• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Re: kalači drva

Ivan533 dodi kod mene u sumu cijepat s tim strojem odustat ces brzo!!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,972
Re: kalači drva

Kalali smo mi s takvim metarne furke doma za u klafter.
To je muka i opasnost.
Hidraulični je neusporedivo sigurniji.
 

Ivan533

Član
Tu od
19 Velj 2016
Poruka
254
Re: kalači drva

Ivan533 dodi kod mene u sumu cijepat s tim strojem odustat ces brzo!!

Hajde ali daleko si mi.ja u slavoniji a ti u Karlovcu,dođi po mene i nema problema....:drink:
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Re: kalači drva

Pitam zato što ja radim sa 539 , i isto je bilo svakakvi problemčiča , večinom rad na oko 1000 okretaja i kod neopreznosti prokljizavanje ili gašenje / gušenje , sve sam to rješio na jednostavan način sa jednom šipkom fi 4 mm koju sam prikopčio na boš pumpu , rad smanji na 500/600 okretaja a prema potrebi gas koji mi je sada pri ruci , kod samog svrdla povlačim po potrebi što mi se pokazalo kao jako dobro , traktor radi na manjem gasu , uvjek mi je dostupan gas da dodam prema potrebi ( kada drvo primi uvijek ga je potrebno dodati ) ali sve radi besprjekorno ,,,,
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,972
Re: kalači drva

A zakaj tak nisko?
Motor se nebi smel na mjestu vrteti u ler gasu,a kamoli tak nisko. Nit' se grije, nit' se maže, a još ga i teretiš.
Da ti je gas 1200 i da ga dodaješ negdje do 1500 (najveći mu je moment na ~1300), bilo bi mi jasno. Ionak gas iznad 1400-1500 nema smisla, jer tam je moment na radilici/kardanu, manji.
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Re: kalači drva

Nije nisko , dovoljno da primi drvo , a čim ga primi odma mu ručno povučem gas prema potrebi , nekad više nekad manje , a bome nekada i do kraja kada je kritično , sve prema potrebi , ima on dosta podmazivanja i hlađenja jer ako se radi onda mu trebaju i okretaji a izmjena ide dosta brzo jer kod većeg broja spirala brže vrti i sam rad se odvija brže , a kada se namješta novi komad motor malo odmori a ujedno ne vrti po nekoliko sati sa pojačanim gasom , a da ne govorim koliko je lakše kada treba dodati gas na postojeći rad zbog potrebe većeg / kvrgavog komada za što sam prije trčao oko traktora i dodavao gas, a najbolje da svaki proba barem provizorno svezati špagu ili žicu za ručno dodavanje , meni se odlično pokazala 4. betonsko željezo,, ili recimo svjetlo vučeno.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Re: kalači drva

A zakaj tak nisko?
Motor se nebi smel na mjestu vrteti u ler gasu,a kamoli tak nisko. Nit' se grije, nit' se maže, a još ga i teretiš.
Da ti je gas 1200 i da ga dodaješ negdje do 1500 (najveći mu je moment na ~1300), bilo bi mi jasno. Ionak gas iznad 1400-1500 nema smisla, jer tam je moment na radilici/kardanu, manji.

zasto onda manometar kod mene npr pokazuje na leru vruc 3,5 bara, i ja radim dosta poslova u mirovanju sa kardanaom na 800 okr min motora, vidim da je 4bara na manometru i ne smatram da mu je to problem
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,972
Re: kalači drva

PS, na tak niskim brzinama se motor ni ne zagrije. Zato ti i je visok tlak ulja. A možda nevalja manometar :)
A ako ga pak na tak niskim okretajima teretiš, onda nema dobro hlađenje, jer je mala cirkulacija vode.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,228
Re: kalači drva

E jebi ga sad, nema hlađenja, a ne grije se pa ima veliki tlak ulja :icon_scratch:

Kak god bilo ni meni se ne sviđa rad na leru, ali ovo kod Arna nije rad na leru več rad na promjenjivom broju okretaja zavisnom o opterećenju.
Na taj način mu ništ nebude, a ne vrti se bez veze.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,972
Re: kalači drva

Arno je opisal način na koji radi i tu se slažem s tobom.
Jedino mi se ne sviđa ler od 600 o/min.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Re: kalači drva

Pri meni manji traktori skoro sav posao rade na manje od 1000 okretaja,u sezoni znaju 12 sati dnevno tuckati na 500 okretaja,i tak mjesec dana i više,pa im nije ništa...
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Re: kalači drva

Pustite to 600 ,800 1000 okretaja meni je dovoljno e sad koliko je točno nebitno , malo više od ler gasa ,,, jer čim svrdlo primi već se ručno dodaje , sve je to po vlastitom nahođenju , i kod mene je to nekad više nekad manje zavisi koliko mi ruka teška poslije odmora , htio sam samo malo dati ideju onima koji po potrebi trče oko traktora kada dođe kriza ,,,, kako sam i sam trčao a kolega ima na avataru ferka sa kabinom pa me to ponukalo da malo napišem o svome iskustvu a svako će si prisložiti kako mu najbolje paše ili i dalje raditi kao do sada ,,,,
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Re: kalači drva

Hajde ali daleko si mi.ja u slavoniji a ti u Karlovcu,dođi po mene i nema problema....:drink:

Kolega ja imam takav cijepac imam i hidraulicni i obicno je na zetoru taj na svrdlo i 70ks ima dobrog posla u mojim drvima dobro znam prednosti i mane jednog i drugog!!
Ove godine sta sam sebi drva radio za zimu, metrice za prodaju i kaj sam u fusu cijepo preko 250m drva je preslo mi preko ruku i jos nisam gotov!!
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Re: kalači drva

To svrdlo sam imal i hvala lijepa, da mi ga pokloniš, ja ga vozim na otpad po kili, ne da ga poklanjam dalje nego ga režem jer ne želim imat nikog na duši. Nije da ikoga omalovažavam, ali to em je muka Isusova, em ostaneš bez glave iz trenutka ne pažnje....

Hidraulika majka
 

Stoplin

Član
Tu od
9 Ožu 2016
Poruka
35
Re: kalači drva

Ja sam isto posuđival svrdlo od prijatelja, 3 godine sam radil s tim cudom i odlucil krenut u izradu hidraulicnog cjepaca. Opasno je za radit em mi je mali medek preslab za kvrgave bukve i suhi brijest.

Poslano sa mog GT-I8260 koristeći Tapatalk
 

c360

Aktivni član
Tu od
4 Ruj 2012
Poruka
376
Re: kalači drva

Ja sam prije na ursusu koristio kalac na trn dok mi nije zapelo jedno drvo i pomotala mi se kardanska osovina na traktoru.Dok sam ga koristio stalno je smrdila lamela i traktor je bas trpio.Taj kalac je dobar za neka lagana drva,ali za nas cer, grab i debele bukve nije.Sad imam krpana cv 18 i nemam brige,a stari kalac stoji i najvjerojatnije ide u staro zeljezo.
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,656
Re: kalači drva

Vidim da se za kalač svrdlo stalno spominje opasnost. Pa dajte već jednom objasnite kakva to opasnost vreba na njemu a na hidrauličkom nikakva. Ja ga koristim za sebe, i to 20 metara godišnje, te uz racionalno korištenje nisam primjetio nikakvu opasnost, a radio sam i s hidrauličkim. Jedinu opasnost primjetim jer neznam kud ću pospremit 10X više novaca koji mi ostaju jer je toliko jeftiniji od hidrauličkog istog učinka.
 

luma1908

Član
Tu od
27 Lip 2010
Poruka
292
Re: kalači drva

Vidim da se za kalač svrdlo stalno spominje opasnost. Pa dajte već jednom objasnite kakva to opasnost vreba na njemu a na hidrauličkom nikakva. Ja ga koristim za sebe, i to 20 metara godišnje, te uz racionalno korištenje nisam primjetio nikakvu opasnost, a radio sam i s hidrauličkim. Jedinu opasnost primjetim jer neznam kud ću pospremit 10X više novaca koji mi ostaju jer je toliko jeftiniji od hidrauličkog istog učinka.

Ja sam ove godine pokalao 150 m na trn jedina opasnost je bila ako komad nije zarezan a ima kvrgu pa dečko stane, ako se kvrgavi komadi zarežu, pazi se da uvijek komad bude uz cijev koja štiti od okretanja i naravno odmakneš se kad on primi za špicu nema tu nauke i opasnosti nište više nego na hidraulici. Dečki ne filozofirajte previše, hidraulika potroši vjerojatno manje goriva dok se kala, nema natezanja sa komadima ako su žilavi ali zato je tu sjekirica, i malo je sporije od trna jer on jedva čeka da se zabode i raspolovi komad koji ide i na sam pogled na sjekiru, kvrgavi žilavi i ostali problematični idu uz zarezivanje i točka. I ja bi rado imao hidrauliku ali i ovaj uz Zetor 4911 ide.
Slika kalača u prethodnim postovima, u 5 godina jednom zamijenio špicu i to je to.

Opletite sa kritikama ...
 

c360

Aktivni član
Tu od
4 Ruj 2012
Poruka
376
Re: kalači drva

Ja ne kazem da je opasan ,ali za moja kvrgava drva nije.Na glatkim je bolji i brzi od hidraulicnog ,ali kad su kvrgava trpi traktor a bogami i ja dok spica primi.
 

Najnoviji postovi

Na vrh