• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

Z

zetor4718

Guest
upravo to i namjeravam uzet,, jel ima gdje bliže, znam da i POD Dežanovac prozvodi neke ali mislim da su skuplji

ja sam kupio svoj u dežanovcu,a dao sam 1000 maraka.

davno prije sam viđao takva vitla kod nas još dok sam se igrao u pijesku....nisam imao prilike radit s tim svrdlom pa mi nije jasno zašto su ljudi izbacili iz upotrebe to svrdlo od cca 3000 kn i započeli masovnu upotrebu cjepača od 8, 9 pa i 10 tisuća kuna...
baš me zanimaju kaakteristike takvog cjepača-svrdla...prednosti, mane...?!

imam hidraulični cjepač i svrdlo,hidraulični nije pocjepao 20m drva u tri godine,a svrdlo je pocjepalo na tisuće metara u cca.10.g. višemetricu na srvdlo cjepaš kao lud,dosta brzo ide i kad uđeš u sistem odnosno tehniku cijepanja radiš čuda.hidraulični je dosta spor za višemetricu i što moraš imati jednog čovjeka samo da upravlja cilindrom gore-dolje.
 
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
220
...pa baš me zaintrigirala činnjenica kako tu po forumu dosta dečki iz ravničarskih krajeva koristi se tim svrdlom dok mi "brđani" tučemo sa cjepačima pa ne znam u čemu je fora...
kakav je s debljim komadima, daj malo karakteristike, performanse tog svrdla???
 
Z

zetor4718

Guest
...pa baš me zaintrigirala činnjenica kako tu po forumu dosta dečki iz ravničarskih krajeva koristi se tim svrdlom dok mi "brđani" tučemo sa cjepačima pa ne znam u čemu je fora...
kakav je s debljim komadima, daj malo karakteristike, performanse tog svrdla???

ja ti baš nisam iz ravničarskih krajeva,sa svrdlom možeš cijepat dosta debele oko 60-70cm ali da nije nešto jako kvrgav,a na dan možeš pocjepati od 25m pa nadalje sve ovisi kako si pripremio robu,dali je kvrgavo ili nije,ovisi kakvu ekipu imaš itd...
 
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
220
gledao sam sad ovaj video i čini mi se da si s ovim svrdlom puno brži nego s cjepačem i nekak mi se čini lakše za raditi....nije mi njasno zašto ovi moji zemljaci favoriziraju te cjepače u odnosu na svrdla?

[YT]http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=ilKuU0jHwBc[/YT]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

SAME1309

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
175
gledao sam sad ovaj video i čini mi se da si s ovim svrdlom puno brži nego s cjepačem i nekak mi se čini lakše za raditi....nije mi njasno zašto ovi moji zemljaci favoriziraju te cjepače u odnosu na svrdla?

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=ilKuU0jHwBc


na ovom videu se baš supr vidi kako se majstori drže sigurnosti na radu :rolleyess: , s time da sam radio s takvim svrdlom pretpostavljam da je cijev s lijeve strane cijepača namijenjena da metica udara u istu, dok na ovom videu rade drugcije.
Nitko ne govori o posljedičnom stanju traktora prilikom korištenja svrdla za cijepanje 40+cm širine trupaca. Iz iskustva znam da se traktor od 65 KS gasi kod mnogih trupaca 50+cm. Kod hidraulickih to nije slucaj i definitivno dajem im prednost.
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
na ovom videu se baš supr vidi kako se majstori drže sigurnosti na radu :rolleyess: , s time da sam radio s takvim svrdlom pretpostavljam da je cijev s lijeve strane cijepača namijenjena da metica udara u istu, dok na ovom videu rade drugcije.
Nitko ne govori o posljedičnom stanju traktora prilikom korištenja svrdla za cijepanje 40+cm širine trupaca. Iz iskustva znam da se traktor od 65 KS gasi kod mnogih trupaca 50+cm. Kod hidraulickih to nije slucaj i definitivno dajem im prednost.

-- iz samog tvog teksta se vidi da neznaš previše o tim svrdlima, ta cjev nije namjenjena za ovo šta si napisao već da ako se slučajno drvo prebaci da ga ona zaustavi a ne da se na njega stavlja drvo
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
i ja dajem predonst hidraulici, na ovo broju okretaja moze da cijepa na 4 dijela u jednom hodu i to u vodoravnoj varijanti sa podiznim stolom, tako da ovo da treba manje radnika za svrdlo otpada.

pogledaj te ovo, ako ne vjerujete, heheh. sad ce te vi reci koliko ovaj kosta, a nije bitno koliko kosta kad ga sam mozes napraviti, i 3 covjeka urade 3x vise nego ova ekipa na proslom videu, jedan sa vilicarom donosi drugi cijepa, treci slaze.

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=EU1sHwvnVso&feature=related[/YT]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
dobar stroj ali to je već za profesionalnu promjenu za one koji rade preko 500 m i imaju dobro tržište a koška i više nego 10 svrdala
 

mataz.17

Član
Tu od
29 Sij 2009
Poruka
183
ja hidraulicni nebi nikad,a kud je skuplji sporiji,a i za moje uvjete rada nebi bio prikladan,vuc ga u sumu stalno,a ovaj sa svrdlom je odlican,i znam sta pricam jel od tate bratic ima hidraulicni i nije bas sretan snjim a bio sam radio stim.a ovo da svrdlo gusi traktor,to je sve o iskustvu cjepanja i prakse i brze ide,ja napr,radim godisnje oko 400m drva,nekad manje mozd al tu je negdi.i cjepam s imt 540,i snjim ide ko iz sale to na 1500-1700 obrtaja.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,319
Puno je bolji i brže radi ovaj na vijak, samo s time treba znati raditi i držati se mjera zaštite na radu. Prihvatljivija je cijena i jednostavnost u odnosu od hidraulike.
 

SAME1309

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
175
-- iz samog tvog teksta se vidi da neznaš previše o tim svrdlima, ta cjev nije namjenjena za ovo šta si napisao već da ako se slučajno drvo prebaci da ga ona zaustavi a ne da se na njega stavlja drvo

Nisam namjeravao, ali ipak da iznesem svoje skromno mišljenje o svrdlima. Jedina prednost u tim svrdlima je jeftina nabavna cijena. O tome koliko ja znam o tom priključku u to ne bih htio ulaziti (znam dovoljno za svoje potrebe) i da ima tolike prednosti ne bi imao hidraulični cijepač.- (opet moje misljenje). Po meni to je idealan stroj za obilno prosipanje nafte-(moram opet navesti da je to moje mišljenje s obzirom na mogućnosti kupovanja nafte, možda neko takvog problema nema pa ima drugačije stajalište), a i sam učinak hidrauličnog cjepača u usporedbi sa svrdlom je neusporediv! Barem u našim šumama. Pričam za Gorski k. Prednost svrdla vidim jedino u trupcima koja daju max 4 cjepanice. Moje skromno mišljenje.
 
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
220
...nema nikakvih iskustava sa svrdlom, niti tko u mojoj blizini se s njim služi ali kad sam vidio onaj video, zaključio sam da je se sa svrdlom bar za duplo brže radi. e sad me zanima iskustva ljudi koji su radili i sa svrdlom i sa cjepačem?
ono što me živcira kod prosječnog cjepača kakav je moj: skup je, spor je, nema hod cilindra skroz do kraja metrice i onda ili okrećem metricu ili se natežem i to me poždera...

sa svrdlom nemam iskustva pa me upravo zato i zanima jer je jeftin, praktičan za prijevoz...
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
evo ja sam kupio ovo:


http://www.njuskalo.hr/sumarstvo-strojevi-oprema/akcija-kalac-drva-oglas-4528350
a kada sam došao kod čovjeka, isti se predstavi sa ZENTA i onda se sjetim da se je ovdje raspravljalo o njegovim vitlima, a vidio sam da i to radi i sviđaju mi se, sada kada otplatim cjepač, t.j. vratim svoje novce idem dalje i kupujem to njegovo vitlo,,,


- zanima me kakav kardan preporučujete za cjepač malo sam gledao i shvatio da mora ići nekakav kratak, jer sam mjerio na cjepaču da od osigurača na kardanu do bolcni za poluge od hidraulika u grubo mjereno ima jako malo, neki 25-30 cm
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
evo ja sam kupio ovo:


http://www.njuskalo.hr/sumarstvo-strojevi-oprema/akcija-kalac-drva-oglas-4528350
a kada sam došao kod čovjeka, isti se predstavi sa ZENTA i onda se sjetim da se je ovdje raspravljalo o njegovim vitlima, a vidio sam da i to radi i sviđaju mi se, sada kada otplatim cjepač, t.j. vratim svoje novce idem dalje i kupujem to njegovo vitlo,,,


- zanima me kakav kardan preporučujete za cjepač malo sam gledao i shvatio da mora ići nekakav kratak, jer sam mjerio na cjepaču da od osigurača na kardanu do bolcni za poluge od hidraulika u grubo mjereno ima jako malo, neki 25-30 cm

kakav god kupio skratiš ga na mjeru koja ti odgovara
samo izbjegavaj Turske jer je smeće ja u sezoni slomim otprilike 2 Turska kad sam slomio zadnji kupio sam Talijanski platio ga 850 kn ima vijak kao osigurač na početku koji puca kada dođe do velikog opterećenja tako da kardanu nema smrti promjeni vijak i deri dalje
 
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
220
ako sam dobro shvatio oštrica svrdla se sastoji od dva dijela i onaj prvi zašiljeniji dio se može skidati i mijenjati... koliko može u prosjeku pocjepati s jednom oštricom?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,171
ako sam dobro shvatio oštrica svrdla se sastoji od dva dijela i onaj prvi zašiljeniji dio se može skidati i mijenjati... koliko može u prosjeku pocjepati s jednom oštricom?
redovito ga namaži penzlom sa rabljenim uljem, i trajal bu dvostruko...
 

Najnoviji postovi

Na vrh