste mi objasnili.
Tu rucku na plugu sam morao staviti na zadnji zub da bi dobio maksimalnu širinu brazde ali onda traktor vuče u desno, a ako vratim ručku prema sredini onda sužavam brazdu, tako da me to malo iznerviralo.

Plus što mi je kanal brazde nagnut prema desno, ne mnogo ali jeste. Znam da bi trebao dotegnuti onu desnu ručicu na traktoru ali i ona je do kraja dotegnuta.

Ispočetka je brazda bila plitka- 10-ak cm ali sam onda malo pritegao top-link i spustio kockicu na hidraulici, sada je 30 cm.

Primjetio sam da se u ćošku kanala brazde dobrano ucrtava plaz ili peta plaza neznam tačan termin, kako to eliminisati.

Eto to bi bili otprilike moji prvi dojmovi.

I da, ta njiva nije orana desetak godina, puna raznih žila i žiletina, plus što je strmo, tako da sam mogao orati samo niz stranu.
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
Pitanje , koje diskove crtala kupit? Plug je 10" IMT ili neka kopija ( najvjerojatnije). Glatka, sa narezanim "zubima" ili ona ( ne znam kak ih zovu) , imaju oštricu sitno cik-cak ili kak bi mi rekli sitno nafaldani.Moram mjenjat diskove jer su pali na nedopušteni promjer ,pa bi mi savjet dobro došao.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ja imam glatke i dobri su al mi nekad zastanu kad orem kukuruzinu pa mislim da bi nazubljeni bolje išli.
@GROF ima sa sitnim nareckanim zubima i veli da su super ko britva i ne tupe se.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Nazubljena crtala su svakako bolja nego glatka..
Dakle moj glas ide za nazubljena !
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Ja imam nazubljene i sasvim uredu rade, glatka nisam imao nikada pa ne bi znao koja su bolja, al ne žalim se na nazubljena ništa!
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
Dečki fala, kupit ću nazubljene( one kak su na tanjuračama narezani).
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Evo sad sam došao sa oranja, pokušao podesiti ovako kako ste mi objasnili.
Tu rucku na plugu sam morao staviti na zadnji zub da bi dobio maksimalnu širinu brazde ali onda traktor vuče u desno, a ako vratim ručku prema sredini onda sužavam brazdu, tako da me to malo iznerviralo.

Plus što mi je kanal brazde nagnut prema desno, ne mnogo ali jeste. Znam da bi trebao dotegnuti onu desnu ručicu na traktoru ali i ona je do kraja dotegnuta.

Ispočetka je brazda bila plitka- 10-ak cm ali sam onda malo pritegao top-link i spustio kockicu na hidraulici, sada je 30 cm.

Primjetio sam da se u ćošku kanala brazde dobrano ucrtava plaz ili peta plaza neznam tačan termin, kako to eliminisati.

Eto to bi bili otprilike moji prvi dojmovi.

I da, ta njiva nije orana desetak godina, puna raznih žila i žiletina, plus što je strmo, tako da sam mogao orati samo niz stranu.
Ako misliš da ti je brazda uska onda pomaki plug po nosečoj osovini u ljevo .
Plaz se mora ocrtavati , njegova funkcija je da "vozi" po dnu brazde .
Bitno je da neturaliziraš sve bočne sile da plug ne navlači traktor ljevo/desno
 

davor83

Član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
88
Čitao sam u priručniku za IMT plugove oko tog pomjeranja osovine, mislio sam to pokušati, jer moram onu ručku pogurati na zadnji zub a normalan položaj joj je na sredini.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Nema normalnog položaja , ja sam je danas gurnuo van podjele , vezao gurtnom .
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

davor83

Član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
88
Zar nije normalan položaj kad je mala osovinica vertikalno okomita sa osovinom?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ponavljam , nema normalnog položaja , kad bi postojao " normalan" ne bi bilo mogučnosti podešavanja .
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Čitao sam u priručniku za IMT plugove oko tog pomjeranja osovine, mislio sam to pokušati, jer moram onu ručku pogurati na zadnji zub a normalan položaj joj je na sredini.

ja sam ju isto skračival do kraja, čak sam gledal da i ljevu stavim sa ručkom tak da ju mogu rastegnut samim time još nagnut plug u ljevo.

Plug možeš naštelat "školski" ali tek na zemlji vidiš kaj mu treba,
dali rastegnut ili skratit top link, skratit ili produžit na toj ručki, stegnut ili odpustit španer. Načit se može samo praksom ili da ti netko ko zna pokaže, ovak preko tipkovnice objašnjavat ajd pomogne.
 

kec-m

Član
Tu od
6 Ožu 2011
Poruka
465
A mlatite ko max po diviziji . Kad je traktor u brazdi plug mora stajati ravno , prva , druga ili koliko ih več ima moraju imati istu dubinu i širinu , a ručka ili šraf kaj već plug ima za zakošivanje se pomiče , zavisno od tvrdoće zemlje, da plug ne vuče traktor u stranu nego ga prati:(rofl)::icon_kidra:
 

SteveO

Član
Tu od
16 Velj 2007
Poruka
244
Plug u brazdi mora bit ravno i naprijed-nazad a isto tako i ravan lijeva-desna strana.
 

haz0r

Član
Tu od
1 Lip 2012
Poruka
460
Imam OLT Alkar 2x12'' i orem sa Torpedom TD48, e sada problem mi je sto mi poorano zemljiste izgleda kao da je posijan krompir, svakim prohodom iza ostaje kao jedan redak.
Kako postelati plug da ne pravi te 'redke' nego da to izgleda ravno, koliko toliko ??

Plug mi vuce u traktor u orano (desno) a na koljenastom vratilu sam skoro do kraja zakrenuo plug tako da desna rucka pluga ide naprijed.
 

Najnoviji postovi

Na vrh