• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kakve motorne pile preporučujete.....???

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,519
Imam ja, stara godinu i pol. Za sad bez problema. Pila jaka, brza, relativno lagana - malo teža od konkurencije ali to je već cjepidlačenje. Može i ozbiljnije stvari poput ovih dolje odraditi ali nije za to namjenjena ako se radi puno. Ova ima mač 45 cm i dobro se nosi s njim. 09538990-B163-495A-B4FE-4D9EC8DC0B54.jpeg
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,602
Kad sam ju kupio bila je odlicna, radila je vecinu poslova kojo cak i nisu za nju, lagana (relativno) brza, okretna...sad kad radim sa njom mi se cini slabasna, ali onda shvatim da vecinom radim sa 572 pa to ipak nije za usporedbu
 

Green23

Aktivni član
Tu od
31 Sij 2020
Poruka
175
550XP prve generacije. Nikada problema. Točim u nju uvijek mješavinu sa xp uljem. Prebacio sam je na 3/8 lanac i nema problema, no koristim kraću vodilicu, 48cm.
Općenito radi kao urica
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Toliko su dobre da basar mora raditi na makiti..ne znam kaj mu je ,ili je zaboravio psovati ili neče na youtubu
 

husqvarna365

Aktivni član
Tu od
24 Sij 2013
Poruka
970
550XP prve generacije. Nikada problema. Točim u nju uvijek mješavinu sa xp uljem. Prebacio sam je na 3/8 lanac i nema problema, no koristim kraću vodilicu, 48cm.
Općenito radi kao urica
Znaci moze nositi 48cm
Ja sam mislio staviti oko 40
Imam na 372 45cm
 

Bahrija1979

Novi član
Tu od
20 Svi 2023
Poruka
17
550XP prve generacije. Nikada problema. Točim u nju uvijek mješavinu sa xp uljem. Prebacio sam je na 3/8 lanac i nema problema, no koristim kraću vodilicu, 48cm.
Općenito radi kao urica
Daj mi reci koristim 545mk2,dal se može prebaciti na 3/8 lanac i vodilica?Laičko pitanje,nisam profi drvosječa :)
 

cvajko997

Iskusan lik
Tu od
29 Tra 2020
Poruka
726
Daj mi reci koristim 545mk2,dal se može prebaciti na 3/8 lanac i vodilica?Laičko pitanje,nisam profi drvosječa :)
Evo, ja cu ti rec, naravno da moze. Treba ti lancanik, lanac i vodilica, probaj otic u stihl husqvarna servis. Vecinom rade obje marke, u sustini je to jako slicno. Postoje za kupit, samo otidi u trgovinu i pitaj. Sam je pitanje zasto, to je takva motorkica da je korak 0.325 dobar.
 
Posljednje uređivanje:

Green23

Aktivni član
Tu od
31 Sij 2020
Poruka
175
Daj mi reci koristim 545mk2,dal se može prebaciti na 3/8 lanac i vodilica?Laičko pitanje,nisam profi drvosječa :)
Da, možeš. Zamjena vodilice i lančanika ti je neminovna. Moraš uzeti lančanik koji odgovara ne pilu, ne bilo koji. I to je to. Vjerujem da će 545mk2 terati to bez problema, ali nikako nemoj stavljati dulju vodilicu
 

Green23

Aktivni član
Tu od
31 Sij 2020
Poruka
175
Dakle, od početka.
Osim što nisu sve vodilice istog prihvata, a postoji veliki i mali prihvat za Husqvarnu, treba uzeti u obzir i snagu.
Mali priključak koji ide na 545, ima u redovnoj ponudi vodilice do 50cm, a koliko se sjećam, 60cm je bilo najdulje što se moglo nabaviti. Neću tvrditi 100%, ali kada sam gledao za 550XP, tako je bilo.
Natrag na snagu. 3/8 je malo lakomiji zub u odnosu na .325 i stroj te snage će se mučiti sa 3/8 i recimo 50cm, vodilicom. Na 550XP, držim 40cm i to mi se pokazalo optimalno, jer već na 45cm se pomalo muči. Uglavnom niti može staviti vodilicu koju hoće niti je efikasno.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,355
To su možda neke teoretske stavke. Nisi naveo da širina reza nije ista ali i za to ću reći da spada u teoriju. U praksi to zavisi od operatera. Operater upravlja sa načinom rezanja te nebi trebao da dozvoli da se pila guši ma koliku ima vodilicu, jer brzina rezanja treba da je približno ista i onolika koliko može da odradi motor snage xx. Što znači da veći korak je veći razmak i time je manji broj zuba u zahvatu a pojedinačno zub više hvata tako da su to samo kalkulacije, ali najvažnije je oštrina reznice zuba gdje je otpor, a to zavisi od operatera. Na istu pilu stavljam i lanca od 30z i lance od 40+x zuba, nema mučenja ako se drži ista brzina rezanja i pila uvjek iznosi istu količinu piljevine.
Slično je i kod tokarskih strojeva ili bilo kojih drugih mašina za rezanje. Na strugu veći prečnik obradaka (komada) traži manje obrtaja, manji prečnik veće obrtaja ali brzina rezanja je skoro uvjek usta i od pogonsko motora se traži max učinak.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,355
Teško da je svima jasno. Neki nemogu da postave sve prednosti i mane u zadatim uslovima,ali gospon Lee vi možete, uži lanac ima manji otpor na užoj reznici zuba, uži rez ima malo tolerancije sa bočne strane zuba i vodilice i onda ima malo odstupanje u lošem oštrenju zuba, nulira tu prednost ili ju smanjuje.
 

Green23

Aktivni član
Tu od
31 Sij 2020
Poruka
175
@smilan generalno nisi ništa krivo napisao, razlika između 3/8 i .325 lanca u praksi zaista nije velika, no postoji. .325 ipak nešto manje grize. Uspredba sa tokarskim strojevima je djelomično promašena jer na motorci nemamo istu kontrolu kao na tokarskom stroju.
I dalje tvrdim da se ne može staviti bilo koja vodilica na bilo koju motorku, a vi me razuvjerite. Tj., da ne dolazi do zabune, svašta se može namontirati ali je ne efikasno koristiti
 

Najnoviji postovi

Na vrh