• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

kako se rijesiti vlage

A

amkos

Guest
pozdrav,imam jedan veliki problem,u stanu u kojem smo podstanari ima puno nekih zelenih tackica velicine 3mm pa sve do 2 cm nesto kao plijesan,buđ,vlaga neznam ni ja u sta bih to svrstao,stan je u bloku koji ima 3 sprata,ukupno 6 stanova,novogradnja 2006 god,mi smo u prvom spratu,znaci izmedju,eh posto je u blizini šuma a ovo ljeto je dosta bilo kise sumnjam da su se zidovi "napili"vlage i da se pojavljuju te pjege,stan je 66 m2,grijanje na plin,radijatori,ali u dnevnoj,spavacoj,djecijoj i hodniku pojavile se te pjege vec cijelo ljeto,svaki dan se zrace prostori,cak smo i otvarali sve prozore i isli iz stana za 3-4 sata i to vise puta,koristimo razne tekucine za ciscenje i uspije se ocistiti ali nakon 3 dana opet se vidi kako se pokazuju tackice,kupili aparat za vlagu onaj sto okruglu tabletu koristi-bude nekih 2 sedmice,evo nakon duzeg pisanja i pitanje;koji je moguci uzrok pojave tih tackica i kako ih rijesiti,jel ima kakvu ulogu boja an zidu da se kvari ili sta,neznam jednostavno sta raditi,osim da se iselimo u dr,stan:icon_rolleyes:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
uf tako novi prostor . katastrofa ..ja bi se iselio ...

Odmakni namještaj od zida , stalno imaj prozore otvorene na "kipu" ..tako da vlaga može van
Predložio bi peč na kruta goriva , ali znam da ništa od toga .
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Kolega puknuti ,na medimurski vudreni(seNE SRDIS) ili bi rajsi velecasni sam cital da bi htel ime promenit al ti nisu dali(a stvarno bi nam dobro dosel jen velecasni),kaj mislis za par svecici vuzgati.:icon_winkle:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
je čuuj , rekli su mi da na internetu moreš biti saki vrag , pak sam si ja poželil biti velečasni
e.......da sam ja velečasni za prav , bilo bi više pravice na svetu
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Nisi naveo jeli to u kutevima,ispod plafona,plafon,ili bilo gdje po zidovima.
Ajde daj točnu lokaciju,pa se onda može nešto reći.Stalno otvaranje prozora nije rješnje - košta jer hladni zrak ulazi,a konačnog rješenja tako inako neće biti.

Ja sam imala problem na hladnim mostovima zbog propusta u gradnji,ali sam uspjela sanirati.
 
A

amkos

Guest
desava se to svugdje po zidovima,npr u dnevnoj ide u kutu od poda do plafona,na plafonu nekih 15 cm od zida pa do prozora nekih 2 m su tackice,u spavacoj jedan zid kompletan je sav od tackica,plafon isto,kao da si naspricao s necim tako izgleda,izvana je fasada,stiropol 10cm,ali sumnjam da beton povlaci jer su kutevi radjeni iz betona,otvaranje prozora na kipu i nije bas neko rijesenje tako se smo vise dobija vlaga,
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,748
Ova godina je ekstremna vlaga u zraku, koja ulazi iz vana, zaparivanje kod tusiranja, stanari sami otpustaju vlagu....sve to u dodiru sa hladnim zidom(iznutra) dovodi da se vlaga upija u zid. Povisena temperatura i vlaga su idealni za razvoj glivica. Hladni most nije u pitanju jer kazes da se to nalazi po cijelom zidu, znaci ne samo u kutevima i nadvojima. Cak mislim da ste prekomjernim luftanjem natjerali vlagu u zidove, jebiga, godina je takva.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Da je to tvoj stan,rješenje bi bilo oblaganje zidova stiroporom,ali to je ,makar stavio i najtanje - skupo rješenje.Iako dobivaš unutarnju toplinsku izolaciju.U tuđem stanu to nema smisla raditi.
Drugi način je ličenje zidova Duluxom - za unutarnje zidove.To je skupa boja ali ima veliku pokrovnost,tako da je za sobu od trinasest kvadrata dovoljno oko dvije i pol litre za dva premaza.Prije toga je potrebno postoječe gljivice premazati sredstvom protiv gljivica.Dulox imam ja već osam -devet godina i ta se boja pokazala dobra - ona je periva,mrlje se vlažnom krpom mogu skinuti,a na njoj se gljivice ne rade.Ima manu da ako je u kući povišena vlaga od sušenja rublja na primjer i kondenzira se.ona će teći,onako,kao suze po vrha zida prema dolje i ostati će taj trag dok se osuši.Ali vodu zid upiti neće, Taj se trag može obrisati ,a i ne mora jer se ne primječuje ako baš ne stojiš na metar od zida i znaš šta gledaš.
Ja sam imala običaj zimi sušiti rubljae na radijatorima i to se događalo.Pa sam prestala i sada je sve ok. Ponekada stavim,ali ne u onoj mjeri kao prije.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Razrijedi domestos 2:1,pola litre domestosa 2.5dl vode i spricaj po zidovima di je pljesanj i ostavi bar 24h,pa kreci i u boju stavi sretstvo protiv gljivica.
Ako je zid bjeli netreba krecit,jer ce domestos izbjelit zid,i jedno vrijeme si miran.
Al prije svake intervencije,prvo pricaj sa stanodavcem i dogovorite se za tko ce i o cijem trosku rjesavat gljivice.
Preporucam sto prije jer od tih gljivica i pljesni mozete dobit ozbiljne tegobe disnih puteva.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,528
jedna četveročlana obitelj prilikom boravka u prostoru proizvede tj. otpusti u zrak u vidu vodene pare, u mjesec dana približno 200-300 litara vode...istu otpuštaju prilikom disanja, znojenja, kuhanja i održavanja osobne higijene...
ukoliko u kući dodatno sušite i veš, onda količine rastu...

moderna gradnja podrazumijeva plastičnu stolariju, te najčešću grešku koja s njom dolazi, a to je stiropor fasada...dakle, imamo plastičnu vrećicu od 150-200 kubika u kojoj dnevno otpuštamo 10 litara vode...koja nema kamo, već sve skupa djeluje kao petrijeva zdjelica u kojoj posvud rastu gljive...bakterije...virusi...

zapitajmo se što raste u nama, ako na sterilnom zidu uspijevaju gljivice...:(giggle):
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,748
Evo, kolege su objasnili zakaj se to dogadja i kak se sanira.
Kad dodje zdravo zimsko vrijeme, i kad je zrak hladan i suh, stan dobro zagrijte i onda ga prozracite, to vise puta ponavljati. Nije bas ekonomicno, ali na taj nacin mozete osjetno smanjiti relativnu vlaznost u stanu. Ako bas hocete mozete nabaviti dva higrometra i pratiti situaciju kad je jedan vani, a unutra drugi. Sto je veca razlika to je bolje susenje.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,387
Hodor, a energetska učinkovitost? Nebu onda kuća po energetskom certifikatu :D:
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,748
Ne moze cica i prasica.:biggrin: Po tome je najekonomicnija supa, nit se grije niti itko zivi u njoj.
A da ne prljam temu, taj certifikat je obican porez za bedake. Samo jedan primjer, predstavnik stanara organizira izradu certifikata za cijelu zgradu, halo pa tko je tu lud. Nit imaju svi istu stolariju, nit grijanje, nit zracenje, a o zajednickim prostorijama da ne pricam. A sve to ulazai u proracun. A dok mi je bratic koji se s time bavi prical kak se to radi, skoro sam pozelenel.
 
A

amkos

Guest
hvala vam puno na savjetima,kolaga sa posla ima industrijske susilce pa cu u spavcu ubaciti jedan da vidim kako ce biti,jes da je 400w ali sta mogu,a vidjecu sa vlasnikom stana da sta smanji barem za 1-2 mjeseca
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Daj se raspitaj pri strucnjacima(ne trgovcima) kaj bi se desilo da se grejes na klimu.:(wait):
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,528
legionela?...
i radijatori, i klima i uopće sva električna grijala rade na principu konvekcije (izmjene hladnog u topli zrak), a ono što ovdje treba je infra spektar koji će ubiti mikroorganizme...
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,748
Stvar je jednostavna, nema vlage, nema zivota za bakterije i gljive.
 

Rudar

Član
Tu od
22 Lis 2014
Poruka
39
prva pomoć,,,varikina ali užasan miris
dugoročna pomoć,,,skidanje boje do temelja dva puta hidro premaz i opet boja,jer nemaš temeljni premaz koji bi pravio barijeru pa je žbuka u funkciji spužve,jer i kad opet obojaš neće biti pjega i fleka ali u kasno proljeće obavezan miris tonje,vlage
 
A

amkos

Guest
evo posudio aparat za mjerenje vlaga,u svim prostorima se krece 77.5 +/- 5,dok vani izmjerim 55 ,znaci "utjerao" sam vlagu u zidove prekomjernim zracenjem u vrijeme kisa,cuo sam da je normalno ako e krece od 50 do 55 vlaznost u prostoru,
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
ovi trikovi sa varikinom i domestosom neće riješiti vlagu.hoće možda plijesan očistiti i užasno smrditi ali vlaga će se opet pojaviti.problem je u izolaciji ako je uopšte ima.
 

Najnoviji postovi

Na vrh