• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
Au , došlo je do greške , moje
naime kada sam čekirao da sastavim postove od jednog člana ''uletio'' je i post od @hrvoje01 među njih pa sam to sve morao obrisati jer sam totalno zabrljao

Ako nije problem da ponovo napišete prethodne postove uz moje izvinjenje
 
Z

ZlajaCOP

Guest
Napisao sam nešto ranije da sam cijepao metrice od promjera 20 cm do 120 cm, žao mi je što nisam slikao ove od prije dvadesetak dana jer ih je bilo jako puno debelih npr. na jednoj višemetrici dužine oko 3 metera je pisalo 1.49, to bi bar mislim trebalo biti koliko je kubika. Da ne duljim puno, za nekoliko dana bi trebao cijepati deblje metrice hrasta, pa ću to fotografirati da ne mislite da pričam gluposti, a evo fotografija zadnjeg cijepanja po meni prosječnih metrica sa prosječnim kvrgama (na jednoj metrici dvije do tri kvrge) za usporedbu nož na cijepaču je visine 24 cm.
 

Prilozi

  • IMG_2444 800 - 600.jpg
    IMG_2444 800 - 600.jpg
    85.9 KB · Pregleda: 951
  • IMG_2446 800 - 600.jpg
    IMG_2446 800 - 600.jpg
    85.9 KB · Pregleda: 435
  • IMG_2447 800 - 600.jpg
    IMG_2447 800 - 600.jpg
    85.1 KB · Pregleda: 558
Posljednje uređivanje od moderatora:

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,316
vrhunski komadi:prayer: samo mogo si obrezati te kvrge:toimonster: ...nekako mi se više sviđa taj tvoj cijepač nego oni klasični hidraulični
 
Z

ZlajaCOP

Guest
Poštovani!
Danas sam na poslu, sutra idem za Zagreb, pa opet posao,ali ću u narednih par dana fotografirati cjepač iz više pozicija, te napisati njegove značajke, one koje su mi poznate, i iako sam super zadovoljan s istim, napisati ću Vam ono što mislim da su trenutni nedostaci (normalno i na koji način ih mislim otkloniti), a također bi molio sve Vas na forumu da mi date svoje komentare, kritike, mišljenja i savjete o istom.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,362
vrhunski komadi:prayer: samo mogo si obrezati te kvrge:toimonster: ...nekako mi se više sviđa taj tvoj cijepač nego oni klasični hidraulični

dobar je ali rad mu je ograničen na lageru u šumi nemaš šta tražiti s njim
 
Z

ZlajaCOP

Guest
Kako to misliš u šumi nemaš što tražiti s njim, pa najviše drva sam i iscijepao u šumama. Vidim da si blizu dođi da vidiš kako radi a ide gdje ide i traktor jer je nošeni.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,913
Nadogradio sam stroj sa vertikalnim cjepacem u slucaju da se nadju promjeri preko 50 cm ili neka extra teska za cijepanje, pa prvo idu na vertikalni cjepac pa tek onda na vodoravni.



[YT]http://www.youtube.com/watch?v=_QmkGtSmM10&feature=channel&list=UL[/YT]

EDIT savoris
daj stavi slike u 800X600 , ovo je bilo preveliko

NEDA MI SE
 
Posljednje uređivanje:
M

marin123

Guest
ima 14 ks a kolko ima na kardanu neznam,,,, a mislis da nebi mogao kaljat cjepanice 20 -25 cm duzine?

- ovisi koliko snage ima na kardanu, po mom mišljenju možda, možda bi mogao nešto tanje, ravno i slabije ali upuštati se u ozbiljni posao bez 30-40 ks s time mislim a nebi išlo

a mislis da nebi mogao kaljat cjepanice od 20 - 25 cm>>? ima 14 ks a kolko ima na kardanu neznam,
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
Ne vidim problem zašto nebi čovjek mogao da napravi to na kratke komade , ako mogu elektromotori od 2,3,4kw da rade isti posao onda može i dizelski od 10-11kw , zašto da ne
samo treba ubrzati kardanski izvod da dobije neku razumnu brzinu cijepanja
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,189
Savo, 5,5kW motor ti je jači od toga MTK "14" ks.
Uglavnom, elektromotor može biti 50% snage motora s unutarnjim izgaranjem.
Motori s velikim zamašnjakom imaju malu prednost ;)
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
Moram ti citirati moj post , nisam izašao iz okvira onoga što sam htjeo da kažem , a i na zamajac sa mislio ;)

Ne vidim problem zašto nebi čovjek mogao da napravi to na kratke komade , ako mogu elektromotori od 2,3,4kw da rade isti posao onda može i dizelski od 10-11kw , zašto da ne
samo treba ubrzati kardanski izvod da dobije neku razumnu brzinu cijepanja
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,913
Nadogradio sam stroj sa vertikalnim cjepacem u slucaju da se nadju promjeri preko 50 cm ili neka extra teska za cijepanje, pa prvo idu na vertikalni cjepac pa tek onda na vodoravni.





EDIT savoris
daj stavi slike u 800X600 , ovo je bilo preveliko


Neda mi se smanjivati, jedva sam ih stavio kad ne radi image shacke,
 
Posljednje uređivanje:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
Oni koji imaju sporije konekcije kada vide veće slike ili neke ''teže'' sadržaje na forumu odmah kukaju , i kako sada svima udovoljiti ajde ti meni reci molim te :scratch

Nikako ne sporim vrijednost tvojih slika ali jednostavno su prevelike a ja ih nemožem resizovati prepravkom tvoga posta nego se moraju skinuti,smanjiti pa ponovo uploadovati a ni meni se neda da to radim


i samo da znaš , vidim i onaj tvoj prvobitni post prije prepravke
 

Riis

Član
Tu od
12 Velj 2012
Poruka
155
[YT]www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=6kBi-KQ21uw
[/YT]
ovakva automatika mi se dopada
[YT]www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&list=ULUulrxwMrKPU&v=UulrxwMrKPU[/YT]
a ni ovaj poluautomatski nije loš
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,316
svaka čast na pronaslascima ovih videa...prvi je učinkovitiji a i puuuuno skuplji a drugi-hm:scratch molio bih savu i powera da riješe tu misteriju te da naprave neki nacrt jer ne bbih trebalo biti skupo a nisam vidio ništa bržo od te zvijeri
 
Z

ZlajaCOP

Guest
Ljudi, kako mi je jedan dio postova izbrisan, ja moram iz početka, a to otprilike ide ovako. Do unazad sedam godina metrice (cjepanice) sam cijepao sjekirom, ručnim cjepačem i klinovima, vidjevši me tako prijatelj Darko Hron mi je rekao da će mi posuditi svoj hidraulični cjepač i to ovaj:
darkovcjepac800600.jpg

Iskreno kada sam to dovezao kući mislio sam kakav je to komad „gvožđurije“ to tako ne bude išlo, ali kada smo krenuli cijepati, ide to dosta dobro, tako da sam odlučio i ja sebi jedan napraviti, a kako moj šogor ima privatnu firmu za popravak građevinskih strojeva donio sam mu fotografije ovoga cjepača, te mu sugerirao na ono što sam mislio da bi se na ovome moglo doraditi, on mi je složio ovaj cjepač:
mojcjepac800600.jpg


Žao mi je što ga nisam fotografirao kada mi je tek stigao a ne tek sada (jer nisam tada znao da ima ljudi koji su zainteresirani za mišljenja drugih i naravno da bi podijelili svoja znanja s drugima).
Kako je cijela izrada cjepača išla na lijepe oči „džabe“ i sve od njegovog (šogorovog) materijala; od željeza, cilindra, crijeva i razvodnika, rekao sam mu da će ga „tjerati“ traktorska pumpa da mu ne nabijam troškove, (sada nakon više godina rada s istim intenzivno razmišljam o odvojenoj pumpi koja bi išla preko kardana.
cjepacpogonnatraktorsku.jpg

Evo nekih „obilježja“ mog cjepača, sama konstrukcija je sastavljena od dva U profila visine 140 mm, koji su međusobno povezani (povareni) s cijevima promjera 100 mm, na svakih 500 mm, širina radne površine (staze) je 200 mm, a najveća radna dužina mogućeg cijepanja je 11450 mm, cilindar s nosačem je navodno od radnog stroja „Gredelja“ promjer cilindra je 110 mm, promjer klipa je 56 mm, a klip izlazi 680 mm, visina noža (sjekire) je 240 mm, za razvodnik (razdjeljnik) hidraulike ne znam od čega je (navodno da je šogor podesio neki sigurnosni ventil na 150 bara), traktorska hidraulična pumpa je protoka 32 l/min, i daje na 2000 o/min pritisak od 180 do 190 bara. Traktor je Zetor 5320, isti bi trebao imati 64 KS.
prenosnicjepac.jpg

konstrukcijacjepaca.jpg

hidraulicnicilindar.jpg

razvodnikhidraulike.jpg

maxizlazklipa.jpg

maxizlazklipadonoa.jpg

ostricanoza.jpg


To bi bilo to, a sada moje viđenje nedostataka (koje mi nije uopće smetalo dok nisam došao na ovaj forum)
1.) klip ne dolazi do oštrice noža prazan prostor 470 mm (do sada se u prosjeku rascijepi oko 90 % metrica zbog širine pera noža a ostale si pomažem sa sjekirom - dao sam da mi se napravi željezni umetak od 400 mm, koje ću po potrebi stavljati da iscjepa metricu do kraja)
2.) oštrica noža je jako tupa (tako da sam do sada par metrica morao cijepati okolo pa u sredinu kao nekada ručno sjekirom počeo sa skicirati novi nož koji će prvih 70 mm imati kvalitetnu usku oštricu koja reže a ne kalja pa tek iza toga onakva i veća pera da drvo puca i kalja se)
3.) brzina cijepanja (nikada nisam mjerio vrijeme punog izlaza klipa i vraćanja u početni položaj jer kako sam naveo sva iscjepana drva su moja, mojih rođaka i prijatelja, te odokativno mislim da se radi oko 9-10 sekundi za izlazak cijelog klipa i isto toliko za vraćanje - u cijepanju nisam primjetio razliku na 1100 obrtaja motora ili 1500 obrtaja osim malo u brzini na većim obrtajima nisam nikada niti cijepao sada sam "bacio" bubu u uho on0m svom šogoru za to i rekao je da će vidjeti posebnu pumpu koja ide na kardan)
4.) vraćanje na cjepač precjepljene metrice naravno one 700 mm i većih (započeo sam pravljenje transportnih valjaka na koje bi padale precjepljene metrice i po istima bi se vraćale do startne pozicije, odnosno u igri su i transportna kolica koja bi klip kada cijepa gurao naprijed i na njih bi padala precjepljena metrica i kada se klip vraća u početni položaj on bi vraćao i transpotrna kolica sa metricama i tako sve dok se ne iscjepa na željenu debljinu).
5.) jedan je uvijek zauzet komandom klipa naprijed nazad (i ta je buba u uhu kod šogora)
Hvala Vam svima na strpljenju sa ovakvim idiotom, ali bi Vas sve molio za komentare, prijedloge i naravno pokude.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,913
Ovdje ima brdo tih mašina, skupe su, ali to nije ništa novo...To je prepravljeni harvester za automatsko obaranje, guljenje kože i rezanje na mjeru stabala.
http://www.directindustry.com/industrial-manufacturer/harvester-head-80414.html

Taj stroj nije namijenjen za cijepanje, nego pomjeranje trupca valjcima, to nema neklu silu, ali posto se radi o jelovini ili nekom mekanom drvetu ide, ali brzo ce on ishabati stroj na ovakav nacin, a on nije ni jeftin, tako da nije neka racunica.
 

Riis

Član
Tu od
12 Velj 2012
Poruka
155
svaka čast na pronaslascima ovih videa...prvi je učinkovitiji a i puuuuno skuplji a drugi-hm:scratch molio bih savu i powera da riješe tu misteriju te da naprave neki nacrt jer ne bbih trebalo biti skupo a nisam vidio ništa bržo od te zvijeri

nacrt nije problem, princip rada su dva ljevana kotača, (vrlo teška) koja se vrte u suprotnim smjetovima , kotači stoje okomito jedan iznad drugog i zbog brzine kojom mse vrte i težine njih samih raskole drvo sam tak. To piše u komentaru na jutubu, (napisao izumitelj) a na videu se vidi da su to neke šajbe s nekoliko zuba sličnog ozubljenja kao diskovi na tanjuračama, mislim da je ovo dosta opisa za savu da može napraviti ovu napravu.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
maxizlazklipadonoa.jpg

2.) oštrica noža je jako tupa (tako da sam do sada par metrica morao cijepati okolo pa u sredinu kao nekada ručno sjekirom počeo sa skicirati novi nož koji će prvih 70 mm imati kvalitetnu usku oštricu koja reže a ne kalja pa tek iza toga onakva i veća pera da drvo puca i kalja se)

ovaj oblik noža (po mom mišljenju) ti nikako ne valja , oštrica mora biti prilično oštra ali ne toliko da može da se ošteti
znači sa oštrice se polako povećava prečnik (debljina) do debljine od 2-3cm , posle toga ugao može biti ''agresivniji'' do maksimalne debljine noža

jer cjepaču je najteže da uradi početno cijepanje da rastavi cjepanicu nekih 1-3cm , posle toga ide veoma lako
 

Najnoviji postovi

Na vrh