• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kako naštimati plug???

G

Guba

Guest
Vrati polugu na plugu negdje na sredinu i probaj u sporoj polako vuč spušten plug u zemlju i gledaj desni lanac poluge,lanac mora biti olabavljen.

Ovo što ti njiva nakon oranja izgleda kao krumpirište je zbog toga što ti nisu prednja i stražnja plužna tjela na istoj dubini,ne grabe istu količinu zemlje,to si poriktaj na desnoj produžnici na poluzi traktora i na produžnici na toplinku,i kad dobiješ ravne brazde pogodio si podjednaku dubinu plužnih tjela.
Nadam se da sam pomogao i da češ se javiti nakon oranja kako je prošlo riktanje.L.P.
 

kec-m

Član
Tu od
6 Ožu 2011
Poruka
465
A da ti nije plaz možda poderan ili lemeši nadovareni gdje netreba ?
 

haz0r

Član
Tu od
1 Lip 2012
Poruka
460
Evo ovako, najbolje je da pogledate slike kako izgleda plug 'nastiman' i kako izgleda poorano zemljiste koje je uslikano 2 dana posle oranja.

rr5m.jpg


1mnr.jpg


niv4.jpg


p4ds.jpg


kibx.jpg


wenm.jpg
 

kec-m

Član
Tu od
6 Ožu 2011
Poruka
465
Dosta si blizu , ai nije ti to tak loše . Koja ti je brazda višlja? Bilo bi dobro da je poslikan plug u brazdi. Koliko si izorao s tim plugom da su još daske hrđave ?
 

haz0r

Član
Tu od
1 Lip 2012
Poruka
460
Dosta si blizu , ai nije ti to tak loše . Koja ti je brazda višlja? Bilo bi dobro da je poslikan plug u brazdi. Koliko si izorao s tim plugom da su još daske hrđave ?

Poslikat cu u brazdi ovih dana dok malo kisa stane. A daske su hrdjave jer ove godine je uzorao samo hektar ali mokre prahulje.
 

crni100

Član
Tu od
8 Sij 2013
Poruka
162
Jučer sam orao sa Imt 542 dvobrazdni plug posudio neznam koja je marka 10 je cola ima tocak i ima onu desnu ručicu podešena je na sredini.
Čovjek ga koristi godinama na 539 i rekao mi ništa nemoras stelati samo kači i ori.
Ja sam ga samo podesio u ravninu kad sam započeo orati ali vuče mi traktor prema oranju te moram ga stalno držati na volanu.
Zna li neko gdje da ga podesim još osim poravnavanja?
Evo pokušati ću sliku ubaciti..
https://imageshack.com/i/0f1krij
 
Posljednje uređivanje:

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Sorry, al kej nije malo " glupo " kad ti netko veli - ne trbas nista stelat, samo kaci i ori ....
Plug se stela na traktoru, a ne na samom plugu ( osim finog stelanja na rucki pluga ) . Tolko sam se i ja navcil kaj sam pocetnik u tom poslu !!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Za početak probaj otpustiti desni španer i vrati ručicu za 2 mjesta unazad od sredine pa budeš vidio dal ima promjena ili ne.
 

dulebdp

Član
Tu od
21 Ožu 2011
Poruka
246
Kao što kaže Šanana otpusti desni španer , skrati treger na desnoj poluzi za par krugova a toplink produži toliko da ti špic prvog raonika bude od betona par cm podignut a onda u brazdi namesti ručku tj fino poštelaj
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
otušteni lanci (španeri) moraju biti i lijevi i desni
plug mora sam da se drži u pravcu, traktor ga samo vuče
širina prve i druge brazde treba da je ista

na toplinku štelaš dubinu druge brazde , tj. plug mora biti u vodoravnom položaju u radu

na polugi hidraulika reguliraš nagib pluga tj. iza puga bi trebalo da ostaje čista i ravna podloga

a na ručici na plugu podešavaš pravac pluga, tj. plug treba da je paralelan sa traktorom

sve tri stvari ti moraju biti uštimane da bi plug radio kako treba
(ima plugova koji se nedaju naštimati jer su razvučeni ili ispali iz vinkla)

i onda imaš
mada meni je plug nagnut u lijevu stranu http://www.youtube.com/watch?v=TRVt7aZxK90
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
zato sam napisao da je plug nagnut
a treba da je vodoravan, i nemam deflektor na jednoj brazdi
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,313
Oranje sa 539 i plugom Moro 4. Mislim da je dovoljno dobro naštimano...

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=s-CfNQG_ai4&feature=youtu.be[/YT]
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Koliki odnos širine i dubine brazde imaš?
Ak je manje od 3:2 teško buš dobil takvu sipku zemlju da se ne vraća. Ovo je samo moje skromno mišljenje na osnovu mojeg malog iskustva.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,313
Širina brazde je oko 20cm, a dubina je negdje oko 40cm. Taj plug je i namjenjen za dublje oranje...Dobro da imam nove gume 12,4. Moj stari sa 533 sa izlizanim gumama ne može u moju brazdu.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ja bi za takav odnos širine i dubine bil presretan s izgledom izoranog. :icon_mrgreen:
 

Najnoviji postovi

Na vrh