• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
nacrt nije problem, princip rada su dva ljevana kotača, (vrlo teška) koja se vrte u suprotnim smjetovima , kotači stoje okomito jedan iznad drugog i zbog brzine kojom mse vrte i težine njih samih raskole drvo sam tak. To piše u komentaru na jutubu, (napisao izumitelj) a na videu se vidi da su to neke šajbe s nekoliko zuba sličnog ozubljenja kao diskovi na tanjuračama, mislim da je ovo dosta opisa za savu da može napraviti ovu napravu.

ma to sam i sam pročitao ali pošto sam za mehaniku apsolutni tudum onda samo nacrt:supz:
 
Z

ZlajaCOP

Guest
Tako je Savo, i ja sam napisao otprilike to, već danas sam u pregovorima za izradu nove oštrice, ali ću pričekati par dana, možda će biti još nekih prijedloga. A kako sam i naveo, do sada sam cijepao svakakva drva (metrice) i kvrgava i debela i u jednom (i jedno i drugo), mislim da će sa izmjenom noža biti pun pogodak, normalno uz ono ostalo što sam naveo kao doradu nedostataka. I dalje su svi prijedlozi dobrodošli. Pozdrav svima.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,959
Promijeni gredu za početak.
Za ovaj tvoj cilindar bi trebal biti HEB180 ili 200.
Nego, ovakav kalač je vrlo mučan za raditi. Em moraš stalno biti prignut, em je teško nakoturati drvo gore. Barem napravi stol od 30-tak cm sa svake strane od početka gurača do metar iza sjekire.
Ukratko, iskoristi cilindar i napravi novu željezuriju.
 
Z

ZlajaCOP

Guest
ZJ, ja ovakav cjepač imam, već više od šest godina, svake godinu u prosijeku pocjepam oko 250 prostornih metara, cjepanica i to svakakvih od hrasta, cera, bukve, graba, jasena..., promjera od 20 pa do preko 120 cm, i s gredom (šasijom) nisam imao baš nikakvih problema, a što se tiče ležećeg cjepača, ima i toga da si stalno prignut, a ima i toga ako su metrice jako debele (mislim na one promjera šireg od 70 cm, da ih je lakše nakotrljati na visinu od 15 cm, nego iako uspravni cjepač sam uspravlja metricu još ju popravljati onako uspravnu, ali svatko ima svoje mišljenje.
Što se tiče postolja oko cjepača, uskoro će biti slike, a trebalo bi se raditi s jedne strane valjci po kojima bi se mogla rascjepljena metrica vratiti do početnog položaja, te s druge strane kolica na šinama, koje bi potisna ploča gurala zajedno s metricom i na koja bi taj dio presječene metrice pao, te bi se ta kolica zajedno s klipom vraćala u početni položaj.
 

Riis

Član
Tu od
12 Velj 2012
Poruka
155
[YT]www.youtube.com/watch?v=A-K8JtgjtBM[/YT]
evo jedne ideje, ko stvorena za debele komade, samo jaki reduktor,
inače kalal sam na običnom svrdlu nekoliko puta ali deblji komadi ( od 60 do 90) su živa muka iako smo bili dvojica
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
za ovu ideju po meni 0 bodova a ako imaš debele komade preko 60 onda ozmeš motorku i raspiliš i nema nikakvih problema:supz:
 

Cobra

Član
Tu od
17 Ožu 2012
Poruka
163
.... a najveća radna dužina mogućeg >""""cijepanja je 11450 mm"""<, 11,45m !
Zlajo, ajde kad napravis taj VELIKI - Duuugački cjepač poslikaj da vidimo, tako veliki jos nisam vidio nigdje ! :scratch ,
.
ja sam si napravio stojeći cjepač prije 5 godina, klip ima hod - izlaz od 1000 mm ili 1 m, cilindar i pumpu kupio novo u žminju, razvodnik novi u Zagrebu, ostalo željezo doma sakupio , stup je od dva u profila 16 tice i u njemu je ulje, i radi cijeli dan da se nista ne grije ! i napravio sam škare ručne za ručno privlačenje debljih meterica do cjepača i lakše nastavljanje - dizanje, na cjepaču zavario i nosače za veliki suncobran pa nema zastoja i kad grije a može i padat kisa .. 4x3m ..!
 
Posljednje uređivanje:
Z

ZlajaCOP

Guest
Cobra, tebi i svima ostalima se ispričavam na budalavštini koju sam napisao, radna dužina nije 11450 mm već je 1145 mm. Nemojte mi puno zamjeriti ipak radim u policiji. A viceva o policiji u stvari i nema, to je sve istina.
:scratch, :confused:, :madmana:
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Nemojte mi puno zamjeriti ipak radim u policiji. A viceva o policiji u stvari i nema, to je sve istina.
Da sam ja to rekel ispalo bi da vrijeđam službenu osobu:axe:
Aj niste tak loši,ima dobrih i normalnih policajaca.
pogotovo kad me pusti a u prekršaju sam:oops:
 
Z

ZlajaCOP

Guest
Onaj ko pjeva i šali se sigurno zlo ne misli, a i u ovom turobnom vremenu treba malo šale.
 
Z

ZlajaCOP

Guest
U izradi kolica za prihvat rascjepljenih metrica, slike u par dana. Nadam se komentarima i prijedlozima, jer su uvijek dobro došli.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Ajde daj neku sliku iz izrade da vidimo u kojem smijeru razmišljaš , teško je ovako nagađati sa nekim sugestijama kada nemamo predstavu o čemu se radi:blackeye
 
Z

ZlajaCOP

Guest
Transportna kolica za cjepač

Kako sam i najavio, slijede fotke transportnih kolica u izradi, zamišljeno je da klip, odnosno potisna ploča, kada cijepa metricu pomiče i kolica prema naprijed, u trenutku rascijepanja metrice kolica su u krajnjem položaju te raspolovljena metrica pada na kolica.
Klip, odnosno potisna ploča pri povratku u početni položaj vraća i kolica s dijelom metrice, zatim prebacimo (prekantamo) metricu na cjepač i ponovimo radnje dok metrica nije dovoljne debljine. Također su predviđena i kolica s druge strane cjepača na isti princip.
Pri transportu, kolica skidamo sa staze, stazu preklapamo do cjepača jer je na šarnirima, isto tako i s drugom stranom, poslije toga oboja kolica stavljamo na radnu ploču cjepača između „podignutih“ uspravljenih staza.
Kada dovršim i probam ova kolica u cijepanju većih komada i ako se pokažu onako kako sam zamislio odmah slijedi izrada i kolica s druge strane.
Fotke su lošije ali je to i tako u izradi, nadam se da se može vidit što sam mislio.
 

Prilozi

  • Početni polozaj.jpg
    Početni polozaj.jpg
    60.6 KB · Pregleda: 519
  • Krajnji polozaj.jpg
    Krajnji polozaj.jpg
    56.5 KB · Pregleda: 446
  • Krajni polozaj s metricom.jpg
    Krajni polozaj s metricom.jpg
    56.2 KB · Pregleda: 447
  • Vracanje u pocetni polozaj s metricom.jpg
    Vracanje u pocetni polozaj s metricom.jpg
    56.2 KB · Pregleda: 440
Z

ZlajaCOP

Guest
Nož za cijepač

Ljudovi, da li je tko razmišljao da se na hidraulični cjepač za metrice, umjesto jednog noža i jedne ploče stave dva noža, jedan na klip i jedan koji bi glumio ploču (stopu)? Molim mišljenja u vezi ovoga, možda je glupost ali ću ja to probati, kada uhvatim vremena.:mrgreen:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
:scratch a dali bi mogao da ''odbraniš'' to mišljenje nekim argumentom :rolleyess:
Ne vidim nikakvu potrebu za time , samo bi se napravila komplikacija da nikada neznam u koju stranu bi krenulo drvo da se cijepa
 
Z

ZlajaCOP

Guest
Savo, u mom prijašnjem postu sam napisao, kao nedostatak svog cjepača i to da mi klip (potisna ploča) ne ide do noža, tako da moram napraviti produžetak (potisne ploče), a kada je već tako napraviti ću i jedan produžetak koji će umjesto potisne ploče imati nož, nemam što izgubiti osim malo vremena (gvožđuriju mi rješavaju prijatelji i rođaci). A što se tiče pravca cijepanja, osobno mislim da neće ići rez ravno od noža do noža, već da će biti dva reza ili jedan ali na onoj strani metrice koja je mekša (ako je u pitanju da je s jedne strane kvrga a s druge ne. Normalno svaka budala ima svoje veselje pa tako i ja a ako to ne bude funkcioniralo skidamo (bacamo) to i idemo dalje. Usput ne bi mi bilo prvi puta a nadam se i zadnji da su moje ideje završile u smeću.:toimonster::toimonster:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Čisto sumnjam da bi to fukcionisalo u praksi iz razloga jer teško možeš da pogodiš istu putanju cijepanja za obje sjekire a ako to nisi pogodio ništa ti ne znače dvije oštrice

:scratch
možda da razmisliš u pravcu tog produžetka , da ga montiraš na neku šarku i da je produžetak prisutan uvijek na cjepaču da stoji iznad klipa u neradnom položaju , kada ti zatreba ti ga samo prekopiš da dođe u pravac klipa i cjepanice
 
Z

ZlajaCOP

Guest
Savo, slažem se sa obje konstatacije i za noževe, a pogotovo za produžetak, to što si napisao za šarke točno sam i ja tako zamislio i na tom mjestu. Nadam se da nisam baš prenaporan sa svojim "fixidejama", nekad su me zvali "svrab" i ne odustajem dok me netko ne stjera u p.... m.......:rolfer:
 
Z

zlatar6

Guest
Nabava potrebnih djelova za cjepac i izrada

Prodajem hidraulične pumpe i multiplikatore za cjepače

Cijene :
Pumpa grupa 2 od 8 do 25 cc3 ista cijena = 860,99 kn sa PDV
Multiplikator muški grupa 2 = 861,00 sa PDV
Multiplikator ženski grupa 2 = 984,00 sa PDV

Pumpe grupa 3 imam 32,36,42,50 cc3 cijena ista za sve = 1967,99 sa PDV
Multiplikator grupa 3 muški = 1204,17 sa PDV
Multiplikator grupa 3 ženski = 1305 ,00 sa PDV

Ukoliko roba ide preko granice cjene su bez PDV

Sve je novo i garancija je godinu dana.

Grupa 2 :

eg911z.jpg

20rwzr4.jpg

Grupa 3 :

10fq6g0.jpg

2zxtvub.jpg



Lijep pozdrav svima od zlatar6 !

Evo posto sam proucio sve stranice odlucio sam se na izradu hidraulicnog cjepaca.Interesira me prema VASIM iskustvima da mi preporucite koliko bi bila optimalna pumpa za moj tv ( mislim na neki pritisak cilindra od cca 12-15 t ) da ju moze tjerati znaci da kupim djelove i sve sto mi je potrebno,sto se tice svasanja nem problema jer sam si vec mnoge stvari napravio ,i da jos bi vas molio za kontakt od ovog gospodina koji prodaje pumpe.Vidim da na ovom forumu ima jako puno ljudi koji su uspjesni u stvaranju raznih stvari koje su potrebne u poljoprivredi kao i kod kuce ,evo zasad toliko ,SUPER STE SVI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Najnoviji postovi

Na vrh