• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

Stoplin

Član
Tu od
9 Ožu 2016
Poruka
35
Re: kalači drva

Uglavnom sikak je bolje nek ručno...

Poslano sa mog GT-I8260 koristeći Tapatalk
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: kalači drva

najbolje je ručno ..pa kad otkopaš komad ispod snjega ...onako s hladnim ručicama nacjepaš košaru , doneseš u kuču , nabacaš u peč , pa rakijica ..e tek ta drva slatko griju .

je*eš ovo kaj napili , nacjepa , nabaca za pola sata 20 metri , ta drva čovjeku zadaju brige , ne gušte
 

Maajstor

Član
Tu od
22 Ožu 2016
Poruka
39
Re: kalači drva

Zna li neko može li izvod za kipu sa velikog ursusa goniti cilindar za cjepač cilindar je 100X60X1000 pumpa na ursusu je protoka 20 l znam da bi bilo jako sporo ali pitanje je dali bi imalo snage precijepiti ravnu bukvu 50-60 cm promjera to bi ako bi funkcioniralo bilo samo privremeno rješenje
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,959
Re: kalači drva

Možeš bez brige koristiti pumpu s traktora.
Bilo bi praktičnije s vanjskom pumpom, jer ova ti ima 20lit/min @2000 okretaja motora.
Znači da na 1000 okretaja ima tek oko 10 lit/min.
Barem onda smanji promjer cilindra.
 
Tu od
24 Svi 2015
Poruka
49
Re: kalači drva

Kaj ne bi sa smanjenjem promjera cilindra smanjio "snagu" klipa?

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Re: kalači drva

Da, bilo bi slabije. al realno klip 80 je dosta za privatnu upotrebu. Ak neide okreneš drvo pa ponovo...
 
Posljednje uređivanje:

Maajstor

Član
Tu od
22 Ožu 2016
Poruka
39
Re: kalači drva

Znam da pumpa na ursusu ima protok od 20 l na 2000 okretaja ali koliko znam njemu pumpa može raditi i preko getribe tako da ga ubacim u petu brzinu a reduktor spora brza u neutralni položaj i dobijem brzinu na manjim okretajima
 
Tu od
24 Svi 2015
Poruka
49
Re: kalači drva

To se na ursusu može? Ja kad na zetoru uključim kardan preko brzina, isključi mi se pumpa.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,959
Re: kalači drva

Ak misliš prek brzina, još i bolje. Tad možeš postići 20 litri s relativno malim gasom, a s 5...7cm/s se već da pristojno kalati.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Re: kalači drva

Da, bilo bi slabije. al realno klip 80 je dosta za privatnu upotrebu. Ak neide okreneš drvo pa ponovo...

Imaj na umu da na traktoru max tlak nije kao kod cjepaca, 60 do 70 bara nizi, tako da sa 80mm promjera bu imao oko 8t silu,
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,959
Re: kalači drva

Pa 8 tona je sasvim dovoljno ak se promišljeno koristi.
 

Stoplin

Član
Tu od
9 Ožu 2016
Poruka
35
Re: kalači drva

Ja mislim da bi bilo najbolje kupiti pumpu sa multiplikatorom, to je nekih tisuću i nest kuna,

Poslano sa mog GT-I8260 koristeći Tapatalk
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Re: kalači drva

Evo pravog kalača za naše hoby potrebe.Cepat se može u svim položajima,pogon može traktor ili elektrika,slikao danas na sajmu u Komendi.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,959
Re: kalači drva

To ti je kompromis 2 loša. Nit je vertikalni, nit je horizontalni.
Za vertikalnog (uglavnom) prekratak, a za horizontalnog nema stola, pa drva cure po motoru.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Re: kalači drva

Ima Krpan kakvog hočeš a napiso sam za hoby.Koliko para toliko muzike.Ja bi bio sasvim zadovoljan sa ovakvim,doma kalaš na elektriku u šumi preko kardana.Za 20-30 metara godišnje super stroj.
 

Maajstor

Član
Tu od
22 Ožu 2016
Poruka
39
Re: kalači drva

Koliko jak stup mora biti ? koji prifil je dosta jak za ovaj cilindar 100X60X1000 1/2" ja mislim da mi je najjeftinije kupiti komad šine od tračnica ?
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Re: kalači drva

To ti je kompromis 2 loša. Nit je vertikalni, nit je horizontalni.
Za vertikalnog (uglavnom) prekratak, a za horizontalnog nema stola, pa drva cure po motoru.

Vodoravni priznajem samo sa fikxnim nozem, a cilindar gura drvo preko noza, i to noz podesiv po visini i izmjeniv po zelji 2, 4 , 6
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Re: kalači drva

Ovaj sa slike ima mogučnost preklopa za 90 stupnjeva iz vertikale u horizontalu i to mu je prednost pred drugima.
 

Najnoviji postovi

Na vrh