• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

Tracer

Novi član
Tu od
27 Ruj 2012
Poruka
6
Re: kalači drva

Pozdrav svima.
Potaknut ovom temom, prihvatio sam se izrade hidrauličnog cjepača. Puno su mi pomogli i savjeti sa ove teme.
Cjepač je za sad bio samo u probnom radu, moram doraditi jos malo konstrukciju.
Imam pitanje vezano za sjekiru. Cjepao sam jedan komad javora, fi cca 50 cm, dujine cca 35 cm. Drvo se odmah raspukne i dosta široko odskoči. Ne znam dali je stvar u konstrukciji sjekire, ili je to normalno. Drvo je rušeno prošle godine u 11. mjesecu. Molim nekoga sa više iskustva da mi odgovori dali je to normalno, ili moram mijenjati sjekiru.

Hidraulika je inače nova, multiplikator + pumpa 200 bar-a, cilindar 1000 mm, klipnjača fi 100 mm, klip fi 60 mm, razvodnik automatski.
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: kalači drva

To je radi drva , još više jer je suho ..ali ne očajavaj , ja bi sve dao da tak puca bagerm ili vrba ..
Moj kalač je jako brz ali ponekad radije kresnem balticom špranje nego da vozim sjekiru do kraja
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Tracer

Novi član
Tu od
27 Ruj 2012
Poruka
6
Re: kalači drva

Sad mi je lakše. Već sam mislio da ću morati mijenjati sjekiru...
 

novcky

Član
Tu od
27 Srp 2012
Poruka
292
Re: kalači drva

To je radi drva , još više jer je suho ..ali ne očajavaj , ja bi sve dao da tak puca bagerm ili vrba ..
Moj kalač je jako brz ali ponekad radije kresnem balticom špranje nego da vozim sjekiru do kraja

prava je umjetnost na tak brzim kalačima točno odrediti kad treba popustiti komandu. Ak malo popusti koncentracija, si moreš i dvorišće raskopati :(wasntme):
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: kalači drva

hm.može i to , ja kak radim na betonu desi se da se umjesto na donji oslonac nasloni na beton pa se preferne na leđa .hihi
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Re: kalači drva

Evo moj ide prema kraju

20150512_183903.jpg

20150512_183855.jpg

20150512_180006.jpg

20150512_175951.jpg
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,972
Re: kalači drva

Cilindar ti ima pretanku klipnjaču. Ostalo izgleda OK.
Kak izgleda donja ploča ispod ove kosine?
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Re: kalači drva

cijev stupa je 150x250x10mm

Cilindar je vanjski fi 115mm, klip 100mm, klipnjača je 55mm, izgleda tanko jer je sve ostalo masivno. Mislim da je dosta a i nije baš da mogu birat :)

20150512_174523.jpg

donja ploča je 25mm + navareni puni komadi 40x40mm
 
Posljednje uređivanje:

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Re: kalači drva

Tu možeš cijepati granit ;) valjda je klipnjača proračunata. Vijerojatno će stup biti rezervoar?
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Re: kalači drva

Da, stup je ujedno i rezervoar. Malo me brine oće li biti tih 23-24Litre (+ono u istemu) dovoljno
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,972
Re: kalači drva

Ovaj tekstolit ostavi samo na vanjskim šarafima, a makni iz sredine, tak da ostanu dvije trake po kojima se vozi, a ne po cijeloj površini.

Cilindar nema pretanku klipnjaču radi sile, već ju komentiram jer bude prebrz dolje ako imaš dvobrzinski razvodnik, a prespor natrag.

Bojim se i da su ti ova bočna pera predugačka, pa budu smetala za namještanje nekog većeg trupca.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Re: kalači drva

Što se textolita tiče, vodilica po pojoj se sjekira vozi nije iz punog komada već od 2 trake ;)

sjekira ide još na doradu jer je ispala predugačka i dođe mi prenisko ( treba upustit gore onaj spoj/prihvat) a i treba skosit donji dio da drva nebi zapinjala. Nije me majstor/brat htio slušat :D i ispao je radni dio ispod sjekire 101cm a cilindar je hoda 100. Taman onih 10cm što je napušteno gore kod ušiju sad fali....

Ide običan razvodnik a ne dvobzinski jer je komplet hidraulika (pre)velikog kapaciteta; pumpa sad neznam da li je 55 ili 59 ccm a multi 1:3.8, što u svakom slučaju ispada preko 40 litara već na 200 okr kardana odnosno malo većem ler-gasu iliti 9cm/sek u radu i 12-13cm u sekundi u povratu...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,972
Re: kalači drva

Onda dobro.
Kaj je sekira glodana z komada?

Glede količine ulja: ne čini mi se da bu to malo, jer s tak velikim cilindrom i nebuš baš postizal velike tlakove.
Od količine ulja važnija je površina spremnika, a 0.9m2 koliko ima ta cijev, je znatna površina.
Nego, jeste li iznad ove donje ploče zavarili posebno dno spremnika?
 
Posljednje uređivanje:

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Re: kalači drva

Sjekira je iz više dijelova, nije izkomada. Rezni dio je od kamionske opruge / feder-platte,

OcbiJ5d.jpg


Da, u profilu unutar cijevi, cca 5cm od spoja s podnom pločom je napravljeno zasebno dno za spremnik ;)
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Re: kalači drva

Znam tu neke koji su napravili sličan sistem i pumpu od 60L. Bave se polu profi i puno koriste cjepač pa su morali dodati hladnjak za ulje. Radi ko lud a neki bi rekli čak da je opasan zbog svoje brzine. Univerzal 445 ga vrti bez problema.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,972
Re: kalači drva

Zwer, hvala na informacijama. Sviđa mi se da ste mislili na detalje.
Nego, jel sekira okomita na nosač, ili je vanjska špica malo niža? Nemrem baš razabrati sa slika.

Ak misliš da bu trebal hladnjak ulja, navari vertikalna rebra po cijevi, iako, kak sam rekel, uz toliku površinu i tak veliki promjer klipa, nebudu baš neki veliki radni tlakovi, pa ni grijanje ulja.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Re: kalači drva

krivo sam gore napisao, Stup je od kvadratne cijevi 150X250x10mm tak da će bit zapremnina oko 40 lit...

@zj, sjekira je okomita.
 

Najnoviji postovi

Na vrh