• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

matko1056dt

Član
Tu od
22 Sij 2016
Poruka
64
Re: kalači drva

budem:icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol:

ispod je motor, sklop sa lamelom, pumpa, tank, filter, ozračnik na čepu, mjerač razine ulja i temperature ulja
 

matko1056dt

Član
Tu od
22 Sij 2016
Poruka
64
Re: kalači drva

Briggs Stratton 14HP WANGUARD

Dva cilindra

Vanguard-16-HP.gif
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Re: kalači drva

Zašto ne staviš pravih slika motora sa pumpom od tog cepača?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,631
Re: kalači drva

Ovu sliku si izlinkao, na tom motoru piše 16HP.:icon_oak:
 

matko1056dt

Član
Tu od
22 Sij 2016
Poruka
64
Re: kalači drva

Nisam danas stigao slikat ali sutra ce bit tu :biggrin::biggrin: , a ovu sliku gori to san nasa na netu, samo primjer..
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Re: kalači drva

Planiram nabavit neki cjepač za drva,kakva su mišljenja o nekaj ovakvom:
http://www.njuskalo.hr/sumarstvo-strojevi-oprema/cjepac-drva-oglas-17335046

http://www.njuskalo.hr/sumarstvo-strojevi-oprema/cjepac-drva-oglas-10925295

U tom cjenovnom rangu mislim da bi mogao biti dobar stroj..
Koliko tona pritiska bi morao bit cilindar da nema problema kod kalanja kvrga i debljeg drva ??
Ima tko kakav savjet,kaj gledat kod cjepača,ili možda neki forumaš ima za prodat dobar stroj.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,901
Re: kalači drva

Ovaj drugi ti je po svemu bolji. Osim toga, kopija je Krpana
- bolji profil sjekire
- ruka za prihvat s lijeve strane
- podizač trupca
- spuštanje cilindra u transportni položaj
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Re: kalači drva

Taj drugi se i meni bolje sviđa..
Valjda bolje uzet 20 nego 16 tonski ?
Dal tko ima iskustva s tim cjepačima?
Dal ima kaj od opreme na tim cjepačima kaj je dobro uzet,primjer te razne ruke i podizači trupca?
I cjena nije pretjerana ako se vrti tu oko 12 000kn..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,901
Re: kalači drva

Nema bitne razlike. Jedno i drugo je više neg dosta.
Ovaj drugi je bolje, masivnije i ljepše izrađen i zapravo je jeftiniji.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: kalači drva

Taj drugi se i meni bolje sviđa..
Valjda bolje uzet 20 nego 16 tonski ?
Dal tko ima iskustva s tim cjepačima?
Dal ima kaj od opreme na tim cjepačima kaj je dobro uzet,primjer te razne ruke i podizači trupca?
I cjena nije pretjerana ako se vrti tu oko 12 000kn..
jedina prava ispravna i dostona oprema je vitlo za podizanje metrice , ovo ostalo je tak , da se ima kaj nabrojati
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Re: kalači drva

I ne vjerujte tim bebuloznim Tonama.

Niti jedan sa slike nema clindar unutarnjeg promjera preko 100mm.

Samo orijentaciono nutarnji Fi100mm sa 200bara daje. 13,6Tona pritiska..

Inače 10Tona je i više nego dovoljno za 97% drvlja...

moj odkad je napravljen stavljen je razvodnik sa sigurnosnim narihtanim na sigurnih 160bara i u 200m kolko je prošle godine podrobio niti u jednom nije stao...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,901
Re: kalači drva

Zwer, za ovakve aplikacije se ide na 250bara, da se postigne vršni tlak (za nazivnu silu) od 16 ili 20T.
Cilindar fi 80 na 200bara daje 10T, a 12,6T (13T) na 250bara.
Cilindar fi 90 na 200bara daje 12.7T (13T), a 15,9T (16T) na 250bara.
Cilindar fi 100 na 200bara daje 15.7T (16T), a 19,6T (20T) na 250bara.

Slažem se da sila treba biti rijetko preko 10T i to vrlo kratko, no vršna od 14...16T mora zadovoljiti sve zahtjeve.
Ionak se cijepa silom od 2...5T, a vršna sila se postiže samo u nekoliko postotaka slučajeva i to na sekundu-dvije, tak da to svaka pumpa i razvodnik podnesu.

Moj kalač ima cilindar fi 80 i tlak podešen na 200 bara (jer 250bara zaustavlja elektromotor). Tih zdravih 10T se rijeko aktiviraju, no ipak stane na nekoj divljoj kvrgi.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Re: kalači drva

Ma nek se ide na 250 al me zanima di ćeš dobit garanciju za bilo šta? Ne kažem ja da nemože al ja takvog neću jer znam kako će to završit.

Sve te komponente su atestirane za tlakove do 200bara uz napomenu da nakratko može izdržati više ali to nitko ne garantira...

U zadnjih 2 god preprodao sam hidraulike vrijednosti 20k eur onak iz zajebnacije uz posal. Reklamacija dosta, sve pumpe koje su bile forsane na maximum, pogotovo one koje su bile na kojekavim kučnim izradama bez sigurnosnog su propišale, prebile semeringe, pucale osovine itd. A nisam prodavao kineze upitne kvalitete, već talijanske, i njemačke stvari....

Opet velim, ne kažem ja da to nemože postič te tlakove i radit to al zna se na kojim tlakovima se specificira...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,901
Re: kalači drva

Krpan ti daje podatke s 250 bara ;)

Ak je 15T ili 20T @ 250bara, to se u praksi nebu nikad dogodilo, tak da nema brige.
 

novcky

Član
Tu od
27 Srp 2012
Poruka
292
Re: kalači drva

http://www.rosi.si/sl/Izracun_cilindra/

Decki tu je tablica upišeš podatke i dobis sve van koliko tona kolika je potrebna snaga i koji cilindar i tak.,.
što vise ulja stane između cilindra i klipa cepač je jači ali se zato brzina hoda smanjuje

nije baš tak, snaga cilindra ovisi o promjeru površine na koju djeluje pritisak, a ne o volumenu cilindra. A kaj se tiče tablice na rosijevom portalu, u onim kučicama u formuli fali jen mali parametar, ali laike zadovoljava i takva kakva je
 

Najnoviji postovi

Na vrh