• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Pa onda bi zapravo znal kak stvar djeluje, koliki tlak zbilja treba itd. Na koliko je podešen pretlačni (iberdruk) ventil? Kak to možeš znati bez manometra?
Koliko si rekel da je cc pumpa, koliko brzo i kaj ju vrti?
Imaš koju sliku tvojega stroja?

Mislim da je 20-22ccm i multiplikator 1:3,8

 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Razumijem da ljudi koji prave cjepac i ugradjuju polovan cilindar stave cilindar sa klipnjacom promjera 50, ali firme ili ako se kupuje nov cilindar, pa zar nije bolje staviti klipe promjera 75 ako je cilindra 90, time se dobija puno na brzini u povratu.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,171
Razumijem da ljudi koji prave cjepac i ugradjuju polovan cilindar stave cilindar sa klipnjacom promjera 50, ali firme ili ako se kupuje nov cilindar, pa zar nije bolje staviti klipe promjera 75 ako je cilindra 90, time se dobija puno na brzini u povratu.
Nije štos samo u brzini povrata. Veći je štos u cijeni cilindra, jer je skoro dvaput skuplji. Inače, ja sam obožavatelj 1:2 cilindara, dakle za fi 90 da je klipnjača 63 (ili bar 60, ako nema 63), za fi 80, klipnjača 56...
Tak imaš omjer brzina cijepanja 1:2 (dvaput brži u regenerativnom "plunger" modu), a i povrat je 2 puta brži od radne brzine s punim klipom.

Jel' to delal onaj čovjek iz Zagorja (Petrova gora)?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,171
eh taj regerativni mod nikako da skontam, kako radi i za koje se svrhe koristi,
Pa jel TVOJ "tajfun" ima 2 brzine ili nema?

Još jedanput (zadnji put): kad počneš, puni se samo zadnja komora (puni presjek klipa). Iz prednje (manje) komore (kod klipnjače), ulje se vraća u spremnik bez tlaka.
Kad ideš u regenerativni mod, povratno ulje iz prednje komore spojiš paralelno tlačnoj strani komore klipa. U tom slučaju su obje komore na cilindru pod jednakim tlakom. Kak je cilindar sa smjerom prema van jači nego u povratnom smjeru, prednja komora dopunjava zadnju, odnosno virtualno diže protok pumpe. No, kak se tlak raspodijelil, klip više nema punu silu (iako je tlak isti u oba slučaja), već se ponaša kao da ulje pritišće samo površinu klipnjače, jer se površine ispred i iza klipa piništavaju. Dakle, ulje se samo pretače iz prednje u zadnju komoru, bez da čini ikakav rad. Protok pumpe tada djeluje samo na površinu klipnjače, te je zato regenerativni mod brži prema naprijed u omjeru površina klipnjače i klipa, no za isti omjer ujedno je manja sila koju klip tada može dati. Kad jednom drvo pukne , ionak treba manja sila da se komad raskoli do kraja.
Upravljati se može ručno (četveropoložajni ventil: 2 "zuba" u radnom smjeru, neutrala i povratni smjer) ili pak s automatskim ventilom, koji je upravljan tlakom.
Zamisli to kao da imaš dva cilindra, koji su spojeni paralelno: kad trebaš silu, puniš oba, a kad trebaš brzinu, zatvaraš jednoga, i omogućuješ mu da usisava ulje.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Skontao sam, kljucno je bilo ovo da je veca povrsina na koju djeluje ulje iza, tako da smjer ostaje prema naprijed, to me bunilo. Pa onda i ovja moj tako radi, a mene ubjedjivali da unutra imaju dva cilindra, a taj cilindar 90/80 hoda 600mm kosta 750 EURA, zasto ako je isti kako i svi drugi, tlacni ventil je je oko 200 EURA.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,171
Skontao sam, kljucno je bilo ovo da je veca povrsina na koju djeluje ulje iza, tako da smjer ostaje prema naprijed, to me bunilo. Pa onda i ovja moj tako radi, a mene ubjedjivali da unutra imaju dva cilindra, a taj cilindar 90/80 hoda 600mm kosta 750 EURA, zasto ako je isti kako i svi drugi, tlacni ventil je je oko 200 EURA.
Možda tvoj ima dva cilindra (kao teleskop na kiperu). I tamo se brzina mijenja kak koji teleskop izlazi (jer se puni sve manji volumen).
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
ZJ
kako se moze improvizovati taj ventil za pluger mod ? ako moze skica ?
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Možda tvoj ima dva cilindra (kao teleskop na kiperu). I tamo se brzina mijenja kak koji teleskop izlazi (jer se puni sve manji volumen).
ž
da vjerujem da kod mene ne radi u plunger modu, jer vrlo lako ide u bryoj, ne opeterecuje sustav, tek kad prebaci u sporu onda se osjeti opterecenje sistema i pokretackog agregata.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,171
ZJ
kako se moze improvizovati taj ventil za pluger mod ? ako moze skica ?
Troputni ventil, no moraš ga svaki put zatvarati za povratak.
Najbolje ti je kupiti 4P razvodnik, jer je to već riješeno u njemu.

ž
da vjerujem da kod mene ne radi u plunger modu, jer vrlo lako ide u bryoj, ne opeterecuje sustav, tek kad prebaci u sporu onda se osjeti opterecenje sistema i pokretackog agregata.
Tandem pumpa NT velikog protoka i VT malog protoka?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
znači neka imprivizacija povezivanjem više različitih ventila nebi mogla da se napravi u automatskom režimu
ručno komandovanje mi stvarno nema smisla ako želimo da dobijemo na vremenu :scratch
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Ma ovo je najbolji stroj... za one koji imaju vremena. Odmah se ugriju pa ne trebaju puno drva. HA,hahahahahahahaaaaa! :) :)
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=833_QkqF8kE&feature=player_detailpage[/YT]
 
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
220
davno prije sam viđao takva vitla kod nas još dok sam se igrao u pijesku....nisam imao prilike radit s tim svrdlom pa mi nije jasno zašto su ljudi izbacili iz upotrebe to svrdlo od cca 3000 kn i započeli masovnu upotrebu cjepača od 8, 9 pa i 10 tisuća kuna...
baš me zanimaju kaakteristike takvog cjepača-svrdla...prednosti, mane...?!
 

Najnoviji postovi

Na vrh