• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

Galda

Iskusan lik
Premium
Tu od
11 Ruj 2022
Poruka
457
Kalac je hidraulični, kardanski pogon. Prvotna ideja je bilo ono električno za aute ili Terence ali vidim da nije bas dobra ideja. Sto se razvodnika tiče nemam pojma ima li slobodnu sekciju. U papirima od kalaca ima opcija montaže hidrauličnog vitla ali uvoznik kaže da ne može nabaviti.
 

Galda

Iskusan lik
Premium
Tu od
11 Ruj 2022
Poruka
457

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,936
Eh danas dobil HEB profile neke 280 i 300 po 2 metra dužine, gledal sam i to bi bilo dobro, al onda bi rezervar trebal delat posebno vani, a to mi nije lepo.
Al ovo za stup bi bilo i više nek dobro.
Kaj si poludel? Mi na našem imamo Heb 140,pa se nikam nije pignul.. A rezervar lepo složeni z lima..
Ove profile čuvaj za nekaj drugo 👌
HEB 200 ti je uvrh glave. Inače ti bude ferko imal problema z nošenjem 😀
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Kalac je hidraulični, kardanski pogon.
Možeš kupiti od Krpana ili Uniforesta, al koštaju ko i taj kalač.
Možda možeš iskoristiti kiper izlaz na traktoru za pogon HM-a za vitlo?
 

Galda

Iskusan lik
Premium
Tu od
11 Ruj 2022
Poruka
457
Ma znam, nisam ni pokušao pitati cijene krpana i uniforesta. Mogu ja i bez vitla nego kad je čovjeku dosadno onda si da
glupoga posla. Na kraju bide bilo na žgance kao i do sad 😂😂
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Vitlo vrijedi koliko i kalač.
Prošle godine smo susjed i ja radili drva iz višemetrice (imaš u temi Izrada dtva par slika) i da nismo imali vitlo na kalaču, ne znam kak bi bili to napravili.
Još jednom, hvala @Tommyju na posudbi kalača. Njegovo je "de Luxe" s radio upravljanjem vitla.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,992
Hidraulično je svakako brže i bolje,ali u zavisnosti koliko ti stvarno treba i kolika ti je isplativost te investicije
Ja sam uzeo električno i super sam zadovoljan,ali nikako nemoj gledati ona najjeftinija vitla jer ti je to slabo i presporo
Igra sa tim električnim ti ide otprlike ovako za istu vučni teret u kg ti vrijedi pravilo
Jeftino vitlo,slab elektromotor veliki prijenos i spora (čitaj prespora) brzina
Skuplje vitlo jači elektromotor manji prijenos,zadovoljavajuća brzina
U odnosu na hidraulično još uvijek sporije,ali i daleko jeftinije
Ja sam uzeo ovaj
i izgleda ovako
135.JPG
IMG_20220409_145550.jpg
IMG_20220409_122130.jpg
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,992
Kao što je kolga ZJ rekao vitlo vrijedi koliko i kalač,dok ga nemaš neznaš koliko vrijedi
Puno si brži u poslu,a da ne govorimo kao je kičma zahvalna
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,992
Vitlo vrijedi koliko i kalač.
Prošle godine smo susjed i ja radili drva iz višemetrice (imaš u temi Izrada dtva par slika) i da nismo imali vitlo na kalaču, ne znam kak bi bili to napravili.
Još jednom, hvala @Tommyju na posudbi kalača. Njegovo je "de Luxe" s radio upravljanjem vitla.
Gdje su točno slike?
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,992
Ovako to izgleda,sa bržim vitlom(moj je malo brži)(nisu moji snimci)
A ovako je sa jeftinijim sporijim
A ovako ide sa hidrauličnim


pa ti odluči u koju ćeš investiciju,zavisno o potrebi
Ali nebih ti nikako savjetovao jeftino električno jer je presporo
Eh da i moj ima daljinski,ali nije problem i da ga nema
 
Posljednje uređivanje:

domo1984

Dobro znana faca
Tu od
22 Srp 2014
Poruka
550
bane1978 kako osjeti traktor taj kalač svrdlo?,ovi hidraulični su dosta skupi za nekoliko dana rada godišnje s njim.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,992
U glatkim komadima ide ko od šale,u kvgavim malo teže,ali sa malo iskustva ide to
Znači veliki komadi idu sa većim gasom,manji sa manjim gasom
Ja manje komade radim u 4 brzini sa s srednjim gasom,ako osjetim da če mu komad biti pretežak onda ide prva brzina,ali komade do 60 cm odrađuje ko od šale sa standardnom brzinom kardana
Preko 110 cm u promjeru,je već problem,ne toliko zbog samog traktora i cjepača nego zbog veličine samog svrdla,jer komad samo napukne,ali se ne rastavi pa mu moraš "žile" popiliti motorkom,ali idu i takvi sa više muke
Kod kvrgavog prije rascijepaš dio bez kvrge,a nakraju samu kvrgu pa je onda znatno lakše

Da je hidraulični bolji,jest i puno ga manje osjeti traktor,ali za moje potrebe ja sam sasvim zadovoljan
Na koji ga traktor misliš kačiti?
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,992
Ne kužim se baš u torpedo,koliko bi to bilo ks?
Koliko ks ima na kardanu?
Da li ima mogućnost kardana preko brzina?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
48ks motor, oko 40...45ks na kardanu, 540@2070 o/min, samo preko nezavisne spojke.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,893
Ako se netko želi zaj...zezati sa izradom kalača nek se javi nmam neke dijelove...vu regalu! 🤭 :ppozdrav:
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,519
Torpedo ti nije baš pogodan za takav kalač. Mogel bi si napraviti više štete nego koristi.
 

Najnoviji postovi

Na vrh