• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

zoombool

Novi član
Tu od
26 Ruj 2018
Poruka
3
Pozdrav.
Novi sam na forumu i zanima me par stvari. Imam Tomo Vinkovića 523 od 21KS. Napravio bih (ili kupio) cjepač od 20-ak tona. Hoće li Tomo moći vrtit taj cjepač bez problema? Ne bi ga htio frljit na max gasu da se ne muči.
Cjepač koji imam na umu je nekih 20 t, cilindar 100/60, mumpa 45 litara s ubrzivačem 1:3,8 i razvodnik 80 litarski.
Hvala na odgovoru...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,714
Fali ti podataka. Jel pumpa 45 litri@540 o/min kardana ili je 45cc?
Gas ti je nevažan u cijeloj priči, jer s njim samo mijenjaš brzinu hoda cilindra.
 

zoombool

Novi član
Tu od
26 Ruj 2018
Poruka
3
Ne znam. Uglavnom, ovaj cjepač što sam gledao spaja se na traktor preko ubrzivača 1:3,8 tako da pumpa bi trebala raditi ok. Bar mi tako kaže tip što prodaje cjepač. Navodno razvodnik da je 80 litarski, idnosno duplo većeg protoka nego pumpa. Najbolje bi bilo probat ali mi je malo daleko za ić s traktorom... :(sweat):
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,714
Moraš znati da TV može dati oko 12...13kW @ 3000 o/min motora i teško bude "progutal" pumpu veću od 25cc s ubrzivačem od i=3.8, a da ga ne ugasi kad cilindar stane.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
s tomicom se može poigrat pošto ima izbor okretaja na kardanu kolko poželiš te bi mogao uz pripremu pogonit pumpu i direktno bez multija. Recimo 40-45ccm pumpa na direkt kardan bi igralo lijepo...
 

zoombool

Novi član
Tu od
26 Ruj 2018
Poruka
3
Da. Našao sam pumpu od kipe od tamića za male pare sa kardanom (klipna) koja bi mogla ići direktno. Pa ću morat prilagodit ostalo njoj. Samo da mi dođe u ruke da vidim koliki je protok i na koliko okretaja. Navodno da ona može raditi i na manjim okretajima samo sporije za razliku od zupčaste koja traži određeni broj okretaja da bi uopće radila...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,017
Na 2:50 je isto škakljiva situacija. Da barem rukavice ima....
 

gordan1982

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
366
Muha,hahahahahaha triput sam gledal i tek treci put skuzil kaj si mislil... Hahahaha

Poslano sa mog Hummer koristeći Tapatalk
 

Ico69

Novi član
Tu od
8 Stu 2018
Poruka
2
Pozdrav novi sam na forumu i imam pitanjs vezano za cjepač na traktor pošto sam do sad cjepao ručno kojih 25-30m godišnje ali zbog posla više nemam toliko vremena mlatiti sjekirom pa bih uzeo poslovni cjepač od Nina iz Žminja s multiplikatorom, uglavnom imam priliku kupiti taj cjepač od čovjeka povoljno jer mu je hitno zbog para a više mu ne treba, radio je kojih 30m drva godišnje par godina, zanimaju me vaša iskustva s tim cjepačima jer ja se ne kužim u to, dgovaraju od tog cjepač da je pretežak i previsokza Imt 539 da se mogu prevrnuti na neravninama itd.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,714
Solidno (čvrsto) su napravljeni, ali imaju nekih nedostataka, koje vidiš i sam.
Koliko para?
 

Ico69

Novi član
Tu od
8 Stu 2018
Poruka
2
A ionako ne mislim cjepati u šumi pa mi prevrtanje nije problem, jedino mi ne stane u garažu jer je glomazan. On ga je sa stolom platio 10000 prije 5 g a hitno mu je s parama pa bi ga dao za 7500 a novi cjepači koje radi lik u Ogulinu od kojih 10-15 t dođu oko 11000 samo su lakši i imaju opciju spuštanja cilindra za lakši transport.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,714
Ak ti je prilika - ne razmišljaj. To nije puno novaca, jer ga je za toliko teško napraviti.
Pogledaj samo da nisu bitni dijelovi oštećeni ili iskrivljeni.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Da li bi za mali kalač bila dovoljna pumpa na traktoru i celinder klip 80 mm od Skipa i ventil od Indosa kalač bi ležal na zemlji uz prikolicu kaj bi odma kalal uz nju ? Znači srušeno ispiljeno u šumi tak radim ali kalač je poluautomatski 3 kg :(giggle):.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Drži se tog poluautomatskog, nema boljeg. :(giggle):
Taj je najmanje 3u1: kala, griješ se i ne plaćaš teretanu. :icon_mrgreen:

Dosta šale. Dopada mi se ova ideja za horizontalno kalanje kratkih komada. Lagano je čok pokoturnuti na kalač, a sitnije se lakše utovari. Možda netko dela takve kalače?
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Kak sa prikolicom dođem do srušenog stabla ovo bi bil još manji napor za moje stare kosti ( malo lažem jer ja najmanje kalam ja rušim i pilim) ali volim olakšati posel a takav mi i potpis :(giggle):
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Nabavio sam "cjepač" ali bez hidraulike pa bi trebao malu pomoć oko toga..
Imam ovo:
49897702_384889818933973_1662969680123396096_n.jpg


50129041_344528526387136_1459528800277626880_n.jpg


Htio bi da je pogon preko kardana,traktor ima 540o/min kardana..Cilindar da bi bio malo jači,hod bi trebao bit 1000mm kako mi je rečeno..Pumpa sa multiplikatorom i komandu trebam..Pošto nisam nekaj oko toga ako bi mi netko mogao preporučit kaj stavit da to sve dobro šljaka ??
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,714
Kolike su dimenzije cijevi?
Ne izgleda baš prevelika.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kad dođe na red komad koliki je (ili veći) na 1:52 onda je meni draža obična sjekira za kalanje. Manje je opterećenje za kralješnicu. Kad bu mi sekira preteška, vjerojatno bum kupil neki na struju i napravil rampu od prikolice do kalača tak da komad samo posanjknem ili pokoturnem po rampi do kalača. Za sad još sekira dobro oddela posel, a kaj je jako kvrgavo ili zaveriženo vozim k bratu na električni kalač.
 

Najnoviji postovi

Na vrh