• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Re: kalači drva

Prerađen je nosač pumpe i u narednih 2-3 dana bi trebao imat sve lajtunge na hrpi i do vikenda zalaufat :)

Sigurnosni je za početak na 160bara odnosno 12T....

Pokušam prvo pod maksimalnim opterečenjem bez vodilica na sjekiri izmjerit progib al po analizi u solidworksu ne bi trebalo bit ničeg, bar ne mjerljivog progiba
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,972
Re: kalači drva

Zwer, izračunaj u SW-u koliki bi progib bil za otprilike iste dimenzije, samo je cijev 140x200x5.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Re: kalači drva

@zj, budem kad uhvatim vremena

Nego da li je potreban filter na kalaču?

Usisni ili povratni?

Moram priznat da mi povratni nema neku logiku jer komad špene da bi došal do filtera treba proć kroz pumpu i kad dođe do njega već je napravio štetu..

Cijev je dobro izčišćena, i isprana vodom ali nekako mi se baš ne riskira 200eur vrijedna pumpa :(
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,972
Re: kalači drva

Ja ti imam grubu usisnu košaru, s okom oko 1mm, da baš nekaj tak veliko nemre uletjeti u pumpu, i povratni filter.
Povratni filter ima smisla na hidraulici koja stalno radi. Za povremeni rad, meni je pametniji usisni filter. Njegova mana je da treba jako paziti na njegovu protočnost, inače uzrokuje kavitaciju pumpe, koja uzrokuje veću štetu od špene. Moral bi imati manometar podtlaka usisa.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: kalači drva

Usisni ili povratni?

Moram priznat da mi povratni nema neku logiku jer komad špene da bi došal do filtera treba proć kroz pumpu i kad dođe do njega već je napravio štetu..
naravno povratni ..

Koji su to djelovi(naprimjer) tvojeg kalača koji proizvode tu špenu koje se ti bojiš?
da li rezervar proizvodi špenu?
da li cilindar proizvodi špnu?
da li je razvodnik taj koji proizvodi špenu?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: kalači drva

dodaj malo pa si kupi janjca ..a rezervar očisti kak spada ..to ti je moj savjet
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Re: kalači drva

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=XqxFK9uBJao[/YT]
Ovo mi se sviđa za tanje,
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=BxS7hhoJqXw[/YT]
a zanima me od čega bi se dal iskoristiti bočni reduktor za nekaj takvoga? Samo prosim kaj nebu Muha izjavil nek uzmem reduktora dole sa ursusa! :) :)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,228
Re: kalači drva

Kak to oboje meni izgleda nesigurno :(sweat):
A naročito ovo drugo, tu prsti stradaju samo tak, ako ne i ludara na nekom tvrđem komadu.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Re: kalači drva

Onu drobilici ima jedan rođak,samo sitnije drobi, i več dvije godine piči to na tomici bez beda a ovo drugo bi probal iskemijati.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: kalači drva

Ako zanemariš redukciju na remenicama , pogon četveropolni motor... trebaš getribu omjera 1:100
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Re: kalači drva

Upogonjen
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=lXIiyWUqz9U[/YT]

testni poligon
I-JRF2Nwq-fDr4KO517QTr9W7LNDwr5Y87nrYXM0OwE=w516-h917-no


šibnuli smo nutra 40l ulja i još bi stalo 10 L. Jučer nakon 4 sata drndanja po onomo vrućku vani (vani je bilo 30°C) temperatura ulja je bila oko 40°C...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: kalači drva

ovo nisu ozbiljne brzine za ozbiljno zagrijavanje .
Ulje se zagrijava na otporima , dakle na otporima se energija potrebna za svladavanje otpora "troši" na zagrijavanje ulja ..ako otpora nema nema ni zagrijavanja ulja ..sjetite se zakona o očuvanju energije

I daj više postavi taj razvodnik da bude na dohvat ruke ...
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Re: kalači drva

Razvodnik ostaje gdje je zbog mehanizma nožne komande koji moram još dovarit a i pravu ručnu komandu moram doradit :)

Fali tu još dijelova, recimo zaštita pumpe, poluge van da se mogu drva naslonit na njih, možda sistem za osavljanje klada itd...

Imam problem s cilindrom koji vjerojatno mogu riješit jedino ako ga raskopam. naime nipli /uvodnice su 1/2" ali unutra njih je rupa na stijenki cilindra možda 8mm koja mi jako guši protok :( i koju nezdam dal smijem razbušit i neznam na koji način. Da li da skidam i rastavljam cilindar ili samo maknem lajtunge i razbušim? bojim se špene ...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,972
Re: kalači drva

Pa ni na niplima crijeva od pol cola nije rupa veća od 8mm. Zamisli kak su tek mali kanali u razvodniku. Ak hoćeš razbušiti rupe, cilindar treba rastaviti (isto to sam ja delal na svojem).
Noznu komandu nemoj ugrađivati, jer buš ostal bez prsti.
Ili ak ju baš hoćeš, napravi ju tak da se nemre slučajno aktivirati (recimo okvir iznad pedale i papuča koju treba gurnuti špicom cipele da se tek onda oslobodi pritiskanje pedale).
Osim toga, za pedalu ti treba i automatski povrat cilindra (dvopoložajni razvodnik).
Koliko vidim, sad je tropoložajni.
 

Najnoviji postovi

Na vrh