• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

bojinac

Novi član
Tu od
11 Svi 2017
Poruka
26
hidraulična pumpa za kalač

pozdrav !novi sam na ovom forumu nisam nasao rubriku za prestavljanje pa evo cu ovdje nadam se da nece netko zamjeriti.bojinac sam po imenu vrha na juznoj strani velebita nemam nikakvu oranicu da bi bio na ovom forumu ali me dovelo ovamo moj projekat za izradu hidrauličnog kalača.moze li netko pomoci naime planiram napraviti kalač za drva max duzine 50 cm.imam bosch pumpu zupčastu oznaka d 510 725 024 i planiram ju pogoniti sa lumbardinijem 14 ks diesesl.sto znace te oznake, koju debljinu cilindra ,treba nabavit da bi dobio neku vecu silu kalanja da cijepa i kvrge.stup ssam vec izradio odnocno sve osim hidraulike tu sam na vi.bio bih zahvalan .lip pozdrav zivili!!!!!
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: hidraulična pumpa za kalač

kak misliš vezati pumpu na motor?
za 50 cm dužine cilndar fi 80 mm iznutra na tlaku do 200 bara radi čačkalice .
a pumpu je najlakše rastaviti i izmjeriti protok
 

bojinac

Novi član
Tu od
11 Svi 2017
Poruka
26
Pozdrav.ma zato pitam.na youtubeu cijepaci blagoja njemu cjekira stoji a clindar o podize stol.da znam izracun svega nebih postavljao pitanja.na motot cu izraditi zvono i spojku .samo me zanima dali pumpa tih oznaka odgovara snazi motora od 14 ks.a cilindar 80cm duzine i promjera 15 cm i svijecom od 8 cm nebi smio biti za cackalice. Pozdrav
 

bojinac

Novi član
Tu od
11 Svi 2017
Poruka
26
pozrdav.ispricavam se krivo sam razumio .pokusat cu rastaviti pumpu i izracunati .moram prije viditi koji broj okretaja ima motor ali ne kuzim o cemu ce ovisiti snaga kalača .dali motor na leru ili pola gasa ne kuzim pumpa je vecih vanjskih gabarita i u top stanju je .koliko tona treba biti stisak da bi cijepao i kvrge i htio bih dobiti malo brzi 6-7 cm u sekundi bar tako sam nesto pročitao ako sam dobro razumio.ulozio sam puno truda za bravarski dio i izgleda savrseno vuce se za vozilom i samo podigne stup i spremno za rad,da iskren budem mislio sam cilindar par crijeva i gotovo ali zapelo je.nemam u zadru gdje dobit informaciju.nesto cemo skucati.pozdrav hvala jos jednom
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Pozdrav.ma zato pitam.na youtubeu cijepaci blagoja njemu cjekira stoji a clindar o podize stol.da znam izracun svega nebih postavljao pitanja.na motot cu izraditi zvono i spojku .samo me zanima dali pumpa tih oznaka odgovara snazi motora od 14 ks.a cilindar 80cm duzine i promjera 15 cm i svijecom od 8 cm nebi smio biti za cackalice. Pozdrav
sve se dalje može izračunati kad znaš kakvu imaš pumpu

cilindar je promjera 15 cm izvana , znači da je radni promjer cca 120 -130 mm
to je zapravojako veliki promjer , za to treba uno uljja i punoooo snage
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
150 vanjske mjere je 130mm klip a to daje 27T na 200 bara. tu odma stavi sjekiru na križ da ne putuje na prazno. ...

za rad 7cm/sek ti treba protok od 60lit/min

ako uzimaš novo, onda pumpa grupa3 55ccm + multiplikator 1:3.5 i to ti na 300 okretaja kardana daje nekih 57-58lit protoka i 7,3cm u sekundi hod i 11.7cm hod u povratu.

izmjena:

sad vidim da to planiraš tjerati s 14ks.... zaboravi.
da bi ta kombinacija radila tom brzinom treba ti tratkor 40+ konja

tih 14ks nema šanse da tjera tu kombinaciju tom brzinom. može to tjerat ali neku manju pumpu......
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,797
Može to MTK tjerati, ali na 10 tona, dakle na nekih 50-tak bara.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
sve u svemu najbolje da nadje manji cilindar, kojeg moze puniti sa 200bara, a to je valjda unutranji 90mm, jeftiniji, tanja jeftinija crijeva, razvodnik manjeg protoka isto jeftiniji, i na kraju jeftiniji i laksi stroj kojeg moze nositi taj mtk.
Uz taj cilindar 90mm, dobio bi protok od 30l sa 200 bara, a da brzina bude onako, koliko para toliko muzike, i prema onoj formuli za sve to potrebno max 9kw sto mtk moze dati i ostvariti silu od 12,7t.
 

bojinac

Novi član
Tu od
11 Svi 2017
Poruka
26
pozdrav ekipa postaje mi sve jasnije i jasnije sinit ce rjesenje znaci manji cilindar i tih 200 bara sila 10 -12 tona bi bila ok .traktor nemam tako da ce 14 ks morati to odradjivati .imam neki ventil loji ide na rezervoar ulja navodno on regulira tlak .ima li neka skica ili shema kako se to spoji .elektro sam struke struja je mrak a ova hidraulika je spansko selo za mene .kupit cu pumpu odgovarajucih gabarita novu a gdje je najjeftinija odnosno da je i kvalitetnija.pomogli ste mi puno samim tim da ne idem u montazu necega sto nece zadovoljit.kazem cijepači blagoja na youtubeu rade na motor 14 ks sasvim dovoljnom brzinom cijepanja a za snagu neznam .zivili mi
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Nesto nemogu da se sjetim kako to ide, a radio sam sa tim. Pauzirao sam na izradi svog cjepaca, dobio sam multiplikator i pumpu 42cm3. Imat cu protok 60l/min, muci me podizanje i spustanje sjekire, sa tim protokom i cilindrom promjera 90mm, sto je porevise, i cak na izvlacenje cu imati prebro dizanje sjekire. pitanje je moze li se rucicom komnde razvodnika to usporiti da se cilindar lagano puni uljem, da nesto ulja ide u cilindar a nesto u povrat.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Vjerovatno ovisi o kojem tlaku ulja se radi, ako je nizi radni tlak, to znaci deblji cilindar, manja sila dizanja, duza poluga ili slicnoi, onda bi se dalo raspodjeliti ulje da ide u dva smjera. Ja bih bas isao sa debljim cilindrom oko 80mm promjera da dize noz mase 40kg, uzmimo da je dize preko poluge (2x) onda treba silu 80kg, na taj promjer je nesto malo bara. Neznam koliko bi pomogla prigusnica, ali da ne tusi protok previse.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,077
Pomogla bi prigušnica , svejedno tim komandama ne radiš previše dugo a za višak ulja će da se pobrine sigurnosni.
Znam nije to neka sreća ali mislim da nebi trebalo praviti problema.



......... i neznam zašto svi trčite na velike pritiske ? Zar nije bolje kada već pričamo o ograničenoj snazi pogonskog motora narpaviti malo veći protok ulja u kombinaciji sa malo većim cilindrom i temi recimo pritisak sa 200 bara smanjiti na nekih recimo 150 , mislim da bi tako sve radilo ''elegantnije'' odnosno sa dosta manje napora.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Nezam dali si gledao slike od cjepaca, upravo sam ugradio cilindar promjera 130mm, sa 150 bara cu imati 20t, razvodnik protoka 80l, pumpa protoka protoka 60l na 750 okr /min motora.
 
Posljednje uređivanje:

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Jos me muci sto je razvodnik od vilicara, a slobodna komanda je jednosmjerna, a treba mi rad cilindar na uvlacenje, moze i jednosmjerni jer ce noz svojom tezinom ici dolje. U teoriji dvosmjerni bi trebao raditi kao jednosmjerni, kakva je praksa, i sta treba uraditi osim da se druga komora ostavi da lufta na prazno.
 

Najnoviji postovi

Na vrh