• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kako naštimati plug???

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
u prvoj brazdi nemozes ni nastelovati plug idealno. za prve brazde kad pustas uvek topling malo produzi da ti zadnja brazda ide dublje. u sledecem prohodu kad traktor udje u brazdu malo skracuj topling da kad ores po duzini stoji paralelno sa zemljom i oba radna tela priblizno hvataju istu dubinu. kad je plug van iz zemlje mora biti nagnut u levu stranu toliko da kad ores on u oranju stoji poprecno gledajuci vodoravno .znaci kad je u zaoranom polozaju iz svakog pravca mora biti u vodoravnom polozaju. kosu vucu ili poklapanje vucnih sila regulises na rucici za okretanje kolenaste osovine. obicno ostavi na sredini i tu bi trebalo da plaz pluga bude paralelan sa pravcem zadnjeg tocka. ako traktor bezi okreci rucku po malo u jednu ili drugu stranu da bi se to izbeglo.sve to vazi ako je plug u dobrom stanju sve gledajuci.tupi raonici ili pojedeni kao i pojedene daske i plazovi su jako teski za ustelovati
 

tommek10

Novi član
Tu od
20 Ožu 2014
Poruka
10
:icon_thumright::icon_thumright:
 

Prilozi

  • 1957725_10152305596678407_61962134_o.jpg
    1957725_10152305596678407_61962134_o.jpg
    79.6 KB · Pregleda: 314

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
ma on je to sve znao samo nas zeza
super izgleda

samo idi to uradi odmah da ti ne zasuši
 

tommek10

Novi član
Tu od
20 Ožu 2014
Poruka
10
Hvala svima.... al vjerujte mi totalni sam amater, ove god sam ga najbrze uriktao nakon 2 metra sve bilo perfekt.
P.s kisa i hladno vrijeme u lici cekam da se proljepša i dobro isuši pa idem s frezom ;-)
 

EMIR

Član
Tu od
29 Lis 2014
Poruka
293
Pozdrav svima, detaljno sam pročito temu, i mogu rec da se moze dosta stvari naucit. Imam plug, Rabewerk kao kod clana ZOMBI i uvijek sam imo problem da mi prednja lijeva brazda hvata manje znaci bude uza, desna ide dobro al kad okrenem plug problemi pa sam pokusavo na spanerima komletan plug pomiojerat udesno da hvata vise al nisam dobio bog zna nesto. Kako se je pocelo ponovo orat opet problemi, onda probam raspustit spanere kad ono zivo cudo plug radi savrseno, obje strane hvataju isto ja sam se preporodio.
 

stihlMS660

Član
Tu od
18 Stu 2010
Poruka
276
španeri nemaju veze s plugom!!! španeri ne određuju širinu prve brazde. u oranju u brazdi španera netrebaš, španeri su samo za transport da ti plug ne biježi lijevo desno.
 

EMIR

Član
Tu od
29 Lis 2014
Poruka
293
Pa kako onda da drugacije prosirim prvu brazdu, vecinom su spaneri bili zategnuti, da mi plug ne seta u transportu i okretanju. Plug na sebi ima stimanje zahvata prve brazde, ustimam lijepo desnu al kad okrenem hvata manje, a kako sam raspustio spanere ide ok, pa sam skonto da ga je spaner drzo ukocenog, nije mu dao da da hvata puni zahvat. Mislim da je bilo do toga
 

hellboy152

Član
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
303
Ja plug uvijek fiksiram španerima da bude točno u sredini traktora i nikad nemam problema sa zahvatom prve brazde.
 

stihlMS660

Član
Tu od
18 Stu 2010
Poruka
276
U oranju španera netrebaš, svaki plug ima štelanje da neutraliziraš bočne sile i da plug ide ravno.

Pogledaj ova dva videa. Koliki bi španeri trebali biti na ovomu da bi držali plug????
https://www.youtube.com/watch?v=Z0ybEMc1MtM
https://www.youtube.com/watch?v=DYqlDVJDl98

Kolega Vica vam je lijepo napisao da plazovi pluga moraju biti paralelni sa pravcem kretanja i tu paralelnost podesiš kad je prva brazda u punom zahvatu.

Ja na Fendtu (svi fendti to imaju) imam blokade zatezača koje blokiraju da priključak ide lijevo desno kad ga vozim ili ako ima traktor na sebi kosu, sijačicu, rotofrezu..., a kad se ore te blokade okrenem prema gore i plug može šetati cca 10cm lijevo desno, tj. sam si nađe položaj kojeg naštelaš tako da u tom željenom položaju neutraliziraš bočne sile. I od početka do kraja brazde volan netrebaš dirati i kraktor mora ići ravno
 
Posljednje uređivanje:

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,703
Ja sam sad sebi uspio uredit oba pluga, jedan je jednobrazni a drugi dvobrazni IMT. Uglavno sve se svodi na pomicanju štelajuće osovine. Dvobrazni je pomaknut skroz na osovini u desno gledajući odozada prema naprijed a jednobrazni slično tako samo nije skroz do kraja. Kasnije u brazdi prvu brazdu nariktam kak treba da ima jednak zahvat kao i druga. Španeri su mi otpušteni i plug ide ravno bez da vuče traktor u bilo koju stranu.
 

mimi504

Član
Tu od
16 Ožu 2015
Poruka
56
Štore 504 i plug IMT 755 VK

Bok ekipo!!!Novi sam na forumu i odmah trebam pomoć...
Imam štore 504 i problem kod oranja, to ni ne izgleda oranje kad orem. Neće u zemlju, a ni ne okrece brazdu, ostavlja ju na pola.....
Plug je imt 755 2x10 visoki klirens.

Molim pomoć!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Prvo lemesi u kakvom su stanju?
Drugo malo skrati toplink da spice vise gledaju u zemlju.
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Plug na Štoreu se štela isto ko i na Zetoru. Ako nejde u zemlju onda su špice na lemešima potrošene ili trebaš topling skratit da špice lemeša vuku plug u zemlju. Vjerovatno je zemlja jako mokra i teška pa ju ne može zavrnut. Inače kod IMT pluga to zna biti zeznuto kad je teža zemlja. Ja sam orao sa susjedovim IMT-om i onda sam si kupio OLT-a. Ili jednostavno pozovi nekog da ti pomogne ga naštelat, ako nisi baš previše u tome. Ovako preko kompa to su samo nagađanja.
 

mimi504

Član
Tu od
16 Ožu 2015
Poruka
56
Lemesi kupljeni novi prije oranja,zemlja je dosta rahla i pjeskovita...probavao sam i spustiti spiceve ali nista...tako mi je bilo i prosle godine na losijoj zemlji...katastrofa...pa ko kod mi je dosao pomoci ustelati plug nije niko uspio jer nema nitko store pa im je drugacija hidraulika kazu...
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Ne kužim zemlja ti je rahla i pjeskovita i imaš problema sa oranjem. Ne kužim kakve veze ima Štore sa ostalim traktorima. Ja imam Štorea, pa sam išao orat sa ujakovim traktorom i smisao štelanja pluga je potpuno isto ko i na Štoreu. Probaj pročitat od početka i skužit kak se štela plug.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,741
Prvo: u kojem ti je položaju ručica niže od ručice za podizanje-spuštanje priključaka? Za plug mora biti u gornjem položaju. Prebacuje se kad je priključak dignut.
Jel ti blokiran feder na onoj opruzi gdje se kapči treća točka? Za rad plugom nesmije biti blokiran.
Treću točku postavi u 2. rupu odozdola, pa onda probaj.
Jesu li ti daske ili orna željeza možda pofarbani? Skini boju ako jesu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh