• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kako naštimati plug???

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Pa i ja jesam zadovoljan zaoranom, plug je bio posuđen...ja tražim plug broj 3, jer ovaj je namijenjen za 50-60ks. I malo je pretežak.

Slika iz 4 mj. ove godine poslje oranja:

89zt.jpg
 
Posljednje uređivanje:

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
nije ti plug u ravnini sa traktorom zato ti vuče imt 539 i 542 nisu isti traktori nisu im iste poluge a i širina im nije ista(koliko znam)
na ručici naštimavaj dok ne dobiješ ovo (pogledaj video)

http://www.youtube.com/watch?v=TRVt7aZxK90

Haha, ovaj sam ore, to treba patentirat :)

Ovo štimanje je sve u redu ako imaš ravnu zemlju ali ako imaš neravno treba balansirat u vožnji.
 
Posljednje uređivanje:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Pa i ja jesam zadovoljan zaoranom, plug je bio posuđen...ja tražim plug broj 3, jer ovaj je namijenjen za 50-60ks. I malo je pretežak.

Sorry. :icon_pray:
Sad sam primjetil da je Imt 542 De lux dal primjedbu. Valjda bu i on zadovoljan nakon dodatnih informacija. :smile:
 

Kasa

Novi član
Tu od
22 Kol 2013
Poruka
5
Pozdrav, zanima me sto mislite: jeli IMT 540 preslab za plug imt 755 10 cola niski klirens, plug je stajao dobrih 7-8 godina i nikad nisam orao s njim.
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
U globalu nije. Sve zavisi o uvjetima u kojima se ore. Ja svojim 533 vucem 2x12cola.. Tako da bi ti sa 540 svakako trebao vuc 2x10. Ali imam susjeda koji za 40konja traktorom vuce taj plug i imao sam prilike sa svojim vuci isti taj plug, 755, 2*10 cola. I ide bez problema. Isprobaj ga prije nego kupujes (ako kupujes), i pregledaj da nije mozda povijen..
 

Turopolec

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
413
Definitivno nije preslab. To je plug koji 539 vuce bez problema. Jedino za kuruzinje zaoravati je los. Ako kupujes trazi visoki.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
a to sad zavisi od jako puno elemenata. ali, dovoljno ti je 25 cm, a to ne bi trebo bit problem. ja nemam finu hidrauliku na landincu, a kad orem s tim plugom, najčešće samo spustim ručicu do kraja, jedino ako je livada u pitanju, onda zna malo zafrkavat. tj. samo ga malo trznem na hidrauliku i ko da ništa nije ni bilo. jednio što nije baš najbolji za kukuružnjak. i što ima ono prednje crtalo, koje uglavnom, samo smeta (kod tebe ga nema, to budu one četverokutne cijeve s lijeve strane). ugl. s 540 bi to trebalo ići bez problema na 25 cm, a više od toga ti ni ne treba...
 

Turopolec

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
413
20-25 mu je najidealnije. Samo si nabavi deflektore bez njih oranje ne lici na nis.
 

SavoI94

Član
Tu od
27 Tra 2013
Poruka
284
Pozdrav.
Intresuje me za plug 2x30cm koja je idealna unutrasnja sirina tockova traktora?
Ja sam mjerio na svome Storetu i iznosi 120cm.
I dali je ovaj plug veliki za njegovu snagu od 44ks?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Taj plug bi ti trebao biti super a snage imaš dosta jedino ti fali kila Na zadnjem kraju pa ce ti u težoj zemlji malo proklizavat.ili kod veće dubine od 25cm.
Samo dobro stela je i crtala i ne bi trebao imat frke.
 

Malirus

Član
Tu od
28 Lis 2009
Poruka
581
Re: Vladimirec T-25

Vica u vezi postimavanja pluga,ja onaj mali Olt-ov PTO 2.25 nisam mogao postimati nikako,ni po pravilima ni po videnju,jednom sam iz šale zamjenio grušt-ram pluga,kod njega se to skida lako i da vidis pjesme,bio je taj grušt savijen,ne puno al dosta da zeza
Mozda ti se plug savio/uprego
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Re: Vladimirec T-25

ja sam ga dobio u unistenom stanju takoreci gvozdje. ima malo na jednoj gredi uvijen ali vrlo malo a prednja greda je klimala pa sam je sredio na bolcnovima. skupio sam tockove i sad je isproban i sasvim nesto drugo u poredjenju sa predhodnim. zahvat dobar topling prati plug pravo i tacno na sredini i lepo ore. jos nemogu najbolje na toplingu da nastelujem jer mi je onaj stari topling takoreci fiksni. od prvih fetgusona ako se ko seca .treba da kupim nov .prosle godine sam unistio jedan dok sam cupao panjeve .srozao levi navoj. mnogo vredi ovo sto sam vratio na 120cm raspon.i ovaj plug su terali sa vecim traktorom i doterali do unistenja.malo mu je pretanak ran pa se cesto uvije kod mnogih. ali jeste za pohvalu kao plug kako pakuje i zaorava. medju najboljim. meni za strnjiku treba samo i bastu inace za duboko oranje ide jednobrazdni imt-olt.
 

tommek10

Novi član
Tu od
20 Ožu 2014
Poruka
10
lijep pozdrav kolege.... javljam se u vezi pomoci oko podešavanja pluga. Svake godine imam probleme oko podešavanja da vec imam fobije od oranja. Sutra bih trebao orati pa sam potanko procitao temu, pa bih molio za neki savijet. Iz like se javljam imam univetzal 445 bez prednje vuce, 85 godiste i plug 2x 12". E sad u poljuprivredi sam 6-7 godina tek pa sam takorekuć amater i nebaratam s svim riječima i kako se koji dio zove. Svake godine imam muke oko podešavanja ili mi ide preduboko ili preplitko, ili mi prednji ore zadnji u zraku i slicno. Savjetovali su me da stavim plug na ravno i da lemeši moraju ravno ležati na površini i da je to sva mudrolija ali to neprolazi. E sad koliko sam shvatio najbolje ga je na ravno stavit i prednji plug mora biti u zraku nekih dva prsta a zanji lijepo ravno ležati na površini. Plugovi imaju neku rucku koja se stisne i moze ici naprijed nazad (rekli su mi da je to za slagati brazde) jeli to dobro da ostavim na sredini ili? dali plugove treba ukositi na poteznicu sto ili. Problem je sto orem ove godine izvana prema sredini a onda mi je traktor nagnut na lijevu stranu jer desna guma ide po međi(samo prve brazde s svake strane). Jeli mi pametno po sredini komada povuć brazdu kad uriktam kako sam gore napisao pa ući u brazdu i podiči desnu nogu da plug bude ravan u odnosu na povrsinu i onda krenuti orati. ili povuci s svake strane brazde pa onda kad udjem izravnati ga. Teren nije čista ravnica vec je mala uzbrdica ali nista strasno. svaki savijet je dobro dosao do sutra i muke :-/
 
Posljednje uređivanje:

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
U pravilu bi trebalo biti tak da na ravnom kad spustiš plug prva brazda mora bit malo dignuta u odnosu na zadnju i onda bi trebale obe brazde bit jednake veličine,to štelaš zatezanjem il odpuštanjem,poteznice-poluge,al kad potegneš prvu brazdu onda vidiš dal su jednake ilne pa onda još doštelaš,to je kaj se tiće jednakosti prve i druge brazde.

A kaj se tiće dubine tu ima više faktora,kotać na plugu ak ga imaš,vrsta,tj tvrdoća zemlje,ispravnost hidraulika na traktoru itd
 

tommek10

Novi član
Tu od
20 Ožu 2014
Poruka
10
Imam kotac koliko bi on trebao biti podignut od zemlje na ravnom. Budem sutra probao da mi bude malo prednji podignut od zadnjeg.... vjerojatno prve brazde s obadvije strane nece biti bog zna sto duboke al onda kad udjem u brazdu mozda bude bolje. Jedino me tih prvih strah jer traktor ce mi imati kontra nagib u lijevo jel idem po malo uzvisenom(medje).
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
Probacu ti pojednostavit koliko mogu
Plug mora biti vodoravno i okomomito u odnosu na zemlju koju ores

Sa toplinkom stelas vodoravno plug tj. Da su obje brazde jednake
A na donjoj polug i na kojoj ti je zakacen plug,obično je to desna na njoj stelas okomitost pluga
Na rucici pluga namjestas Širinu brazde i točku otpora pluga u odnosu na traktor
Ako ti traktor ide prema oranju ili vuče u neku stranu onda to stimas sa tom ručicom
Dubinu brazde stimas na hidrauliku na finom podešavanju to je druga ručica na komandi hidraulika to mora biti ispravno jer je inače teško orati ako neradi
I samo polako pomjeraj jednu po jednu stvar
Postimas pa probas par metara pa opet
Malo je muka stalno silaziti i penjati se ali to je tako
I iskusni se nekad sa tim zezaju dugo samo neće da priznaju
A nekad se i ne može ustimati plug jer je i on sam neispravan
 

tommek10

Novi član
Tu od
20 Ožu 2014
Poruka
10
Toplinka to je poteznica ili? Moj univerzal 445 iz 85 god cini mi seima samo jednu rucicu za hidrauliku. Izorem ja svake godine samo se namucim ko isus. Sad kako slaze brazde i estetika mi neigra ulogu bitno da se izore. A kasnije frezanje, pravljenje redova, nagrtanje, vadjenje krumpira to je maciji kasalj nasprem oranja :)
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
plug se kopča u tri točke
dvije točke su poluge hidraulika (kod točkova dolje)
a treća je toplink, nalazi se u sredini traktora i kopča se na plug gore
sa njom stelamo dubinu druge brazde tj. dovodimo plug u horizontalan položaj u odnosu na zemlju koju oremo

ako ti traktor vuče u neku stranu boriš se sa njim to reguliraš na ručici koja se nalazi na samome plugu pomjerajući je naprijed ili nazad

i da lanci koji su na polugama hidraulika moraju ti biti labavi nesmiju biti zategnuti

i onda imaš ovo,mada ni to nije idealno naštimano ali...

http://www.youtube.com/watch?v=TRVt7aZxK90
 

Najnoviji postovi

Na vrh