• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Re: kalači drva

nece to nikuda, ti vijci mogu izdrzati puno vise nego cilindar moze da pogura
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,953
Re: kalači drva

Nije to problem, jer ti šarafi nose čudo sile; veći je problem kaj ga nemreš spustiti u transportni položaj.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,886
Re: kalači drva

Jučer sam napravio prvi probni rad sa kalačem na vijak / svrdlo, vlastite konstrukcije i izrade. Kalao sam jako suha, piljena drva, bukvu, grab i agaciju (bagrem), nekakvih 4 - 5 korpi za potpalu. Još budem napravio jednu "probnu rundu" od par korpi drva, a onda ga idem ponovo rastaviti na proste faktore, dovršiti, pa malo pobrusiti varove, obojati sa temeljnom bojom i sastaviti.

Konstatirao sam kod isprobavanja da sam prijenos dobio u optimalni broj okretaja šiljka.
Visina šiljka u odnosu na ploču stola je također za sada sasvim u redu.
Cijevne nosače ispod ležajeva moram još dovršiti i malo pojačati, jer bi ti nosači da ostanu nepojačani bili najslabija karika u cijelom prijenosniku i pigali bi se (savijali) kod kvrgavijih i zeznutijih komada drveta.

Zamisao mi je uglavnom ova: ne cijepati ručno, sa sjekirom, potrošiti na to što manje novaca za realizaciju projekta, maksimalno iskoristiti raspoloživi materijal, s takvim kalačem usitniti / nacijepati toliku količinu koja bude potrebna za potpalu tijekom sezone loženja, pa si dakle mogu birati najbolje komade :). Ostatak napiljenih debljih drva koristiti za normalno loženje, da drži vatru malo duže, da ne plane u par minuta kao suhi barut :). A za one najkvrgavije i najkompliciranije komade bude uvijek na raspolaganju najmanje jedna motorna pila, da ih obradim "za prolazak kroz vrata u peć" :).

Napravio sam tijekom izrade nekoliko fotografija za uspomenu, trenutno ih ne stignem postavljati "na vidjelo".
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: kalači drva

sve pet ,plus ..ali da si dao barem jedan jedini nebitni podatak ..koji motor , kolika visina šiljka , koji uspon , koja redukcija ,visina stola ?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Re: kalači drva

Da je to sve navel nebi ti počel post sa "sve pet, plus" nego sa "sve pet plus". :)
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,886
Re: kalači drva

puknuti
a zakaj ti trebaju NEBITNI podaci :icon_scratch:
Da nitko ne bi ostao bez informacija, rado ih budem poslao svakome na njegov e-mail.
Poštovani kolega puknuti, obzirom da si kao što iz komentara mogu prepoznati zainteresiran za više informacija, a ja zaista nemam pojma koju e-mail adresu imaš, budi tako slobodan i ljubazan, pošalji mi tvoju e-mail adresu na PP i ja ti budem vrlo brzo poslao svoje fotografije, kao i tehničke detalje koji te zanimaju.
lp
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: kalači drva

a zakaj meni treba informacija da si ti napravil kalač na svrdlo i da radiš trešče ..i još sto nebitnih stvari i da buš pobrusil zavare ...

otvori si blog ili fejs ,to je medij za takve bezvezarije .

ovdje smo da razmjenjujemo znanje i još bitnije iskustvo ....
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,886
Re: kalači drva

Puknuti, hajde zezaj ti fino nekog drugog a ne mene i uživaj pri tom
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Re: kalači drva

Ja moram da se složim sa puknutim , o takvom načinu ''forumarenja'' smo već raspravljali ovdje.
Jednostavno , uzimaš i daješ , onoliko koliko možeš.
A takvu skoro potpuno istu situaciju smo imali kada forumaš kaže ''znam ali neću da napišem'' pa smo i to riješili.
Nećemo se igrati tako.
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Re: kalači drva

Ja moram da se složim sa puknutim , o takvom načinu ''forumarenja'' smo već raspravljali ovdje.
Jednostavno , uzimaš i daješ , onoliko koliko možeš.
A takvu skoro potpuno istu situaciju smo imali kada forumaš kaže ''znam ali neću da napišem'' pa smo i to riješili.
Nećemo se igrati tako.

Sad je plus i mene zainteresiral, a taman imam tokara da mi to odradi obzirom da mi duguje.... aj plus hiti ovdje sve tehničke detalje slike itd.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Re: kalači drva

Da vam budem iskren, ja za trešće koristim ovo
cce136349f6ba69a1c6760600a3b2aa3.jpg

i jedanput dok zapalim mjesec dana do čišćenja ne pitam za nju!

Poslano sa mog LG-E440 koristeći Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Re: kalači drva

Ova mi nekak lijeno izgleda. Kak da se baš nije nadelala. :^):
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,886
Re: kalači drva

Sad je plus i mene zainteresiral, a taman imam tokara da mi to odradi obzirom da mi duguje.... aj plus hiti ovdje sve tehničke detalje slike itd.
Nisam ranije stigao više vremena posvetiti kak' je savoris to napisao ''forumarenju'', nadam se da ti ovo bude poslužilo kao nekakva korisna ideja:

Nosivi stalak sam radio od otpadnih komada koje kakvih cijevi



Šiljak sam nasadio na osovinu na improviziranoj preši s vijcima



Remenicu sam za početak postavio na osovinu "od-okativno", a šiljak fiksirao prvim vijkom koji mi je došao po ruke



Pogonski sam si dio razradio ovako



Nosači šiljka su mi za sad od "ne-pojačanih" pravokutnih cijevi, a usadne sam fiksir vijke skratio prije probe kalanja



Prva je proba bila po prvome mraku, par korpi sam propustio, jednu donesem, propustim pa odnesem i tako svaki put



Da sada zadovoljim i iskazanu znatiželju o "tehničkim podacima":
Elektromotor je 4,6 kW, 1400 o/min,
Remenica motora je promjera 130 mm,
Remenica osovine šiljka je promjera 245 mm,
Vrh šiljka je 90 mm od ravnine pločevine stola,
Meni je najbolje nekako odgovarala visina stola 850 mm.

Lp
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,953
Re: kalači drva

4,6 kW?
To je nekakvi egzotične motor, kad je nestandardne vrijednosti snage.
Vidim da je s prirubnicom.

Kaj prenosi moment između osovine i šiljka: knap dosjed, kajla ili samo ovi tri "črveki"?
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,886
Re: kalači drva

Tak je Zvon, motor je egzo dotični,
ili sam morti samo ja preveč nepismen pak ne znam prečitati kaj to sve gori piše na njegovi pločici.
Pitaš: kaj prenosi moment - "sila nečista", bez kajle. I naj mi to vrijeđati da se več ščrvivelo, pak još se svijetli. :icon_mrgreen:
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,886
Re: kalači drva

4,6 kW?
To je nekakvi egzotične motor, kad je nestandardne vrijednosti snage.
Vidim da je s prirubnicom.

Slika ponekad govori i više od riječi,



lp
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,953
Re: kalači drva

Čim sam videl Ex, sve mi je jasno. Taj motor je malo jači :D:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Re: kalači drva

DDR , nije ni čudo što je vanserijski :(emo):
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,953
Re: kalači drva

Ma nema veze to kaj je DDR, osim kaj je napravljen na Božić ili Štefanje (25 ili 26.12.), kad Zapad normalno nije radil.
Ex motori su "prigušeni" motori veće snage, da se nebi jako grijali.
 

Najnoviji postovi

Na vrh