• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,953
Re: kalači drva

Moj kalač daje 5/10t@200bara.
Većinu jala s 2...5t, no ima drva koja i nemre raskoliti s 10t, no takvih je manje od 1%.
Pametnim slaganjem s 10t raskoliš bilo koji komad.
 

car14

Član
Tu od
1 Tra 2016
Poruka
119
Re: kalači drva

znaci ispod 12t netreba ni gledat cjepace osim za neke sitne oblice
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,953
Re: kalači drva

Stvar je pogona dobiti optimalnu brzinu i silu kalanja.
I s cilindrom 8mm dobiješ 12t@240 bar.
 
Posljednje uređivanje:

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Re: kalači drva

Ja sam za varijantu, veci protok a manj radni tlak, tako da sustav ne radi na kriticnim tlakovima, jer to nije dobro ni za pumpu i za razvodnik ni za cilindar i crijeva. Osim toga ako sa recimo 150 bara imas zadovoljavajucu silu, onda ako se pumpa kojoj je radni tlak 240bara, do 150 treba da se naradi, a nece lako ni stradati ako se ne dovodi preko 150.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,953
Re: kalači drva

Na kalačima to nije važno, jer rijetko i kratko rade s maksimalnim tlakovima.
Moj uglavnom rijetko prelazi 50...100 bara, no kad nemre, zapikne se na 200, ali onda pustim ručice, jer nema smisla. I to traje sekundu, maksimalno dvije.


Krpan&Co ionak deklariraju nazivnu snagu na 250 bara.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Re: kalači drva

Pa pokaži svoga da vidimo kako treba izgledati pravi kalač,jer samo od podataka nema baš koristi.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Re: kalači drva

Kako god, ja bih uvijek dimezirao tako, da radim sa oko 150 bara, ne bude to puno skuplje. A pusti ti tvornicu, pa oni rade sa 250 bara, da ugrade sto manju pumpu, manji cilindar, tanja crijeva, manji razvodnik, i sve to izdrzi dok je garancije. Ja govorim o izradi cjepaca, kojeg moze neko i naslijediti.
 

Maajstor

Član
Tu od
22 Ožu 2016
Poruka
39
Re: kalači drva

Sastavio sam cjepač, osnovnu konstrukciju i probao spojiti na priključke za kipanje na ursusu 355 brzina izvlačenja cilindra prema dolje je manje više zadovoljavajuća bar kao privremeno rješenje, ali postoji jedan problem neće da vraća cilindar ka gore treba mu doslovno dvije minute dok se cilindar vrati nazad ? I to se cilindar ne vraća ravnomjerno neko "skače"
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: kalači drva

daj malo posani gdje kako kaj je spojeno , slika , razvodnik ...premalo informacija da
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Re: kalači drva

Sastavio sam cjepač, osnovnu konstrukciju i probao spojiti na priključke za kipanje na ursusu 355 brzina izvlačenja cilindra prema dolje je manje više zadovoljavajuća bar kao privremeno rješenje, ali postoji jedan problem neće da vraća cilindar ka gore treba mu doslovno dvije minute dok se cilindar vrati nazad ? I to se cilindar ne vraća ravnomjerno neko "skače"
Ugradi povratnu oprugu da ga malo brže povuče prema gore. Daj neke slike, i mene zanima kak je kaj složeno?

Poslano sa mog LG-E440 koristeći Tapatalk
 

Maajstor

Član
Tu od
22 Ožu 2016
Poruka
39
Re: kalači drva

Postavit ću slike sutra ili prekosutra kad stignem , sad ne mogu slikati, to je teško krpljenje, sastavljeno je od 3 komada INP 14 profila paralelno zavarenih cijelom dužinom gore gdje je pričvršćen cilindar je sastavljeno od čelične ploče zavarene u kocku, klin je isto od čelične ploče 12 mm širine 15 cm, ovo što zeza vraćanje cilinda je pretpostavljam zbog toga što fali ulja jer ga nema ni kapi na mjeraču (maloprije provjerio )
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: kalači drva

sprost cilindra nema veze s profilima i pločama , da li imaš razvodnik i kakav , da li je cilidar spojen s dva crijeva ili jednim ..?
 

Maajstor

Član
Tu od
22 Ožu 2016
Poruka
39
Re: kalači drva

Evo par slika od prije dok je bio u fazi izrade , nije još skroz završen u ponedjeljak ću ga staviti na pravi test pa ako izdrži izdrži ako ne baciti sve osim cilindra pa iz početka, razvodnik nisam još ugradio jer moram kupiti redukcije i crjeva , spojio sam ga direktno na traktor sa dva crijeva, ka dolje ide lako probao sam precjepiti metricu od 30 cm u promjeru,ide ko kroz sir, a uzbrdo neće kad povučem ručicu na traktoru treba mu cijele dvije minute da se vrati natrag, dok kad ide dolje ide potpuno ravnomjerno vjerujem da je zbog toga što fali ulja jer curi na semeringu
DSC_0057.jpg

DSC_0060.jpg

DSC_0061.jpg

DSC_0062.jpg
 
Posljednje uređivanje:

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Re: kalači drva

Postavit ću slike sutra ili prekosutra kad stignem , sad ne mogu slikati, to je teško krpljenje, sastavljeno je od 3 komada INP 14 profila paralelno zavarenih cijelom dužinom gore gdje je pričvršćen cilindar je sastavljeno od čelične ploče zavarene u kocku, klin je isto od čelične ploče 12 mm širine 15 cm, ovo što zeza vraćanje cilinda je pretpostavljam zbog toga što fali ulja jer ga nema ni kapi na mjeraču (maloprije provjerio )

Moguce da je manjak ulja, klip kad se uvuce cilindar se napuni uljem tako da pumpa ostaje da radi na suho, gura zrak, ulje se uspjeni, tako da ne uspijeva vratiti klip nazad.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: kalači drva

ma kaj pričate , da nema ulja ne bi ni izašao van

koji je to traktor i na kakve izvode si priključio cilindar ?

bit če to na kraju jebački kalač , ne boj se slabosti stupa jer si cilindar postavio dosta blizu
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Re: kalači drva

Veliki ursus 355 je u pitanju i valjda je spojeno na izlazni i povratni vod a cjepa preko "kiper" ručice. Ursus ima na njoj više položaja pa može i tjerat i uvlačit ulje. Moguće da fali ulje jer je pumpa iza pa potegne van a pošto je u pitanju hipenol ne stigne iz getribe nad onu malu rupicu doteći natrag do pumpe dovoljno brzo.

Poslano sa mog LG-E440 koristeći Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,953
Re: kalači drva

Hej, niste čitali kaj je Puknuti napisal.
Više ulja treba za izgurati cilindar, nego ga uvleči. Čim ga počinje uvlačiti, sve više ulja je u spremniku (getribi), tak da to kao uzrok otpada.
Prije bi rekel da nekaj ne valja s razvodnikom ili pak sa spojnicom (preveliko prigušenje protoka).
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Re: kalači drva

Skužil sam ga je, ali ako si ikad imal velikoga širom, onda si videl onu rupu de dolazi ulje iz getribr i koja je dosta sitna, pa dok posrkne iz spremnika hidraulike i to isto ulje vrati nazad prođe vreme, pogotovo ako je isprobaval na hladnom traktoru sa hladnim uljem gustim ko med po ovim vanjskim temperaturama i još k tome vjerojatno staro i kak i sam veli na minimumu, a u njega ide 27-30l.

Poslano sa mog LG-E440 koristeći Tapatalk
 

novcky

Član
Tu od
27 Srp 2012
Poruka
292
Re: kalači drva

Maajstor, na tvoje zadnje slike je vidljivo da je flanđa cilindra iznad pločevine i to je po meni krivo. Flanđa služi da prenese opterečenje prilikom kalanja na pločevinu i na stup, a ne oni šarafići koji bi trebali samo držati cilinder da ne padne dolje prilikom vraćanja u početni položaj. Znači treba na one pločevine izrezati rupu isti promjer kak je i vanjski promjer cilindra i onda cilinder odozdola nataknuti v rupu i z onim šrafićima pričvrstiti.
 

Najnoviji postovi

Na vrh