• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,913
A volio bih vidjeti i taj stroj u radu sa krivim drvima, kratkim, pa kad padne u leziste za cijepanje se okrene a noz gura naprijed, pa trpi hidrailika ili zaglavi. Taj stroj moze da radi za nekog ko na lageru ima par tisuca drva pa ih klasira za njega, odvaja. Ovaj stroj sto sam pravio radi sve, dakle od promjera nekoliko cm, pa do 45 cm za sad, a kad se nadogradi jos jedan vertikalni cjepac na njega onda nema ogranicenja. Istina da trebaju tri covjeka za rad, ali tad nema zastoja, 10m za max 2 sata, tako da taj jedan radnik vise ubrza rad. Evo npr. nek ubrza za 10 metara dneveno, a to je 60 EURA, a zanmo koliko on kosta stim da postedi ostalu dvojicu u radu, tako da nezelim nista mijenjati.
 
Posljednje uređivanje:
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
220
power, stroj je perfektan, osvojio me jednostavnošću i učinkovitošću...trenutno rješavam neke pripreme za sezonu oko slaganja "novog" stroja za izvlaku drva..kad to riješim planiram se pozabaviti home made firewood processorom i nadam se tvojoj pomoći u smislu savjeta oko realizacije...
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,913
Nema problema, tu sam, imas dvije varijante hidraulike sa jednom brzinom rada i dvije koja je znatno skuplja.
 
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
220
moram priznati da sam u društvu na forumu upoznao kvalitetnih ljudi u branši kojom se bavim. i moram pohvaliti da mi je jedan od nas puno pomogao kod odabira traktora, vitla i same pripreme stroja za šumu...tako da gajim samo pozitivna optimistična iskustva...

što se tiče "processora" za koji dan ćemo ga detaljnije razraditi...
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,913
Ima tu clanovi od kojih sam i ja ucio, i jedan kojeg neko vrijeme nema, a on zna puno o hidraulici ukoliko budes zelio nesto extra, nadam se da ce se i on prikljuciti.
 
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
220
Ima tu clanovi od kojih sam i ja ucio, i jedan kojeg neko vrijeme nema, a on zna puno o hidraulici ukoliko budes zelio nesto extra, nadam se da ce se i on prikljuciti.

hidraulika nije mudro slovo ali pogoditi omjer ubrzivača, pumpe te uskladiti pritiske odnosno to sve uskladiti da bi alat dao optimalne rezultate...e to je već nauka...

konkretno mene na mojem cjepaču muči brzina cilindra, multiplikator je omjera 1:3.8 s pripadajućom pumpom, cilindar 80/50 l100. nisam zadovoljan brzinom i snagom i time što se sjekira ne spušta do kraja već na visinu desetak cm od donje ploče. naravno, pričam o vertikalnom cjepaču za metricu. sad se spremam u preradu pa ako imaš savjeta, dobro mi došao...
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,913
Malo je problem sa cilindrima, ako hoces da uradis pravi stroj onda bi najbolje bilo naruciti cilidra promjera 90mm sa klipom nekih 75mm, zbog brzog povrata nazad, a takvog ces tesko naci polovnog (takav kod mene da ga radi po narudzbi bio kosato 300 EURA), e sad dalje:
da se takav cilidar napuni uljem u hodu od 1m treba mu 6l ulja, ako imas pumpu 35cm3 i vrtis je sa multiplikatorom 3,8 sa 1500okr/min,(vratilo traktora na 400 okretaja) imat ces protok od 52l/min, ili 0,86l/sec, a yanmo da nam treba 6l ulja da napuni cilindar, dakle ya nesto manje od 7 secundi je klip dolje. Za vratiti klip gore treba 1,7l ulja, a to sa ovim protokom ide za manje od 2 sec. Dakle ya jedan ciklus treba 9 secundi, odgovara li...
 
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
220
ne znam točno koju pumpu sad imam, multiplikator je 1:3.8...neznam niti koliko sad trenutno gubim sekundi za jedan ciklus...
ako bi mogao to sve ti komparirati ja bih bio "pametniji"...
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,913
Kako bih ja sad mogao znati koju pumpu imas, i koju brzinu zelis, 35cm3 nije max, mozes ici i sa 40cm3 naravno iz grupe 3, tako da bi protok dobio od 60l/min (1l/sec) na istom gasu, te tako punjeje cilindra smanjio na 6 sec, a povrat na 1,7 sec, sveukupno bi trajalo 7,7 secundi. Jos nisam rekao da bi sa ovim cilindrom i tlakom u sustavu od 200 bara imao 13t silu cijepanja. Tlak ove pumpe (zupcasta moze ici i do 25o sto je max i tad bi imao 15,9t, ali nije dobro ici na taj tlak sa zupcastom).
 
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
220
...jel bi što dobio na brzini ako stavim brži multiplikator? koliko moram imati tank rezervoara hidraola u toj bržoj i jačoj varijanti? na koliko od ploče se spušta tvoja sjekira tj cilindar? moja na nekih desetak cm i onda se zna desiti da moram okretati cjepanicu jer nije pukla do kraja...
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,913
Ovi izracuni su bili za hod cilindra od 100 cm, ja ti nema iskustva sa tim vertikalnim, sa njim radim samo neka koja ne idu na ovaj stroj, ali vrlo rijetko bude neko da ne ide na stroj. Mislim da treba imati hod cilindra skoro do kraja, nekih par cm od ploce. koliko ulja, ako je instalcija dobra odgovarajuceg promjera, kao i razvodnik ulje se nece grijati puno tako onda i manja kolicina ulja moze biti ok, rekli smo da 6 l za punjenj a 1.7 praznjenje, tako da imas nekih 4,3 l koje se povlace iz rezervoara, teoretski to bi bilo dovoljno, sad normalno da trebas vise, posto je usis visocije, nagib i ostalo, pa ja milsim uz dobru instalciju da je minimalno 20l u reyeroaru ulja, rezervoar kapaciteta 30l.
Brzi ubrzivac, tesko da i postoji u ovoj varijanti, ali nemoras ici se brzim, mozes ti ici sa vecom pumpom, ali je upitna snaga agregata da gura protok veci od 60l/min na 200 bara, te isto tako osigurati protok te kolicine ulja sa minimalnim grijanjem. Mislim da je kombinacija: pumpa 40cm3, ubrzivac 3,8:1, obrtaji vratila 400 okretaja, s cim imas protok 60l/min sasvim dovoljna i super brza,a neces preoptertiti pogonski agregat jos kad bi stavio cilindar 90mm i klip 75mm.
 
Posljednje uređivanje:
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
220
rezervoar tog kapaciteta i imam... mislim da ću ići na tu jaču i bržu varijantu...razlika u cijeni nije velika, a cjepač bi trebao biti ko zmaj...
 

Å¡ole

Član
Tu od
18 Velj 2011
Poruka
75
šole stroj mi se sviđa nemam prigovora, al za onih 11500 eura složim cijeli pogon...powershift kaže da taj stroj za nekih 3000 eura složi sam...
kad sam vidio onaj njegov home made firewood procesor pao sam na dupe, skidam mu kapu...

Naravno sve stoji, svaka roba ima svoju cjenu i kupca , ja si ih radim isto sam.
 

markony

Član
Tu od
1 Kol 2011
Poruka
357
Imaju ljudi svakakvih ideja
[YT]http://www.youtube.com/watch?NR=1&feature=endscreen&v=FKjE6toYrOQ[/YT]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,321
Klasični je još uvijek najpristupačniji:

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=96CqHlODJXM&NR=1&feature=endscreen[/YT]
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Klasični je još uvijek najpristupačniji:

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=96CqHlODJXM&NR=1&feature=endscreen[/YT]

pretpostavljam da ovom cjepaću treba klip većeg promjera, da bi brže radio:supz:
 

Kirurg

Novi član
Tu od
30 Lis 2011
Poruka
20
Dobar dan svima evo da ja malo stavim koju slikicu svog stroja koji je u izradi.


pZrfN.jpg


roKTK.jpg


xsW31.jpg
 
Posljednje uređivanje:

Kirurg

Novi član
Tu od
30 Lis 2011
Poruka
20
Materijal je hardoks pločevine pa varenje ili iz punog komad pa glodanjem.
SJEKIRA. A ova sjekira je napravljena koja je trenutno na slici varenjem od plocevine hardoks
a i testiro sam već što se toga tiče iscjepo 100 metara sa njom ni da je mrdnula sto se tice ostrine :D
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,913
mislim da je jeftinija varijanta varenje, koja debljina plocevine, koliko motrpilike dodje jedna takva, jesi li razmsljao na 4 dijela
 

Najnoviji postovi

Na vrh