• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Odrađivala je motorka ili dvije čelične kajle, dok brat nije kupil kalač.
Ponekad se naleti i na ovakav komad (L=30 cm). :(



Edit: ili ovaj.
 
Posljednje uređivanje:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,978
Iwanho, svaka čast na takvim metalnim kajlama, i sam imam doma par komada. Ali to je jako opasno naročito ako se redovito ne obruse, a jedna sa tvojih slika je spremna za obrušavanje. Taj geler te ubije ako pogodi kak treba.
Plastične cvike, kajle, su puno bolje i sigurnije od metalnih.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,645
Da. A koja druga?
Kolike su joj vanjske dimenzije i koliko joj je debela stijenka?
Koliki je razmak ušica tam gdje bi trebal iti cilindar? Napravi i sliku odozgora.
Ne sviđa mi se kaj one trokutaste ušice nejdu do kraja cijevi i kaj prednja ploča (ova po kojoj putuje sjekira) nije do vrha tih ušica. To je najslabija točka konstrukcije.
Šteta kaj, očito dobar bravar, nema pojma o fizici (mehanici) i naprezanjima.
Usput, ovaj nosač s kuglama je trebal biti odmaknut od cijevi za debljinu multiplikatora i pumpe (osim ak ne misliš pumpu nasaditi direktno na kardan).
 
Posljednje uređivanje:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Iwanho, svaka čast na takvim metalnim kajlama, i sam imam doma par komada. Ali to je jako opasno naročito ako se redovito ne obruse, a jedna sa tvojih slika je spremna za obrušavanje. Taj geler te ubije ako pogodi kak treba.
Plastične cvike, kajle, su puno bolje i sigurnije od metalnih.

Hvala. :drink: Dobro si primijetil da su zrele za obrusiti, čak obje. Već dugo su na tavanu i ne koristim ih, iako bi možda bilo bolje da eventualnu upotrebu čekaju obrušene. Obično se za taj posel nema vremena kad ih zatrebaš.
Ako ove čelične nisu rasipale komad, plastične tu nemaju šanse.

Ili ako su metalne kajle, onda napravit drveni bat i sa njim onda udarat po kajli.

Točno, drveni bat di štedil kajle, samo koliki bi moral biti da ima masu barem 3 kg? I koja vrsta dreva da se kod udaraca na malu površinu kajle brzo ne raspukne?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,645
Iwanho, bat mora biti grabrov, okovan na obje strane. Imamo dva takva i puno je z njima ugodnije (i tiše) kalati nego sa čekićem.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,978
@Iwanho, plastične mi se više sviđaju jer kad ovu metalnu nekam nabiješ do kraja više si ne možeš pomoči ako nemaš još koju pa si kod plastičnih možeš pomoči motornom pilom da drvo popusti. Krače traju ali im je to prednost uz spomenutu manu metalnih, rasprskavanje.

Po mojem skromnom iskustvu uz željeznu cviku da se čovjek nebi preveč zmučil ide i željezni bat.
Ovdje spominjani grabrov okovan bat imam i ja ali to je kamilica za ovakve metalne kajle, ko da bi sa kvrcalom tukel.
Takav drveni bat je moj tata napravil zato jer nekad nismo imali željezne cvike pa smo čekičem po sjekiri tukli i naravno na svakoj razbili ušice.
Danas imamo svu moguču opremu za kalanje ali stoji od kad mi je moj mili i dragi Puknuti poklonil kalač.
Kičmu treba čuvati i kad malo razmislim kolko smo se nekad namlatili..... ali od kad je motorka došla ja sam radije raspilil sumljivo.
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,540
Je to nam je bila dobra i besplatna teretana,naravno za one sa viškom kilograma:icon_fU:
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala svima. :drink:

Unatoč različitim odgovorima, svi ste u pravu.
Nekad smo imali "šaringe" (čelična kajla s drvenim okovanim nastavkom). Po njima smo mlatili sjekirama, naravno, ne z oštrom stranom. :(rofl): Kad se drveni nastavak na šaringu razbil, stavljal se drugi. Onda su došle čelične kajle kak su na mojim slikama (nisu nam više bile preskupe), a iza njih raspiljavanje kvrgastih motorkom. Danas je era kalača, uglavnom hidrauličnih.

Meni se čini da je malo gimnasticiranja sa sjekirom, ako se ne pretjeruje, čak dobrodošlo za kičmu, ne samo pretilima da skinu koju kilu, nego i mršavijima da ih ne naberu preveč. Pogotovo u ovo zimsko vrijeme puno raznih mesnih i inih delicija. :icon_keel: :icon_jook: :icon_e_wink:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Da. A koja druga?
Kolike su joj vanjske dimenzije i koliko joj je debela stijenka?
Koliki je razmak ušica tam gdje bi trebal iti cilindar? Napravi i sliku odozgora.
Ne sviđa mi se kaj one trokutaste ušice nejdu do kraja cijevi i kaj prednja ploča (ova po kojoj putuje sjekira) nije do vrha tih ušica. To je najslabija točka konstrukcije.
Šteta kaj, očito dobar bravar, nema pojma o fizici (mehanici) i naprezanjima.
Usput, ovaj nosač s kuglama je trebal biti odmaknut od cijevi za debljinu multiplikatora i pumpe (osim ak ne misliš pumpu nasaditi direktno na kardan).

Cjev je 200x150,debljina mesa 3mm..Kalač sam dobio takav kakvi je dost jeftino pa se ne žalim previše na njega..Te neke detalje čemo pojačat i trebalo bi bit dobro..Istina hvala ZJ dobro se primjetilo to kak je napravljen..

Cilindar ovaj planiramo:https://www.njuskalo.hr/sumarstvo-strojevi-dijelovi/cilindar-hidraulicni-100-115-60-1000-cjepac-oglas-21347348

Razvonik bude 80l protok,pumpu nebrem točno opisati neznam puno o njoj..Dobio sam to od kolege opet nekaj jeftinije..

Kak se vam čini taj cilindar???
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,645
Prevelike snage za tu cijev. Bude ju zgužval ko novine.
Iskreno, nebi se usudil tu postaviti cilindar deblji od fi 80 (za 10 tona @ 200 bara).
Za ovaj cilindar (klip 100), nebi išel s tlakom većim od 120 bara.
Radije ak već imaš razvodnik i pumpu, odaberi cilindar prema njima.
 
Posljednje uređivanje:

DoctorEvil

Novi član
Tu od
8 Svi 2017
Poruka
5
Ovo s kajlama u kvrgave komade je malo jača teretana i obično uzaludno jer se zacvika unutra ko na slici na prošloj strani. Ako se tak nešto treba rascjepati bez hidraulike, najbolje je zapiliti negdje do pola visine recimo i onda maljem udarati u tu rupu. Iznenađujuće koliko je lakše raskoliti kad već pila prodre unutra.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Sve ima svoje faze pa tak i skupljanje iskustva kod kalanja drva. Vidi post br. 3611.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,978
Pred 30 let kad je moj tata složil metalne kajle to je bil napredak za ondašnje vrijeme u odnosu na drvene cvike i batove, a ni motorku baš nije imala svaka šuša.....
Danas je lako pametovati kad je tehnika uznapredovala, za 30 naša deca budu još pametnija i naprednija. A možda ni više tak debelog drveta nebu pa im nebu ništ ni trebalo od takvog alata.... ko poživi znal bu.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
MUHA,
jesu li bile kao one moje ili kao ova sa slike kaj ju kod mene zovu šaring.

 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,978
Ne sječam se ja tih drvenih cvika, ja pamtim od uvjek metalne i znam da mi je pričal, kad sam ga pital za taj drveni bat čemu je služil, da je to napravil jer su stradavale ušice sjekira.
Tata je bil štal majstor i željezno mu nikad nije bilo problem ništ napraviti.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ovaj tjedan sam uspel srušenu bukvu raspiliti na 30 cm i kolutove (one iznad 30 cm promjera) raskalati na nekoliko dijelova. Kalali su sinovi, a ja sam raspiljaval i klestil granje. Ne znam jel to ova bukva bila specifična ili je kalanje bilo dosta otežano zbog toga kaj je drvo puno vode. Imal sam osječaj da se ponaša malo spužvasto. To me potaknulo na razmišljanje o kupnji kalača. Iako je prva opcija bil električni, sad ipak razmišljam o traktorskom. Razlog su moguće situacije kao ove godine, kad nije bilo prilike porušiti prije nek se razelenilo.
Elekrični, 10 tonski (meni zadovoljavajuće) košta oko 4700 kn, a traktorski su dosta skuplji, kaj mi je čudno.
Ima li tko neki savjet, preporuku ili link za povoljnu kupnju kalača?
 

Fendt939

Iskusan lik
Tu od
26 Stu 2014
Poruka
1,364
A traktorski su skuplji, ali jači, dužeg vijeka te možeš s njim u šumu što i je najbitnije...
 

Najnoviji postovi

Na vrh