• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kako naštimati plug???

robi

Član
Tu od
22 Sij 2007
Poruka
377
Ja ću poludjeti s ovim LEMKENOM, NE MOGU GA UŠTELATI NIKAKO, prva brazda mi je prevelika a druga pak manja
od treće. Tko ima lemken i zna ga uštelati nek dođe do mene lijepo molim, dok ga nisam u staro željezo... :(
 
S

seljaček

Guest
kad ga budeš bacao u staro željezo javi na PP platim ti ga 0,80kn /kg. :D :D :D :D
 

robi

Član
Tu od
22 Sij 2007
Poruka
377
može,ako,ali našao sam neki video od BOBO I PAOR pa ću vidjeti hoće li sutra pomoći.
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,115
robi imas sliku tog lemkena?
imam ga i ja ali nisam bas zadovoljan...nemogu ga ustimat :(
 
A

Ado

Guest
Problem plug dvobrazni slavonac ne ore.Novi lemesi postavljeni .-Prva brazda ide ok, druga visi ne dodiruje zemlju .-Jel isto ide stelovanje pluga preko toplinga .-Molim za pojasnjenje.-Hvala unaprijed .-Ado_
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,115
Naravno,trebas raspustiti top link da ravnomjerno hvata i prva i druga.....
 
B

Bobo

Guest
Plug postelaj na ravnoj podlozi tako da kad ga spustis, zadnji lemes bude na zemlji, a prednji neka bude u zraku nekih 5-6cm. ovo je pneko pocetno postelavanje, detaljnije stelas u njivi. kad napravis prve brazde oko njive i kad utjeras traktor u jarak prethodnog prolaza, plug nastimaj da je po svim pogledima vodoravan. Ako je plug ispravan, i nije rama motana, trebao bi orati dobro. Takodjer stelaj na osovini pluga da obadvije brazde hvataju jednako siroko, da oranje bude sto ravnije, radi laksih iducih obrada zemljista.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Pozdrav imam plug IMT 756 i vozim ga sa traktorom fendt 4s turbonatic, cija vanjska sirina zadnjih točkova iznosi 195 cm, a unutarnja 115 cm. Čini mi se da bi to mogao biti problem da prva brazda hvata vise i zakosuje mi plug, bez obzira sto sam pomjerao onu osvinu da manje hvata, ali ne pomaže. Želio bih cuti vase misljenje posto sam sam u dilemi da kupim plug 2x14 cola.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
powershift kaže:
Pozdrav imam plug IMT 756 i vozim ga sa traktorom fendt 4s turbonatic, cija vanjska sirina zadnjih točkova iznosi 195 cm, a unutarnja 115 cm. Čini mi se da bi to mogao biti problem da prva brazda hvata vise i zakosuje mi plug, bez obzira sto sam pomjerao onu osvinu da manje hvata, ali ne pomaže. Želio bih cuti vase misljenje posto sam sam u dilemi da kupim plug 2x14 cola.

Širinu 1. brazde ne podešavaš na 'onoj osovini', nego pomicanjem cijelog pluga bliže kotaču ako hvata previše. Na 'onoj osovini' samo korigiraš djelovanje vučne sile na traktor i na taj način dobiješ da traktor ide ravno bez da držiš volan.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Da, ali kako da ga priblizim kotacu, zasda ti radim spanerima, ali nije to to, kad je nagibu desnu stranu u odnosu na smjer kretanja traktora onda ide dobro, posto plugovi sami od svje tezine idu udesno i smanjuju brazdu, ali kad je zemlja teska ili kontra nagib onda je prva brazda presiroka, kosa vuca i sve sto uz to ide
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Vezano za to mene zanima odgovaraju li plugovi 2x12 cola za traktor ciji je razmak vanjski strana između zadnjih tockova 195 cm, a između unutarnjih strana 115 cm, ili trebam veci plug (2x14) da rijesim problem prevelike prve brazde, koja je toliko velika da nemoze izorati svu zemlju koju zahvaca nego ostaju neravnine i tocno se zna savka druga brazda (kanal). Ili je problem u necemu drugome.
 
B

Bobo

Guest
za toliki razmak zadnjih tockova mislim da je 2x12" pre malen plug...

nekada sam znao iz glave racunati linuju otpora pluga, ali mi je to ishlapjelo iz glave, a sad mi se ne da traziti formule po biljeznicama s fax-a...

Uglavnom, na dvobraznom plugu se linija otpora nalazi izmedju lijija otpora prvog i drugog pluznog tjela. IDEALAN slucaj je da se linija vuce traktora i linija vuce pluga "poklope" jer tad plug prati traktor bez nekih poteskoca i vrlo ga je lako postelati...
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Bobo misliš da bi uzrok persiroke prve brazde, ukosivanja pluga i svega ostalog sto uz to ide mogao biti neuslađenost širine zahvata pluga i sirine razmaka zadnjih točkova. Moze li se to podesiti ili je rješenje samo veci plug. Ja sam jedno vrijem sumnjao da se plug nije pomotao, ali sam to iskljucio kad sam vidio da se plug na lijevom nagibu u odnosu na smjer kretanja ponasa dobro.
 
B

Bobo

Guest
Puno ljudi ima probleme sa starijim 560 i 2x12" plugom, jer se 560 ne moze suziti koliko bi trebao, pa onda plug bjezi. Gledao sam ih dosta kako oru s ovom kombinacijom, al to nikoga ne zanima, brze budu gotovi, ak prednja grabi vise ;)

Inace, ako mozes suziti zadnje tockove, probaj tako orati. a ako ne, onda sam oveci plug. koliko je tvoj traktor uopce jak?
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Nije puno jak 55ks, ali je ežak i ima dupli pogon, a 4 brzina za izbor u oranju tako da bi mogao vuci 2x14.
 
B

Bobo

Guest
55ks jako tesko da bi radio kako treba s 2x14" pogotovo IMT 2x14"...

Kako sam ti vec rekao; uzet IMT 757 na probu, pa ak ide, mjenjaj plug. Ako ne ide, suzivaj trag tockova i to je sva mudrost.
 

Najnoviji postovi

Na vrh