• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,546
Dok smo kalali s takvim, uvijek smo imali penzl kanticu sa starim uljem, pa bi svako malo namazali špicu.
 

VAVO

Član
Tu od
7 Tra 2012
Poruka
191
Kalač sam kupio prije mjesec dana (do sada nisam imao priliku vidjeti a ni raditi sa njim) i iskalao za probu oko 2m drva .Kalač je vrlo malo radio ali je bio zapušten i hrđav vjerojatno stajao negdje vani ,špic ili vrh je super,ležaji su bili suhi - cijelu mazalicu sam nadruko i podmazao .Cijelog sam očistio ,ošmirglo i prebojao i onda isprobao i vrlo sam zadovoljan tako da volim čuti iskustva od vas koji ste puno radili sa njim.
https://www.youtube.com/watch?v=-WAskSemORU
 

kilkenny

Novi član
Tu od
8 Stu 2013
Poruka
14
Opet došlo vrijeme da se cjepač upogoni pa da pitam koje ulje koristite za hidraulične cjepače? Naime, meni piše shell tellus 32, a naći to ulje je lutrija, ne znam mogu li koristiti neko drugo i koje?
 

malivuk

Aktivni član
Tu od
27 Srp 2018
Poruka
79
Pozdrav stručnjacima za hidrauliku
imam priliku nabavit cilindar dimenzija 125x70x700
zanima me dali bi odgovarao za traktorski cijepač i kakvu bi trebao pumpu za njega
LP
 

novcky

Član
Tu od
27 Srp 2012
Poruka
292
to je 25 tonski cilindar ak delaš na 200 bara i njemu treba dosta ulja ak misliš s njim kalati nekom razumnom brzinom na pol gasa. ovisi i o snazi traktora jel moreš iti na protok 90 litara. Moje je mišljenje da je 40 litri protok prespor za taj cilindar. Ima tu članova koji ti moreju to bolje objasniti samo moraš dati više parametara pa ti budu pomogli
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,546
Ne treba velika pumpa, već treba razvodnik "s dvije brzine" (s regenerativnim modom).
Ako je cilindar izvana fi 125, onda je klip vjerojatno fi 110.
Na 200 bara daje 19t sile na klipu, odnosno 7,7t na klipnjači. to ti je više nego previše za kalanje kratkih furki.
Dovoljna je pumpa s 28...35ccm/o @1500 rpm pumpe (znači 40...45 lit/min). Toliko se dobije multiplikatorom (i=3,8) na približno 400 o/min kardana.
Pri tome bi brzine bile dosta velike (8/20cm/sek dolje, 13 cm sek natrag @ 33ccm/okr).
To sve može s pumpom grupe 2 i relativno jeftinim multiplikatorom.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,896
Ja ti mislim da je učitelj Puknuti doktor po tom pitanju i računanju protoka a i zna kak najviše izvuči. Ovi ostali su učenici.
Probaj na neki način do njega dojti
 

malivuk

Aktivni član
Tu od
27 Srp 2018
Poruka
79
zahvaljujem na pomoći probaću detaljnije premjerit cilindar pa pokušat kontaktirat s članom puknuti za sada svaka informacija i iskustvo članova foruma dobro došlo LP
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
ma ZJ je već sve rekao

Jedino ak žališ kalati na ler gasu bit će užasno sporo snekom malom pumpom.

Ja sam složio jedan takav cjepač po narudžbi - 125mm vanjska mjera cilindra/115 klip/70klipnjača. Prvo je stranka htjela jeftiniju pumpu pa smo stavili grupa 2 33ccm al sam bio toliko mudar da sam mu odma stavio 1:3.8 multi s prihvatom grupe2 i grupe 3 pumpe jer će se vratit da mu je sporo. tako je i bilo.
Kasnije je išao upgrade na 55ccm pumpu.
Na 200-250 okretaja kardana radi čito solidno. 9cm/sek cijepanje, 14cm povrat....
Sigurnosni 180 bara = 19Tona pritiska.

iz mog osobnog iskustva, cilindar vanjek mjere 100 je idealan(90 klip). u kombinacii s 200-220 bara neće stat skoro nigdje a ne treba skupu pumpu......
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,546
Zaboravil si reći da sad s 55ccm pumpom nemre delati na ler gasu, jer ugasi motor :)
 

malivuk

Aktivni član
Tu od
27 Srp 2018
Poruka
79
Danas sam detaljno premjerio cilindar
Ukupna dužina od centra uski cca1250mm vanjski fi 160mm
unutarnji fi 125mm klipnjača 80mm hod 700mm
na cilindru piše 125x80x700 250bar :icon_jook:
pitanje dali se od ovog isplati pravit traktorski kalač i kakva bi pumpa trebala kojeg kapaciteta
cilindar je kao novi šteta ne iskoristit
svi prijedlozi dobrodošli
LP
 

markony

Član
Tu od
1 Kol 2011
Poruka
357
Zaboravil si reći da sad s 55ccm pumpom nemre delati na ler gasu, jer ugasi motor :)

Kakav rad pod lerom,ler nije predviđen za rad nego za stajanje,svi motori se moraju vrtit na gasu koje im je max tvornička snaga,inače imas više problema nego koristi.Npr,stoj od 100 konja ima max snagu na 1900 okretja tako ga drži,ako trebaš još "malo" daj mu gasa,sve drugo je koda ti neko gurne krpu u usta i tera te da trčiš.Ovo sa snagom i okretajima je karikirano.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,546
Markony, slažem se s tobom da se motor treba vrtiti u području između najvećeg momenta i najveće snage.
Za kalanje i slične stvari ljudi to obično delaju na niskoj brzini vrtnje, da bi ušparali naftu,

MV: mislim je tak cilindar ipak prevelik, jer ti trebaju velike i skupe komponente da bi mogel imati pristojnu brzinu.
 
Posljednje uređivanje:

malivuk

Aktivni član
Tu od
27 Srp 2018
Poruka
79
dali neko može proračunat kakvu pumpu i razvodnik multiplikator trebam za ovaj cilindari koju najmanju dimenziju stupa i rezervara trebam na cilindru piše 125x80x700 250bar
LP
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Zaboravil si reći da sad s 55ccm pumpom nemre delati na ler gasu, jer ugasi motor :)
hehehe, jbga... štorac uredno radi na 1200-1300rpm i ne zaguši ga...


Danas sam detaljno premjerio cilindar
Ukupna dužina od centra uski cca1250mm vanjski fi 160mm
unutarnji fi 125mm klipnjača 80mm hod 700mm
na cilindru piše 125x80x700 250bar :icon_jook:
pitanje dali se od ovog isplati pravit traktorski kalač i kakva bi pumpa trebala kojeg kapaciteta
cilindar je kao novi šteta ne iskoristit
svi prijedlozi dobrodošli
LP

Ako ga nemoraš platit naravno da se isplati. Razliku ćeš morat upucat u veću pumpu. Recimo cijena pumpe 30-35ccm je cca 100eur, a 55ccm 200 eur....

treba ti pumpa grupe 3 50ccm na više, multiplikator 1:3.8, preporuka rezervoara 30l ili više, osnovni razvodnik 1 brzina...

prolistaj temu, ima dobrih primjera..

Ovo ti je jedan moj; cilindar 115mm vanjka/100klip/55klipnjača/1000hod 55ccm pumpa, 1:3.5 multi, štore 404 na 1000rpm prvi vid, 1200 drugi vid...
[yt]https://www.youtube.com/watch?v=lXIiyWUqz9U[/yt] [yt]https://www.youtube.com/watch?v=pGgj-9hC-t4[/yt]

edit: zapravo prvi vid je cca 800 rpm motora, drugi oko 1000
 
Posljednje uređivanje:

malivuk

Aktivni član
Tu od
27 Srp 2018
Poruka
79
hvala za informacije cjepač odlicno radi
nije problem uložit u pumpu samo da znam šta kupit uzeo bih novu pumpu i multiplikator
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
hvala za informacije cjepač odlicno radi
nije problem uložit u pumpu samo da znam šta kupit uzeo bih novu pumpu i multiplikator

Nemoj si komplicirati previše život, ne možeš s odabirom hidrauličkih koponenti jako pogriješiti. Što god uzmeš radit će, imat će istu snagu cijepanja jedino će se razlikovati po brzini a to opet možeš regulirat gasom ili ovisno o traktoru okretajima kardana ( recimo zetor, ursus i sl ).

Računaj da će te taj komplet koštati cca 300 eur. možeš proć i za 230-250 al vjerujmi ta ušteda ne vrijedi...
recimo ovak nešto je dobar izbor, i ja nebi išal ispod toga; https://www.njuskalo.hr/strojevi-alati-ostalo/multiplikator-pumpa-gr-3-42ccm-oglas-19417832
Eventualno mislim da nebi bila zlika veća od 20 eur za 51ccm pumpu...

Sve je na tebi

* s ovom gore kombinacijom, tvojim cilindrom te 250 okretaja kardana na traktoru ( cca 1300 okretaja motora ) imaš 7cm u sekundi brzinu cijepanja tj 10 sekundi da se cilindar skroz istegne....
 

dajc1

Dobro znana faca
Tu od
26 Lip 2011
Poruka
517
Malo smo se ponovili, stigao prije par dana, a danas smo stigli naci 10 min vremena da ga probamo. Prvi dojmovi su super, snage ima stvarno ko u prici, u brzoj kala sve, cak i vece kvrge, uz sve to iznenadilo me kolko je brz
 

Najnoviji postovi

Na vrh