• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KAKO OD KOMBAJNA ZA ŽITO NAPRAVITI BERAČ KUKURUZA U KLIPU

  • Temu pokrenuo kocol
  • Datum prvog posta
M

mladen

Guest
ima moj prijatelj on je od 142 napravio cetvoredni berac u klipu
 
Č

Čugi

Guest
Pričao nam je Bobo o tome - Obrisan neispravan link.
 
T

tbakovlj

Guest
Ja sam svoj Zmaj univerzal pretvorio u 4 redni berač kukuruza u klipu, i mogu ti re ći da mu burgoni 4 redni nije ni do koljenja. Postavit ću slike kasnije pa ćeš vidjeti zašto to velim, ako te što zanima slobodno se javi
 
B

Bobo

Guest
I ja bih te molio za sto detaljnije slike, jer ima vise ljudi koji bi to htijeli napraviti, a ne znaju odakle da pocnu...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073
Pošto kod mene u kraju najvećio dio kolača od uslužnog branja polako preuzimaju samohodni berači u klipu već odavno razmišljam o toj mašini , oni fabrički tipa burgon i ostali su za mene skupi i mom budžetu nedostupni pa onda naravno na pamet padaju kojekakve ideje za improvizaciju

Za uslove branja oko mene najoptimalniji je troredni berač zbog veličine parcela i puteva koji znaju biti dosta uski
Neki ljudi si radili na osnovi ZMAJ133 ali su imali najviše problema sa mjenjačima i transmisijom , izgleda da je ova nadogradnja jednostavno preteška na žitni kombajn računajući i bunker
Recimo ZMAJ141-2 je bolja ali i skuplja osnova , njemu ''leži'' adapter od 4 reda ali to je preveliko , jednostavno preširok je za puteve

Čak sam ovdje na forumu našao da je čovjek nadogradnio dvoredni berač na MF31 ali o tome nema mnogo priče , bilo bi mi drago da saznam malo više i o tome
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=8ViUiUtEEGQ[/YT]

Nisam nešto pristalica dvorednog samohodog jer jednostavno uzak i nije za nagibe a uz to ni brzina branja nije zadovoljavajuća , osim ako bi taj berač bio dosta brz u branju , onda bi došao u obzir
Najjednostavnije je budžiti dvoredni jer su komponente lako dostupne , recimo dvoredni berač ZMAJ222 ili neki sličan može da se nađe za neke manje pare , isto tako kombajni tipa ZMAJ131 ili slični su dosta jeftini

E sad , zanimaju me mišljenja poznavaoca kombajna , šta bi bilo najoptimalnije za prepravku
Zmaj navodim kao primjer jer su njihovi dijelovi lako dostupni a kada se rade ovakve velike prepravke dostupnost dijelova je jako bitna
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Savoris, pogledaj ovog:

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=MZyxtNu6WX8[/YT]

bila rasprava o njemu u temi o branju kukuruza, prerađeni žitni zmaj, dijelova ima gore na njemu od valjda 20 vrsta priključaka, ali ide ko metak... 8 kubika naflika za 20-tak minuta
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Previše zajebancije oko prerade. Nabavi obični dvoredni berač i pripaši ga na svoj veliki Rus prema ovom sistemu.
Utipkaj u Google corn picker tractor za više informacija :(y):

0305001771-l.jpg


IMG_8193.jpg


IMG_8503.jpg


IMG_8504.jpg



I dobiješ stroj sličan francuskom BEARN-u (vidi slike na linku) - http://olx.ro/oferta/combina-recoltat-porumb-bearn-ID1W4ZR.html

30976889_4_644x461_combina-recoltat-porumb-bearn-agro-si-industrie.jpg


Samo što BEARN nosi bunker, a ovi stari ameri vuku prikolicu za sobom

:biggrin:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073
Savoris, pogledaj ovog:

bila rasprava o njemu u temi o branju kukuruza, prerađeni žitni zmaj,
Ma ovo je ogromno za moje uslove rada , jednostavno preveliki
Njabolje je troredni da bude jer je dovoljno stabilan radi širine a opet dovoljno i uzak radi puteva
A daj link gdje je bila rasprava


Previše zajebancije oko prerade. Nabavi obični dvoredni berač i pripaši ga na svoj veliki Rus prema ovom sistemu.
Ma ovo je još više preade :icon_hang: previše je ovo


Pogledajte ovaj sistem , interesantno izgleda to što mu je prijemni elevator pored kabine
New_agricultural_equipment_corn_combine_harvester.jpg
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
evo nekolko idja
[YT]www.youtube.com/watch?v=s5urNt9ds6c[/YT]
[YT]www.youtube.com/watch?v=_e9eKfDuXTo[/YT]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Ma ovo je ogromno za moje uslove rada , jednostavno preveliki
Njabolje je troredni da bude jer je dovoljno stabilan radi širine a opet dovoljno i uzak radi puteva
A daj link gdje je bila rasprava

LINK

Ti si pričal o nekom zmaju koji bi bil osnova za takav kombajn pa pogledaj malo, nije on tolko preglomazan, a i možeš mu staviti manji heder.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073
Najjeftinja 142ka koju sam vidio je 4000e u jadnom stanju sa upitnim papirima
Heder 4 reda je oko 2000e i više
+ sve ostale prepravke bojim se da je to daleko iznad moje moći

Znači neka skromnija varijanta bi bila optimalnija
Ako razmišljamo o dvorednom onda uzeti dvoredni vučeni berač i sa njega imam sve komponente potrebne za branje + uzeti ''noseću'' mašinu znači neki kombajn , sve ostalo je prepravka po sistemu aparat za varenje-brusilica
Problem u ovoj opciji za koji nemam rješenje je širina mašine odnosno stabilnost , većina kombajna je šira u gazu tčkova nego što to smije biti , znači mora se osovina skraćivati , nije ni to teško uraditi ali onda ostaje problem gdje sa bunkerom , dali ga staviti iznad komušačkog stola pa da elevator bude sa zadnje strane ili ga staviti sasvim nazad iznad zadnje osovine ali tako će biti predug i trom na manevru okretanja
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
523
Savoris, a zašto nosač mora biti baš kombajn? A zašto ne neki otpisani kamion? Mašti nema kraja, bitno je da se postigne cilj, a to je pobrati kukuruz što brže i za što manje novaca.
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Kamion...previše posla i pretežak stroj u osnovi.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073
I meni se čini , osim ako kamion nije 4X4 :icon_razz:
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Savoris, a zašto nosač mora biti baš kombajn? A zašto ne neki otpisani kamion? Mašti nema kraja, bitno je da se postigne cilj, a to je pobrati kukuruz što brže i za što manje novaca.

Aha, TAM stopedesetka vojna s 6x6.
Kamioni nemaju varijator vožnje. Dok bereš kuruzu kombajn mora imati stalni broj okretaja na ulazu pogona a brzina kretanja stroja se mijenja s varijatorom ili s mjenjačem koji ima puuuuuuno brzina.

Zato ovi novi traktori imaju mjenjače 24/16 ili 16/16 ili još više.

Kolko tvoja Zastava ima brzini? 5?

Ili ako se već koristi kamion za pogon, i ako je neka samogradnja onda za pogon kombajna staviti još jedan motor. Taj nek prek redukcije vrti na 540 okr pod punim gasom dok bere a kamionski motor služi sam za pogon... i brzina kretanje stroja se regulira z gasom.

Jeftinije je za 300 eura kupiti Tamićov S44 motor pa nek tuli dok bere. Dok kombajn ne bere taj S44 se gasi a motor i prijenos koji je već na šasiji rade za prijevoz s točke A na točku B i kretanje po njivi.

Rabljenih motora ima..... pa zašto samogradnja ne bi imala 2 motora?

Nije sad da mu tih parsto kila baš smeta.

Jednostavnije nego kemijati s varijatorom-hidromatom ili tak nečim.
I kak izvuči pogon s jednog motora? Bourgoin ima s obadvije strane radilice izvučene pogone...

Npr: iskoristiti dvoredni vučeni berač, pripasati ga na neki kamiončić tipa Zastava, napraviti mu radukciju da ide max 30 km/ i neke terenske gume... ili još bolje 4x4 šasiju nabaviti. Ako ima 5 ili 6 brzina to je dovoljno za regulaciju kretanja po njivi ako su raspoređene do 30 km/h.

A sam berač bi vrtio odvojeni motor, koji se smjesti kam treba. Isto neki Zastavin Fiat od cca 60-70 ks. Njemu napraviti neku redukciju kaj se smanje okretaji....

Do njive i po njivi radi ovaj originalni motor na kamionu.... pri puštanju berača se pali taj "radni" motor i beri. Bolje 2 mala motora nego jedan šestak od 120 ks.
Nekad su motori bili jako skupi..... a danas ima tih motora za jako malu lovu po otpadima.
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Motohod, ideja je OK, samo...
kamionski kotači su premali za to sve nositi. Ak se ide na traktorske (jednake), treba raditi dodatnu redukciju...pa problemi sa visinom, skretanjem...
Upravljački bi trebali biti zadnji, znači, treba okrenuti šasiju i diferencijale naopak...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
zašto upravljački trebaju biti otraga , ..upravo to je nedostatak samohodnih kombanja?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Nebi rekel da je nedostatak. Zakaj viličar ima upravljive zadnje kotače?
Pri skretanju heder nebi trebal iti bočno, već u krug. A to nije moguće postići ak su prednji kotači upravljivi. Da su sva 4 upravljiva, onda da.
 

Najnoviji postovi

Na vrh