• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,540
Ako ti cjepač treba za kalati na 30 cm i za samo doma onda električni, i po mogućnosti trofazni.
Traktorski su obično veći, veće snage, većeg hoda, a može bit i manji (kakvog sam ja negdje stavio slike).
U ovom slučaju ako se koristi za svoje potreba, traktorski bi bio u prednosti jedino ako su velike furke pa da se mogu dokolutati na cjepač.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,624
Iwanho, kupi električnoga. Koliko sam imel priliku videti, ti si dober željezni majstor, pa se ovaj električni lako doradi tak da more delati i preko kiper izvoda na traktoru.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,972
Dobar željezni majstor si sam napravi konstrukciju pa nema potrebe za doradivanjem jer dodelani ni dečec ne valja....

Ako je tak kak ZJ veli, kupi materijal, složi konstrukciju po svojim željama, nabavi cilindar i razvodnik i napraviš ga za manje love nego da kupuješ i dorađivaš.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Brgud,
hvala na linku.(y) Malo mi je skup. :(

ZJ,
hvala na ideji. :love: To mi je vjerojatno najbolje rješenje..

Električni s konzolnom sjekirom mi se nekak ne sviđaju. Veliko je opterećenje vodilice.
Možda nekaj ovakvog.
Cjepač za drva HECHT 6160 16T ELEKTRIČNI ili

To rješenje s cilindrom približno u sredini sjekire mi se čini profesionalnije od rješenja . 10 tonski mi je cjenovno prihvatljiv i ukupna visina nije prevelika. Osim manje sile največi nedostatak vidim u niskom položaju kalanja kratkih komada, a kralježnica mi je već u dosta lošem stanju.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,624
Iwanho, onaj Hecht spada među dječje autiće, s kojima su ga i slikali.
Da ti rečem kaj ne valja ili buš sam otkril?

Onaj na traktorski pogon je masivniji od električnoga. Vodilice su im plastične i ne brini o tomu.

Kupljenec, isplati se ak imaš mogućnosti i možeš nabaviti prikladan cilindar po povoljnoj cijeni.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
ZJ,
svaki komentar bu dobro došel (nemam iskustva s kalačima).
Na mojim linkovima nema na traktorski pogon.

Brat ima Elektromaschinen 10 t, ali jednofaznog (vjerojatno je greška u oglasu, jači od 10 t su trofazni). Princip je kao kod Villagera.

U Panexu reklamiraju traktorski, ali buju dobili pošiljku (vjerojatno iz Kine) tek u rujnu ili listopadu. Na video klipu se čini da povrat nije puno brži od pritiska.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,692
Samo da pitam onak usput kolko je isplativo doma delat kalač? Na traktor.
Ovisi po kojoj cijeni možeš nabavit materijal i kolko možeš sam napravit.
Brat i ja se dogovaramo da bi krenuli sa tim projektom i plan je da do proljeća mora bit gotov.
Bio bi kombinacija el.motora od 5.5 kw i traktorskog pogona.
Motor imamo, cilindar isto tako.
Stup bi mi čovjek napravio ili barem skupio materijal koji treba i odmah ga izrezao, ak ne stigne i ostalo odradit za nekih 1000 kn.
Sad računaj pumpu i razvodnik i još neke sitnice.
Uglavnom skupi se za čas 5-6000 kn.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,624
Iwanho, za kratke komade ti je bolji ovaj s uvlačnom sjekirom, jer ti je komad visoko i ne moraš se prigibati.
Ovaj kineski, kaj ih prodaje Panex, je predviđen za rad prek kiper ventila. Znači da je jako spor (ili bi motor moral raditi na punom gasu, ali i dalje bi bil spor, jer većina traktora ima pumpe malog kapaciteta). Cijena koju traže je blizu cijene samogradnje i isplatilo bi ga se kupiti. Videl sam ga uživo u Gudovcu i solidno to izgleda. 4000kn, kolika je razlika do onoga s vlastitom pumpom, je previše. Čak i da kupuješ u Hrvatskoj, multiplikator, pumpa i dvije cijevi nemru koštati toliko. A tebi je Slovenija na pljuvomet, a tam to možeš kupiti još jeftinije.
Ovaj Lancman, kojeg spominje Brgud, je dobar primjerak, samo nije po cijeni usporediv s ostalima.
Taj model sam koristil kao predložak pri konstrukciji mojega.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Tko ima malo znanja i alata da može doma samo povarit isplati ga se doma napravit.
Financijska isplativost je još upitna ali po kvaliteti se nemože to mjerit s kineskim igračkama.

Evo čisto za orjentaciju komplet NOVA hidraulika ( bez rezervara) računajte 500 eur - znači cilindar unutarnjeg promjera 100mm hoda 800mm( 15.6 stvarnih tona na 200 bara), dvobrzinski razvodnik, pumpa s mutijem cca 45L i crijeva.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,624
Ak već trošiš vrijeme i novce, onda ga napravi za metrice (otvor ~110cm) s hodom od 1 metra i vodilicom duljine bar 250mm.
I još nekaj: da bi sve ušlo kak treba, idealan odnos promjera klipnjače i klipa je 0,6...0,7.
Klip fi 90 ti je dovoljan za većinu drva (~12t @200bar). I nemoj se zeznuti s preslabom gredom. To je najčešća greška pri samogradnji.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,972
Čim teži tim bolji... pred deset, ako ne i više let sam pripomagal kolegi u izradi. Njegova je bila bravarija, a moja hidraulika.
Na kraju je to strašan stroj izašel. Radi od onda bez kvara s klipnom pumpom pogonjen malim fercom direkt na kardan bez ikakvih ubrzanja, plungera, automatskih vračanja.....
Jedini problem je fercu donesti ga na lokaciju jer treba biti nježan na kuplungu kod kretanja i oprezno ubrzavati.
 

karlom

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2013
Poruka
321
Ja sam ga radio sam i mogu reći da tu isplativosti nema ako sve kupuješ. Brat i ja smo nabavili dosta toga povoljno (klipna pumpa nova, stup dupli T profil, dobar celindar...) . Sigurno je bolji, jači i teži od bilo kojeg kupljenog.
 

Destroyer

Novi član
Tu od
24 Velj 2019
Poruka
3
Iwanho, onaj Hecht spada među dječje autiće, s kojima su ga i slikali.
Da ti rečem kaj ne valja ili buš sam otkril?

Onaj na traktorski pogon je masivniji od električnoga. Vodilice su im plastične i ne brini o tomu.

Kupljenec, isplati se ak imaš mogućnosti i možeš nabaviti prikladan cilindar po povoljnoj cijeni.

Koji je problem s ovim hechtom? "Cjepač za drva HECHT 6160 16T ELEKTRIČNI"
 

bojinac

Novi član
Tu od
11 Svi 2017
Poruka
26
Postovanje.naime vec sam izradio kompletan cijepac sto se tice bravarskih radova na redu hidraulika ali u zadru na žalost nemate koga pitati.cijepac sam izradio za cijepanje kratkih drva cca 30cm.imam cilindar 70 cm dužine 12cm debljine i promjer svijece 6cm.to planiram ppogoniti motorom diesel 14 ks od motokultivatora .imam bosh zupčastu pumpu vecih gabarita sa pločicom na sebi ali neznam sto ono znači 0 510 725 024.htio bi dobiti malo vecu brzinu cijepanja negdje sam pročitao nekih 10 ak cm u s.ima li netko nesto slično ili da mi bar kaze vrijedi li ova pumpa koju imam ili moram investirati u novu.na
 

Ante k

Novi član
Tu od
13 Lis 2019
Poruka
1
Pozdrav ekipa.
Dali mi netko može dati podatak kolio snažan pogon trebam za ovu pumpu. Radi se o izradi cjepača a pumpa je bila gratis pa ako se može iskoristiti zašto ne.
 

Prilozi

  • IMG_20191013_202932.jpg
    IMG_20191013_202932.jpg
    136.4 KB · Pregleda: 39
  • IMG_20191013_154834.jpg
    IMG_20191013_154834.jpg
    120 KB · Pregleda: 38
  • IMG_20191013_202912.jpg
    IMG_20191013_202912.jpg
    132.3 KB · Pregleda: 38

Najnoviji postovi

Na vrh