• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,797
Savo, to nisu "pravi" radni tlakovi, već vršni, pri kojima se ostvaruje nazivni pritisak od 10, 20t, a traju tek koju sekundu. Radni tlakovi su reda 50...100bara u većini slučajeva.
To i sam znaš, taj da to i nije neki problem. Većina tvorničkih kalača daje nazivni pritisak pri 250bara tlaka hidraulike.

PS, većina kalača ima zasebnu pumpu i krug hidraulike za podizanje noža i stola, upravo radi problema koji spominješ.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Vjerovatno ovisi o kojem tlaku ulja se radi, ako je nizi radni tlak, to znaci deblji cilindar, manja sila dizanja, duza poluga ili slicnoi, onda bi se dalo raspodjeliti ulje da ide u dva smjera. Ja bih bas isao sa debljim cilindrom oko 80mm promjera da dize noz mase 40kg, uzmimo da je dize preko poluge (2x) onda treba silu 80kg, na taj promjer je nesto malo bara. Neznam koliko bi pomogla prigusnica, ali da ne tusi protok previse.

Mislim da sam nasao rjesenje i za ovaj problem, na izlazu razvodnika na jednom od tlacnih vodova (A ili B) cu staviti T komad, jedan kraj napaja cilindar, a drugi izvod T komada napaja ugradni sigurnosni ventil kojeg cu postelati u radu prema potrebi na zeljeni tlak. Kad dam komandu da dizem sjekiru, zbog previkog protoka da se ista nebi dizala prebrzo, dio ulja usljed povisenja tlaka ce proci kroz sigrnusoni koji cu zavrnuti na povrat u rezervoar. Tako cu sporiti brzinu dizanja sjekire i postedjeti prevelikh sila poluzje za podizanje iste. Sjekira ce se spustati pod silom teze (40kg)
 

car14

Član
Tu od
1 Tra 2016
Poruka
119
evo prica sa cjepacom je zavrsena dovezli ga serviseri i neradi samo zuji pa kao slaba struja sad neznam dal moguce da toliko slaba al aj,vratit mi pare na racun i to je to
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
evo prica sa cjepacom je zavrsena dovezli ga serviseri i neradi samo zuji pa kao slaba struja sad neznam dal moguce da toliko slaba al aj,vratit mi pare na racun i to je to
Nemre bit, osim ako nisi negdje na otoku u sezoni ili negdje gsje celo selo ima steuju sa kabla od 4 kvadrata. Nešto tu ne štima sa cjepačem.
 

car14

Član
Tu od
1 Tra 2016
Poruka
119
to i ja mislim jer runjac radi,mjesaluca radi,ves madina radi,hodrofor isto.to jesu slabiji motori od ovog na cjepacu ali upak mislim da prazan bez optetecenja treba raditi...napom inace je slab ali i kad je najslabiji meni je hidropak od 2kw radio tesko ali je radio...a nis kad vrate pare idem u potragu za drugim
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
brzina, ako visak ulja ima gdje otici onda cu samnjti brzinu rada cilindara, time cu rijesiti i tlak i brzinu.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
razvodnik ima A i B stranu (ovo čitaj pod uvjetom da nemaš razvodnik za jednoradni cilindar ) .
A stranu spoji na povrat
B stranu spojin na cilindar i paralerno na taj sigurnosni s linka , (ne zaboravi da treba i .sigurnosni opet na povrat ) .
Ispred cilindra trebaš prigušni ventil (on prigušuje tj radi otpor ulju u cilindar i iz cilindra ili nepovratno prigušni ,( on prigušuje ulaz ulja u cilindar ali ne prigušuje izlaz ulja iz cilindra )I on je bolja varijanta jer preko ručice razvodnika možeš regulirati slobodni pad brzine padanje stola ...
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Cak sam juce vidio nesto kod lokalnog majstroa koji rashoduje stare vilocare, razvodnik od ppt, koji ima nastavak, i mislim da obavlja tu funkciju, radi se od razvodniku dvije sekcije, tlacni vodovi A idu na te dodatke, vidio sam nekakav T komad koji vjerovatno objedinjuje ppovrat iz tog regulatora, i ima dva holendera za spojiti potrosac, nisam puno zagledao, a nisam ni poslikao, dali je ppt radil takvo sto u kompletu sa razvodnikom, posto je ovo sve jedna cjelina, koja pase na standardni razvodnik ppt tog protoka.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,797
To ti valja za stol. Za nož mora biti dvoradni cilindar, da ga drži u položaju.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Ja bas mislim suprotno, da je bolje da noz moze slobodno ici gore, znaci da ga cilindar samo gur aprema gore, i da se noz podizanjem po visini prilagodjava drvetu, tako sam vec prije radiona jedno cjepacu, kad drvo proje on se vrati u zadani polozaj.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ja mislim , (iskustvo 0) da bi trebalo vertikani nož tj sjekiru postaviti u negativni položaj , tj nagnuti prema cilindru .
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Jel netko probao prešati piljevinu u brikete pomoću cjepača i nekog homemade adaptera?

Nakon piljenja mi ostala prikolica piljevine i svake godine to bacam, a nekako šteta... vidim mnogi rade domaće ručne briketirke pa mućkaju s vodom papir i ostalo smeće no nije mi To bas nekaj kad je cjepač tu.... :icon_eyes:
 

mikser

Član
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
322
20170919_165749.jpg
[/url][/IMG]
 

Najnoviji postovi

Na vrh