• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kakve motorne pile preporučujete.....???

zambro

Član
Tu od
22 Ruj 2022
Poruka
32
Pozdrav svima iz Bosne! Procitao sam dosta stranica ove teme i dosta toga i naucio. Pa posto su drva i ogrev ove godine bas poskupili, razmisljam ici na selo i sjeci svoja stabla, posto zivim u gradu.
Po prvi put kupujem motornu pilu za izrezati 10-ak m3 drva godisnje, tu ima i obaranja hrastova precnika 50-60 cm.
Dvoumim se uzmedju Oleo Mac gs 520, koja ima 3.4 KS i kosta 890 KM i Stihla ms 250 koji ima 3.1 KS i kosta 930 KM. Na nekim madjarskim YT kanalima je prikazano da OM Gs 520 na filteru zraka propusta sitnu prasinu. Molim savjet sta kupit od ovo dvoje?
I koliki je maximalni precnik stabla koje pila od 3.1/3.4 ks moze oboriti bez da je se sprzi?
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Za izrezat drva su ti te pile ok, ali za rušenje debelog nisu baš nešto. Ja bih prije uzeo husqvarnu 450, mislim da je u tu negdje s cijenom. Ali preporučio bih nešto jače od te klase... Za rušenje ne bih te motorke s picco lancima. Ako već mislis ići u taj biznis dugoročno, a vjer hoćeš, uzmi nešto jače i izdržljivije, skuplje je ali ne kupuj sad nešto pa da nagodinu tražiš nešto drugo. H550xp, MS261,H365, eventualno MS291 ... ovako bih ja ovim redoslijedom da sad kupujem...
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,593
Nećeš ti spržiti pilu sa debelim drvetom, spržit ćeš ju sa lošim gorivom, sa forsiranjem odnosno silovanjem pa i u tanjem stablu, mala pila ne može napraviti posao brzo kao velika ali ga može obaviti samo moraš poštivati njene mogućnosti znači ako znaaš obarati onda možeš koliko god hoćeš, ako si slabijeg iskustva u obaranju ne bih preporučio obarati deblje od dvije dužine vodilice. Što se tiče izbora između ovih dviju pila ne znam ti savjetovati ništa pametno, znam da MS250 je ok, solidna pila, imam poznanika koji ih imaju godinama bez nekih problema, OM ne znam, nisam radio, nisam vidio....imam trimer OM i mogu reći da se ne srami Stihla i Hq po kvaliteti ni po sposobnosti.
 

zambro

Član
Tu od
22 Ruj 2022
Poruka
32
Za izrezat drva su ti te pile ok, ali za rušenje debelog nisu baš nešto. Ja bih prije uzeo husqvarnu 450, mislim da je u tu negdje s cijenom. Ali preporučio bih nešto jače od te klase... Za rušenje ne bih te motorke s picco lancima. Ako već mislis ići u taj biznis dugoročno, a vjer hoćeš, uzmi nešto jače i izdržljivije, skuplje je ali ne kupuj sad nešto pa da nagodinu tražiš nešto drugo. H550xp, MS261,H365, eventualno MS291 ... ovako bih ja ovim redoslijedom da sad kupujem...
Hvala na savjetima. Malo sam gledao te pile
-h550xp, 50,1cm3, 4.1 ks, 722 eura na snizenju
-h365, 4.5ks, 712 eura, na snizenju
-ms 261 nema u Bosni.
-ms 291 3.8 ks, 712 eura, jedan od onih koji nisu na snizenju u ovoj jesenjoj akciji.
Moram vidjet koliko se mogu protegnuti trenutno, al, ogrev jest poskupio ovdje 50 posto, tako da se ulaganje u pilu, sa ovakvim cijenama isplati i sjeca svoje sume.
 

zambro

Član
Tu od
22 Ruj 2022
Poruka
32
Nećeš ti spržiti pilu sa debelim drvetom, spržit ćeš ju sa lošim gorivom, sa forsiranjem odnosno silovanjem pa i u tanjem stablu, mala pila ne može napraviti posao brzo kao velika ali ga može obaviti samo moraš poštivati njene mogućnosti znači ako znaaš obarati onda možeš koliko god hoćeš, ako si slabijeg iskustva u obaranju ne bih preporučio obarati deblje od dvije dužine vodilice. Što se tiče izbora između ovih dviju pila ne znam ti savjetovati ništa pametno, znam da MS250 je ok, solidna pila, imam poznanika koji ih imaju godinama bez nekih problema, OM ne znam, nisam radio, nisam vidio....imam trimer OM i mogu reći da se ne srami Stihla i Hq po kvaliteti ni po sposobnosti.
Hvala na odgovoru. Citao sam mnogo tih recenzija o OM, i pozitivne su za tu GS seriju koja se proizvodi u Italiji, za razliku od GSH koja je Kina, i cijena im je povoljnija, pa tako pila gs 650, sa 4.7 KS kosta 558 eura na ovim trenutnim akcijama.
Ovdje u Bosni prosle godine prostorni metar cjepanica sa prevozom bio 43 eura, ove vec oko 70 eura i to sa duzim cekanjima na dostavu svih vrsta ogreva, tako da je vrijeme da se pila hvata u ruke.
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,593
Za kupnju trimera cijena je meni i bila presudna.

Što se tiče pila ipak imam jedan...prijedlog, ovo što si naveo, te pile su ok za tu količinu drva koju si naveo, međutim ako misliš se baviti ozbiljnije sa šumarstvom nemoj žaliti dat više novaca za bolji stroj, opet naravno u skladu sa potrebama ali bolje kupiti kvalitetan uređaj i ići u šumu bez brige da li će upaliti, da li će se nešto sjebat nego doći u šumu pa se vratit kući uzalud. U svakom slučaju sretno :)
 

zambro

Član
Tu od
22 Ruj 2022
Poruka
32
Razmisljam o OM 650, 4.7 ks, i povoljnija cijena u odnosu na druge pile te snage, ali tu me muci to sto po forumima i YT-u spominju los filter zraka koji propusta fine cestice prasine.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Hvala na odgovoru. Citao sam mnogo tih recenzija o OM, i pozitivne su za tu GS seriju koja se proizvodi u Italiji, za razliku od GSH koja je Kina, i cijena im je povoljnija, pa tako pila gs 650, sa 4.7 KS kosta 558 eura na ovim trenutnim akcijama.
Ovdje u Bosni prosle godine prostorni metar cjepanica sa prevozom bio 43 eura, ove vec oko 70 eura i to sa duzim cekanjima na dostavu svih vrsta ogreva, tako da je vrijeme da se pila hvata u ruke.
Ja sam nekako skeptičan prema novim motorkama koje se prodaju kod nas, pogotovo Stihl.
Više sam za opciju da donese neko iz inostranstva novu ili polovnu. I sam sam skoro kupovao, poslao mi čovjek iz Danske polovne Stihl ms 250c i ms 261c. 261 je odlična živa vatra.
Nisam probao Husqvarnu 550xp, ali prema riječima ljudi koji imaju to je tu sa 261, pa šta se uspije naći.
Stihl ms260 je isto dobra opcija, ali kod nas se nove prodaju Brazilske, radio sam sa jednom, radi dobro ali nije kao 261.
U glavnom sve tri su lagane, a dovoljno jake za neke lične potrebe. Na težinu baš obraćam pažnju, imamo Husqvarnu 61, preteška je za neki laganiji rad
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Težina snaga i kvaliteta je kod mene odvagnula... dosta mi je više 661 makar s kratkom vodilicom
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Razmisljam o OM 650, 4.7 ks, i povoljnija cijena u odnosu na druge pile te snage, ali tu me muci to sto po forumima i YT-u spominju los filter zraka koji propusta fine cestice prasine.
Opće neka te to ne zabrinjava. 😉Imam prijatelja koji ima ovlašteni servis za oleo mac, i veli kad proda bilo šta od njega kupca vidi prvi i zadnji put, nema grešeke. Dok sa svim drugim uređajima ima problema.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,518
Za svoje potrebe dovoljna je MS 261. Netko tko radi malo više ili za prodaju a hoće univerzalnu pilu MS362 ili 462. Radil sam malo sa MS362 i to je zmaj. 4,8 ks i skoro iste težine ko moja 550xp.
 

ŽeljkoKa

Iskusan lik
Tu od
18 Stu 2020
Poruka
569
Zanima me mišljenje znalaca o Husqvarni 372xp, već jedno vrijeme je planiram uzeti ali uvijek neki nenadani troškovi me sj... Radim oko 20m godišnje sebi, većinom grab, hrast, cer i sl. Ali nabere su tu i duplo više rezanja jer pomozi bratu, kumu, prijatelju i tako to. Do sad se koristila Stihl 041, 038, Husqa 135 pa bi ih umirovio osim male 135.
 

Jourek

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2014
Poruka
167
Pila odlična, jaka, malo teža ali kod mene problem. Ima neku grešku da drži visoko ler gas kad pustiš gas pa vrti lanac (preko 20 sec). Bila na servisu 2x i ništa. Mislio sam da je to samo kod mene al sam naišao na video
Uglavnom nisam još riješio problem, a stara 1 god
 

zambro

Član
Tu od
22 Ruj 2022
Poruka
32
Za izrezat drva su ti te pile ok, ali za rušenje debelog nisu baš nešto. Ja bih prije uzeo husqvarnu 450, mislim da je u tu negdje s cijenom. Ali preporučio bih nešto jače od te klase... Za rušenje ne bih te motorke s picco lancima. Ako već mislis ići u taj biznis dugoročno, a vjer hoćeš, uzmi nešto jače i izdržljivije, skuplje je ali ne kupuj sad nešto pa da nagodinu tražiš nešto drugo. H550xp, MS261,H365, eventualno MS291 ... ovako bih ja ovim redoslijedom da sad kupujem...
Rezervisao sam H550xp Mark II za sutra u jednom baucentru. Isao u dvije radnje specijalizirane za motorke, nisu imali na stanju, kazu ceka se mjesec dana ako se naruci, pa otisao u baucentar, ni tu nisu imali, vec u drugoj njihovoj poslovnici, to telefonski provjerili.
Tako da sutra kupujem.
 

Najnoviji postovi

Na vrh