• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Re: kalači drva

Usko grlo su te rupe na cilindru, sve je drugo predviđeno za veći protok. Čak su najtanje lajtunge DN16 i to su te za cilindar, razvodnik je deklariran 20 galona (cca 90lit) continuous flow i ne može bit usko grlo... 3/4 nipli mislim da imaju 12mm unutarnju rupu ako ne i veću...

Zašto mislim da je to problem - na većem gasu traktor ima veće opterečenje u povratu nego u radu jer je povrat ulja 35% veći nego potrošnja i treba tu količinu progurat kroz tih 8mm (oko 1000ccm tekućine progurat kroz rupicu od 0.5cm2 - pa sad računajte koja je brzina pretoka u rupi i koji to otpor stvara)

Nije problem za nožnu komandu doradit, upoznat sam s problematikom, nije ovo prvi put ;)
prvi put sam slažem komplet hidrauliku...
 

gogic

Novi član
Tu od
1 Lip 2015
Poruka
8
Re: kalači drva

Pozdravljam sve članove foruma.Ovdje sam novi i htio bih napraviti cjepač pogonjen motokultivatorom Labin progres diesel 14 ks.Okretaji su mogući od 575 do 3000 o/min.Pitanje je koja bi pumpa i cilindar bili najbolji (najveći) sa obzirom na snagu motora?
Molim Vas poštovane članove da date svoje prijedloge.
Hvala
Lp
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Re: kalači drva

da li te iste okretaje imaš i na ilazukradana ili?

ako su ti to okretaji pumpa grupe 2 od cca 30ccm bit će ti taman s priprubnicom i direktnim kopčanjem na vratilo bez multiplikatora :)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,959
Re: kalači drva

Zwer, nemre tolika pumpa. bar ne na 3000rpm.


Taj motor ima oko 10ks, dakle oko 8kW@3000 o/min.
Najveći mu je moment oko 30Nm@2500 o/min, dakle oko 7,5kW na najvećem momentu.

Ako hoćeš 200 bara, i direktno pogoniti pumpu, ista bi trebala imati maksimalno 8,5cc/okr.
jer joj treba oko 8kW@2500 okr. Pri tome bi imal oko 21l/min protoka.

S tolikim protokom možeš komotno tjerati cilindar fi 80/50, da imaš pristojne radne brzine (ako koristiš dvobrzinski razvodnik) od 7cm/sek (pri 10T), 17cm/sek (pri 4T) i 11cm/sek u povratu.
 

gogic

Novi član
Tu od
1 Lip 2015
Poruka
8
Re: kalači drva

Dečki,snaga motora motokultivatora je 14 konja(oko 10 kw),ima dva izlaza kardana:
Gornji ima 3 brzine:
740 o/min
1390 o/min
3000 o/min
Donji ima 2 brzine(koristi se za frezanje ili kardansku prikolicu):
575 o/min
934 o/min

Mislim da bi najbolji bio ovaj od 1390 o/min ili donji od 575 o/min uz multiplikator. Samo koliku pumpu može vrtiti zak motor??? Cilindar će se odabrati po litraži pumpe,jeli tako?

Cijenjene prijedloge molim
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: kalači drva

Usko grlo su te rupe na cilindru, sve je drugo predviđeno za veći protok. Čak su najtanje lajtunge DN16 i to su te za cilindar, razvodnik je deklariran 20 galona (cca 90lit) continuous flow i ne može bit usko grlo... 3/4 nipli mislim da imaju 12mm unutarnju rupu ako ne i veću...

Zašto mislim da je to problem - na većem gasu traktor ima veće opterečenje u povratu nego u radu jer je povrat ulja 35% veći nego potrošnja i treba tu količinu progurat kroz tih 8mm (oko 1000ccm tekućine progurat kroz rupicu od 0.5cm2 - pa sad računajte koja je brzina pretoka u rupi i koji to otpor stvara)

Nije problem za nožnu komandu doradit, upoznat sam s problematikom, nije ovo prvi put ;)
prvi put sam slažem komplet hidrauliku...
nožnu komandu nemoj delati jer je nekorisna , napravi da je poluga dohvatna za jednog rukovaoca , napravi da sam ide ide natrag kad pustiš ručku komade ...
sva ove poluge za dizanje i pridržavanja su tak ..niti odmažu niti previše pomažu..no to buš videl sam kad ih napraviš ..jedina prava stvar za dizanje metrice je vitlo na vrhu cilidra ..škare na kraju sajele ..itd.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,959
Re: kalači drva

A koji je točno motor? Nijedan od tih motora nema više od 12ks.
Najbolje je da ide na direktni kardan (3000), jer su najmanji gubici prijenosa.
Ostalo ti je napisano.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: kalači drva

Dečki,snaga motora motokultivatora je 14 konja(oko 10 kw),ima dva izlaza kardana:
Gornji ima 3 brzine:
740 o/min
1390 o/min
3000 o/min
Donji ima 2 brzine(koristi se za frezanje ili kardansku prikolicu):
575 o/min
934 o/min

Mislim da bi najbolji bio ovaj od 1390 o/min ili donji od 575 o/min uz multiplikator. Samo koliku pumpu može vrtiti zak motor??? Cilindar će se odabrati po litraži pumpe,jeli tako?

Cijenjene prijedloge molim
nije ti to neko veselje , dok rješiš ovjes pumpe , kardane i sve to skupa dođe ti da kupiš gotovo dizel agregat 8 konja s dvostepenom pumpom s njemačkog ebaja
Benzinca ti ne bi preporučil ..znaš i sam da je to muka isusova ..ako znaš ..
 

gogic

Novi član
Tu od
1 Lip 2015
Poruka
8
Re: kalači drva

U pravu ste,motor je lda 450, snage 10,2 ks. Znam da sam već po malo dosadan,al htio bih napraviti sve kako treba.Izvedba i nosači pumpe nidi problem.Da zaokružimo priču.
Znači, 1-koji okretaji?
2-pumpa koje kubikaže?
3-koji cilindar?
Još jednom hvala unaprijed
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,959
Re: kalači drva

Još jednom, sve ti je napisano.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Re: kalači drva

Trebalo bi provrtit temu, netko je radio diplomski rad s izradom cjepaća kao priključnog vozila pogonjenog motokultivatorom. i to je super funkcioniralo. Dobro se tog sjećam jer sam si sve to spremao na komp ali kak mi je cknuo hdd otišlo u vječna lovišta...

@zj; mislim da su te propisane snage malo prenapuhane. Mog bez problema vrti deutz traktor iz 1957 s 1 cilindrom i 15-tak konja...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,959
Re: kalači drva

Zwer, a jesi li ga ikad opteretil toliko da sjekira stane na dulje od sekunde?
Taj Dajc ima veliki zamašnjak, i nešto spremljene energije u njega, pa mu doda "snage" za kratka preopterećenja.

Mojem pumpu pogoni 5,5kW elektromotor, terećen sa 9,5kW u špici (@200 bara). Kad se tlak podesi na 220 bara, motor staje. Pumpa je 19cc i vrti se do 1500 o/min. Kad kala, započinje s pet-šest tona, a onda ide s oko 2...3. Kad stane, niti 10T nije dovoljno da nekaj prekala.
Ovaj mali dizel na MTK nema velike rezerve. Radil bude fino s prosječnim drvima, no za kalanje kvrgavih mu fali sape. Ili brzine rada. Odaberi.

Moram još jednom zahvaliti Puknutom, koji me je vodil s detaljima iskustva kalanja. Hidrauliku nije problem proračunati, no finese oko kalanja su velika nepoznanica.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Re: kalači drva

Kod mojeg kineza woodstar kad propusti sigurnosni a to je po papirima 230 bari se sasvim malo osjeti da gubi okretaje.10 tona cepač več dobro reže kvrge a ima motor 4100 vati.Nemojte pretjerivat sa snagom motora jer praksa pokaže kako to ide kod kalanja drva.Kod kalanja je dosta važna sekira i kutevi oštrice.Prvo oštro a posle raspon da kala.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,959
Re: kalači drva

Može se kalati i sa 100 vati snage...samo je pitanje koliko brzo...
Snaga motora je brzina x sila. Ako je snage malo, odaberite čega više želite.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Re: kalači drva

Ni jednog ni drugog previše jer se mogu umorit,svega pomalo.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: kalači drva

mojem kalaču ne fali ni sile a bome ni brzine , njemu fale ruke , ruke i noge .
 

darkosva

Novi član
Tu od
28 Ožu 2015
Poruka
5
Re: kalači drva

Lijep pozdrav...
Imam kalač Lancman 8 i nakon promjene ulja sjekira se jako sporo spušta prema dolje, skoro pa da i ne ide pa me zanima da li ima netko iskustva s tim?
Ima možda taj kalač negdje nešto za odzračivanje?
 

kilkenny

Novi član
Tu od
8 Stu 2013
Poruka
16
Re: kalači drva

Mozete li mi preporuciti koji cjepac da kupim s obzirom da nemam mogucnost trofazne struje, a ni Vladimirec T25A nije u voznom/paljbenom stanju? Godisnje treba pocijepati max 10 m3 vrbovih drva.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Re: kalači drva

3830040670461_1_large.jpg


nema boljeg omjera uloženo-dobiveno :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh